Perspektiva v IT - mainframe?

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #15 kdy: 09. 01. 2011, 15:07:41 »
My jsme měli dvě AS 400 v práci a to jsme byli jen drogerie :) (pravda, řetězec, ne jedna prodejna). Když se jedna mašina vyřazovala, říkal jsem si, že bych to mohl vzít na chatu místo topení, mělo to pár kW/h :D

Jedna mašina byla i s nějakým modulem od Intelu (asi jako 2 bigtowery naležato na sobě), který umožňoval běh aplikací pro x86.
« Poslední změna: 09. 01. 2011, 15:10:09 od Patrik Chrz »


Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #16 kdy: 09. 01. 2011, 15:57:48 »
Aka aplikacia vyuzije nekonecny uptime?
Hoplon to pouziva na online hry. http://2008.taikodom.com/living/index_com -> bezi na System Z

Projevte nejakou samostatnost. Cely zivot nebudete mit maminku za zadkem. Na youtube maji videa. V IBM TV jich maji taky dost. Jste patologicti lenosi, lini i googlovat a cekate ze budete vydelavat tezky prachy. Chapu, kazdy ma svuj sen.

Prozradim vam jednu duvernou informaci: Mne ty vedomosti nespadly z nebe, musel jsem se to naucit. Zdalo se mi totiz ze to bude spolehlivejsi metoda nez cekat na nekoho kdo to udela za mne. Moji spoluzaci ovsem cekali ze se najde nejaky trouba, ktery bude tak hloupy ze se bezplatne postara o jejich blaho.

RootLama

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #17 kdy: 09. 01. 2011, 16:47:36 »
Fajn téma. Jak tak na to koukám, tak nejdřív se bude muset naučit výborně anglicky, protože tomu jinak nebude rozumět. Další roky dělat ty sálové počítače. Navíc doma na koleně?
Jak víte co máte dělat dejme tomu za soft, když nejste na té pozici v praxi? To si má cvičně napsat nějaký soft na posílání peněz do ČNB nebo jak se na tom naučí? Co na tom běží za systémy?
V Praze je na Chodově IBM, CA, DHL. Jmenuje se to tam V Parku (Google maps). Podle mě pokud se tam nedostane, tak je šance hodně malá. A oni se s člověkem bez zkušenosti ani nebudou bavit... Pak sem ještě přemejšlel, jestli je $120k ročně na USA dost peněz. Podle indeed.com to tam má asi celkem dost senior lidí, nejen mainframe...

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #18 kdy: 09. 01. 2011, 21:52:38 »
@Lenin: Najskor si ma svojou aroganciou zaujal lebo arogantni ludia su vacsinou ti ktori maju know how a vedia co a ako. Tak som myslel ze ked sem polozim par otazok tak mi na ne budes vediet dat odpoved.

Zial som sa nedockal nicoho konkretnejsieho a zacal si nieco o vygooglite si sami, a na youtube je dost videii. Cital si vobec moje otazky? Ja sa nepytam vseobecne ale konkretne, na oblast CZ/SK, na ludi co su tu na fore. Pytam sa ako sa k tomu dostali, co museli vediet, co momentalne robia a ako to vyzera. A pokial neexistuje na youtube extra channel s nazvom: AkoVyzerajuMainframeVCZaSK tak tam tieto odpovede naozaj nenajdem.

Takze ocivine nemas co k teme povedat a to ma asi len dve moznosti - vobec sa nevyznas a poznas len 2 slova a to slovo mainframe a peniaze a spajas to dokopy ako sa ti len paci alebo si skupy na informacie - a to nerozumiem preco a potom uz vobec nerozumiem preco chodis na diskusne fora ked sa nechces o nicom podelit.

Takze ak predsa len nieco k teme a na moje otazky mas rad si to naozaj vypocujem.

A co sa tyka poucovania o lenovosti, samostatnosti a podobne - prosim to si nechaj pre inych, mam 22 koncim vysoku, 2 roky mam na slovensku zalozeni spolocnost, niekolko uspesnych projektov a medzi mojich zamestnavatelov za posledne 4 roky patrilo viacero skvelych spolocnosti - takze ja naozaj nelenim ale zelenim :)

Takze ak mi chces v mojom vyvoji pomoct tvojimi informaciami budem len velmi rad.

tingstong

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #19 kdy: 09. 01. 2011, 22:22:07 »
ver tomu ze k tvorbe webovek mainframe nepotrebujes


Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #20 kdy: 10. 01. 2011, 00:21:35 »
Taky se divím takové reakci. Lenin psal, že shání lidi, dal sem odkaz na virtuální stroj, aby si kdo chce s tím mohl pár týdnů hrát a pak by se vidělo... ale nikdo o to tady na rootu prý o to nejevil zájem. Teď tady někdo projevil o mainframy zájem a rád by se o mainframech a o tom, co Lenin a jeho tým dělá a jak ta práce vlastně vypadá, dozvěděl víc. A jako odpověď dostali jen UTFG a kecy o lenosti. To se pak nedivím, že se nikomu nechce do toho jít. Nevypadá to seriózně.

Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #21 kdy: 10. 01. 2011, 02:43:27 »
Je potreba odfiltrovat pouzitelne jedince od nepouzitelnych. To se dela tak, ze se nechaji neco samostatne delat, protoze pouzitelni jedinci jsou schopni alespon nejake samostatne prace. Pokud samostatne pracovat neumi, musi se to naucit. Samostatne pracovat se nenaucite pokud bude porad nekdo delat veci za vas.

Kdyz se podivame na vysledky jeho cinnosti:
1. nasel vubec System Z homepage u IBM? Vzdyt tam jsou kecy pro management proc tyhle stroje vubec pouzivat. Vzhledem k jeho dotazum asi tezko nebo se mu to nechtelo cist.
2. proc by se nepouzival apache na Z/OS? Podival se vubec na jakych platformach apache bezi nez se zeptal?
3. zjistil vubec ze na tom bezi linux?

Touhletou zacatecnickou fazi (vsechno mi reknete ja nic studovat nebudu) musi projit kazdy. Ja byl takovy taky, porad mi to otloukali o hlavu nez jsem pochopil ze kdyz po mne hodi manual s tim ze to tam je, tak si to tam mam sam najit a necekat ze mi to reknou i kdyz to vedi. Byl jsem z nich nastvanej, jako asi kazdy, ale pochopil jsem ze mne nikdo za rucicku porad vodit nebude a protoze jsem to chtel umet tak jsem si to zacal studovat a pak jsem uz mel dotazy ke konkretnim problemum na ktere mi uz bylo odpovidano. Na dotazy z kterych je videt ze jsem nehnul ani prstem by odpovidano nebylo.

Pokud se jedna o ty konta na mainframech tak mi v druhe varce, to jest z techto vanoc napsal jen jeden clovek ze slovenska, ktery navic splnil podminku ze se snazil alespon neco delat driv nez mi napsal a tak ho proto beru vazne.

Ja vam sem nekdy napisu jak jsem se i5/os ucil ja. Uvidite ze podminky byly asi ty nejhorsi mozne. Je mi jasne ze za tech podminek co jsem mel ja by se to z vas nebyl ochoten naucit asi nikdo. To mne ale neodradilo protoze se mi libil ten system jako takovy. Zda najdu uplatneni nebo kolik se za to bere mne absolutne nezajimalo. Proste jsem to chtel umet a vse ostatni slo stranou. Takovy jsem byl vzdycky. Proste jsem chtel neco umet a byl jsem ochoten se to naucit za jakoukoliv cenu. Penize jsem nehonil, oni si nasly cestu ke mne sami.

Ja jsem byl takovy odmalicka. Ve 12 ti letech jsem kradl letadlo abych se naucil litat. Nechtelo se mi s tim cekat. Prirucku jsem nemel vubec zadnou, predpokladal jsem ze tyhle prirucky budou mit az na stredni skole a tudiz se k ni jako zak ZS nedostanu snadno. Sledoval jsem piloty jak s tim litaji a podrobne se na veci vyptaval. Doma jsem si to projistotu zapisoval. Ty encyklopedie co byly v knihovnach byly velmi povrchni a pro pilota k nicemu. Tak jsem se naucil od pilotu ze kdyz letadlo pristava co maji ty budiky ukazovat, povzbuzoval jsem piloty aby meli odvahu a pujcili mi to nachvili abych to dostal do ruky. Natrenoval jsem tedy rovny let a zatacky. Bylo to docela jednoduchy kdyz clovek dostal do ruky jak to letadlo reaguje. No a kdyz jsem si uz veril ze bych to mohl dat tak jsem slohnul letadlo a dal si samostatny let. Mel jsem z toho dost vitr protoze to letadlo delalo prirozene za letu kraval. Na pedaly jsem prakticky nedosahl, tak jsem lital bez nich a kdyz jsem pristaval tak jsem musel u toho stat abych poradne videl kam letim. Rikal jsem si zastavit mne stejne nemuzou protoze dokud to letadlo bude parkovat v tom hangaru tak ho vzdycky dokazu natankovat a odstartovat s nim bezohledu na to jak mi vynadaji ve skole nebo rodice. Proste mne mohli jenom strasit ale prakticky nemeli zadny prostredek po ruce aby mne zastavili. Asi po 2 mesicich vsak prisli na to ze kdyz to letadlo nebudou mit v provozuschopnem stavu tak ho nenastartuju. To jsem se pak musel zkamaradit s mechanikem aby mi ukazoval jak se letadla opravuji. To vyslo protoze on nevedel ze to letadlo ma vyndane svicky a baterku kvuli mne. To letadlo bylo sice zamcene ale mel jsem dedecka policajta, ktery mne naucil jeste v predskolnim veku otevirat naprostou vetsinu zamku. Byl to jeho konicek.

Takhle vypada spravny rozjezd s nasazenim. Chci se to naucit a jedu jak tank, je mi jedno co mi date do cesty za prekazky, stejne vam to bude k nicemu.

Zajimavy jak se tohleto cloveku vratilo jako bumerang, moje deti umi kract zaparkovane cessny 172 na letistich taky. Ja jsem jim to ale jako vzorny otec neukazoval. Jak otevrit cessnu nozem na maslo odkoukali od jinych a jak pustit zapalovani bez klicku se naucili sami z manualu k letadlu kde je nakreslene zapojeni elektriky.

Cely zivot delam veci ktere mi lide nedporucuji a vysledky jsou vyborne. Od malicka mi bylo jasne ze ty jejich reci - co o tobe reknou lide, jak si vydelas penize, to je tezky, co kdyz selzes, budou se ti smat, co kdyz... jsou jen propaganda urcena k tomu aby se lide ze strachu sami drzeli zpet. Kdybych se ridil jejich dobre minenyma radama tak bych to daleko nedotahl. Musite mit odvahu a ne se porad drzet zpet. Odvaha neznamena ze se nebojite, ale to ze tomu strachu nepodlehnete. Kazdy se nekdy boji, to je normalni a vubec nic to neznamena.

O cem je zivot? Co dokazes a co nedokazes.

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #22 kdy: 10. 01. 2011, 03:16:07 »
To je výborný. Já to takhle chci takly dělat. Ale ukrást letadlo a lítat mě moc neláká. Já vím, že to chce odvahu, ale nechat se zavřít?

MartinX

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #23 kdy: 10. 01. 2011, 09:45:11 »
Zial som sa nedockal nicoho konkretnejsieho a zacal si nieco o vygooglite si sami, a na youtube je dost videii. Cital si vobec moje otazky? Ja sa nepytam vseobecne ale konkretne, na oblast CZ/SK, na ludi co su tu na fore. Pytam sa ako sa k tomu dostali, co museli vediet, co momentalne robia a ako to vyzera. A pokial neexistuje na youtube extra channel s nazvom: AkoVyzerajuMainframeVCZaSK tak tam tieto odpovede naozaj nenajdem.

Ja som s k mainframe dostal tak, ze som sa zamestnal v IBM  :D
Ale len okrajovo, moja primarna specializacia bola AIX (dnes uz v IBM nepracujem).
Zabudni na mainframe, na Slovensku to ma tak 3-5 firiem, aktualny stav ti nepoviem, ale pokial viem tak mainframe pouziva VUB Banka a nejake distribucne firmy na elektrinu. Dokonca aj systemaci na mainframe v IBM na Slovensku sa preskoluju aj na ine platformy (AIX, OS/400) lebo nie je pre nich vyuzitie.

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #24 kdy: 10. 01. 2011, 11:43:37 »
@Lenin, v bodoch?
- Svoje posty prosim oznac predom ako OT lebo si mi zas neodpovedal vobec na moje otazky, nemam predstavu kde robis, co robis, s cim robis a ako to robis a ako to dnes tak vyzera (samozrejeme odpovedat nie si povinny)

- Pokial viem tak na Mainframeoch od IBM je plne funkcna virtualizacia napriklad aj linuxovych os tym padom nevidim problem pre apache? A mimoto ja som apache nespominal tak nechapem naco to sem pleties...

- Kecy pre manazment su kecy pre manazment. Mna zauimaju insider informacie, nie ze je to UZASNY SYSTEM KTORY USETRI 25% VASICH NAKLADOV. Mna zauimalo ako vyzera bezna prax v realnom nasadeni ako admin/developer pre mainframy.

- Jo a tak ako si ma zaujal aroganciou tak si ma nou aj odradil. Nechcel by som s tebou robit lebo si o sebe myslis aky si uzasny alfa samec ktory si presiel peklom a povysujes sa nad druhych bez toho aby si o nich mal vobec predstavu - oznacujes ma ako leniveho, neschopneho a poucujes ma o zivote - o to som ta vobec neprosil. Vobec netusim preco je tvoj pristup utocny - si niekde nieco utrpel ze to musis zo seba filtrovat utokom?

- Jo a prosim chod sa na chvilu pozriet na forum: http://www.ak-senica.sk/forum/index.php tam urcite ocenia tvoju poviedku tom ako si bol malym pilotom

Ja vam sem nekdy napisu jak jsem se i5/os ucil ja.
Fajn toto si mohol napisat hned a usetrili by sme si tonu OT.

Ak mas este nieko K TEME tak prosim do threadu, ak mas ale dalsie bla bla o tom ake peklo si prezil, ako uz tvoje deti vedia ako parkovat lietadlo a ako sa ma pristupovat k praci/zivote/uceniu/praxi/kariere tak si zaloz prosim novy thread na temu "Leninov odpad," niekedy vo volnej chvili si to precitam...

Myslel som ze s tebou bude fajn pokec na fajn temu no zial nam to stroskotava...



P.S.: Dostal som mail od nemenovaneho uzivatela ktory v danej oblasti pracuje. Povedal mi vsetko co som chcel vediet - zodpovedal dalsie otazky, prebehla skvela diskusia a ja mam v teme hned jasnejsie takze jemu dakujem, v prvom topicu som mal asi vynechat Leninove meno a pouzit tvoje - kedze ty si mi pomohol rozsirit obzor a lenin vobec. Dik

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #25 kdy: 10. 01. 2011, 12:32:32 »
@Lenin podruhe: Presiel som si tovje posty co si pisal sem na na root, takze ocivine nie si mimo a asi vies co a ako, tak zahod aroganciu a zacni diskutovat...

kolemjdouci

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #26 kdy: 10. 01. 2011, 14:58:01 »
Nechme stranou Leninovu aroganci, ale proc by mel?

Rekl bych ze pokud se chci naucit enterprise class system, tak pokud mam stesti, podari se mi nechat zamestnat nekde kde s nim muzu pracovat a naucit se ho. Velke stesti je kdyz tam potkam kolegy kteri mi s ucenim pomuzou, ale je treba projevit vlastni iniciativu, schanet sam informace a snazit se.

Druha moznost je jit na skoleni, ale to vetsinou neni nejlevnejsi reseni.

Kazdopadne ocekavat ze mi nekdo preda na internetovem foru vsechno ze sveho behem let tvrde ziskaneho know-how je trochu naivni.

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #27 kdy: 10. 01. 2011, 16:18:55 »
Ale jasne ze nechem know-how ved to sa ani neda... Predpokladam ze ked pisal lenin ze treba 6 rokov cca studia tak to beriem ze to tak asi bude, a jasne ze som samostatny a mam kopu casu ale chcem vediet o co ide chapes..

Ja si mozem googlit 1000 videii o mainframeoch od IBM a zOS no pokial zistim ze praca vyzera tak z cely den sedim na riti a nic nebudem robit, ziaden developing a toho systemu sa snad ani nedotknem, mozno vtedy ked je downtime co snad nikdy nebude - tak bude vediet aha toto neni nic pre mna kedze chcem robotu kde mozem robit rozhodnutia a niest za ne nasledne aj zodpovednost, nieco tvorit a byt potom na to hrdy chapes.

Jedine co com chcel je vediet ako to vyzera.

Ukazem vam priklad ako som to myslel:

Robim v nemeckej banke vo viedni, ITckara. Ako to tu vyzera? Je tu nuda, platia dobre, ale nebavi ma to tu a neostanem tu dlhsie ako kym budem mat dalsiu pracu - ktoru si momentalne hladam. Bankou to ale nie je ludia su tu ok, mame tu popobcku asi s 200 ludmi a nase IT ma 7 clenov. Spravujeme od user-end PC a ich laptopy cez routre, switche, backup, servery. A teraz to pride - zial zial zial zial len a len on site HW. Co to znamena? U nas je vsetko centralizovanie v nemecku tam sedia domain admini, networking engeneers a spol. Nam sem pride hardware s nakresom ako a kam napojit optiku, ako a kam napojit metaliku ako a kam to zapojit do racku - spravi sa hotovo. Oni tam pridavaju userov do active directory, my mame len read only prava - totalna nuda. Takze co vlastne robim? Sledujem siet, sledujem server, sledujem backup - ci nedosli pasky, popripade ich vymenim. Ak nieco treba volaju z nemecka. Kolegovci riesia aj user end pc - take ze nejde mi Outlook alebo Lotus notes mi zamrzol - to ale nespada podo mna, ja som skor zavrety vedla serverovne, v ktorej aj tak toho nemam co moc zmenit jedine ze by som zobral kladivo...

Som tu teraz asi 3 miesiac, popri tom studujem co je asi hlavne, hladal som to ako zarobok na Kawasaki Z750 ktoru si podla vsetkeho o mesiac-dva kupim. Potom sajonara. Hladal som nieco kde vyuzijem znalosti serverov, networkingu a javy - toto miesto malo byt zevraj ono.. blbost :D je tu nuda, no ked mi ponukli tento plat tak som povedal ze to skusim...

Takze ak niekto hlada cash za malo roboty, nasa banka je vasim zlatym dolom, kto chce aj nejake tie rozhodnutia robit tak ruky prec... (mame tu python developerku z linuxu ktora momentalne riesi ked vypadne telefon lebo jednoducho vsetky kompetencie sa presunuli do nemecka a ona uz nema poriadne v svojom obore co robit - jedine ze by sa prestahovala do nemecka)...

Tolko k tomu, nieco taketo som chcel nic viec :) LEN AKO TEN SVET VYZERAA

Miroslav Suchý

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #28 kdy: 11. 01. 2011, 00:13:33 »
> Jedine co com chcel je vediet ako to vyzera.

Mainframy jsou většinou stroje, které se jednou rozjedou a pak roky jedou bez zásahu. Stabilita na n-tou. Možná zkraje se na nich něco opravuje, ale pokud je to desítky let starý stroj, tak se chyby většinou jenom dokumentují. Tj. napíše se do příručky, že tohle nefunguje a obejde se to tak a tak to to je ta oprava.

Takže pokud se nudíš v té bance, tak na mainframech to asi lepší nebude.

Re: Perspektiva v IT - mainframe?
« Odpověď #29 kdy: 11. 01. 2011, 00:25:21 »
1. A nahadzovanie novych Mainframeov? Je to jednoduchy proces alebo ked uz si vyskolen zOSak tak tam stravis mesiac? Alebo to mas ako zOSak hotove za tyzden a potom zas mozes cakat na robotu?

2. A developing na mainframe? Je to bezna prax? Robia sa zmeny na live systemoch alebo sa dnes devopuju len balicky ktore sa pouzivaju na novych systemoch? Teda ci ako developer aj nejaky Mainframe uvidim alebo len nejaku vzdialenu konzolu popripadne emulator?