Kompletní záloha disku

Franta <xkucf03/>

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #15 kdy: 19. 11. 2016, 13:08:50 »
Kompletně ten disk odzálohuješ tím DDčkem – je to jednoduché, účinné. Pokud ten systém během zálohování používáš resp. běží, tak ten oddíl potřebuješ podložit LVMkem, abys měl konzistentní zálohu – uděláš snapshot a ten zálohuješ.

Já to řeším pomocí Btrfs – snapshoty dělám na úrovni souborového systému nikoli blokového zařízení a mám pak i historii (ne jen jednu poslední zálohu).


boo

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #16 kdy: 19. 11. 2016, 13:36:12 »
@boo: Aha. A jake procento stroju mezi lidmi ma USB 3? Jake procento externich disku, ktere lidi maji doma, ma USB 3? Chapu, vsichni by prece mohli vyhodit sve nekolikaterove disky a stavajici stroje a poridit si uplne vse jen s USB 3.

Ja psal o USB3 boxu, svuj starej USB2 box rozeberes, disk prehodis do novyho a mas upgrade za 500 kacek s 10x vyssi rychlosti. No a k portu, kazdej co koupil pocitac za posledni 3-4 roky ho tam ma. A kdyz mas starsi desktop tak tam strcis USB3 kartu, rovnez za par kacek.
Nedavno tu frcela diskuse, ze cesi porizuji novy pocitac za max 6 let, takze vice nez 50% populace ma uz ted USB3.

Ty reci ze kazdy novej Windows potrebuje 4x vice RAM a pod si klidne muzes prenest i do sveta linuxu. Skus nove Ubuntu16.10 nahodit na 5 let starej pocitac s 2-4GB RAM a prvni co udelas je, ze otevres browser s alzou a dokoupis 4x vice RAM a SSD. A pod ubuntu nemyslim konzoli s bashem a pod browserem nemyslim links  ;D

Franta <xkucf03/>

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #17 kdy: 19. 11. 2016, 14:01:07 »
A pod ubuntu nemyslim konzoli s bashem a pod browserem nemyslim links  ;D

V GNU/Linuxovém desktopu existuje naštěstí mnohem širší škála možností než dva extrémy KDE/GNOME a bash/links. Mezi tím máš spoustu více či méně lehkých desktopových prostředí, která chodila i na starých pentiích nebo 486 DX, takže si vybere každý. Díky tomu je možné používat aktuální distribuci (a jádro) i na poměrně starém železe – jen si prostě nainstaluješ a spustíš desktopové prostředí odpovídající tvým možnostem.

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #18 kdy: 19. 11. 2016, 14:31:51 »
Děkuji za všechny reakce.

Ano jedná se o systémový disk, notebook mám hlavně k práci a veškeré ostatní mám na NASu, takze zde mam jen zdrojaky aplikaci, a hlavne system.

kdyz jsem vyuzival acronis, ten mel prave moznost zalohovat komplet disk (mbr, vsechny oddily atd) a kdyz jeden disk krachnul, nebo jsem si aplikaci shodil widle, jednoduse jsem nabootoval rescue a vybral zalohu k obnoveni ... delalo to inkrementalni zalohy, takze 1 byla plnohodnotna (treba 20GB jak byl obsazen disk) a zbyle byly rozdilove ...

A neco takoveho hledam prave na Tuxovi

děkuji vsem

PS: Pouzivam Linux Mint a LVM
Když chceš, dokážeš vše!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #19 kdy: 19. 11. 2016, 14:46:31 »
Ty reci ze kazdy novej Windows potrebuje 4x vice RAM a pod si klidne muzes prenest i do sveta linuxu. Skus nove Ubuntu16.10 nahodit na 5 let starej pocitac s 2-4GB RAM a prvni co udelas je, ze otevres browser s alzou a dokoupis 4x vice RAM a SSD. A pod ubuntu nemyslim konzoli s bashem a pod browserem nemyslim links  ;D

Ja mam Linux na netbooku a beha docela rychle. Polovicka ma W7 na netbooku a behaji dost srasne a to jsem ji zdvojnasobil pamet. Videl jsem Widle 7 na jinem netbooku, kde byl 1 GB RAM a neslo pridat a bylo to zoufale, disk se neprestal tocit ani na okamzik. Radsi si na tom nepredstavuji W 10.

@Screemy: Obavam se, ze jestli nemas FS, ktery podporuje zminene snapshoty, tak to mas blbe. Mozna nejmensi opruz by byla instalace minimalniho Linuxu na tvuj zalohovaci disk, treba i do extra oddilu male velikosti. Ty bys pak prebootoval stroj, rekl ze ma najet z USB a sel na kafe. Skript na tom zalohovacim disku by ti udelal dd, napriklad do souboru pojmenovanem podle data a casu.

Mozna ale, ze bys mohl pouzit rsync/rdiff-backup nebo neco a zalohovat na souborove urovni a pak si udelat jen dd z MBR nebo GPT, pokud mas. To by ti melo stacit na obnoveni oddilu a bootovaciho sektoru (zavadec Grubu), nasledne naformatujes oddily a nasypes zpet data. Pro usnadneni zivota by sis mohl zazalohovat i UUID, abys mohl nastavit stejne a nemel opruz s fstab nebo nejakou harafikou v systemd. Ze zalohy je potreba vyloucit /proc, /dev, /sys a tak, aby sis omylem neco neprepraskl pri obnove.


Kremilek

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #20 kdy: 19. 11. 2016, 16:45:24 »

boo

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #21 kdy: 19. 11. 2016, 18:43:20 »
Z klikacich toolu si jiste vyberes tady. http://www.makeuseof.com/tag/10-easy-ways-restore-linux-system/
Kdyz poznas Apple Time Machine tak je pro tebe Conopete, kdyz radeji Acronis tak TimeShift. V Ubuntu a tedy i Mintu by mal byt take Deja Dup https://wiki.gnome.org/action/show/Apps/DejaDup.

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #22 kdy: 19. 11. 2016, 19:42:51 »
Ten Deja Dup vypadá pěkně, děkuji, vyzkouším  :)
Když chceš, dokážeš vše!

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #23 kdy: 19. 11. 2016, 19:46:19 »
Ty reci ze kazdy novej Windows potrebuje 4x vice RAM a pod si klidne muzes prenest i do sveta linuxu. Skus nove Ubuntu16.10 nahodit na 5 let starej pocitac s 2-4GB RAM a prvni co udelas je, ze otevres browser s alzou a dokoupis 4x vice RAM a SSD. A pod ubuntu nemyslim konzoli s bashem a pod browserem nemyslim links  ;D

Ja mam Linux na netbooku a beha docela rychle. Polovicka ma W7 na netbooku a behaji dost srasne a to jsem ji zdvojnasobil pamet. Videl jsem Widle 7 na jinem netbooku, kde byl 1 GB RAM a neslo pridat a bylo to zoufale, disk se neprestal tocit ani na okamzik. Radsi si na tom nepredstavuji W 10.

@Screemy: Obavam se, ze jestli nemas FS, ktery podporuje zminene snapshoty, tak to mas blbe. Mozna nejmensi opruz by byla instalace minimalniho Linuxu na tvuj zalohovaci disk, treba i do extra oddilu male velikosti. Ty bys pak prebootoval stroj, rekl ze ma najet z USB a sel na kafe. Skript na tom zalohovacim disku by ti udelal dd, napriklad do souboru pojmenovanem podle data a casu.

Mozna ale, ze bys mohl pouzit rsync/rdiff-backup nebo neco a zalohovat na souborove urovni a pak si udelat jen dd z MBR nebo GPT, pokud mas. To by ti melo stacit na obnoveni oddilu a bootovaciho sektoru (zavadec Grubu), nasledne naformatujes oddily a nasypes zpet data. Pro usnadneni zivota by sis mohl zazalohovat i UUID, abys mohl nastavit stejne a nemel opruz s fstab nebo nejakou harafikou v systemd. Ze zalohy je potreba vyloucit /proc, /dev, /sys a tak, aby sis omylem neco neprepraskl pri obnove.

Souhlasím, měl jsem (drahá polovička) Acer aspire one s 2GB RAM a Wilde 7 byly otřes, na Linuxu pohoda :-)

Osobně mám Linux Mint s Cinnamon prostředí a po bootu vytížení RAM mám 400MB :-) Obsazení disku tretinove oproti W7
Když chceš, dokážeš vše!

davkol

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #24 kdy: 20. 11. 2016, 22:43:14 »
Nedělá Clonezilla v podstatě to, co ten Acronis? Zrovna teď jsem tím zálohoval celé oddíly.

nobody(ten pravej)

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #25 kdy: 21. 11. 2016, 04:45:59 »
Nedělá Clonezilla v podstatě to, co ten Acronis? Zrovna teď jsem tím zálohoval celé oddíly.

s Clonezilla mam letite zkusenosti z "kazdodeni praxe" prave jako nahrada Acronis, akorat to neumi prirustkove zalohovani jako Acronis, coz tazatel puvodne(?) vyzadoval... i tak si myslim ze pro nej muze byt idealni udelat zalohu celeho disku v Clonezilla pro snadne komplet obnoveni a pak zalohovat pomoci Deja-Dup s prirustkama jenom data, pripadne take cely system+home disk aby byl pristup ke vsem souborum(s Clonezilla nelze) a i druha zaloha...

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #26 kdy: 21. 11. 2016, 09:03:35 »
Ano, kdyby sli prirustkove zalohy, byl bych jedine rad.

Kdyz jsem prochazel vse, nenasel jsem plnohodnoutnou nahradu za acronis, coz je celkem skoda ..., jak jsem koukal na dejadump tak to taky neni uplne co chci, to zalohuje jenom soubory ....
Když chceš, dokážeš vše!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #27 kdy: 21. 11. 2016, 10:05:48 »
No, kdyz na to prijde, mohl byste inkrementalni zalohy delat pomoci rdiff-backup. Predpokladam, ze by neprotestval, kdyby byl pozadan o zalohu souboru /dev/sda nebo co to mate. Rdiff-backup funguje tak, ze v nejakem poslednim adresari mate posledni zalohu pristupnou primo a v predchozich adresarich mate diff oproti posledni zaloze, pomoci ktereho muzete obnovit tu starsi zalohu. Neni to sice inkrementalni zaloha v obvyklem slova smyslu, ale je to neco na ten zpusob. Potiz je, ze byste musel zalohovat nenamontovany disk z nejakeho live distra nebo nejlepe z distra nainstalovaneho na tom vasem zalohovacim disku, pokud to cpete na nejaky USB disk a ne treba na sit. Pak by vam stacilo pustit boot z USB a jit na pivo. Nebo byste musel pustit njaky skript, ktery prehodi /tmp, /var a mozna dalsi na ten zalohovaci disk a zalohovany disk premontuje RO. V Linuxu asi neni zadna moznost ziskat obraz namontovaneho disku v podobe, jako by byl nenamontovan. Mozna, ze to delaji zminene snapshoty (nevim, jak to presne funguje), ale ty zase kazdy FS nepodporuje a preoravat stroj na brtfs by se mi nechtelo. Pockam, az to odladi a az s tim budou umet delat vsechny dulezite nastroje v Linuxu obvykle. Nedavno to jeste nemelo ani fsck a zrovna pred par dny se tu psalo zase o nejake chybe. Na to nejsem dostatecne velky dobrodruh.

SB

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #28 kdy: 21. 11. 2016, 12:19:44 »
Podle toho, co tu pan Screemy píše, tak bych si nepřidělával práci s časově a prostorově náročnými zálohami a zálohu rozdělil na 2 části - systém a data. Systém se dá jednou za čas zazálohovat ddčkem (nebo obdobně), data se mění pořád, takže zálohovat přírůstkově, aniž by bylo třeba něco odmontovávat.
Deja-dup dělá moc často celkové zálohy, nepodařilo se mi to dokopat na přírůstkové, proto bych doporučil spíše nástroj duplicity.

nobody(ten pravej)

Re:Kompletní záloha disku
« Odpověď #29 kdy: 21. 11. 2016, 12:58:50 »
Ano, kdyby sli prirustkove zalohy, byl bych jedine rad.

Proto sem psal ze vidim nejvhodnejsi kombinaci Clonezilla na komplet disk a Deja-Dup pak na prirustky...

Jinak by to slo cele nascriptovat, tak ze z beziciho systemu by se:
- zaloha bootmanageru
- udelala zaloha mbr/gpt, partition tabulky
- ulozit informace o pouzitych filesystemech na jednotlivejch oddilech
- udelal se snapshot vsech pripojenejch oddilu
- provedl rdiff-backup ze vsech snapshotu
- zrusil by se snapshot (v pripade LVM), nebo ponechal (v pripade btrfs)

K zalohovanym datum by pak byl primej pristup podle vsech datumu zaloh ke stavu dat te zalohy, pomoci rdiff-backup-fs, diky tomu neni potreba exportovat rdiff-backup starsi zalohu ale pristupovat virtualne-primo, jen to muze byt zavisle na vykonu CPU, nemam zkusenosti s pouzitim na celej system a hodne dat, pouzivam to na dokumenty, konfigurace apod...

Obnova by pak byla naskriptovane vsechny kroky v obracenem poradi, s tim ze by se musel rozdelit disk podle tech zaloh, zformatovat, rsyncnout data, nainstalovat bootmanager, zmenit UUID na nove v prislusnych souborech v /etc... vse delat z LiveUSB kde by musel byt pripraven system + rdiff-backup, rdiff-backup-fs, scripty a pristup k te zaloze...
Teoreticky by sla obnova delat na bezicim vadnem systemu, kdy by se vytvorili (v pripade LVM nebo btrfs) dalsi oddily do kterych by se obnovilo, aktualizoval by se zavadec (ktery by byl na oddelenem oddilu) tak ze by mel v nabidce "System Starej" a "System Novej"...