Přesun systému z jednoho RAIDu do druhého

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Přesun systému z jednoho RAIDu do druhého
« kdy: 19. 11. 2016, 23:42:44 »
Mám Centos 6.8 s raidem 1 a zkouším přesunout systémovou partition na jiné disky také do raidu 1 pomocí dd if=/dev/md0 of=/dev/md1 (mám jen jednu partition), ale ten přenesený systém se kousne při bootování jádra na hlášce usb, viz dole obrázek. Proč tento postup nefunguje? Zkoušel jsem to i offline z live cd a stejný výsledek. Když klonuju partition použitím dd na nový disk na systému bez raidu, funguje to normálně.

Co se ještě musí udělat, aby to fungovalo s tím raidem?

Kód: [Vybrat]
cat /proc/mdstat
Personalities : [raid1]
md0 : active raid1 sdb1[1] sda1[0]
      1535936 blocks super 1.0 [2/2] [UU]
      bitmap: 1/1 pages [4KB], 65536KB chunk

Kód: [Vybrat]
fdisk /dev/sdc
n
1
1 default
522 default
t
fd
w

sfdisk -d /dev/sdc | sfdisk /dev/sdd
mdadm --create /dev/md1 --raid-devices=2 --level=1 /dev/sdc1 /dev/sdd1 --metadata=1.0
mdadm: array /dev/md1 started.

Kód: [Vybrat]
cat /proc/mdstat
Personalities : [raid1]
md1 : active raid1 sdd1[1] sdc1[0]
      4192896 blocks super 1.0 [2/2] [UU]

md0 : active raid1 sdb1[1] sda1[0]
      1535936 blocks super 1.0 [2/2] [UU]
      bitmap: 0/1 pages [0KB], 65536KB chunk
Kód: [Vybrat]
dd if=/dev/md0 of=/dev/md1

grub> root (hd2,0)
root (hd2,0)
setup (hd2,0)

grub> root (hd3,0)
root (hd3,0)
setup (hd3,0)

« Poslední změna: 20. 11. 2016, 21:46:12 od Petr Krčmář »


Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #1 kdy: 20. 11. 2016, 00:42:28 »
  • Jsem začátečník v linuxu, ale klonovat pole raid za chodu systému? Určitě ne.
  • Proč vytváříte oddíly na disku, když je stejně potom přepíšete klonováním toho pole

  • Zkuste nabootovat live systém z cd/usb
  • Naklonovat sda => sdc
  • Naklonovat sdb =>sdd
  • odpojit / nastartovat systém z kopie

Zkušení uživatelé určitě to vyřeší lépe a rychleji

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #2 kdy: 20. 11. 2016, 02:53:56 »
vypadá to, že to kopíruješ na větší disky a po zkopírování nekoriguješ velikost oddílu, může to hrát podstatnou roli. Na rhel68 jsem dělal myslím identický postup, ale disky měly shodnou velikost.

drobax: psal, že zkoušel z live cd. Kromě oddílů vytváří také mbr, oddíly vytváří hlavně proto, aby nad nimi mohl vytvořit nový raid 1, jen pak mu je pod rukami přepíše na menší, kdoví jak to raid bude chápat. Klonovat přes dd za chodu systému má vliv pouze na konzistenci dat a za jistých okolností je to možný postup

czipis

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #3 kdy: 20. 11. 2016, 08:02:57 »
A proc to neudelat primo tim raidem? Pridas do stavajiciho raidu ty nove disky, nechas syncnout, zfailujes a odeberes ty puvodni. Pokud jsou ty nove vetsi, tak jeste udelas resize a mas hotovo.

presnych postupu je plny google. Napr. http://www.zedt.eu/tech/linux/migrating-existing-raid1-volumes-bigger-drives/

clone

Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #4 kdy: 20. 11. 2016, 12:10:52 »
zkouším přesunout systémovou partition na jiné disky

Nezkousis, zkousis naklonovat cely logicky "disk" (raid md0 na raid md1). Pokud chces presunout jen partition (oddil /dev/sdX) z jednoho "disku" (md0) na jiny "disk" (md1) tak to udelej "offline" z live cd pres napr gparted nebo clonezillu s tim ze ty raidy primountujes jako "disk".

Jednodussi nejspis bude varianta popsana czipis o prispevek vyse.


xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #5 kdy: 20. 11. 2016, 12:36:36 »
Varianta popsana czipis funguje, ale me zajima, proc to nejde takhle. Budu mit situaci, ze mam image tech logickych disku a chci je spustit v novem raidu.
Udelal jsem nejake dalsi pokusy s klonovanim na stejne velke disky a stejne velke partition pres sfdisk -d, ale vysledek je stejny, nefunguje to. Delam to offline z live cd.

Funguje ale, kdyz klonuju na jiny disk bez raidu takto dd if=/dev/md0 of=/dev/sde1
Potom nainstalovat grub a nasledne po odebrani puvodnich disku se to da nabootovat a funguje to. Tohle funguje i na klonovani spusteneho systemu (ono tam toho moc nebezi).

No takze zpusob klonovani bude asi OK, velikost disku a partition taky, ale neco tomu vadi u toho noveho raidu, ale nevim co. Metadata 1.0 je stejne jako na puvodnich discich a dale uz me nic nenapada.

clone

Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #6 kdy: 20. 11. 2016, 14:27:15 »
Tak jak to chces delat to ale fungovat nemuze, jeste jednou - nekopirujes "systemovou" partition ale zkousis zkopirovat "binarni obsah" SW raidu md0 na raid md1. Tyto "raidy" (logicke disky) ale maji kazdy vlastni jine informace o tom co jsou zac.

Pokud chces skutecne "klonovat" systemovy oddil, klonujes neco jako sda1 na sdb1, nikoliv md0 na md1.

Postup czipis samozrejme musi byt funkcni kdyz vychazi prave z vlastnosti raidu1.

Myslim ze jsi vubec nepochopil to jak raid funguje, jak funguje sw raid a co se pri tom deje, pokud si to vubec kdy studoval.

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #7 kdy: 20. 11. 2016, 14:39:29 »
To se snazim pochopit jak to funguje. Mel jsem za to, ze "binarni obsah" SW raidu je sda1, nikoliv md0. A md0 by mel obsahovat jenom filesystem samotny.

Kdyz naklonuju sda1, tak se tim zkopiruje ten puvodni raid, ktery jsem kopirovat nechtel.

Mozna jsem se spatne vyjadril, mym cilem je zkopirovat filesystem na novy raid md1.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #8 kdy: 20. 11. 2016, 14:48:47 »
To se snazim pochopit jak to funguje. Mel jsem za to, ze "binarni obsah" SW raidu je sda1, nikoliv md0.

Sda1 neni zadny raid. To je prvni oddil disku sda.

MozillaSux

Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #9 kdy: 20. 11. 2016, 15:26:09 »
Jak to tak sleduju, nebylo by rychlejší a hlavně bezpečnější zazálohovat uživatelská data a /etc a přeinstalovat to?  ::) ;D

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #10 kdy: 20. 11. 2016, 15:33:37 »
To vim taky, ze sda1 je prvni oddil disku sda. Na ten oddil se uklada ten raid. Preinstalovat to nechci. Cilem je pochopit, jak se ten raid chova, teprve se to ucim.

MozillaSux

Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #11 kdy: 20. 11. 2016, 15:41:26 »
Na ten oddil se uklada ten raid.

Ne.

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak přesunout system z jednoho raidu do druhého
« Odpověď #12 kdy: 20. 11. 2016, 20:55:15 »
A kam jinam? Na md0 je filesystem.

Uz jsem to nasel, v souboru /boot/grub/menu.lst se musi editovat parametr rd_MD_UUID na nove cislo raidu zjistene pres mdadm -D /dev/md1
A pak to zacne fungovat, tohle jedine tomu chybelo. Zkousel jsem i takto naklonovat ze systemu bez raidu sda1 > md1 a taky funguje, jen se musi nastavit ten rd_MD_UUID v menu.lst Naopak root=UUID zustava stejne, ale ten stary disk se musi odebrat, s tim take pocitam.

No a pokud nechci mit automaticky precislovane md127 po restartu, tak udelat
Kód: [Vybrat]
mdadm --detail --scan > /etc/mdadm.conf
dracut initramfs.img `uname -r`

Takze na tom klonovani md neni nic spatneho, jen se musi upravit menu.lst

Tohle je, co jsem hledal.

ajtakrajta

Re:Přesun systému z jednoho RAIDu do druhého
« Odpověď #13 kdy: 25. 11. 2016, 12:59:09 »
No nevim jestli vam tohle bude chodit jak si predstavujete.

sgdisk -R /dev/sdX bejva dobry udelat kdyz naklonujete partition z jinyho disku, preci jenom mit x disku se stejnym UUID asi nic moc

kdyz delam neco takovyho, tak z beziciho systemu buildnu pole a udelam to ala instalace gentoo stage3, skopnu bezici system (krome /dev, /sys, /proc), chrootnu, skontroluju v etc raid, fstab ... buildnu dracut, instalnu grubika, skontroluju jestli ma spravny uuid na boot a jedeeem.

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přesun systému z jednoho RAIDu do druhého
« Odpověď #14 kdy: 29. 11. 2016, 19:38:12 »
Chodí to.

Jak to myslíte s tím grubem UUID? Co přesně kde nastavit? Někdy se mi stalo (ne vždy), že po výměně disku (typ mbr) v raidu a instalaci grubu do /dev/sdX a následném pokusu o boot z tohoto disku nenabootoval, ale po druhé instalaci grubu to už fungovalo.

Dělal jsem třeba u disku sdb
grub
root (hd1,0)
setup (hd1)

To bylo na stejném raidu přes fail, remove a potom nový add
« Poslední změna: 29. 11. 2016, 19:40:20 od xmms »