Zdravim,
s mainframe (S/390 i z/Series) jsem pracoval nekolik let, tak snad budu schopen odpovedet na Vase otazky.
1) Mainframe? Velice vykonny pocitac pro velice narocne aplikace. Typicke aplikace: banky a financni instituce, energeticky prumysl, rizeni letoveho provozu... proste oblasti, kde fakt na necem zalezi. Architektura ma za sebou 46 let nepretrziteho vyvoje a je proverena nasazenim v tech nejnarocnejsich aplikacich.
2) Je to jak o administraci, tak o vyvoji. Zalezi, co chcete delat a co umite. Muzete byt vyvojar aplikaci, systemovy programator, nebo operator, ktery na system bude dohlizet.
3) Dostal jsem se k tomu jako slepy k houslim :-) Praxi muzete ziskat v IBM IDC v Brne (
http://www-05.ibm.com/employment/cz/cs/ibm-centre-brno/index.html), pokrocilejsi pozice jsou jak v IBM (spise administrace), nebo v CA v Praze (
http://www.ca.com/cz/default.aspx). Programatorkse pozice pro mainframe jsou v IBA v Brne (
http://www.ibacz.eu/IBA-CZ-Vyvojove-Centrum-Brno), nebo uz zminovanem CA. Vsechny firmy nabiraji (AFAIK), takze by se neco urcite naslo. S troskou stesti muzete najit praci v nejake bance. Nejlepsi sance na slusne honorovanou praci na mainframe je v zapadni Evrope, nebo USA.
4) Muzete si neco nastudovat 'do supliku' ale nejlepsi cesta je skutecne na tom neco delat. Ve virtualu si sice emulator mainframu rozchodit muzete, ale instalacky z/OS asi jen tak nenajdete :-) Idealni je najit si praci nektere vyse zminovane firme a makat, ucit se a pak zvazit, co dal. Dobry zdroj literatury jsou IBM RedBooks:
http://www.redbooks.ibm.com/5) Tady vyuziji sveho prava neodpovidat :-)
6) Je tezke srovnavat dva odlisne svety. V kazdem pripade plati, ze na provoz mainframu potrebujete mensi pocet lidi, nez na ekvivalentni reseni postavene na x86. Na webu se daji najit priklady, kdy ISP nahradil svoji farmu RISC serveru jedinym mainframem a bez problemu provozuje tisice linuxovych VM na jedinem boxu (server hosting). Investice se vratila v radu jednoho roku na uspore prostoru v datacentru a poplatku za elektrinu.
Par poznamek zaverem:
- ucit se (pracovat s) mainframe je jako ucit se nejaky (pro nas) 'exoticky' jazyk (trebas korejstinu). Ve vetsine 'beznych firem' vam to bude k nicemu, ale pokud oslovite 'tu spravnou' tak budete velice cennym kandidatem (s velice zajimavym platem)
- na mainframe je 'vsechno jinak'. Nadupany ThinkPad tam slouzi jako HW konzole, nabusene PC jako kontroler vzdaleneho pristupu. Procesory se aktivuji za provozu, neni problem si 'priplatit' za vetsi vykon na par tydnu (trebas na rocni uzaverku).
- virtualizace je na mainframech uz pres 30 let a nevim o jine platforme, kde by byla dovedena k takove dokonalosti. Vykon se jednotlivym LPARum (logicky pocitac) prideluje po MIPSech (mozne menit za provozu), je vcelku bezne, ze MIPSy z testovaciho LPARu se na noc prevedou na produkcni LPAR, aby bylo vice vykonu pro davkove zpracovani. Zadny restart, zadna outage.
- mainframe si i pres svoje 'stari' v pohode poradi i s 'modernimi' technologiemi (Java, web, SAP...)