Perspektiva v IT - mainframe?

JS

Re: Perspektiva IT je v mainframe
« Odpověď #45 kdy: 16. 01. 2011, 08:50:01 »

POWER CPU treba delaji selfcheck po kazde instrukci, v pripade ze to selze tak operaci zopakuji, pokud to selze tak umi poslat praci jinemu procesoru - bez vlivu na aplikaci.

Prosím o detailnější popis tohoto chování.

No treba procesor v zSeries mainframe (to neni POWER, ale neco podobneho) to dela snad tak, ze provadi kazdou instrukci dvakrat. Kdyz se vysledek lisi, zkusi to znovu. Kdyz se to znovu lisi, odstavi procesor.


Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #46 kdy: 16. 01. 2011, 11:00:52 »
Ja si pamatuju jak jsem spolecnosti s 10k zamestnanci pred asi 13ti lety nabizel migraci 140 Oracle 7 HP-UX serveru na dva mainframy geograficky vzdalene kvuli HA. .........
...... nahradili by asi 320 lidi co jim delalo adminy tech unixu maximalne 10ti lidma co by adminovalo ty 2 mainframy......

pac jestli ne, tak si to vysvetluju tak, ze ta firma mela 320 mongolu, kazdy z nich umel neco,
Oni meli pres asi 90 pobocek. 2-3 lidi na malou pobocku prumerne, 5 na velkou a nejaky desitky lidi na ustredi. Zesitovany to mely, ale vzdalenou spravu moc nedelali. Radsi tam dojeli autem, pokecali, pochlastali a tak. Tohleto nebyly nejvetsi it borci co jsem za zivot potkal znam i mnohem lepsi story.

Kuprikladu televizi ktera mela nezaheslovany pristup pres modem do administrace telextextu, takze jsme si tam davali inzeraty na nase it sluzby asi po 5 let uplne zdarma. Pak ten pristup zrusili a nahradili internetem.


openvms jsme nikdy nedelali. Delali jsme SUN pro telco a x86 lowend hw pouzivame od Dellu, highend x86 mame od ibm. I kdyz ja osobne bych ten drahej x86 nekupoval a x86 nechaval jen na levny veci. Ten dell ten nam dava rozumne slevy - az 45% kdyz to bereme po paletach + nejaky veci zdarma jako treba raid radice disku. Kdyz jsme potrebovali nejaky hw do ceska tak mne cesi z dellu nabizeli nejakych 15% + zdarma odvoz a prej je nas obrat co delame US Dellu nezajima, tady pry zaciname od nuly. Tak jsem jim napsal ze jediny nuly jsou tady oni a vzal dva racky HW od SUNu, ty to pochopili velmi rychle, domluveny jsme byli za pul hodiny - poslete mi seznam co chcete, kolik chcete platit a kam to mame poslat.

i kdyz pravda semtam bereme lowend i od ibm, treba ds3200 patri mezi me oblibene levne diskove pole, Je to snad nejlevnejsi pole co neemuluje hw funkcionalitu pomoci SW a umi ha a vice masin. Vetsina lowend diskovych poli je bedna na disky + driver do windows. Rad taky bereme pole od EMC. Maji k tomu vybornou dokumentaci s performance testama a nastavenim pro ruzne aplikace DB2 8 s EMC polem. To se u ibm moc neobtezuji udelat. Dobrou dokumentaci na tema db tuning produkuje taky SAP. Ja si vzdycky radsi vezmu produkt s lepsi dokumentaci - setri to cas pri vyvoji.

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #47 kdy: 16. 01. 2011, 12:50:24 »
@lenin: poslal som ti suktomnu spravu, kukni sa na to prosim

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #48 kdy: 16. 01. 2011, 12:59:44 »
@lenin: poslal som ti suktomnu spravu, kukni sa na to prosim
Tva zadost byla posouzena a vracena k prepracovani.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
POWER5 RAS 99,999
« Odpověď #49 kdy: 16. 01. 2011, 22:52:03 »
No treba procesor v zSeries mainframe (to neni POWER, ale neco podobneho) to dela snad tak, ze provadi kazdou instrukci dvakrat. Kdyz se vysledek lisi, zkusi to znovu. Kdyz se to znovu lisi, odstavi procesor.
Tady je popis celeho navrhu POWER5 based masin s RAS, jake featury maji aby odolavaly chybam a delaly self-healing. Ta alternative processor retry featura je tam zminena asi ve dvou odstavcich. Je potreba posuzovat system jako celek. Procesor, cache, pameti, hypervizor, operacni system, ...

http://68-191-184-102.static.fdul.wi.charter.com/doc/vendors/ibm/aix/Supporting_Documentation/power5HighlyAvailableDesign.pdf

jsou tam statistiky POWER4 systemu podle servisnich dat IBM.

The POWER4-based pSeries family of servers has established an exceptional record of reliability and availability.  The biggest servers in the family, as shown here, are performing better in the field than their rigorous design targets.  In fact, data gathered by the field engineering team, measuring installed server systems, indicates that these high-end servers are achieving a Mean Time Between (MTB) unscheduled hardware outages (MTBUIRA) of more than 21 years and an astounding MTBHIO of more than 130 years

Na tomhle hardware beha i5/OS, ktery pojistovny levne pojistuji na 5 devitek - bez nutnosti clusteru(!). Intel linux cluster vam pojisti na 99,95. windows na 99,9. AIX6 na POWER na 99,999 (ovsem drazsi pojistka nez ma i5). Oracle RAC/Intel na 99,95. System Z na 5 devitek taky.

To mluvim o pravdovych pojistkach (spoluucast je 50-20%), ne o fintach na zakaznika - dame vam minislevu na servis kdyz bude vypadek. Ty finty na zakaznika jsou vyhodny pro poskytovatele IT - managementu totiz nedojde ze kdyby si ty penize co da navic stradal stranou tak to bude pro nej vyhodnejsi. Management chce byt hlavne kryty pred majitelem/akcionari aby v pripade ze neco rachne to mel na koho hodit. Ja je chapu a proto jim ty fake pojistky davam 4x draz nez jsou moje naklady, protoze to je jejich lenost se domluvit s pojistovnou.

Vetsina lidi ale vubec netusi ze se pojistky na uptime vubec delaji. Treba my je delame u dedicated webhostingu - za 20 dolaru mesicne priplatek platime 500 USD jednorazove pokud bude vypadek delsi nez 8 hodin. Je to pojistka vicemene proti zivelnym pohromam v datacentru. Vetsinu ticketu na hw zavady normalne resime do 15ti minut, takze 8 hodin down by se stavat za beznych okolnosti nemelo. Administraci nedelame, to si musi lidi adminovat sami nebo si zaplatit naseho admina $200/hodinu, 1/4 hodiny minimum nebo zazadat o reinstalaci OS. Bohuzel webhosting byznis je ted ve stadiu - nemame dalsi elektriku a druhy datacentrum se mi nechce budovat.

Prehled soucasnych POWER7 systemu vcetne podporovanych OS. Kupte si 5ti devitkovy POWER7 system s RAS do sveho datacentra at tam mate alespon jednu poradnou masinu co muzete ukazovat ostatnim. My taky ukazujeme zvedavym zakaznikum co tu mame aby videli ze nejsme zadne garazove socky. Mainframy maji qcore 5,2 Ghz procesory, to se taky dobre ukazuje.


Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #50 kdy: 17. 01. 2011, 16:25:01 »
Tyhle Leninovy příspěvky by vydaly na článek. Za to by měl shrábnout nějaké prachy. Vy už jste se domluvili na těch penězích?

ruksak

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #51 kdy: 17. 01. 2011, 20:49:47 »
Nj 20 let... ale ta moje 386 (z roku 91) taky stale jeste funguje :-) A miliony jsem za ni davat nemusel :-)
Bezi na tom aspon filmy?
Premyslim kde je ten zakopany pes, kdyz jsou ty mainframy tak skvele, proc nejsou vsude? :-) ....

Zet

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #52 kdy: 17. 01. 2011, 23:05:59 »
Zdravim,

s mainframe (S/390 i z/Series) jsem pracoval nekolik let, tak snad budu schopen odpovedet na Vase otazky.

1) Mainframe? Velice vykonny pocitac pro velice narocne aplikace. Typicke aplikace: banky a financni instituce, energeticky prumysl, rizeni letoveho provozu... proste oblasti, kde fakt na necem zalezi. Architektura ma za sebou 46 let nepretrziteho vyvoje a je proverena nasazenim v tech nejnarocnejsich aplikacich.

2) Je to jak o administraci, tak o vyvoji. Zalezi, co chcete delat a co umite. Muzete byt vyvojar aplikaci, systemovy programator, nebo operator, ktery na system bude dohlizet.

3) Dostal jsem se k tomu jako slepy k houslim :-) Praxi muzete ziskat v IBM IDC v Brne (http://www-05.ibm.com/employment/cz/cs/ibm-centre-brno/index.html), pokrocilejsi pozice jsou jak v IBM (spise administrace), nebo v CA v Praze (http://www.ca.com/cz/default.aspx). Programatorkse pozice pro mainframe jsou v IBA v Brne (http://www.ibacz.eu/IBA-CZ-Vyvojove-Centrum-Brno), nebo uz zminovanem CA. Vsechny firmy nabiraji (AFAIK), takze by se neco urcite naslo. S troskou stesti muzete najit praci v nejake bance. Nejlepsi sance na slusne honorovanou praci na mainframe je v zapadni Evrope, nebo USA.

4) Muzete si neco nastudovat 'do supliku' ale nejlepsi cesta je skutecne na tom neco delat. Ve virtualu si sice emulator mainframu rozchodit muzete, ale instalacky z/OS asi jen tak nenajdete :-) Idealni je najit si praci  nektere vyse zminovane firme a makat, ucit se a pak zvazit, co dal. Dobry zdroj literatury jsou IBM RedBooks: http://www.redbooks.ibm.com/

5) Tady vyuziji sveho prava neodpovidat :-)

6) Je tezke srovnavat dva odlisne svety. V kazdem pripade plati, ze na provoz mainframu potrebujete mensi pocet lidi, nez na ekvivalentni reseni postavene na x86. Na webu se daji najit priklady, kdy ISP nahradil svoji farmu RISC serveru jedinym mainframem a bez problemu provozuje tisice linuxovych VM na jedinem boxu (server hosting). Investice se vratila v radu jednoho roku na uspore prostoru v datacentru a poplatku za elektrinu.


Par poznamek zaverem:
- ucit se (pracovat s) mainframe je jako ucit se nejaky (pro nas) 'exoticky' jazyk (trebas korejstinu). Ve vetsine 'beznych firem' vam to bude k nicemu, ale pokud oslovite 'tu spravnou' tak budete velice cennym kandidatem (s velice zajimavym platem)
- na mainframe je 'vsechno jinak'. Nadupany ThinkPad tam slouzi jako HW konzole, nabusene PC jako kontroler vzdaleneho pristupu. Procesory se aktivuji za provozu, neni problem si 'priplatit' za vetsi vykon na par tydnu (trebas na rocni uzaverku).
- virtualizace je na mainframech uz pres 30 let a nevim o jine platforme, kde by byla dovedena k takove dokonalosti. Vykon se jednotlivym LPARum (logicky pocitac) prideluje po MIPSech (mozne menit za provozu), je vcelku bezne, ze MIPSy z testovaciho LPARu se na noc prevedou na produkcni LPAR, aby bylo vice vykonu pro davkove zpracovani. Zadny restart, zadna outage.
- mainframe si i pres svoje 'stari' v pohode poradi i s 'modernimi' technologiemi (Java, web, SAP...)

Zet

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #53 kdy: 17. 01. 2011, 23:27:44 »
Nj 20 let... ale ta moje 386 (z roku 91) taky stale jeste funguje :-) A miliony jsem za ni davat nemusel :-)
Bezi na tom aspon filmy?
Premyslim kde je ten zakopany pes, kdyz jsou ty mainframy tak skvele, proc nejsou vsude? :-) ....
Kdyz jsou nakladaky Caterpilar tak skvele, proc nejsou vsude? :-)
Zalezi na ucelu pouziti - Caterpilar 770 neni auto na nakupy, s Fabii HTP nebudete vozit zeminu pri vystavbe prehrady. Na koukani filmu nepotrebujete pocitac za 1M USD a Vase 386 by asi provoz kompletni banky neustala...

ruksak

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #54 kdy: 18. 01. 2011, 00:26:49 »
6) Je tezke srovnavat dva odlisne svety. V kazdem pripade plati, ze na provoz mainframu potrebujete mensi pocet lidi, nez na ekvivalentni reseni postavene na x86. Na webu se daji najit priklady, kdy ISP nahradil svoji farmu RISC serveru jedinym mainframem a bez problemu provozuje tisice linuxovych VM na jedinem boxu (server hosting). Investice se vratila v radu jednoho roku na uspore prostoru v datacentru a poplatku za elektrinu.

Tisice.. ok :) A ted jeste tu o karkulce.. nebo treba odkaz na zdroj :-)

mikrom

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #55 kdy: 18. 01. 2011, 02:21:35 »
Citace
oliverg:
- je to skor o administracii alebo o developingu?
Ja si myslim, ze je to skor o developingu. My mame v banke niekolko systemov IBM i (aka iSeries, AS/400) a je na to len jeden naplno zamestNany administrator. Neustale je ale potreba vyvijat nove produkty resp. sa udrzuju stare programy a na to treba niekolko developerov.

Citace
oliverg:
- aka cesta vedomosti k tomu najlepsie vedie?
Logicke myslenie a proceduralne programovanie.
S vyvojom na tychto pocitacoch je to trochu inak: Na biznis logiku sa pouzivaju z dnesneho hladiska zastarale proceduralne jazyky ako COBOL, RPG, pripadne PL/I. COBOL a RPG su pozicne orientovane, t.j. urcite prikazy musis pisat do urcitych stlpcov zdrojveho suboru. Okrem toho sa musis naucit aj riadiace jazyky, ako je na IBM iSeries CL a na zSeries JCL a na oboch je aj REXX, co je skriptovaci jazyk od IBM. V tychto riadiacich jazykoch si vlastne vytvoris prostredie pre beh svojho programu a osetris pripadne chyby/vynimky.

Na IBM iSeries (AS/400, IBM i) pracujem niekolko rokov. Povrchne som sa zoznamil aj s zSeries. Podla mojho nazoru je iSeries z hladiska vyvoja ovela pohodlnejsi: Je tu napriklad integrovany debugger co zSeries nema. Instrukcie na kompilaciu su intuitivne, napriklad CRBNDCBL znamena "Create BouND CoBoL program". Na zSeries je na to katalogizovana procedura IGYCRTCL, kde IGY je IBM skratka pre COBOL compiler, CR je asi Create, C - compile, L-link. Ked chces ale na na zSeries napr. vytvorit CBL-aplikaciu pre CICS, tak prislusna katagova procedura sa vola DFHEITVL :-)
Pobavil som sa, ked mi v jednej rakuskej poistovni ponukali pracu v PL/I na z/OS (v PL/I som  predtym nikdy nepracovall), ale povedali mi ze debugger nemaju, lebo zan treba platit :-)
Citace
oliverg:
- kto vas zamestnal a zamestnaval?
nemenovana banka :-)
...
Citace
oliverg:
- No ale nieco ako my, ktori nesetria NIKDE me,aju toto od IBM. Mame cisco, extreme networks a HP storage ale ziaden IBM ani nic ... Preto si neviem predstavit kam inam a kto iny to ma ked ne my  ... teda mozno to maju v centrale v frankfurte ale ani tym s nie som isty...
Ty si na filialke banky, takze si asi nepochopil, ze v centrale bezi kazdy den denna uzavierka a k tomu raz mesacne mesacna uzavierka a raz rocne rocna uzavierka. V ramci uzavierok bezia desiaky batchovych programov, ktore napriklad salduju rozne bankove produkty. Takze predpokladam, ze ak mate mainframe, tak je v centrale.

Zaveom by som chcel dodat, ze ak chces ziskat predstavu, co obnasa vyvoj na mainframe, skus si zohnat free acount.
Minule som tu propagoval free acoont na AS/400 http://forum.root.cz/index.php?topic=1390.15
zSeries som sa ucil na: fandezhi.efglobe.com - ale zial teaz tam uz asi neposkyuju free account.
Okrem IBM redbook su super tutorialy na http://jedi.informatik.uni-leipzig.de/de/zos.html - ak si v rakusku, tak by si mal vediet nemecky lepsie ako anglicky :-)

A este chcem povedat to, ze kazda praca musi cloveka najprv bavit, iba vtedy sa v tom mozes stat dobry a zarobit slusne peniaze. Ak si zvyknuty len na klikanie a command line ti sposobuje potiaze tak o tom ani neuvazuj:-)

mikrom

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #56 kdy: 18. 01. 2011, 08:48:21 »
No zda sa, ze free TSO userid na z/OS mainfame fandezhi.efglobe.com sa da znova ziskat. Kto chce moze to skusit tu: http://efglobe.com/cgi-bin/mainframe/mainuser

Potom si staci stiahnut nejaky tutorial.
Podobne tutorialy ako ma Uni-Leipzig (link som uviedol predtym) ma aj Uni-Tübingen a to pre OS/390 aj v anglictine - su napriklad tu:
http://www-ti.informatik.uni-tuebingen.de/os390/tutor/tutor01.pdf
http://www-ti.informatik.uni-tuebingen.de/os390/tutor/tutor02.pdf
..............................

Super je aj tento IBM-redbook - aj ked na prvy krat mozno trochu hruby (cca 700 stran)
http://www.redbooks.ibm.com/abstracts/sg246366.html

A mozes zacat experimentovat s mainframom ...
;)

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
ROI u z9/z10
« Odpověď #57 kdy: 18. 01. 2011, 11:24:06 »
Tisice.. ok :) A ted jeste tu o karkulce.. nebo treba odkaz na zdroj :-)
Nase 2 mf co mame pro interni potrebu pro produkci meli ROI: prvni do roka (mel jsem ho s $400k slevou - jednalo se o z9 ktera byla ve vyprodeji) a druhy z10 asi rok a pul.

Jsou znamy pripady 1200 zLinuxu bezicich na jednom kusu z9, ale ted kdyz ma ten nejnovejsi z rady z10 256 x 5,2GHz CPU delajici 6 instrukci/takt tak to uz budou tisice. Prumerna utilizace linux serveru v dedicated web hostingu je 0.15 jadra, ktere navic nema 5.2GHz ale polovinu.

Naucte se kecy pro management abyste mohli tyhle stroje uspesne prodavat a dovedli spocitat zakaznikum ze se jim to vyplati. Jedna holka z ciny co je pro nas prodava si prijde na $200k rocne na provizich + plat od nas.

Ovsem vy mate tvrdy palice a kecy pro management jsou vam k nicemu, co? Vas sen je teple mistecko kde se nic nedela. Boze abych nahodou neztratil 2 hodiny sveho zivota tim ze koukam na nejaky videa. Muj sen byla vzdy poradna prace za poradny prachy. Vy si jdete dal hrat farmville.

Podnikani bych ale radsi rozjizdel s I5/os protoze kdyz budete chtit delat Z tak musite ukazat ze uz neco umite aby vas zakaznici brali vazne. I kdyz znam i borce co sly delat hned system Z a dobre si rozjeli byznis za 3/4 roku.

Ucty na zOS dava zadara i ibm na developerworks. At si ten borec co chce porad na muj stroj poustet botnet jde laskave otravovat tam.

JS

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #58 kdy: 18. 01. 2011, 20:24:03 »
4) Muzete si neco nastudovat 'do supliku' ale nejlepsi cesta je skutecne na tom neco delat. Ve virtualu si sice emulator mainframu rozchodit muzete, ale instalacky z/OS asi jen tak nenajdete :-)

To neni tak celkem pravda, z/OS se da (nelegalne) stahnout docela dobre na emule. Ale pro cloveka, ktery to nedela v praci to stejne neni ono, protoze je to takove suche. Nevim, proc se ucit jako hobby system, ktery nemuzu pouzit jinde nez v praci (i kdyz Lenin tvrdi neco jineho, ja se radeji budu ucit neco, co muzu mit i jen jako hobby a nejsem vazany na to, zda v tom oboru najdu praci).

Zet

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #59 kdy: 19. 01. 2011, 00:14:26 »
Tisice.. ok :) A ted jeste tu o karkulce.. nebo treba odkaz na zdroj :-)

Ja mam radeji tu o Snehurce :-)
Podle materialu IBM muze S/390 (byl k 'mani' pred cca 10 lety) provozovat az 30 000 linuxovych VM: "The IBM S/390is able to host up to 30,000 virtual Linux servers at the same time using IBM's VM (Virtual Machine) operating system to host servers virtually and independently." (zdroj: http://www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/1456.wss).
Priklad z praxe: skandinavsky provider Telia skonsolidoval svoji farmu 70 UNIX serveru do jedineho mainframe IBM S/390 G6 na kterem bezi 1500 virtualnich stroju. Vice se muzete docist zde:
http://www.thefreelibrary.com/Telia+Consolidates+ISP+Activities+on+Single+IBM+Mainframe+with+Linux...-a067687306
http://news.cnet.com/2100-1001-249519.html
http://www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/1456.wss

Neco o tom jak se da pomoci konsolidace na mainframe usetrit na provoznich nakladech (pokles plateb za elektrinu cca 20x):
http://www.hoise.com/primeur/01/articles/weekly/AE-PR-11-01-3.html

Hezke pojednani o tom, jak 'par geeku zkouselo co ten mainframe vydrzi' a vysledkem bylo 41,400 linuxovyxh VM na jednom mainframe najdete na LinuxPlanet:
http://www.linuxplanet.com/linuxplanet/reports/1532/