Perspektiva v IT - mainframe?

Ander

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #60 kdy: 19. 01. 2011, 01:13:31 »
- mainframe? predstavim si velke vykonne masiny ktrore spravuvavaju obrovske mnozstva dat, spravne?
To plati a asi dlouho platit bude.

- ako ste k tomu dosli a kto vam dal prax a ako? Lebo pochybujem ze si doma postavim co i len virtualku s IBM mainframeom?
Ja ziskavam praxi pres sveho zamestnavatele.

- aka cesta vedomosti k tomu najlepsie vedie?
Netusim, jak ti na tohle odpovedet  :) Pokud ti jde o manualy k mainframe, tak kompletni dokumentaci najdes volne dostupnou na strankach IBM.
http://www-03.ibm.com/systems/z/os/zos/bkserv/

- kto vas zamestnal a zamestnaval?
Pracuju v CA v Praze na Chodove. Muj prvni a zatim posledni zamestnavatel  :) Jen pro predstavu, CA Technologies je po IBM 2. nejvetsi vyrobce software pro spravu mainframu.

- kolko clenov ma vas team a kolko mate a akej roboty?
Konkretni nebudu  :) Ale pro tvoji predstavu jsou tymy zpravidla male a smisene. To znamena, ze nedelas jen s lidma v Praze, ale i v USA atd. Z toho vyplyva ochota mluvit a psat anglicky. Zpravidla se nabiraji mladi lide po skole, protoze zkuseni lide okolo mainframu jsou ve veku od 45 vyse, je jich malo a zpravidla se navzajem tady v CR znaji  :)

Pozice Developer. QA, Support. Napln prace muze byt ruzna a lisi se projekt od projektu. Nerad bych byl konkretni, pac si nejsem jisty, co tady napsat muzu a co uz ne  :)

Ja jsem developer a programuji se predevsim v assembleru (HLASM). Jsou tu i projekty, ktere se delaji v Jave, ale u stavajicich programu prevazuje assembler. Muze to znit silene, ale IBM drzi kompatibilitu u assembleru od OS/360, takze se nekdy clovek hrabe v kodu, jehoz pocatky se datuji 30 let zpatky :) Jsem clovek, kteremu to prijde zabavne  :) 

Ja osobne jsem spokojeny jak se zamestnavatelem, tak s naplni prace.


Rohlik

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #61 kdy: 19. 01. 2011, 09:25:01 »
Muzu se zeptat jak to jde dohromady?

Male tymy  x   prace v assembleru   (Vzdyt to musi cokoliv trivialniho trvat strasne dlouho nez udelate)

assembler   x    java   (Tahle kombinace je pro me taky novinka. Predpokladam Java na GUI, ale proc si potom hrat s assemblerem, kdyz to Java naprosto zabrzdi oproti rychlosti assembleru.)

Ander

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #62 kdy: 19. 01. 2011, 12:44:02 »
Muzu se zeptat jak to jde dohromady?

Male tymy  x   prace v assembleru   (Vzdyt to musi cokoliv trivialniho trvat strasne dlouho nez udelate)
Je treba videt jednu podstatnou vec. Jedna se o pokrocile projekty, ktere nabizeji hotove API, i kdyz je v assembleru. A v kombinaci s makry (a treba makry struktur jako IF, THEN, ELSE, cyklus, podprogram) se dost blizis C, co se moznosti tyce (samozrejme ne v prenositelnosti kodu na jine platformy). Zpravidle se rozsiruji uz dost velke programy o nove vlastnosti.

assembler   x    java   (Tahle kombinace je pro me taky novinka. Predpokladam Java na GUI, ale proc si potom hrat s assemblerem, kdyz to Java naprosto zabrzdi oproti rychlosti assembleru.)
Do tohoto projektu moc nevidim, ale je tam mnohem vice kodu v Jave nez v assembleru ci C. Jinak pro zajimavost, Nove mainframy pocinaje z9 (z10 a z196) maji specializovane procesory na Javu (zAAP), DB2(zIIP) a Linux(IFL). IBM investuje do hardware na mainframe pomerne dost.

koroptev

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #63 kdy: 19. 01. 2011, 14:38:22 »
Zpravidla se udrzuji/bugfixuji zakoupene produkty vyrobene zcela jinou firmou, z cehoz plynou nektere dusledky - napr. respektovani/podrizeni se trebas 20 let stare architekture/stylu daneho produktu. Makra se nekde pouzivaji a nekde ne, zavisi od konkretniho produktu - C se to i s nimi ovsem neblizi ani nahodou (paklize pomineme povrchni dojem ziskany podobnosti tech maker s kontrolnimi strukturami), C resi podstatnejsi veci jako napr. volani funkci/podprogramu s parametry, ktere se v HLASM musi delat rucne. Na druhou stranu oproti x86 assembleru nabizi HLASM makra, vice registru, ktere je vesmes mozne pouzivat libovolnym zpusobem, a nektere "tluste" instrukce typu ED, coz dohromady budi dojem, ze bylo s "rucni" (bez nejakeho prekladace vyssiho jazyku) praci pocitano.

Kafetr0n

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #64 kdy: 19. 01. 2011, 18:28:12 »

Jinak pro zajimavost, Nove mainframy pocinaje z9 (z10 a z196) maji specializovane procesory na Javu (zAAP), DB2(zIIP) a Linux(IFL). IBM investuje do hardware na mainframe pomerne dost.


Zde je na miste poznamenat, ze ona "specializace" procesoru spociva v tom, ze se upravi mikrokod v procesoru tak, aby na nem slo poustet pouze dany typ workloadu (Java, Linux, ..), tj. procesor se tim v podstate "zmrzaci". Po hardwarove strance jsou specializovane i plnohodnote (general-purpose) procesory stejne. IBM specializovane procesory nabizi za mene penez nez ty plnohodnotne a zakaznik navic usetri i na licencich za software, nebot cena za licenci zpravidla zavisi na poctu plnohodnotnych procesoru, ktere na dane masine bezi. Specializovane procesory se do toho poctu nepocitaji.


Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #65 kdy: 19. 01. 2011, 19:59:53 »
Zde je na miste poznamenat, ze ona "specializace" procesoru spociva v tom, ze se upravi mikrokod v procesoru tak, aby na nem slo poustet pouze dany typ workloadu (Java, Linux, ..), tj. procesor se tim v podstate "zmrzaci".
Presne tak je to jen trik na zakaznika a docela dost dobry kdyz na to skoci i lidi co se zivi programovanim v ASM na Zetkach. Zalezi co do toho procesoru nahrajete pres HMC za mikrokod, specializovane procesory maji zakazane nektere instrukce takze na nich sice bootnete zLinux ale uz ne z/OS.

U kazdeho modelu je navic specifikovano kolik specializovanych procesoru tam maximalne muzete mit, abyjste nebrali ibm na hul kvuli tomu ze tam mastite moc javy a necalujete jim za drahe licence. I kdyz na zadost zakazniku ibm u vybranych modelu provolilo 100% Linux-only CP.

Jsou pochopitelne hacknute firmwary ktere umozni nahrat do vsech procesoru necriplovany microkod a zaroven se ale zobrazuji jako specializovane procesory pro linux. Vetsina tupcu co dela audit si toho nevsimne.

Oni auditori nepoznaji ani ze to je ICEWM a ne Windows XP, onehda nas zazaloval microsoft za dodani nelicencovanych widli nekam do evropy. Byl to IS pro knihovnu. Zaplatil nam 2 mega soudnich vyloh a odporoucel se. Bylo to naferovku on od nas taky chtel 2 mega. Nedelejme z toho vedu, nejsou kazdy den vanoce. Nas zatim microsoft zaloval 2x - pokazde to prosral (poprve to bylo kvuli ms-dosu 6.neco - odlepovali jsme totiz hologramy z krabic a delali si z nich zed), a Adobe 1x - pristoupili na mimosoudni vyrovnani. Adobe se ve skutecnosti soudit nechtelo, chtelo jen prachy za odstoupeni od sporu my se ale soudit chteli a kdyz chtel adobe to ukoncit tak musel zacalovat on nam. Byla to totiz takzvana preventivni zaloba - photoshop kradou vsude tak zkusime zazalovat tyhle.

RootLama

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #66 kdy: 29. 01. 2011, 20:08:04 »
Tak tu vydali PR článek, že prý máme místo mainframe používat Integrity Server- Ale já jim nevěřim  :)

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #67 kdy: 29. 01. 2011, 22:38:31 »
No ten jejich stroj ma jen Dual-core Intel® Itanium® (1.6 GHz) procesor, to asi dneska fakt uz netahne. To by nemeli davat o 70% levneji nez mainframe, to by meli davat zadarma. Na tom ty licence za software budou dost drahy, protoze se plati per core. Navic intel tuhle platformu pro nezajem uz odepsal, to snad dnes muzou koupit uz jen v zemich kde ma IT management minimalni znalosti soucasnych technologii.

nejnovejsi mainframe procesor od ibm

IBM z196 specs:

Frequency rating: Up to 5.2GHz
Core count: 4
Transistor count: 1.4 billion
Level 3 Cache memory: 24MB, implemented as eDRAM
Level 4 Cache memory: 192MB
Memory controller: on-board DDR3 RAM controller with RAID ("RAIM") support
Manufacturing process: IBM 45-nanometer CMOS SOI (silicon-on-insulator)
Manufacturing site: East Fishkill, NY
Architecture: IBM Power7