Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« kdy: 31. 12. 2010, 15:11:36 »
Rozbalil jsem zdroják linux-2.6.36.2.tar.bz2 67MB, po rozbalení to sežralo 454MB, použil jsem oldconfig z distribučního suse desktop kernelu, kompilace příkazem make -j 2 trvala 47 minut a výsledek úctyhodných 5GB. Ještě jsem ho neinstaloval, protože si zase nechci rozrasit systém jako minule.

Mám Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T6570  @ 2.10GHz
Jak u vás? Jakou by to zhruba mělo mít velikost a jak dlouho to trvá, pokud vyberete optimální konfiguraci a zvolíte jen potřebné součásti?


D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #1 kdy: 31. 12. 2010, 15:44:00 »
Hmmm... nemám sice dvoujádro, ale kompilace jádra u mě trvá něco přes hodinu - Záleží na tom, co všechno jsem povolil, nebo z něj vyházel. Divných mi však přijde těch 5GB. Momentálně mám vanilla kernel 2.6.36.1 a zabírá letem světem 70MB i s moduly...

Atrament

Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #2 kdy: 31. 12. 2010, 15:50:44 »
Distribuční "konfigurace" spočívá v tom, že se vybere úplně všechno a nechá se to zkompilovat jako moduly, takže se pak není čemu divit, že se to kompiluje hodinu. Když se poctivě prosekáš menuconfigem a vyházíš 99 procent nepotřebností a necháš jenom to co opravdu potřebuješ, tak bys měl jádro na tom svém stroji zkompilovat za pár minut. Na notebooku s Celeronem M na 1,5 Ghz to trvá necelých 20 minut.

LukynZ

Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #3 kdy: 31. 12. 2010, 16:52:21 »
5min max

e.xitu.s

Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #4 kdy: 31. 12. 2010, 18:01:04 »
Záleží, jestli celé i s moduly (např. za pomocí genkernelu) nebo ušitě na míru hardwaru... nemám dvoujádro, ale za půl hodiny mám tu druhou variantu zkompilovanou.


H0ax

Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #5 kdy: 31. 12. 2010, 18:53:07 »
5GB má ten source adresář od jádra poté, co se zkompiluje, ten můj mí gigo.

Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #6 kdy: 31. 12. 2010, 19:24:42 »
A komu tím prospějete?

e.

Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #7 kdy: 31. 12. 2010, 20:43:27 »
vanilka na 2x2jadro opteron do 15 min i s moduly...

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #8 kdy: 31. 12. 2010, 21:54:14 »
Nedalo by se to nějak udělat, aby mi to automaticky vyhledalo potřebný HW a samo a dobře nakonfigurovalo? Něco na způsob

make idealconfig_for_my_pc

Také bych uvítal možnost pokračovat v přerušené kompilaci.
« Poslední změna: 01. 01. 2011, 02:40:12 od xmms »

Sleep_Walker

Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #9 kdy: 01. 01. 2011, 17:15:02 »
ale ono to vicemene pokracuje tamtez, kde to skoncilo posledne

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #10 kdy: 01. 01. 2011, 22:28:01 »
5GB má ten source adresář od jádra poté, co se zkompiluje, ten můj mí gigo.

No i tak mi přijde 5Gb sakra hodně. Ten můj má 869.3 Mb

TomK

Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #11 kdy: 02. 01. 2011, 00:20:44 »
No tipoval bych, ze ta velikost 5GB je velikost celeho adresare. Je v tom tedy zapocitana i velikost vsech object souboru apod. Velikost slinkovanych modulu a jadro samotne bude urcite mensi.
Jinak kompilace je obycejny make file, takze pokracuje tam kde jsi ji prerusil.
Distribucni konfigy jsou nastavene tak, ze je povoleno skoro vse. Tudiz kompilujes milion veci, ktere nebudes nikdy potrebovat. Ja to delam tak, ze si pro distribucni config odstranim vetsinu voleb a tim usetrim spoustu casu.

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #12 kdy: 02. 01. 2011, 04:09:14 »
No ano, je to velikost celého adresáře, do kterého se to zkompilovalo. Soubor bzImage má 3MB, vmlinux.bin 3,5MB, System.map 1,6MB a to ostatní budou asi moduly.

Zajímalo mě i minimum, tak jsem zrušil všechny volby a mělo to 501MB, takže to narostlo o 47MB. To pak trvá asi minutu.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #13 kdy: 03. 01. 2011, 15:45:52 »
Já mám jádro na Core i5 750 (4x2,66GHz) za 3 minuty. Je ušitý přímo na míru mýmu HW a samotný jádro má kolem 4MB. Moduly skoro nemam, všechno mam v jádře.

Trvalo mi ale dost dlouho, než jsem to vychytal. Svuj HW zjistíš například pomocí "lspci" a taky třeba pomocí halu. Je dobrý si tam třeba naházet víc věcí a postupně ubírat, dokud to pojede... :-) Třeba nepotřebuješ podporu AMD procesorů a jejich věcí, stejně jako NVidia grafiky, 10Gbit/s síťovek, hromady zvukovek a dalších hovadin, který ve Tvym NTB nejsou a nikdy nebudou... Nech si v jádře hlavně řadiče IDE/SATA, abys vůbec nabootoval. A neměň si nastavení grafiky v jádře (s ATi je lepší neexperimentovat, když Ti jede - což už vím z jinýho tématu, který jsi tu zakládal). Dobrý je nechat si tam síťovky, aby ses dostal na net pro případnou radu. Postupně ubírej a sám uvidíš, co potřebuješ a co ne (a většinu ne).

Prolezení nastavení jádra je na pár hodin, pokud si čteš o jaký volby se jedná. Spoustu ale můžeš přeskočit, takže víc než dvě hodiny tim určitě nezabereš. Jádro pak dáš do 15 minut ;-) (To jsem si dával já na Centrinu 1,6GHz - jádro mělo cca 3,3MB a bylo hotový za 13 minut)

A důležitej dodatek - nech si v GRUBu (LILU) i možnost na nabootování do staršího (funkčního) jádra. A pokud kompiluješ moduly, tak na ně taky bacha - i starší jádro si může sahat pro nově zkompilovaný moduly a tim pádem i tak nemusí naject! Děje se tak, když máš víc jader na stejný verzi - plácnu třeba 2.6.32-r7 a budeš mít dvě jádra týhle verze, tak budou mít společný moduly = když se něco pokazí v modulu u novějšího jádra a dáš reboot, tak ani to starší jádro nenajede (najelo by jen jádro jiný verze, třeba 2.6.32-r1).

Každopádně mít jádro ušitý na svuj HW je pěkná věc ;-)

EDIT: Ještě doplním, že jsem taky nedávno kompiloval jádro 45 minut (reálnýho času, ale čas systému hodil 90), ale na dvouprocesorovym stroji s Celeronama 366MHz (bylo taktéž ušitý na konkrétní HW, nic nadbytečnýho)

EDIT2: Ještě nápad - hoď sem typ Tvýho NTB, třeba na něm někdo už má hotový jádro, tak by se podělil o konfiguraci ;-)
« Poslední změna: 03. 01. 2011, 15:51:04 od Pavouk106 »

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak dlouho kompilujete jádro? Hodinu?
« Odpověď #14 kdy: 03. 01. 2011, 21:38:40 »
Mám aspire 5738G. Ale to je experimentování spíš na několik týdnů. Odstraním z jádra nějaké věci, které vypadají nepotřebné (protože je nenajdu v lspci a hwinfo), a ono to nefunguje. Možná někdy, až nebudu mít co dělat, se na to podívám. Ale změním počítač a můžu začít odznova.