Práce a život Praha vs Brno

Z

Práce a život Praha vs Brno
« kdy: 07. 12. 2016, 05:23:46 »
Jezdívám pracovně do Prahy a uvžuju, že bych si tam našel nějakou doboru práci v ne moc velké firmě. Podobné nabídky jsou i v Brně, ale tam to neznám. V Praze se mi vcelku líbí, alespoň co znám ze služebek, ale neznám vůbec Brno. Kdybych měl říct co mi na Praze moc nevyhovuje, tak asi masy lidí všudemožně.

Poreferujte trochu o Brně a srovnejte to s Prahou: prostředí, MHD, práce pro programátory, platy, zalidnění centra atd.


qwertz

Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #1 kdy: 07. 12. 2016, 07:00:25 »
Je to poměrně jednoduché, hodně lidem se  v Praze buď líbí a nebo to tam nesnáší. Podle toho dostanete hromadu afektovaných nebo minimálně těžce subjektivních odpovědí.

V Praze je objektivně přelidněno, předraženo (zejména nemovitosti) a poněkud svérázná mentalita tamní populace nemusí vyhovovat každému. Vzhledem k ceně nemovitostí to ani s dvojnásobnou mzdou nemusí být ekonomicky žádné terno. Vybavenost a služby jsou Brnem srovnatelné. Pokud náhodou máte rád o víkendu přírodu/kopce/trekking/biking, v okolí Prahy není vůbec nic, v Brně to není o moc lepší.

btw, to zas bude diskuze ;D

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #2 kdy: 07. 12. 2016, 08:31:25 »
Brno je oproti Praze velmi klidné město, někdy až s vesnickým nádechem, není tak agresivní a zdá se mi, že je i čistější. Jako benefity vidím i to, že kousek je to do Bratislavy a kousek do Vídně.
Co se týče práce, všude to bude velmi podobné. Rozdíl bude ve volném čase. Pokud jseš moravák a umíš německy, zkus se podívat na práci ve Vídni, platěj lépe ale technicky pokrokoví moc nejsou.
« Poslední změna: 07. 12. 2016, 08:35:28 od ZAJDAN »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #3 kdy: 07. 12. 2016, 08:54:05 »
Ja se s dovolenim vyslovim jen k moznostem turistiky/cykloturistiky neb znam prahu jen z tohoto pohledu a brno znam jen jako prilezitostny pracovnik, ktery ale zije "pobliz" brna, takze zna i moznosti vyletu v jeho okoli.

Ze by v praze nebylo kam jet na vylet, to bych rekl ze neni zdaleka pravda. Cesky kras nebo krivoklatsko je za humny, pak jsou zajimava mista i v praze samotne - prokopske udoli, sarka, kunraticky les, okoli unetic a pak jsou mista dostazitelne za rozumny cas i hromadnou dopravou - ceske stredohori, krkonose atd. Nevim, jak je tomu ted, ale byla doba, kdy se dalo pohodlneji dojet do jeseniku na jednodenni lyzovacku z prahy, nez treba z kromerize. Obecne mi lide dlouhodobe zijici v praze rikali, ze dopravni dostupnost i vzdalenejsich turistickych mist je z prahy dobra.

V okoli brna je samozrejme moravsky kras, pak tu mame malebnou, ale malickou palavu a jeji okoli a samozrejme vysocinu. Ja sam vysocinu moc nemusim, prijde mi takova nezazivna, ani ryba ani rak, ale spouste lidi vyhovuje. Jak je to s dopravni dostupnosti mist jako jsou hostynske hory, chriby, beskydy a jeseniky nemam bohuzel tuseni. Autem to uplne blizko neni, snad krome tech chribu.

Ani brno ani praha mi k srdci nikdy neprirostli.

SB

Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #4 kdy: 07. 12. 2016, 09:11:28 »
Qwertz a Zajdan nade mnou to shrnuli přesně. Praha jako město je ZNAČNĚ dopravně přetížená (říkával jsem tomu "město zmítající se ve smrtelné křeči" :) ), pro člověka zvyklého na menší, klidnější město je to šílené, i když samozřejmě některým onen "bordel" vyhovuje. Chcete-li někam dojet (třeba do práce), časy se vzhledem k rozloze běžně počítají v půlhodinách či hodinách, všechno trvá, a to i přesto, že metro je velice rychlým způsobem dopravy. Atmosféra je v ní dost komerční, všude jsou cítit prachy. Prostředí zformovalo mentalitu pražanů, kteří jsou odtažitější, ale nemůžou za to, mnoho z nich jsou pod nepřístupnou slupkou slušní lidé. Je cítit větší odcizení, bezohlednost, dravost, agresivita. Co se týče zeleně, tak v tomto se Praha nedá srovnávat s Brnem, moc jí tam není. Čistota mimo centrum nic moc. Samozřejmostí je vyšší kriminalita, to odpovídá ale velikosti města. Kultury je zde určitě více. Pro mě žít v Praze je něco za něco, takže to zas až takový šolich nebude.
Brno je jednoznačně zelenější, klidnější. Lidi jsou tam taky trochu pošuci, ale zas jinak. Vzdálenosti jsou tam kratší. Je to spíš taková do více čtvrtí roztahaná vesnice s menší hustotou prokládaná zelení. Pracovních příležitostí (v IT) je tam docela dost.

Než mě někdo bude prcat - je to osobní názor.


Zdenek Henek nereg

Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #5 kdy: 07. 12. 2016, 09:27:02 »
My jsme to udelali tak, ze bydlime kousek za Brnem, dojezd vlakem/busem do Brna cca 30minut, v pripade nutnosti se to da jezdit kazdy den. Autem je to z jihu do Brna pohoda a cykostezka Brno - Viden je 100 m od domu.
Konkretne Zidlochovice (dobry na byt, ale s domem by to tu bylo slozitejsi)

V Brne jsem jen obcas a nepripada mi zas nejak ciste a vonave, ale da se to vydrzet.

Pako

Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #6 kdy: 07. 12. 2016, 10:18:34 »
Porovnávat nemohu, v Brně jsem byl jenom několikrát na pár dní. Mohu proto psát jenom o Praze, kde jsem naopak (byl) cosi jako dost typický obyvatel - přišel jsem tam na studia VŠ, zůstal pracovat a žít, a nakonec se po více než 20 letech odstěhoval do menšího města stále v "metro oblasti" (30 min vlakem do centra Prahy).

Tolik k mé perspektivě.

Praha je velké evropské město (15. největší). Jako velké prosperující město přitahuje přistěhovalce všeho druhu jak z Česka, tak ze zahraničí. Praha je také významý turistický cíl. To je třeba si uvědomit: průměrný obyvatel potká za den víc cizích (našinců i cizinců) lidí než obyvatel menšího sídla za měsíc, někdy rok a nebo třeba celý život. Tomu se samozřejmě musí přizpůsobit i jeho chování, které může vypadat neosobní a odtažité.

Protože je Praha velká i fyzicky (vždycky se usmívám že někomu odjinud přijde přijet večer do hospody půl nebo 3/4 hodiny "daleko") tak je třeba si zvyknout i na jiné vnímání vzdáleností a času. To že je něco "v Praze" může klidně znamenat hodinu i víc cesty z jiného konce města. A to platí i pro výlety za město.

Pokud se člověk v Praze usadí, nakonec si najde těch svých pár míst kam chodí pravidelně a rád a díky velmi dobré veřejné dopravě to nemusí být v místě kde zrovna bydlí.

Ačkoli se to nezdá, Praha je velmi zelené město: počtem i rozlohou parků a lesů (Krčský les, Divoká Šárka, Prokopské údolí jsou jenom ty nejznámější), a jejich relativní dostupností. Její okolí - když mluvíme o pěší nebo cykloturistice - je hodně rozmanité a nabízí velké možnosti. Stačí vyjet na kole třeba po nebo proti proudu Vltavy/Berounky nebo popojet vlakem. Pro celodenní výlety Český Kras, Brdy, Křivoklátsko, Lánsko kdo má rád kopce, na druhou stranu proti a po proudu Labe jsou zase rovinaté terény (a to jsem nevyjmenoval zdaleka všechno). Doporučuji turistické mapy.cz .

Výlet na otočku na běžky nebo kolo do Jizerek nebo Krkonoš je také možný, i když na hraně jak dlouho člověk stráví cestou.

Prostě pokud se člověk přizpůsobí (chce přizpůsobit) velikosti sídla a z toho vyplývajícím omezením a výhodám, tak je Praha dobré místo k žití.

Daniel Kozak

Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #7 kdy: 07. 12. 2016, 11:24:41 »
...
Poreferujte trochu o Brně a srovnejte to s Prahou: prostředí, MHD, práce pro programátory, platy, zalidnění centra atd.

Prostredi:
Me osobne se v Brne libilo a to zejmena v dobe kdy jsem zil v oblasti Brno Bystrc (kousek je prehrada, Zoo, spousta peknych mist, zelen ...)
Narozdil od Prahy je Brno opravdu male mesto, takze se zde da skoro vsude dojit pesky nebo na kole. Napriklad ja to mel do prace na kole 25 minut a MHD to trvalo 45 minut. Tim se dostavame na bod dva
MHD:

Osobne si myslim ze cena MHD je v Brne mirne nadsazena, na to ze se vsichni predhani v podporovani ekologie a omezeni aut ve mestech. Co se pokryti tyce tak MHD v Brne je na tom dobre, jezdi to pomerne casto a da se dostat v podstate kamkoliv, ale jak uz jsem psal kolikrat je efektivnejsi jit pesky nebo na kole. Co musim pochvalit jsou nocni rozjezdy, ty jsou k nezaplaceni a jsou opravdu dobre vymysleny, s hlavaku se clovek dostane kamkoliv po brne a velmi rychle.

práce pro programátory a platy:
Je zde nedostatek programatoru asi tak jak vsude, praci si zde najit neni vubec problem. Co se platu tyce tak co sleduji a mam zkusenosti tak hodne zalezi na pozici, ale obecne plati ze jsou zde platy srovnatelne s Prahou (teda vetsinou je hruba tak o 5-10k nizsi, ale jsou i pripady kdy to je naopak). Cena nemovitosti je srovnatelna s Prahou (hodne ale zalezi na oblasti).

Zalidneni:
Tak toto je hodne subjektivni, ale napriklad o prazdninach je Brno pomerne vylidnene, a neni problem se po centru pohybovat a najit misto v libovolnem podniku i pro vice osob. V dobe kdy jsou v Brne studenti uz je to o neco horsi, ale i tak plati ze je centrum pomerne klidne. Samozrejme neda se to srovnavat s mensim mestem. Ja se ted napriklad prestehoval z Brna zpet do Sumperku a pripadal jsem si jak ve westernu (jak tam po ulici poletuje klubicko slamy a nikde nikdo) :). A kdyz jsem pak po dvou mesicich navstivil centrum Brna prislo mi to jak v nejakem prelidnenem velkomeste :).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #8 kdy: 07. 12. 2016, 11:39:06 »
Kdyz nekdo chce delat v Praze, stejne by udelal lip, kdyby si nasel bydleni v okoli Prahy, u vlaku nebo blizko metra. V Praze je silene znecisteni, zejmena kdyz vypukne inverze. A bydleni v centru je uplne nejhorsi, protoze tam uz pomalu nejsou jine obchody, nez s brousenym sklem nebo ruskymi usankami a matrjoskami s Putinovym ksichtem.

hu

Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #9 kdy: 07. 12. 2016, 12:20:36 »
Kdyz nekdo chce delat v Praze, stejne by udelal lip, kdyby si nasel bydleni v okoli Prahy, u vlaku nebo blizko metra. V Praze je silene znecisteni, zejmena kdyz vypukne inverze. A bydleni v centru je uplne nejhorsi, protoze tam uz pomalu nejsou jine obchody, nez s brousenym sklem nebo ruskymi usankami a matrjoskami s Putinovym ksichtem.

Praha potrebuje zahustit, ne se rozplizavat po predmestich a satelitech. Ale asi chapu, ze urbanisticky rozvoj mesta je naplave u zadeke.

Znecisteni vzduchu asi sotva bude pro nekoho kriteriem, mozna krome par zelenejch fasistu.

Bydleni v centru je uplne v pohode, ale predpokladam, ze jako vzdy vychazis z osobni zkusenosti, takze - mohl bys rozvest, kterych sluzeb se ti nedostavalo?

javaman ()

Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #10 kdy: 07. 12. 2016, 12:33:51 »
Je to jednoduchý. Zkus v Brně říct, že chceš 150 na HPP. Tam tě prohodí oknem. V Praze se o tom dá vyjednávat. Jsou tu úplně jiné možnosti. Lopaťácký RedHat ti nikdy nenabídne tolik, kolik firmy u nás.

javaman ()

Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #11 kdy: 07. 12. 2016, 12:36:06 »
Kdyz nekdo chce delat v Praze, stejne by udelal lip, kdyby si nasel bydleni v okoli Prahy, u vlaku nebo blizko metra. V Praze je silene znecisteni, zejmena kdyz vypukne inverze. A bydleni v centru je uplne nejhorsi, protoze tam uz pomalu nejsou jine obchody, nez s brousenym sklem nebo ruskymi usankami a matrjoskami s Putinovym ksichtem.

Měl bys někdy z té své vesnice vyrazit mezi lidi. Nevím, jestli jsi tu někdy byl a nebo ve větších městech jako Paříž a Londýn, ale píšeš nesmysly. Jako obvykle.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #12 kdy: 07. 12. 2016, 13:09:03 »
Praha potrebuje zahustit, ne se rozplizavat po predmestich a satelitech. Ale asi chapu, ze urbanisticky rozvoj mesta je naplave u zadeke.

Znecisteni vzduchu asi sotva bude pro nekoho kriteriem, mozna krome par zelenejch fasistu.

Bez se zeptat naplavy, ja se narodil na Zizkove a nasledne leta zil na Vysehrade. Vim velice dobre, jak vypada prazska inverze. Kdyz jsme chodili do uceben CVUT u Staromaku, kolikrat jsme na ulici klickovali mezi hnedozlutymi oblaky koure, ktery se plazil ze strech. Tak strasne to dnes nastesti uz neni, ale o cistem zivotnim prostredi bych nemluvil. Dodnes z toho mam ponekud chronickou rymu. BTW, sezen si nekde zdroj z pocitace, ktery par let vrcel na Plzenske a rozeber ho. To uvidis humus.

A znecisteni vzduchu bud kriteriem treba pro cloveka, ktery ma deti a ty jsou kvuli kvalite vzduchu porad nemocne. Jedna znama v jinem mene znecistenem meste se musela kvuli tomu prestehovat.

Jinak Praha je zahustena jiz dost. Bolsevik totiz ignoroval stavebni plany z Prvni republky, kde bylo vyznaceno, jak se kde smi stavet podle toho, jak funguje proudeni vzduchu v Praze. Tedy kde jen male domy, kde i vyskove stavby atd. Vysledkem je, ze cirkulaci vzduchu v Praze zabili stavbou sidlist bez ladu a skladu.

Citace
Bydleni v centru je uplne v pohode, ale predpokladam, ze jako vzdy vychazis z osobni zkusenosti, takze - mohl bys rozvest, kterych sluzeb se ti nedostavalo?

V centru jsem nikdy neydlel, ale znam ho dost dobre. Co mi tam uz dlouho neschazi, je nabidka sklenene vetese, usanek, obrazu ruzne kvality..... Ale s ostatnimi nakupy je to mene uzasne, pokud clovek nechce nakupovat v predrazene Kotve nebo Maji s uzasnou nabidkou zbozi pro snoby.

Jinak problem je mozna v tom, ze ty nevis, jak vypada cisty vzduch. Pokud clovek zije v hnoji, uz si toho hnoje ani nevsima.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #13 kdy: 07. 12. 2016, 13:14:03 »
Měl bys někdy z té své vesnice vyrazit mezi lidi. Nevím, jestli jsi tu někdy byl a nebo ve větších městech jako Paříž a Londýn, ale píšeš nesmysly. Jako obvykle.

Londyn neznam a nelaka me. Paris se mi hnusi, zejmena v dopravni spicce a na okruhu. Ve Francii je mnoho o hodne hezcich a zajimavejsich mest. Znam Dublin, Brusel, Milano, Rim, Basel, Mnichov, Frankfurt, Luxemburg a radu dalsich ruzne velkych mest. V znecisteni muze s Prahou soutezit snad jen Pariz. Na te me vesnici se da dychat. Vybral jsem totiz chytre tak, aby Praha byla povetsinou po vetru.

SB

Re:Práce a život Praha vs Brno
« Odpověď #14 kdy: 07. 12. 2016, 14:19:36 »
...Znecisteni vzduchu asi sotva bude pro nekoho kriteriem, mozna krome par zelenejch fasistu...

:O