Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)

Vomec

Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« kdy: 02. 01. 2011, 18:56:24 »
Dobrý den, mám dosti velký problém, týkající se náhodného poškozování fotek.

Focení je můj koníček a když má člověk zrcadlovku, tak fotky něco zaberou. Do nedávna jsem fotografie skladoval na jiném disku, který byl v PC s Win 7 - zde bylo několik let vše v naprostém pořádku. Pořídil jsem si disk nový, který teď mám ve svém PC s čerstvou instalací Ubuntu 10.10 a fotky na něj přesunul (asi 30GB). Starý disk pod Win byl NTFS, nový mám na Ext4. Jenže čeho jsem si všimnul a co mě teda opravdu zděsilo, že některé fotky (náhodně) se divným způsobem poničily. Přesněji řečeno se fotka vždy svisle rozdělí jakoby na dvě poloviny, přičemž jedna polovina je normální a druhá polovina je jakoby o kus posunutá a má kompletné rozhozené barvy. Viz 2 příklady níže.




Je zde někdo, kdo by dokázal poradit, kde je problém? Proč se to děje a jestli jde fotka ještě nějak opravit do původního stavu? Z všech fotek (kolem 12 000) je jich takhle zdeformovaných asi čtvrtina, což když jsem zjistil, málem jsem si už šel vázat lano :'(

PS: K žádným chybám při čtení nebo zápisu při kopírování dat určitě nedošlo.


Arthur

Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #1 kdy: 02. 01. 2011, 19:47:16 »
no to vypada, ze k nejakemu poskozeni behem prenosu doslo ...,  nebo na zaklade ceho usuzujete ze nedoslo ?

a kdyz porovnate original file s pozkozenou fotkou byte per byte, lisi se necim ? Zkousel jste to ve vice prohlizecich ?

Blaazen.

Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #2 kdy: 02. 01. 2011, 20:36:04 »
Ve více prohlížečích asi netřeba zkoušet, když to vidíme blbě i když jste to dal na net. Mě by zajímalo, jak jste fotky přesouval. Patrně pod Linuxem? Jak fotky vypadají, když je prohlížíte z toho NTFS svazku (pokud ho ještě máte). Jinak NTFS ovladač pro Linux je prý vytvořem pomocí reverzního inženýrství.

Vomec

Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #3 kdy: 02. 01. 2011, 21:18:23 »
Arthur: Usuzuju dle toho, že při přesunu jsem na žádné chybové hlášení či jiné problémy nenarazil. Je pravda, že se mohlo něco podělat aniž bych o tom byl obeznámen. Starý disk jsem už smazal, ale nic jsem na něj nenahrával, tak můžu zkusit nějakou fotku vytáhnout přes Recuvu a porovnat byte per byte. Jinak víc prohlížečů jsem zkoušel, výsledek všude stejný.

Blaazen.: Přesouval jsem pod linuxem. Jelikož v PC nemám další volnou pozici pro PATA disk, dal jsem si jej do externího rámečku (nepoužívaný WDC MyBook). Jak jsem psal výše, disk jsem už smazal, ale zkusím z něj nějaké fotky vytáhnout a zkontrolovat je.

albi

Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #4 kdy: 02. 01. 2011, 22:06:35 »
Mně se to taky někdy stávalo, že po kontrole NTFS disku se fotky podobně pokazily. Byly velikostně stejné, ale obsahově jiné - zobrazovaly se jako šedivé pruhy, od spodu fotky do určité výšky, pokaždé jiné.


Arthur

Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #5 kdy: 02. 01. 2011, 22:18:08 »
no me se to totiz jednou stalo taky.  a cely vecer o tom premyslim, a rekl bych na 80% ze to bylo na starem notebooku kdyz jsem zkousel ubuntu skrze wubi - tedy data byla na hostujicim NTFS disku..  zde tedy muze byt jadro problemu.

na druhou stranu, jinde jedu na ubuntu via wubi uz pres dva roky a zadny problem se ctenim dat jsem nikdy nemel...

albi

Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #6 kdy: 02. 01. 2011, 22:39:46 »
Já to taky tehdy přisuzoval špatnému přístupu linuxu k NTFS. Občas to chtělo kontrolovat disk, když jsem měl dualboot a jsem šel z linuxu do windows. Když jsem to nekontroloval, bylo to v pořádku, ale po kontrole a korekci to špatně opravilo (cross allocation) a bylo po fotkách. Proto jsem NTFS zrušil úplně (i s dualbootem), fotky převedl na ext4 a od té doby mám pokoj a nemusím se bát, že přijdu o fotky.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #7 kdy: 05. 01. 2011, 10:54:33 »
Já nevím, jak konkrétně v tomhle případě, ale mě se tohle stávalo z fotkama z mobilu. Chybu jsem našel, byla to špatná karta (MMS Pro Duo, FAT32), dal jsem tam jinou co jsem měl doma a od té doby vše ok.

Tohle teda teoreticky podle mě je "jen" vadná malá část souboru, prostě jen kousíček, ale zapříčiní to jiný barvy a posun části obrázku.

Teoreticky by to podle mých zkušeností mohl být špatný disk nebo karta do foťáku (stálo by za to okouknout všechny fotky na kartě před stažením do PC a pak i v PC).

Pokud ještě exitují originály (na kartě/jiném HDD), doporučil bych zkusit md5sum u dotčených souborů, je ale víceméně jasné, že sedět nebude.

Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #8 kdy: 05. 01. 2011, 14:30:10 »
Ještě takový dotaz byly fotky přesouvány po jedné a nebo vše najednou ? Používám mnadrivu 2010 a když si kopíruju mp3 do telefonu hromadně tak v nich bývají sekance ale když po jedné tak je to v klidu. M 

Vomec

Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #9 kdy: 05. 01. 2011, 16:31:12 »
Tak podezření mám asi na ten NTFS ovladač, protože fotky, co jsem ze starého disku pod linuxem smazal jsou ještě víc rozdrbaný než předtím

Pavouk106: Karta je OK, když něco vyfotím a zkopíruju z karty, tak je to v pohodě.  HDD špatnej určitě není.

Mirek Čech: kopíroval jsem hromadně.. kdybych měl 13000 fotek tahat po jedné, tak u toho sedím ještě 2 týdny ??? ??? ???

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Závažný problém s fotografiemi (Ubuntu 10.10)
« Odpověď #10 kdy: 05. 01. 2011, 16:41:23 »
Je v Linuxu ovladač na NTFS z jádra, nebo NTFS-3G?

Já totiž s NTFS-3G nikdy takový problém neměl (a ten druhý nepoužívám), md5sum mi seděly (když jsem je dělal), soubory viditelné chyby neměly.

Každopádně je to dost prekérka a radši bych počítal s nejhorším - že ty poškozené fotky už tak zůstanou. Chce to ale rychle objevit jak k tomu došlo.

Zkusil bych ještě všechny fotky z Linuxu ZKOPÍROVAT na disk s NTFS a omrknout ve Windows (jestli se neobjeví nové poškozené) a pak je zase zkusit ZKOPÍROVAT zpátky na Ext4 oddíl (budou teda na Ext4 dvakrát; a tady je znovu zkontrolovat - nejjednodušeji pomocí md5sum, nejdřív původních 13000 fotek, potom těch nově přikopírovaných).