Porovnání C a Javy pro začátečníka

lamiczka_lamova_z_lamova

Porovnání C a Javy pro začátečníka
« kdy: 07. 01. 2011, 18:53:18 »
Dobrý den.
mohl bych vás poprosit o porovnání C a Javy, pro začátečíka který umí kódovat v html a css, a malinko(spíš pochopil co, co dělá a přemýšlel jak by se to dalo využít) programovat v pascalu? Chci se začít učit, četl jsem zhruba tohle:
C: +člověk se přiučí o PC
    +může ručně spravovat pamět, takže programátor získá slušné návky
Java: + OOP

Ale mohli byste mi prosím sepsat skutečné výhody pro začátečníka
« Poslední změna: 17. 01. 2011, 15:23:53 od Petr Krčmář »


Gentoo

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #1 kdy: 07. 01. 2011, 19:33:31 »
C - celkem jednoduchy jazyk se kterym napises optimalni a rychly program. Je spise pro takove nizkourovnove programovani.

Java - moderni jazyk, ktery je jednoduchy, multiplatformni a umi OOP. Zvladne ho kde kdo. Program v nem napises nekolikanasobne rychleji nez v C, ale program v C bude radove rychlejsi.

Pokud chces v budoucnu programovat "za penize", nauc se Javu.

křupan

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #2 kdy: 07. 01. 2011, 20:08:02 »
Výhody pro začátečníky jsou u obou stejné. Pro oba jazyky existuje velké množství srozumitelných učebnic, ukázkových příkladů a dalších materiálů. IMHO pro začátečníka jsou vlastnosti jednotlivých jazyků irelevantní. Pro učení je dobrý i pascal.
Citace
Pokud chces v budoucnu programovat "za penize", nauc se Javu.
Spíš se nauč oboje  :)

Jose.D

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #3 kdy: 07. 01. 2011, 20:15:41 »
Java je takova "hodna mama". Kdyz udelas nejakou chybu, tak te upozorni, "tohle a tohle mas, blbe, na tom a tom radku..", ale vykon neni uplne supr. Zatimco v c & c++ (ktere bych doporucoval vic, nez samotne c) je mozne udelat temer cokoliv, ale kdyz se to nepovede, tak dost casto to skonci nejakou chybou, ktere neni snadne odhalit.

IMHO na uceni je lepsi java.

lamiczka_lamova_z_lamova

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #4 kdy: 07. 01. 2011, 20:17:50 »
tak jsem se rozhodl začít s javou, protože se mi líbí prostředí netbeans a přijde mi přívětivé, můžu poprosit o nějakou doporučenou literaturu(tu v ČJ) nebo nějaké webové tutoriály(ty můžou být klidně v AJ)


křupan

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #5 kdy: 07. 01. 2011, 20:41:30 »
Oficiální tutoriály od Sunu/oraclu, česky knihy od Pecinovského a Herouta. Pro začátek a snažší pochopení OOP se občas doporučuje použít prostředí http://www.bluej.org/.

Solitary

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #6 kdy: 07. 01. 2011, 20:42:42 »
Osobne povazuju http://www.root.cz/clanky/ucebnice-jazyka-java-recenze/ za slusny odrazovy mustek... existuji pak i dve pokracovani zabyvajici se GUI a knihovnami.

lamiczka_lamova_z_lamova

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #7 kdy: 07. 01. 2011, 21:20:41 »
zeptám se ještě co si myslíte o knihách: Virius Miroslav - Java pro zelenáče, Java 6 výukový kurz, Thinking in Java

iwtu

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #8 kdy: 07. 01. 2011, 21:30:19 »
thinking in Java je super. Cesky autori okrem Pecinovskeho nevedia fajn pisat o Jave. Ale ak mam byt uprimny, mne zo vsetko najkrajsi pride original tutorial http://download.oracle.com/javase/tutorial/

Vazne, C++ sa neda... Ale Java je z tych jazykoch, ktory sa da cely naucit z Internetu a vazne ti netreba nejaku fyzicku knihu.

vvv

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #9 kdy: 07. 01. 2011, 22:34:07 »
Thinking in Java je supr, doporucuju.

alefo

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #10 kdy: 07. 01. 2011, 23:45:12 »
Ked vies po anglicky, tak Head First Java a TIJava.

Ked nevies, tak TIJ, zial len v 2. edicii, kde nie su veci z patkovej Javy a Pecinovsky.

lamiczka_lamova_z_lamova

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2011, 07:59:21 »
anglicky umim, akorát v našem městě knížy v ájině neseženu a z amazoonu neobjednávám, takže musí být k dostání v podobě e-booku, jinak se ještě jednou zeptám na tu knihu Java 6 výukový kurz, protože kamarád mi ji nabízí za 100Kč včetně CD protože mu leží jen doma a nikdy ji neotevřel

vlasák

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2011, 08:10:33 »
Java 6 výukový kurz není pro začátečníky. Není to učebnice programování, ale učebnice Javy. Tu si nech jako 2. nebo 3. knihu. Navíc do půl roku tady bude Java 7, takže si spíš počkej na Java 7 výukový kurz.

alefo

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2011, 12:11:55 »
Thinking in Java, 3 edicia je zadarmo k dispozicii: http://www.mindview.net/Books/TIJ/

Pokial chces papierovu verziu, tak sa to fakt redukuje na toho Pecinovskeho, lebo TIJ (v cestine vysla v 2 zvazkoch) je uz mozno aj vypredana

Alebo treba googlit ;-)

Re: porovnání C a Javy pro začátečníka
« Odpověď #14 kdy: 17. 01. 2011, 14:59:23 »
Java je takova "hodna mama". Kdyz udelas nejakou chybu, tak te upozorni, "tohle a tohle mas, blbe, na tom a tom radku..", ale vykon neni uplne supr. Zatimco v c & c++ (ktere bych doporucoval vic, nez samotne c) je mozne udelat temer cokoliv, ale kdyz se to nepovede, tak dost casto to skonci nejakou chybou, ktere neni snadne odhalit.

IMHO na uceni je lepsi java.
Ved to ze to je "takova hodna mama" ;). Ta ta rozmazna, a prd nauci. Dla mna je lepsie zacat s ceckom lebo tam sa nenaucis len kodit ale aj programovat. Potom mozes v pohode prejist aj na trebars javu ale zacinat v nej myslim neni dobry napad