Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #45 kdy: 15. 12. 2016, 18:11:06 »
@Pavouk106: A distribuovanou kompilaci mas? Avys to stihnul zkompilovat drive, nez vyjde pristi update.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #46 kdy: 19. 12. 2016, 16:01:37 »
@Pavouk106: A distribuovanou kompilaci mas? Avys to stihnul zkompilovat drive, nez vyjde pristi update.
Musel bych na x86_64 donutit kompilátor dělat 32bitový věci. A na to jsem moc línej + musel bych to nějak přenastavovat, kdybych potřeboval kompilovat na N455... A to nemluvim o tom, že N270 je běžně u rodičů, kde jinej stroj (s distcc) není.

Tak jako tak - N270 už má hotovo, trvalo to asi jen den a půl. Teď zrovna končí update Gentoo na Pentium M (Dothan) 1,86GHz. Ten trval taky pěkně dlouho, to víš, Libreoffice - 17 hodin. Zatím mě to baví, ale je fakt, že si musím tak jednou za půl roku sednout na týden k PC, abych na všech kompech vyřešil (často ve skutečnosti neexistující, například ncurses verze 6.0) konflikty a spustil dvoudenní maraton plnýho výkonu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #47 kdy: 19. 12. 2016, 16:56:07 »
@Pavouk106: Jo, to se vyplati. A nejlepsi je, kdyz kompilace po 17 hodinach chcipne proto, ze se neco zmenilo a musi nastavit jine use flags.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #48 kdy: 19. 12. 2016, 20:23:28 »
JardaP.: Musím se Ti k něčemu přiznat - kecal jsem. Trvalo to jen 13 hodin (teď jsem koukal do logu)... To víš, to se vyplatí, čtyři hodiny k dobru!

O padání kompilace mi nemluv. Jeden celej večer jsem řešil, proč mi nechce N270 zkompilovat balík boost. Nechtěl ani novej, ani ten, kterej už v systému byl (mezitím se změnilo samozřejmě 100-200 balíků, který to mohly ovlivnit). Nakonec jsem někde vyčetl, že boost na každej thread chce cca 1GB RAM. Já to jel MAKEOPTS="-j2" (dva thready), ale ten N270 má jen 1GB RAM... Celej večer zabitej jen kvůli "2" místo "1"... A pak to ještě hodinu dvacet kompilovalo, ale když jsem to poštěl, bylo čtvrt na jednu a tou dobou už mě nebaví koukat na jezdící písmenka...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #49 kdy: 19. 12. 2016, 21:07:07 »
@Pavouk106: To mi povidej. Ja kdysi mel Gentoo ma 2x P III, 850 MHz. Kompilace Openofice a Firefoxu trvala okolo 24 h, X server nebyl az tak o mnoho lepsi. A pak to treba ke konci spadlo (typicky FF), takze nakonec jsem FF a OO zacal pouzivat jako binarky. BTW, radsi nechci vedet, jak dlouho by trvala kompilace dnesniho FF.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #50 kdy: 19. 12. 2016, 22:11:14 »
@Pavouk106: To mi povidej. Ja kdysi mel Gentoo ma 2x P III, 850 MHz. Kompilace Openofice a Firefoxu trvala okolo 24 h, X server nebyl az tak o mnoho lepsi. A pak to treba ke konci spadlo (typicky FF), takze nakonec jsem FF a OO zacal pouzivat jako binarky. BTW, radsi nechci vedet, jak dlouho by trvala kompilace dnesniho FF.
Pokud Libreoffice jely na Pentium M (1,86GHz) cca 13 hodin, FF a/nebo Chromium odhaduju na minimálně 6, spíš mezi sedmi a osmi hodinama.

X server paradoxně není tak strašnej. Samotnej xorg-serve je do deseti minut, mesa trvá 30 minut, GIMP 25 minut. Jádro cca 20 minut (mam v něm zakompilovaný vše kromě wifi, samozřejmě jen vše potřebný).

Pro porovnání: i5 750 (fyzický 4x 2,66GHz) jede Libreoffice někde kolem hodiny a půl, možná míň. Všechno ostatní se skoro dýl konfiguruje, než poté kompiluje... Momentálně ale neposkytnu přesný data, poslední emerge --sync proběhl před cca 390 dny a podle toho vypadá stav systému (rozsypanej, nelze udělat emerge z fleku, musim se do toho někdy vrhnout a srovnat to... s tím nejspíš odejdou KDE a nahodím MATE).

Mimochodem - někde mám stále ABIT BP-6 se dvěma Celeronama 366MHz a asi 384MB RAM. A taky mam 2x PIII s ECC RAM a SCSI diskama s RAID řadičem. Podrobnosti ale nevím. To mám na důchod, abych se měl v čem hrabat ;D ;D ;D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #51 kdy: 19. 12. 2016, 23:17:13 »
Momentálně ale neposkytnu přesný data, poslední emerge --sync proběhl před cca 390 dny a podle toho vypadá stav systému (rozsypanej, nelze udělat emerge z fleku, musim se do toho někdy vrhnout a srovnat to... s tím nejspíš odejdou KDE a nahodím MATE).

Tohle byl jeden z duvodu, proc jsem od Gentoo odesel. Clovek na to nejakou dobu sere, protoze to trva vecnost, pak jeste odjede na mesic na dovolenou a po navratu je to totalne v hajzlu a je problem to dat dohromady, pokud to vubec jde. Jednou me vybehli, kdyz meli bug v portage a kdyz mas portage s bugem, tezko nenainstalujes portage. Zachranil me nejaky dobrak na internetu, ktery tam dal svuj portage ke stazeni. A kdyz se mi to stalo podruhe a nemohl jsem nic vygooglovat, tak jsem nahodil Debian a bylo. Ostatne ten stroj tu kompilaci uz prestaval stihat.

Citace
Mimochodem - někde mám stále ABIT BP-6 se dvěma Celeronama 366MHz a asi 384MB RAM. A taky mam 2x PIII s ECC RAM a SCSI diskama s RAID řadičem. Podrobnosti ale nevím. To mám na důchod, abych se měl v čem hrabat ;D ;D ;D

Ja mel MSI s dvema P III. Tehdy to byl dost luxusni stroj a mobo bylo drahe jak svine. Pak mi tam bouchly kondenzatory a na ebay jsem koupil nejake mobo Abit, mozna VP neco. Jeste mi tu stoji s celym strojem ovsem uz dlouho jsem to nezapnul. Disky maji plotny osoupane az na hlinik, v podstate uz na ne nejde psat a uz nemaji zadne volne hotfixy, ale jinak asi porad jedou a ctou se bez problemu. Dnesni disky uz by davno mely zadrena loziska nebo neco a pokud ne, asi by nesly precist.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #52 kdy: 20. 12. 2016, 12:10:12 »
Tak já to i5 750 nezapnul až víc jak rok. Nemám k němu pořádnej PC stůl a na TV se s tím pracuje naprd. Tím pádem upadá i ten systém. Ale až bude konečně nějakej stůl, tak k tomu sednu (konečně) a dám to dokupy. Nebude to extra náročný. V Gentoo často s debilním konfilktem pomůže jednoduše odstranění balíku, depclean a nainstalování balíku znovu (v nový verzi). Dokud je ve world, tak to systém nepřekousne, ale jakmile ho odpálíš pryč, je vše bez problémů.

Jak jsem psal, zatím mě to pořád ještě baví. I když těch strojů už mám docela dost - 2x Gentoo na Intel Atom (jeden headless server, druhej netbook a distcc), 1x na i5 750 (rychlý jak blázen, takže v poho), 1x na Pentium M (přijatelně rychlý) a 1x na 1037U (dal bych nějakou cenu tomu, koho napadlo dát tenhle mobilní CPU do ITX desky! skoro nic to nežere a má to výkonu až až). Někdy je ta údržba systémů na trochu dýl, no...

Debian jedu jen na RPi (Raspbian) a nechtěl bych ho na "velkej" komp. Strašně mi vadí neaktuální balíky. Ne protože bych byl blázen a chtěl vše nej, ale protože člověk to někdy prostě a jednoduše potřebuje (např. připojení iPhone a stažení fotek z něj). Do Debianu (jak asi víšú se nepřidávají novinky ručně zrovna jednoduše... Mam třeba SSH klíč ed25519 a ten jede až na OpenSSH 7.X, tím byl Raspbian pro mě nanic, dokud nevyšel ten novej (jméno nevím).

Chtěl jsem na RPi mít taky Gentoo, mám i externí disky (abych neodvařil kartu/flashku), ale nedal jsem dokupy funkční jádro (v nějakym časovym výhledu, řekněme během týdne), tak jsem to pustil...

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #53 kdy: 20. 12. 2016, 15:30:54 »

Chtěl jsem na RPi mít taky Gentoo, mám i externí disky (abych neodvařil kartu/flashku), ale nedal jsem dokupy funkční jádro (v nějakym časovym výhledu, řekněme během týdne), tak jsem to pustil...

Mám Gentoo na BananaPI, okrem kernelu (3.4.10?) je všetko aktuálne. Systém beží na SD karte asi 200km odo mňa. V prípade potreby mám k dispozícii lokálny fileserver, kde si dávam v prípade aktualizovania swap, pretože /var/tmp/portage a aj /usr/portage mi beží v RAM. K dispozícii mám aj Gentoo s 4x2 jadrami s crosscompilerom a na silnej linke, takže pohoda.

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #54 kdy: 20. 12. 2016, 15:44:53 »
Ještě nějaké poznámky:
  • Hardwarový přepínač/vypínač WiFi jsem nenašel. Tento NB je opravdu minimalisticky vybaven...
  • Jestli je tam nějaký softwarový vypínač WiFi, který umějí zapnout jenom Windows 10, tak to je smůla, nedal jsem jim šanci.
  • Teoreticky připadá v úvahu i nějaká hardwarová závada. Několik kupujících si stěžovalo, že si museli nechat NB vyměnit v rámci reklamace. (Časté byly stížnosti na vadné pixely, já také jeden trvale červeně svítící bod vidím.)

Ak je notebook vybavený podobne ako VisionBook 10Wi PRO, v BIOSe treba prepnúť mapovanie SDIO z ACPI na PCI. Keď som s kernelom 4.7.2-galliumos skompiloval https://github.com/hadess/rtl8723bs, wifi funguje, i keď neštandardne. Natvrdo sa tvári ako wlan0 a nefunguje s NetworkManagerom. Po ručnom nakopnutí ale ide spoľahlivo a bez odpájania.
GaliumOS robil problémy, napríklad otočenie obrazovky bol preň neprekonateľnou prekážkou - obrazovku otočil, ale zbláznil sa touchpad, dal som tam Gentoo na inom subvolume (BTRFS).
GalliumOS by som už aj zrušil, ale zatiaľ sa mi genkernelom nepodarilo vygenerovať funkčný initrt.img.
Na stránke galliumos sú aj zdrojáky s funkčným konfigom a patchmi, zapnutie podpory rtl8723 v staging devices mi nepomohlo.

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #55 kdy: 20. 12. 2016, 15:58:29 »
Původní Windows 10 už na disku nejsou, přepsal jsem je instalací toho Debianu. Uznávám, že to nebylo moc prozíravé, ale otravovaly s jakousi registrací u Microsoftu...  8)


Ja som si urobil pred inštaláciou obraz NVRAM (31268536320bytes), v prípade potreby ho viem niekde zavesiť. Je dosť pravdepodobné že na všetky disky dávajú rovnaký obraz, fakeklúč si vezme s BIOSu alebo ako tomu teraz hovoria.
Samozrejme po inštalácii toho obrazu je nutné prijať licenčné podmienky od M$, čo by som ja nikdy dobrovolne neurobil.

Jan Fikar

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #56 kdy: 22. 12. 2016, 13:32:25 »
Problémy se zvukovkou na Cherry Trail, kde není detekovaná viz. nová aktualita https://www.root.cz/zpravicky/conexant-vydal-ovladac-pro-zvukovku-cx2072x-ktera-se-casto-pouziva-s-cherry-trail/

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #57 kdy: 22. 12. 2016, 19:41:19 »
Jo, ted uz jeb to wifi.

Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #58 kdy: 22. 12. 2016, 20:35:26 »
Jo, ted uz jeb to wifi.
Wifi mi ide, i keď nie celkom dokonale ako som už písal, ale na domáce použitie stačí. Okrem NetworkManagera ju nevidí ani Wpa_gui, pričom wpa_supplicant funguje.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na UMAX Visionbook 14Wi
« Odpověď #59 kdy: 23. 12. 2016, 00:04:46 »
Zkousel jste misto Network Manageru Wicd?