Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?

I should give you a name

Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« kdy: 03. 11. 2016, 02:12:56 »
Ahoj, nevím, kolik takových lidí má sen být hackerem, ale jsem si jistý, že nejsem jediný.

Zajímá mě od někoho, klidně od někoho v praxi, jak bych měl začít, pokud bych v budoucnu se tím chtěl živit.

Je to strašně dávno, co jsem narazil na Backtrack 5 a strašně mě to uvnitř chytlo. Konkrétně úplně první seznámení bylo na youtube, kdy mě vždy zaujaly náhledy a já musel na to kliknout. Miloval jsem tu zelenomodrou barvu písma v terminálu, kde lidé píší příkazy.

Co se týče současné situace, tak je strašně moc kanálů s tutoriály na Kali Linux, popř. Backtrack. Učím se z toho + obcházím různá fóra, abych se mohl zdokonalovat. Bohužel, ačkoli nejsem vyloženě na začátku (ale jo, jsem, jen si nalhávám, že ne), tak bych tomu rád rozuměl více, abych nebyl vyloženě ten script-kiddie (nechovám se ale tak).

V září jsem neudělal jeden předmět (až v září jsem maturoval poprvé), takže musím čekat do května. Ve škole jsem zjistil, že mám potenciál na počítačové sítě, a tak si říkám, jestli bych neměl začít s tím... najít si první práci, co se týče sítí a Linuxů (Linux miluji také, většinu času trávím virtuálně ve VMware Workstation). V Linuxech mě hodně sebralo také scriptování (líbí se mi bash), tak bych to možná mohl skloubit a třeba psát menší scripty v budoucnu. Jen nevím, jak dál. Do května mám čas, musím si ještě zopakovat teorii sítí, protože jsem zapomněl snad přes 70% (jo, docela dost).

Jak by jste to udělali v mém případě? Začít někde jako Junior administrátor v Linuxu a potom se doma nějak doučovat? Nebo jít na to nějak přímo? Co se týče programování, jsem ten typ, co je schopný nerdit všechno, takže by mi to nedělalo problém (aspoň doufám) se to doučit. Jinak základy s PHP, HTML, CSS, Javou, BASHem mám.

Upřímně, neviděl jsem v mém věku někoho motivovaného jako mě. Moji spolužáci (teď už vlastně bývalí) to nechávají plynout (asi jim je jedno, že budou makat ve fabrice), ale já takový nejsem.

PS: Je mi 20, 10 let mám sociální úzkost (od doby, co jsem začal vyrůstat v děcáku) a 5 depresi, proto jsem možná tak anti-sociální. Co jiného mam dělat, než být před monitorem...


assadasd

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #1 kdy: 03. 11. 2016, 03:10:28 »
1. jako programator jse neuzivis - na to dnes vyzaduji ruzny zbytecnosti jako framework a spol takze to je jen bastleni kodu - IGNORUJ
2. nastuduj si typologii siti, dns a networking, routre a switche, cisco technologie, cinnost windows serveru a taky managment linux servru
3. zacni delat podporu/admina, kdyz zacnes programatora te to hned omrzi pri dnesnych frameworkech a spol
4. vyber ci co vlastne chces delat - admina? support? networking?, a pri praci si dostuduj tuhle oblast...

//vsechno rikam z vlastni skusenosti, umit muzes umet hodne, ale v dnesni dobe si bud programator na 10 pct, nebo na 100 pct kde ale delas se vsetkym co nesnasis.

assadasd

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #2 kdy: 03. 11. 2016, 03:12:28 »
ps doplnuju, na hackovani a spol rovno zapomen, pokud neumis vsechno ostatni co jsem ti napsal tak nebudes vedet hackovat spravne, kdezto ziskat takej job = nemas certifikat pro penetration testing = nedostanes job network security.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #3 kdy: 03. 11. 2016, 10:05:18 »
Odporucam spravit si OSCP kurz

Tomáš Roll

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #4 kdy: 03. 11. 2016, 10:29:42 »
Hlavně a jako první věc si musíš do profilu na Facebooku napsat, že jsi bezpečnostní expert.


juk

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #5 kdy: 03. 11. 2016, 10:56:51 »
Moznost byt hackerem, resp. penetracnim testerm tu existuje.

Jestli se tak chces zivit, musis pocitat s tim, ze to vyzaduje urcity socialni kontakt. Malo kdo je ochotny nechat sve IT prostredky otloukat nekym, s kym se nemuze v pripade problemu spojit. Casto je nutne zakaznika ujistit, ze je tu nekdo, kdo s nim bude komunikovat a komu muze sverit klic ke svemu IT. Stava se, ze neco spadne a pak je treba ve spolupraci se zadavatelem hledat proc. Cast teto komunikace za tebe muze pokryt nejaky kolega (obchodnik). Pocitej s tim, ze pokud chces hackovat oficialne, tak musis ziskane vysledky odkomunikovat zakaznikovi.

Ad cerifikaty - pro hackovani nejsou treba.

Jestli planujes casem dojit k teto pozici, tak bych ti doporucil vyzkouset si praci programatora i IT admina a sahnout si i na nejake sitovani.

Je dobre znat i nejakou teorii, tu do tebe nejlepe nalejou na nejake VS, ale neni to nutne, potkal jsem uz i motivovaneho cloveka, ktery dela hacking a nejvyssi oficialni vzdelani ma zakladni.

 

shady

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #6 kdy: 03. 11. 2016, 13:45:01 »
ahoy, mne sa velmi pacia tieto slajdy o CTF https://twitter.com/73696e65/status/794124027866574849

nejakym CTF mozes zacat

anon

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #7 kdy: 03. 11. 2016, 14:19:47 »
PS: Je mi 20, 10 let mám sociální úzkost (od doby, co jsem začal vyrůstat v děcáku) a 5 depresi, proto jsem možná tak anti-sociální. Co jiného mam dělat, než být před monitorem...

To si sa chcel pochvalit?

Ale k teme. Podla mna je zaklad poznat svoj system a vediet ako sa sprava, takze na zaciatok odporucam nejake nizkourovnove a systemove programovanie. Toto je cesta tak na 6 rokov. Medzi tym sa obcas ucit zaklady sieti, a po tychto 6 rokoch sa pustit do sieti naplno. Samozrejme popri tom si musis najst pracu v tejto oblasti, lebo praxou ziskas najviac. No na to musis mat bud stastie a dobre znalosti alebo prax.

Fantomas

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #8 kdy: 03. 11. 2016, 14:30:20 »
Fakt to neni zert?

hu

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #9 kdy: 03. 11. 2016, 14:38:33 »
PS: Je mi 20, 10 let mám sociální úzkost (od doby, co jsem začal vyrůstat v děcáku) a 5 depresi, proto jsem možná tak anti-sociální. Co jiného mam dělat, než být před monitorem...

To si sa chcel pochvalit?

Ale k teme. Podla mna je zaklad poznat svoj system a vediet ako sa sprava, takze na zaciatok odporucam nejake nizkourovnove a systemove programovanie. Toto je cesta tak na 6 rokov. Medzi tym sa obcas ucit zaklady sieti, a po tychto 6 rokoch sa pustit do sieti naplno. Samozrejme popri tom si musis najst pracu v tejto oblasti, lebo praxou ziskas najviac. No na to musis mat bud stastie a dobre znalosti alebo prax.

+1.

hu

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #10 kdy: 03. 11. 2016, 14:39:36 »
Fakt to neni zert?

Zřejmě je, ale to většina diskuzí na rootu. Sranda musí bejt, i kdyby fotra věšeli.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #11 kdy: 03. 11. 2016, 14:49:21 »
Jestli to myslis vazne a chces se ucit tak mi napis. Mel bych pro tebe nabidku na praci.

« Poslední změna: 03. 11. 2016, 14:57:51 od hawran diskuse »

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #13 kdy: 03. 11. 2016, 15:06:30 »
Dráhu hackera jsem začal zametáním dílny a nošením svačin, než mě poprvé dovolili zapnout počítač. A to do vojny bylo asi tak všechno.

jikfnjivreji

Re:Chtěl bych být bezpečnostní expert. Jak začít?
« Odpověď #14 kdy: 03. 11. 2016, 15:18:30 »
Nejlepší bezpečnostní expert z tebe bude když začneš u bezpečnostní agentury jako ostraha. Jak taky jinak?