Který PHP framework je perspektivní

Který PHP framework je perspektivní
« kdy: 18. 10. 2016, 11:36:22 »
Ahoj, potřebuji přepsat moje čtyři php+mysql aplikace napsané špagetovým stylem do nějakého frameworku. Měsíc jsem si studoval rozdíly a porovnání, ale není nad zkušenost, takže: píštu to v Česku a asi to budou dělat po mně třeba další Češi, takže vše nahrává Nette, ale hodně lidí doporučuje Symphony.

Prosím napište mi svou zkušenost, mám takovéhle představy:
1. nechci se to učit sto let
2. chci aby to po mně kdykoli kdokoli mohl převzít, takže něco hodně rozšířeného a perspektivního - žádné čerstvé objevy

díky
Petr
« Poslední změna: 18. 10. 2016, 11:46:27 od Petr Krčmář »


omelkes

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #1 kdy: 18. 10. 2016, 11:50:36 »
Ahoj,
jak symfony, tak nette jsou dobré volby, osobně bych zvážil ještě SILEX(microfw postavený nad symfony komponentami), ale záleží na tom jak jsou to velké aplikace.

Kit

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #2 kdy: 18. 10. 2016, 12:04:14 »
Předělej to do MVC v OOP a nebudeš potřebovat žádné frameworky.

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #3 kdy: 18. 10. 2016, 12:44:05 »
No, já vím co je MVC, chápu i principy OOP, ale v praxi jsem to nikdy neviděl, no a domnívám se, že právě toto za mně ten framework vyřeší - že dodržuje MVC a je napsaný objektově, takže nemusím znovu vynalézat kolo. Ale možná to špatně chápu?

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #4 kdy: 18. 10. 2016, 12:54:04 »
za mě je skoro jedno, který framework použiješ. Kámen úrazu bude vždy ve způsobu naprogramování takové aplikace, málokdy můžeš upgradovat na novější verzi frameworku bez přepisu vlastního kódu a to jestli má budoucnost bych asi neřešil, většinou stejně framework přežívá déle než samotné aplikace.

Napsat aplikaci tak, aby byla dalších několik let udržovatelná a předávatelná dalším programátorům je nedostižný sen řady firem a striktně závisí na zkušenostech programátorů a přesně tímhle se liší ti nezkušení od těch seniorních.

Nemyslím si tedy, že je velký rozdíl jaký FW zvolíš, stačí si vybrat jeden z těch velkých.


Daniel Kozak

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #5 kdy: 18. 10. 2016, 13:16:53 »
Ahoj, potřebuji přepsat moje čtyři php+mysql aplikace napsané špagetovým stylem do nějakého frameworku. Měsíc jsem si studoval rozdíly a porovnání, ale není nad zkušenost, takže: píštu to v Česku a asi to budou dělat po mně třeba další Češi, takže vše nahrává Nette, ale hodně lidí doporučuje Symphony.

Prosím napište mi svou zkušenost, mám takovéhle představy:
1. nechci se to učit sto let
2. chci aby to po mně kdykoli kdokoli mohl převzít, takže něco hodně rozšířeného a perspektivního - žádné čerstvé objevy

díky
Petr

pozadavek 2. vylucuje pouziti nette. Doporucuji symfony nebo Laravel.

Kit

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #6 kdy: 18. 10. 2016, 13:49:07 »
Na MVC není nic složitého. Prostě rozdělíš práci s prezentací dat, práci s modifikací dat a fyzickou manipulaci s daty do tří relativně samostatných modulů, mezi kterými si uděláš nějaké vhodné rozhraní. Hlavně nemíchat SQL dotazy s HTML v jednom modulu. Na tohle skutečně žádný framework není potřebný.

harlock

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #7 kdy: 18. 10. 2016, 14:37:43 »
Hmm Laravel aka copy RoR, Symphony aka copy Django dobre takze proc rovnou neprejit na perspektivnejsi jazyk?

Kit

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #8 kdy: 18. 10. 2016, 14:51:54 »
Hmm Laravel aka copy RoR, Symphony aka copy Django dobre takze proc rovnou neprejit na perspektivnejsi jazyk?

Nejlépe na PHP7.

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #9 kdy: 18. 10. 2016, 20:19:15 »
Drupal 8.  Tipuju, ze tak na 90% celkoveho objemu prace ani nebudes potrebovat programovat. Je to postavene na Symfony a ma to bohate moznosti v UI.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

mkub

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #10 kdy: 19. 10. 2016, 00:58:26 »
tak:
1. prvomrade si musis najst cas na ucenie novych veci a pristupov,
2. dalej je treba sa naucit OOP programovanie, bez OOP sa nikam nepohnes, je to zaklad,
3. musis sa naocit MVC model, totiz velka vacsina frameworkov je postavena na tomto modeli,

hegland

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #11 kdy: 19. 10. 2016, 14:38:50 »
tak:
1. prvomrade si musis najst cas na ucenie novych veci a pristupov,
2. dalej je treba sa naucit OOP programovanie, bez OOP sa nikam nepohnes, je to zaklad,
3. musis sa naocit MVC model, totiz velka vacsina frameworkov je postavena na tomto modeli,

Na velkej vacsine platforiem to bez OOP nejde. OOP a MVC(na webe) je samozrejmost, ale na tom sa ani neni co ucit, to je jednoducho zaklad uz Hello world by sa malo pisat MVC a hned na prvej hodine by sa malo brat DI.

V PHP som bohuzial videl expertov co nevedeli programovat ani proceduralne, staci si pozriet zdrojaky niektorych bezne pouzivanych CMSiek. Zmet html s IFmi, copy paste kod, globalne premenne, zanorovanie do 10tej urovne (aspon naplno vyuziju widesdcreen monitor).

A verim ze keby phpckari vedeli ze ich oblubeny jazyk obsahuje prikaz GOTO tak by ho bezne pouzivali.

Daniel Kozak

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #12 kdy: 19. 10. 2016, 15:01:03 »
Hmm Laravel aka copy RoR, Symphony aka copy Django dobre takze proc rovnou neprejit na perspektivnejsi jazyk?

Koukam ze pan tomu hodne rozumi :D, LOL. Srovnavat Laravel a RoR, to mi prijde prilis. To porovnani symfony( ne symphony) uz je o neco lepsi.

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #13 kdy: 20. 10. 2016, 15:27:28 »
Děkuju Všem za podněty, trošku jsem čekal, že mi někdo odpoví na mou otázku (zda a proč Nette, nebo Symphony), ale většina lidí odpovídala buď na jinou otázku, nebo prostě potřebovala vyjádřit nějaký svůj názor na PHP, či frameworky.

Takže pro informaci těm, kdo třeba řeší podobné dilema jako já, že po přečtení hromady různých jiných diskusí na internetu jsem usoudíl, že to je asi jedno, jestli Symphony nebo Nette. A tak v mém případě rozhodl článek, ve kterém známý nestor českého neframeworkového PHP, Jakub Vrána, chválí školení u Davida Grudla, a tak jsem usoudil, že ho absolvuji a vrhnu se na Nette.

Jestli Vás někoho zajímá ten článek, je to tenhle:
https://php.vrana.cz/ohlas-na-skoleni-nette.php

X

Re:Který PHP framework je perspektivní
« Odpověď #14 kdy: 20. 10. 2016, 16:26:14 »
No, je to tvoje volba, ale já osobně nechápu, proč začínat s frameworkem, který je v podstatě one-man-show a jeho opravdu jediná výhoda je značné rozšíření v ČR. Samozřejmě, pokud je pro tebe hlavním kritériem školení s fyzickou přítomností nebo dokumentace v češtině, těžko najdeš lepší volbu - já třeba kladu na framework úplně jiná kriteria (mimochodem, ten Vránův článek je 7 let starý, v té době asi neexistovalo třeba https://laracasts.com/).

Když už chceš php, existují perspektivní frameworky, pravděpodobně to bude hlavně Symfony a Laravel. Stačí se podívat na dostupnost hotových řešení pro daný framework.

Budeš nahrávat soubory do S3? Zkus googlit "laravel s3 storage" vs. "nette s3 storage"
Budeš ladit výkonost? Proč asi není Nette uvedeno mezi frameworky na https://newrelic.com/php/ ?
atd.

U nás momentálně nahrazujeme legacy aplikaci v Nette a po dlouhých diskusích zvítězilo Django, i když Laravel byl taky kandidát. Každopádně během představování jednotlivých frameworků zaznělo i od kolegů, co mají s Nette hodně zkušeností (třeba z jednoho z top webů u nás), že v porovnání s nimi je Nette úplně na jiné úrovni. Což je pochopitelné, copak jeden člověk (byť s nejakou podporou komunity) může konkurovat projektům s desítkami core vývojářů a stovkami až tisícem (Symfony, Django apod.) contributors?