MQTT-SN na RF 868MHz

vmalat

MQTT-SN na RF 868MHz
« kdy: 24. 11. 2016, 19:24:16 »
Ahoj,

  dost jsem se tu dočetl o IoT, ale spíše ze strany serverové komunikace. Mě to zajímá úplně z té druhé strany.
Mám zařízení komunikující s gatewayí (NODE) na řekněme 868MHz. Gateway realizuje "překlad" MQTT-SN na MQTT. MQTT-SN data jsou posílány NODEm právě přes 868MHz radio. Není problém MQTT-SN, specifikace je srozumitelná a myslím postačující pro jednoduché senzory.
Otázka je:
Jaký protokol (samozřejmě nejlépe nejrozšířenější a open :) )použít pro komunikaci na RF pro přenos "tupých" bloků dat mezi gatewayí a N-NODY (topologie hvězda)? Samozřejmě musí umožnit adresaci uzlů (nejlépe UID) a nějaké to šifrování (budu předpokládat AES-128).

HW je dán: RFMxx, CC112x

Jediné co zatím mám je:
WM-BUS ... uf, ani se mi ta norma nechce číst
DASH7    ... slovy klasika... nevím kam to zařadit...

Na závěr: Určitě se to tu již řešilo, ale vážně jsem to nenašel, tak mě nezabíjejte, zabiju se radši sám :)

A teď do mě, díky :)


Technik

Re:MQTT-SN na RF 868MHz
« Odpověď #1 kdy: 24. 11. 2016, 22:00:46 »
Nevymýšlejte kolo a mrkněte třeba na mysensors.org
Ty jejich NODY umí i retranslaci přes jiný NODE, když není gateway v doslechu, podpis zpráv aj.
https://www.mysensors.org/about/network

Petr

Re:MQTT-SN na RF 868MHz
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2016, 08:50:08 »
Trošku odbočím, u RFM23 a CC1111 jsem narazil na problém, že RFM posílá buď data, nebo synchronizaci (už si to přesně nepamatuju, ale spíš ta synchronizace) v opačné úrovni oproti CC. Vzhledem k tomu, že komunikace RFM byla daná, tak jsem musel u CC přijímat a vysílat data po bytech a ne celé pakety a přepočítávat po bitech, aby to sedělo. Možná existuje jednodušší způsob, ale mě to dost komplikovalo život a tak nedoporučuju míchat RFM a CC.

vmalat

Re:MQTT-SN na RF 868MHz
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2016, 16:17:14 »
Zdravím,

  díky za odpovědi, mysensors.org je jistě inspirativní, ale:

Otázka měla být spíše opravdu na komunikační protokoly. Pokud půjdu a koupím si např. ventil k radiátoru, strávím týdny jeho připojením do bezdrátové sítě, protože ho pravděpodobně budu muset přeprogramovat :) Schválně nezmiňuji, že bych např. pro ventily měl vlastní gateway. Jde mi hlavně o to, zda nevíte o protokolu za kterým by stáli nějací větší hráči (např. ABB, Siemens, Honeywell).

Před časem tu běžel článek BigClown, ale o tom jsem v podstatě našel pouze to, že je SUPER :)

Rozhodně nejsem proti kutilství, s bezdrátovými sítěmi jsem si toho zautomatizoval dost, ale pořád je to "můj" protokol, nekompatibilní s ničím ostatním. Takže když to teď budu překopávat, rád bych měl pár let pokoj, případně si za pár let mohl koupit zařízení co mi už půjde a nemusel ho stavět.

Díky :)

jeniceek

Re:MQTT-SN na RF 868MHz
« Odpověď #4 kdy: 25. 11. 2016, 18:35:26 »
Unifikovaný protokol je a ještě nějakou chvíli bude slabina celého IoT. Ono i v případě internetu pár let trvalo, než se standardizoval protokol TCP/IP, stejně chvíli potrvá, než se za "normální" a zcela běžné bude považovat IPv6.