ARP tabulka a řazení podle IP

Karlik

ARP tabulka a řazení podle IP
« kdy: 09. 01. 2011, 08:18:53 »
Jus tu všici.
V linuxuu jsem uplny začatečnik, ale začal jsem občas pomahat kamošum co maji wi-fi sit  a kde jede par linux servru, tak bych se rad něco o tom dočet.
Poradite nějakou dobrou www, nejraději v češtině.

Ale k věci.
Pomoci přikazu arp -s jede sparovat ip adresu s MAC
Kde je to v linuxu uložene.
Da se to nějak přes putty editovat a třeba seřadit podle IP, aby mi to v přikazu arp -a vypsal seřazene podle IP
« Poslední změna: 09. 01. 2011, 19:50:51 od Petr Krčmář »


Nassir

Re: Jak na arp na lonux servru
« Odpověď #1 kdy: 09. 01. 2011, 17:46:10 »
Knihy: nabehni do knihkupectva a prelistuj si. Pre zaciatok by "Linux dokumentacny projekt" mohlo obsahovat co budes potrebovat.
Zotriedenie podla ip adresy: Budto sa pohras s niekolkymi prikazmi pomocou pipe, teda prikaz tr, na vypisanie spravneho poradia stlpcov a prikaz sort. Alebo to napises v perle.
Ale najlahsie je 'cat /proc/net/arp | sort', kde je zhodou okolnosti prvy stlpec ip adresa.
Tabulku vezieb ip/mac udrzuje priamo kernel a nikam si ju nezapisuje - pri starte systemu je zoznam prazdny. Je vsak mozne nainstalovat samostatny server - raz som sa o nom docital pri nastavovani kernelu - ktory bude udrziavat tuto tabulku. Je to odporucane ak potrebujes udrziavat obrovsku tabulku, teda ak mas lokalnu siet s tisickami pocitacov. Inak si arp tabulku udrziava kernel kazdeho pocitaca sam.

Karlik

Re: Jak na arp na lonux servru
« Odpověď #2 kdy: 10. 01. 2011, 06:44:53 »
Citace
Tabulku vezieb ip/mac udrzuje priamo kernel a nikam si ju nezapisuje - pri starte systemu je zoznam prazdny. Je vsak mozne nainstalovat samostatny server - raz som sa o nom docital pri nastavovani kernelu - ktory bude udrziavat tuto tabulku. Je to odporucane ak potrebujes udrziavat obrovsku tabulku, teda ak mas lokalnu siet s tisickami pocitacov. Inak si arp
Tak u nas je ta tebulka i po restartě servru

Citace
Ale najlahsie je 'cat /proc/net/arp | sort', kde je zhodou okolnosti prvy stlpec ip adresa
Hm.pokud zvolim v MC view tak tam ty spačene IP s MAC fakt jsou ale při volbě edit EE, je to prazdne.

rum

Nassir

Re: ARP tabulka a řazení podle IP
« Odpověď #3 kdy: 10. 01. 2011, 23:02:17 »
Vsetky(no... ak neexistuju vynimky) subory v /proc/ adresari su cisto virtualne, obsahuju data, ktore tam doplnuje kernel. /proc/net/arp je proste kernelom naformatovany textovy vypis. Takze si mozes tento zoznam vypisat, ale na editovanie potrebujes externy prikaz. No a tu odporucam precitat manualovu stranku prikazu arp. Je tam postup na mazanie zaznamov, pridanie zaznamov, ich nacitanie zo suboru (default subor je /etc/ethers) atd.
Ak si spravne pamatam ako vlastne funguju mac adresi, tak pocitac nastartuje bez akychkolvek zaznamov, a len co k nemu dorazi lubovolny packet, tak si zapise ip a mac adresu odosielatela. Takisto moze pocitac odoslat poziadavku na arp adresu, ked tusi len ip - mala by to byt vsesmerova poziadavka a spravny pocitac by mal odpovedat. Cele je to nestavovy protokol, teda sa vo vseobecnosti nezapisuje, ci som o nieco ziadal a preto existuju aj utoky arp poisoning. Pridem do lokalnej siete a zacnem husto vysielat len odpovede typu "cudzia ip=moja mac", bez toho, ze by sa to niekto pytal - vsetci to preberu. A ja mozem pocuvat komunikaciu urcenu pre cudzi pocitac...
Da sa nastavit aj staticka arp tabulka - postup mam v knihe o bezpecnosti v praci, ak je zaujem mozem zajtra zistit.