Byt či podnájem

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Byt či podnájem
« Odpověď #135 kdy: 06. 01. 2017, 07:39:55 »
mne by treba zajimalo jak bude cenove vypadat trh s nemovitostmi v praze za 20 let ... dnesni ceny se mi zdaji vysoke ale klidne to muze vystrelit i do jeste vetsich nepredstavitelnych castek ... aby lide vubec meli na mesicni splatky budou muset byt hypoteky na 50+let (automaticky se bude predpokladat ze po umrti puvodniho dluznika v hypotece bude pokracovat dedic..). chtelo by to nejake rozumne srovnani treba pomer realnych cistych prijmu splacejiciho rocne/cena nemovitosti v praze a jinde ve svete

za minulych 20 let ceny nemovitosti v praze sly nahoru urcite aspon o 150% .. kdyz zacinaly hypoteky v roce 95 tak byly sazby 10% rocne, jeste v letech 2004-5 kolem 4-5% rocne, to se take muze vratit, byly by po konci fixace docela vetsi mesicni splatky

ty levne hypoteky ten trh cenove asi hodne ovlivnily, narostla poptavka ale vystavba novych bytu v praze za vyrazne rostouci poptavkou hodne zaostava, asi dost lidi kupuje byty i jen jako ulozku penez ne na vlastni bydleni ani najem, treba pro sve deti az budou dospele nebo jen jako investici s tim ze to v budoucnu se ziskem prodaj

do toho vstupuji dalsi faktory jako kupovani bytu cizinci, demografie obyvatel v CR (starnuti obyvatel, mene deti..), nezvladani splaceni hypotek a nasledny prodej v nedobrovolne drazbe s vystehovanim puvodnich dluzniku (coz zatim je u nas docela skryte, nikdo nevi kolik pripadu rocne at uz dobrovolnych ci nedobrovolnych drazeb v exekuci, prevzeti dluhu - hypoteky se vzajemnym vyrovnanim nekym jinym nez puvodnim dluznikem s tim ze puvodni dluznik se vystehuje)

zkratka cely trh s vlastnickym bydlenim v praze mi prijde jako ukazkovy priklad komplexity kdy hraje roli spousta faktoru a neni lehke to rozklicovat

proti tomu najemni bydleni vypada transparentnejsi jak z pohledu pronajimatele tak i najemce


Youda

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #136 kdy: 06. 01. 2017, 10:34:23 »
mne by treba zajimalo jak bude cenove vypadat trh s nemovitostmi v praze za 20 let ... dnesni ceny se mi zdaji vysoke ale klidne to muze vystrelit i do jeste vetsich nepredstavitelnych castek ... aby lide vubec meli na mesicni splatky budou muset byt hypoteky na 50+let (automaticky se bude predpokladat ze po umrti puvodniho dluznika v hypotece bude pokracovat dedic..). chtelo by to nejake rozumne srovnani treba pomer realnych cistych prijmu splacejiciho rocne/cena nemovitosti v praze a jinde ve svete

za minulych 20 let ceny nemovitosti v praze sly nahoru urcite aspon o 150% .. kdyz zacinaly hypoteky v roce 95 tak byly sazby 10% rocne, jeste v letech 2004-5 kolem 4-5% rocne, to se take muze vratit, byly by po konci fixace docela vetsi mesicni splatky

ty levne hypoteky ten trh cenove asi hodne ovlivnily, narostla poptavka ale vystavba novych bytu v praze za vyrazne rostouci poptavkou hodne zaostava, asi dost lidi kupuje byty i jen jako ulozku penez ne na vlastni bydleni ani najem, treba pro sve deti az budou dospele nebo jen jako investici s tim ze to v budoucnu se ziskem prodaj

do toho vstupuji dalsi faktory jako kupovani bytu cizinci, demografie obyvatel v CR (starnuti obyvatel, mene deti..), nezvladani splaceni hypotek a nasledny prodej v nedobrovolne drazbe s vystehovanim puvodnich dluzniku (coz zatim je u nas docela skryte, nikdo nevi kolik pripadu rocne at uz dobrovolnych ci nedobrovolnych drazeb v exekuci, prevzeti dluhu - hypoteky se vzajemnym vyrovnanim nekym jinym nez puvodnim dluznikem s tim ze puvodni dluznik se vystehuje)

zkratka cely trh s vlastnickym bydlenim v praze mi prijde jako ukazkovy priklad komplexity kdy hraje roli spousta faktoru a neni lehke to rozklicovat

proti tomu najemni bydleni vypada transparentnejsi jak z pohledu pronajimatele tak i najemce

Ceny nemovitosti v Praze budou vypadat jako stejne vsude jinde na svete, budou kopirovat realnou lokalni kupni silu , pricemz casovy graf bude oscilovat v ramci realitnich bublin s periodou cca 10 let.

Priblizne jako na tomto grafu - graf je pro Londyn, principy jsou vsade stejne:
http://www.housepricecrash.co.uk/indices-nationwide-national-inflation.php

Pokud se samozrejme nevloxi externi vliv typu valka, stavebni uzavera apod.
Obecne je nejlepsi kupovat v obdobi denove deprese (v Praze cca pred 3 lety), ale pokud je potreba bydleni nutna, z dlouhodobeho (desitky let) pohledu, muze davat smysl nakup i v dobe spisky bubliny, kterou mame prave ted.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Byt či podnájem
« Odpověď #137 kdy: 06. 01. 2017, 11:07:52 »
ad ..budou kopirovat realnou lokalni kupni silu

ono je otazkou co tim myslite ... kdyz na hypo dosahne kazdej Youda tak se proste zvysuje poptavka ...

kdyz ceny nemovitosti v praze rostou rychleji nez realne prijmy tak je neco divne ...

podle mne zvednout stranu nabidky aby ceny tak nerostly je problem, stavi se novych bytu nejak malo asi uredni obstrukce plus malo vhodnych pozemku, take index cen stavebnich praci neodpovida indexu rustu cen bytu v praze ... neco je spatne

docela by mne zajimalo kolik % prazskych bytu se neuziva k bydleni a lezi ladem ... to by chtelo nejak rozpohybovat aby se zvysila strana nabidky bydleni

Youda

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #138 kdy: 06. 01. 2017, 12:27:33 »
ad ..budou kopirovat realnou lokalni kupni silu

ono je otazkou co tim myslite ... kdyz na hypo dosahne kazdej Youda tak se proste zvysuje poptavka ...

kdyz ceny nemovitosti v praze rostou rychleji nez realne prijmy tak je neco divne ...

podle mne zvednout stranu nabidky aby ceny tak nerostly je problem, stavi se novych bytu nejak malo asi uredni obstrukce plus malo vhodnych pozemku, take index cen stavebnich praci neodpovida indexu rustu cen bytu v praze ... neco je spatne

docela by mne zajimalo kolik % prazskych bytu se neuziva k bydleni a lezi ladem ... to by chtelo nejak rozpohybovat aby se zvysila strana nabidky bydleni

Skus si rozkliknout tne odkaz co jsem zaslal a vubec si na tech strankach pocist.
Kdyz na hypo dosahne kazdy youda, znamena to, ze lokalni kupni sila roste.
Navysovani produkce prilis nepomuze, v Praze je milion bytu a developerskych novostaveb se proda cca 6000 rocne - plivanec do more.

V realu to skonci jak pisu nahore, pozvolny narust cen podle realne kupni sily s bublinovyma oscilacema na ceste.
Presne jak na linkovanem grafu.

Ja osobne jsem bydlel v Praze v najmu od roku 2001 do roku 2013, pricemz do roku 2008 se bublina nafukovala (nemelo moc cenu nic kupovat) v roce 2009 bublina praskla, ja  v te dobe koupil pozemek (2010) a v roce 2013 jsem se stehoval do baraku. Dneska je bublina zase nahore (ma cca 10-15 let periodu)
Tudiz dneska bud pockat cca 5 let do prasknuti bubliny v najmu, jak jsem to delal ja, nebo koupit relativne nevyhodne.

Problem s realitni bublinou je v tom, ze je velice pomala, s periodou 10-15 let. To znamena, ze za 10 let se uz zase zapomelo/zapomene, jak se hromada lidi spalila, dorostli novi hejlove. Hejl, co si odskakal bublinu v roce 2006 ted uz nic nekupuje, kupuji lide o pul generaci starsi.

hu

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #139 kdy: 06. 01. 2017, 14:08:34 »
Skus si rozkliknout tne odkaz co jsem zaslal a vubec si na tech strankach pocist.
Kdyz na hypo dosahne kazdy youda, znamena to, ze lokalni kupni sila roste.
Navysovani produkce prilis nepomuze, v Praze je milion bytu a developerskych novostaveb se proda cca 6000 rocne - plivanec do more.

V realu to skonci jak pisu nahore, pozvolny narust cen podle realne kupni sily s bublinovyma oscilacema na ceste.
Presne jak na linkovanem grafu.

Ja osobne jsem bydlel v Praze v najmu od roku 2001 do roku 2013, pricemz do roku 2008 se bublina nafukovala (nemelo moc cenu nic kupovat) v roce 2009 bublina praskla, ja  v te dobe koupil pozemek (2010) a v roce 2013 jsem se stehoval do baraku. Dneska je bublina zase nahore (ma cca 10-15 let periodu)
Tudiz dneska bud pockat cca 5 let do prasknuti bubliny v najmu, jak jsem to delal ja, nebo koupit relativne nevyhodne.

Problem s realitni bublinou je v tom, ze je velice pomala, s periodou 10-15 let. To znamena, ze za 10 let se uz zase zapomelo/zapomene, jak se hromada lidi spalila, dorostli novi hejlove. Hejl, co si odskakal bublinu v roce 2006 ted uz nic nekupuje, kupuji lide o pul generaci starsi.

Otazka je, co delat, kdyz clovek potrebuje do vetsiho a zaroven ma co prodat a nejakou cash k tomu, ale stejne by musel jit do mensi hypo. Logika veli pockat na propad, protoze ta cash hodnotu neztrati a vlastnena nemovitost poklesne umerne nemovitosti poptavane. Model: mam byt za 5M, 1M v cashi, chci byt za 7M, chybi mi tedy mega. Pokud ceny spadnou plosne o 20% (uvazuju, ze lokality noveho a stareho bytu jsou si chovanim podobne), prodam svoje za 4M, muzu koupit za 5.6M a uz mi chybi misto 1M jen 600k. Ale jednak je v te uvaze hromada faktoru, jejich vliv jenom odhaduju, jednak budu mozna mezi tim muset do najmu, kterej mi tech 600k sezere.


hu

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #140 kdy: 06. 01. 2017, 14:09:04 »
...kterej mi tech 600k sezere.

*400k.

qwertz

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #141 kdy: 06. 01. 2017, 15:40:22 »
Bublina není jenom v čase, ale i v místě. Občas se z totálního gheta stane "lukrativní" lokace s předraženými nemovitostmi. Lidi jsou prostě stádo a nechovají se vždy raionálně. I když jsou nemovitosti někde předražené (plus je tam zpravidla přelidněno), určitě je dost míst, kde jsou nemovitosti s cenami více v normě a to kolísání se tam neprojevuje tolik.

Anonym

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #142 kdy: 06. 01. 2017, 15:52:16 »
Vzhledem k tomu že hledáš první být a jsi junior programátor, tak budeš s velmi vysokou pravděpodobností tak ve věkové kategorii 20 až 30let.
Zkus si položit následující otázky:
Kde (myšleno kariérně a tedy peněžně) se vidíš za 2 roky, 5let, 10let?
Co když za rok za dva dostaneš atraktivní pracovní nabídku v jiném městě nebo v zahraničí, chceš se už v tomto věku uvázat k místu koupí bytu?
Rodina - co když si najdeš jinou přítelkyni z jiného města/státu, případně příjde potomek?

A teď zhodnoť kolik je kolem nákupu nemovitosti starostí a kolik dalších starostí je s prodejem. A pak si polož otázku koupit byt nebo pronajmout? (záleží i na ceně nájem vs prodejní cena v dané lokalitě)
U mě jednoznačně vyhrává pronájem protože je flexibilnější a s daleko menším množstvím starostí.

Bonus pronájmu - když narazíš na sousedy k0k0ty se kterými se nedá vyjít, tak si prostě najdeš jiný pronájem, půjčíš si na víkend dodávku a odstěhuješ se jinam, easy.

hu

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #143 kdy: 06. 01. 2017, 16:01:38 »
Bublina není jenom v čase, ale i v místě. Občas se z totálního gheta stane "lukrativní" lokace s předraženými nemovitostmi. Lidi jsou prostě stádo a nechovají se vždy raionálně. I když jsou nemovitosti někde předražené (plus je tam zpravidla přelidněno), určitě je dost míst, kde jsou nemovitosti s cenami více v normě a to kolísání se tam neprojevuje tolik.

To je určitě pravda. Třeba okolí Krymský v a Letná je teď vyhypovaná hipsterama, trochu se to přelejvá i do dolních Holešovic.

qwertz

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #144 kdy: 12. 01. 2017, 08:49:30 »
Sakra já ty příjmy Praha / Ostrava blbě spočítal, přepsal jsem se v nule... Takže ještě jednou:

Ostrava (vše hrubého)
Začínám na 32000,-
Každý rok si připíšu 3000,-
Strop je 70000,-
------------------------------
Celkem za 33let: 24612000,-

Praha (vše hrubého)
Začínám na 40000,-
Každý rok si připíšu 5000,-
Strop je 110000,-
------------------------------
Celkem za 33let: 37260000,-


Ku*va zase se ti Pražáci mají líp...  :-[

Znovu jsem koukal na ty ceny nemovitostí. Rozdíl mezi servení moravoz a prahou je cca 4 násobný:
http://realitymix.centrum.cz/statistika-nemovitosti/byty-prodej-prumerna-cena-za-1m2-bytu.html

Když koukneme do inzerce, tak do 5 milionů se v praze a okolí dá koupit jen ruina, v MSK je za to solidní barák s velkým pozemkem, stejný barák v okolí prahy vyjde na 15-20. Ve vetsich vzdalenostech se pak daji ve strednich cechach koupit emovitosti za podobne ceny, ale zase to chce 2-4hodiny denne dojizdet autem (jak je to s rannimi zacpami ne vjezdu do prahy?). To neni pro kazdeho.

Takže k té kalkulaci je třeba taky přičíst skutečnosti, že místo 10tis. splátky hypo může být třeby i 40tis hypo a k tomu je potřeba mít jistotu, že těch vysněných 110tisíc budete po 30 let hypoteky brát (mate jen jistotu obrovskeho dluhu). V praxi ten rozdil ve mzde bude mensi nez rozdil v hypo, navic nemovitosti v Praze jsou mozna uz v bubline, zatim co v MSK jsou spie podhodnocene, takze porostou (dle srovnání dnesniho pomeru nájem vs hypoteka)

Zadnou financni vyhodu stehovani do prahy bych tady nevidel. Nemluve o moznostech zajimaveho bydleni na horach, ktere v praze neni.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Byt či podnájem
« Odpověď #145 kdy: 12. 01. 2017, 09:00:17 »
za 3.5 mil. je v praze stezi 3+1, za stejne penize cca 25 min od prahy (u dalnice + vlak pasmo 2 na litacku) je za stejne penize 2 patrovy RD radovka 200+ m2

je to drasticke jak ty ceny klesaji jakmile to neni cista praha v dosahu mhd

qwertz

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #146 kdy: 12. 01. 2017, 09:12:56 »
za 3.5 mil. je v praze stezi 3+1, za stejne penize cca 25 min od prahy (u dalnice + vlak pasmo 2 na litacku) je za stejne penize 2 patrovy RD radovka 200+ m2

je to drasticke jak ty ceny klesaji jakmile to neni cista praha v dosahu mhd

Máte nějaké příklady?

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Byt či podnájem
« Odpověď #147 kdy: 12. 01. 2017, 09:37:46 »
Bublina není jenom v čase, ale i v místě. Občas se z totálního gheta stane "lukrativní" lokace s předraženými nemovitostmi. Lidi jsou prostě stádo a nechovají se vždy raionálně. I když jsou nemovitosti někde předražené (plus je tam zpravidla přelidněno), určitě je dost míst, kde jsou nemovitosti s cenami více v normě a to kolísání se tam neprojevuje tolik.

To je určitě pravda. Třeba okolí Krymský v a Letná je teď vyhypovaná hipsterama, trochu se to přelejvá i do dolních Holešovic.

Nechce se mi věřit, že by ti free cool a in latentní feťáci, co jsem se na ně v posledních letech díval z okna, kupovali byty a domy. To možná pár podnikatelů, ale ty tam potřebujou hlavně nebytový prostor.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Byt či podnájem
« Odpověď #148 kdy: 12. 01. 2017, 09:39:28 »
za 3.5 mil. je v praze stezi 3+1, za stejne penize cca 25 min od prahy (u dalnice + vlak pasmo 2 na litacku) je za stejne penize 2 patrovy RD radovka 200+ m2

je to drasticke jak ty ceny klesaji jakmile to neni cista praha v dosahu mhd

Máte nějaké příklady?

V podstatě cokoliv, co je tak v řiti, že tam rozumně dojedeš jenom autem.

Re:Byt či podnájem
« Odpověď #149 kdy: 12. 01. 2017, 09:44:25 »
30 rokov snad hypoteku nikto splacat nechce...Ak mas prijem na to aby si ten byt splatil do 5-7 rokov tak jednoznacne kup..(co v IT brandzi nie je ziadny problem).. Potom ho predas a pojdes do vacsieho, alebo si dovtedy zariadis zivot inak (zistis , ze chces ist na venkov).. Vsetko je to o prioritach a o tom ake mas ine naklady v zivote.. Ale ten byt Ti nikto nezoberie a ked kupis nejaky developersky projekt tak niekedy zarobis aj na kupnej cene hned dajme tomu 10 000 euro.