Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #60 kdy: 23. 12. 2016, 08:45:57 »
Zkousel jste misto Network Manageru Wicd?
Teraz už na to nemám čas, ale díky za tip, vyskúšam neskôr (je to darček). Ešte sa snažím rozbehať zvuk.
Notebook je 90% času doma, konfiguráciu mám v /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf, wifi nabehne a funguje bez problémov.
Pre ňu je najdôležitejší web, firefox na tom 4-jadre lieta jak blázon, po mojich zásahoch takmer nič nezapisuje, cache má na mojom serveri (squid), takže pohoda.
Samozrejme moja si otvorí naraz 84 kariet, takže až potom uvidím čo z toho bude.


František G.

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi - epilog
« Odpověď #61 kdy: 05. 01. 2017, 12:32:44 »
Mám ještě dodatek k té mojí kauze -- pro ty kdo by se chtěli zasmát.

Po neúspěšných pokusech rozchodit ovladače v Linuxu jsem se rozhodl NB vrátit prodejci Alza.cz -- bylo to v zákonné lhůtě 14 dní. Prodejce vrácení NB odmítl, protože na něm nebyly původní Windows10 a jejich technik nedokázal obnovit tovární nastavení jedním kliknutím (opravdu to nešlo, SSD disk byl celý přepsaný instalací Linuxu). Když jsem se proti tomu ohradil na podpoře Alza.cz, dostal jsem následující vysvětlení:

Citace
Pokud nejste schopen uvést zařízení do původního stavu, můžete přinést zboží na naší výdejnu, kde Vám bude umožněno odstoupení od smlouvy. Bude však odečtena částka za licenci Windows 2699 Kč + práce technika 599 Kč. Při odstoupení poprosím o uvedení čísla této komunikace...


(Licence Windows za 2699 Kč v notebooku, který stál 4990 Kč? To si dělají kozy...?!)

Obrátil jsem se na technickou podporu UMAXu, kde mi vyšli vstříc a zdarma přehráli do NB původní Windows10 -- děkuji  :). Stálo mne to jenom poštovné do Prahy, a v tom byla další drobná potíž -- balík ležel týden v Praze na poště (asi zrovna stávkovali). Takže "opravený" NB se ke mně dostal až po vánocích.

Zkusil jsem tedy NB znovu vrátit prodejci Alza.cz, a co myslíte? Nešlo to, protože už uplynulo 14 dní. Pokud si vzpomínám, volba "Výměna nevhodného dárku" u tohoto produktu nebyla a místo toho jsem zaškrkl volbu "Nic neriskuj". Alza mi nabídla odkoupení NB za cenu 3200 Kč, což je asi to jejich "Nic neriskuj".

Nakonec jsem NB prodal za 4000 Kč kolegovi v práci, který je otrlý a Windows10 mu nevadí.

Jo, některé zkušenosti jsou k nezaplacení  8)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #62 kdy: 05. 01. 2017, 13:38:38 »
Jsem rikal, abyste to pred vracenim strcil do mikrovlnky. Vic ten krap stejne nezaslouzi.

nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi - epilog
« Odpověď #63 kdy: 05. 01. 2017, 22:39:28 »
@František G. : takze u mas za sebou tuhle silenost a muzes si poridit nejakej rozumnej repass, treba ten okolo resenej (tu nebo dlouze tu:) kolem 5000Kc s rocni zarukou Thinkpad X201 (i5,4GB RAM, Matne LCD,...) ;) kdyz zadas pri koupi slevovej kod KSTATE tak mas 3% slevu a postovne zdarma :)

ET

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #64 kdy: 06. 01. 2017, 00:01:40 »
"zelenej ufon" nezklamal, na druhou stranu podpora umaxu (me) prijemne prekvapila - nebyla nahodou polozena otazka umaxu ohledne wifi na linuxu? trebas by pomohli i s timto...



Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #65 kdy: 06. 01. 2017, 08:29:52 »
"zelenej ufon" nezklamal, na druhou stranu podpora umaxu (me) prijemne prekvapila - nebyla nahodou polozena otazka umaxu ohledne wifi na linuxu? trebas by pomohli i s timto...
Wifi na Umax samozrejme funguje, stačí v BIOSe prepnúť SDIO z ACPI na PCI. Distribučný kernel Android_x86-6.01 ju podporuje, rovnako aj skompilovaný modul z git.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #66 kdy: 06. 01. 2017, 10:40:44 »
@Vladimír Drgoňa: Vcasna rada nad zlato. Nicmene dokud to neni v normalnich distribucnich jadrech, tak je to oser.

František G.

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #67 kdy: 10. 01. 2017, 13:16:19 »
Wifi na Umax samozrejme funguje, stačí v BIOSe prepnúť SDIO z ACPI na PCI. Distribučný kernel Android_x86-6.01 ju podporuje, rovnako aj skompilovaný modul z git.

@Vladimír Drgoňa: Pro mne už je to pasé, NB už jsem prodal, ale třeba by to pomohlo někomu ze čtenářů:
mohl byste, pro nás natvrdlejší  ;), podrobněji popsat, jak v BIOSu přepnout SDIO z ACPI na PCI?

Já jsem se "do BIOSu" dostával zuřivým mačkáním klávesy ESC při startu notebooku a dostal jsem se do režimu, kde šlo nastavit jenom minimum věcí - nějaký jazyk, datum a čas, a hlavně prioritu bootování z různých míst. Šlo tam přímo spustit bootování z vybrané partition. Žádné nastavení hardware jsem tam neviděl.

Je možné se probojovat do jiného režimu nastavení BIOSu -- mačkáním jiných kláves? Nebo je potřeba zvláštní utilita (plugin do UEFI)...?

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #68 kdy: 10. 01. 2017, 22:06:40 »
Neviem, či 14wi má rovnaký BIOS ako 10wi, ale dostávam sa doň tiež mačkaním ESC. Objaví sa toto:



Vpravo dole je SCU, tadiaľ sa dostanem do takmer štandardného BIOSu:


František G.

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #69 kdy: 11. 01. 2017, 11:29:42 »
Neviem, či 14wi má rovnaký BIOS ako 10wi, ale dostávam sa doň tiež mačkaním ESC. Objaví sa toto:

http://ilekari.sk/images/IMG_20170109_171319.jpg

Vpravo dole je SCU, tadiaľ sa dostanem do takmer štandardného BIOSu:

http://ilekari.sk/images/IMG_20170109_171347.jpg

Aha, tak na té mojí 14Wi to fungujovalo jinak, po stisku ESC jsem se dostal rovnou do textového "jakoby standardního" BIOSu, ale nastavení Advanced / Chipset Configuration nebylo dostupné. Úvodní stránka vypadala asi takto:

Kód: [Vybrat]
BIOS Information
BIOS Vendor                  American Megatrends
Core Version                 5.011
Compliancy                   UEFI 2.4; PI 1.3
Project Version              2140C-C 0.02
Build Date and Time          09/24/2016 09:16:24

CPU Configuration
Microcode Patch:             35d

Memory Information
Total Memory                 2048 MB (DDR3)

GOP Information
Intel(R) GOP Driver          [8.0.1038]

TXE Information
SEC RC Version               00.05.00.00
TXE FW Version               02.00.02.3094

A pak bylo dostupné jenom něco jako "Boot Configuration".

Nevím, jak tyhle moderní UEFI BIOSy fungují, možná by šlo se k nastavením dostat přes UEFI shell spuštěný z USB (takovou možnost jsem tam tuším zahlédl), nebo jinou UEFI "aplikaci". Ale to je jenom moje spekulace, opravdu tomu nerozumím. Zájemce odkazuji na

https://en.wikipedia.org/wiki/Unified_Extensible_Firmware_Interface

eisenacher

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #70 kdy: 11. 01. 2017, 12:24:37 »
Prosím může mi někdo poradit jak v tomto notebooku změnit bootování abych nainstaloval Linux? Přijde mi že je to Mrkvosoftem zamčené...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #71 kdy: 11. 01. 2017, 14:01:12 »
@eisenacher: Mozna tazatel, nicmene byste udelal lepe, kdybyste si napred prostudoval diskusi. Zaver je totiz takovy, ze momentalne to asi nejde, pokud vam tedy nevadi nefunkcnost rady dulezitych periferii. Mozna, ze casem bude v distrech jadro, se kterym to pujde i na tomhle krapu, ale zatim to tak nevypada. Otazka je i to, jestli se nekdo bude namahat rozchozenim tak ocividne dokurveneho widlohardware.

Nicmene aspon radu do zivota: Nez se pustite do pokusu, neudelejte stejnou chybu jako puvodni tazatel. Napred si poridte obraz systemoveho disku, abyste ho mohl vratit zpet, dospejete-li k zaveru, ze Linux na tom krapu proste nepojede, i kdyby trakare padaly.

František G.

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #72 kdy: 16. 01. 2017, 15:16:58 »
Prosím může mi někdo poradit jak v tomto notebooku změnit bootování abych nainstaloval Linux? Přijde mi že je to Mrkvosoftem zamčené...

  • Jak píše JardaP., nejprve zvažte všechny potíže, popsané v této diskusi a udělejte zálohu systémového disku.
  • Linux jsem instaloval z bootovatelné USB flash, viz např. https://www.debian.org/releases/stable/amd64/ch04s03.html.en#usb-copy-isohybrid. Takto připravenou USB flash zasuňte do USB portu.
  • Po zapnutí/rebootu notebooku se mačkáním klávesy ESC dostanete do BIOSu (textový režim), zde pak lze v Boot menu vybrat nabootování z USB. Aspoň u mne to šlo, BIOS/UEFI nevyžadoval podepsaný zavaděč.
  • Dále postupujte podle instrukcí instalátoru, na vlastní nebezpečí...

Stejným způsobem by mělo jít vyzkoušet i různé "live" distribuce, bez instalace na interní disk. Pokud použijete rychlou USB 3.x flash, tak to nabíhá celkem svižně. Já jsem pak zkoušel ještě různé Xubuntu image, např. xubuntu-16.04.1-desktop-linuxium.iso stažený z http://linuxiumcomau.blogspot.com/.

Přeju pevné nervy a hodně zdaru  ;)

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #73 kdy: 12. 01. 2021, 11:21:47 »
Pokud tam funguji win 10 a da se pri spousteni pc dostat do win10 nouzoveho rezimu a tam jde pak vybrat spusteni z usb flash a tim se spusti zavadec na ni. https://answers.microsoft.com/cs-cz/windows/forum/windows_10-update-winpc/nouzov%C3%BD-re%C5%BEim-u-w10/7a6e4a7d-11e5-4a45-bf8c-067a3873e482