Starý program pod Win7+

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Starý program pod Win7+
« Odpověď #15 kdy: 11. 10. 2016, 11:44:13 »
To je teda zajímavé že mi dosové aplikace fungují pod win 7 32b a ve win 10 32b ještě líp.

DOSový program prý jde jen ve W9x, z čehož vyplává, že nejede v NTVDM. Nejspíš potřebuje přímý přístup na HW, jak tu zaznělo. Jedině udělat dva drivery. Jeden bude v NTVDM odchytávat výjimky při pokusech o zápis IO portů a druhý bude zapisovat na IO porty.

To, že DOS jde jen pod 32b Windows je zásluha tolik opěvovaného AMD. Intel jako první přišel s 64-bitovým procesorem Itanium, ale s úplně novou instrukční sadou, který nebyl nativně zpětně kompatibilní. Díru na trhu vyplnilo AMD s CPU, které umělo jak novou instrukční sadu AMD64, tak i x86/IA32. Protože pro něj vznikla hromada software, Intelu nezbylo nic jiného, než implementovat AMD64.
Otázkou je, proč v AMD rozhodli, že nové instrukce budou jen v novém režimu "longmode", ve kterém nebude V86. Instrukční dekodér stejně musí umět i staré instrukce, takže mě rozumný důvod nenapadá. Nejde o to, aby v jednom programu mohly být všechny režimy najednou, to nešlo ani na 386. Jde o to, aby režim CPU šel nastavit na úrovni každé aplikace, jak bylo zvykem na 386 (byla volba V86, 16b PM a 32b PM).
« Poslední změna: 11. 10. 2016, 11:50:18 od borekz »


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Starý program pod Win7+
« Odpověď #16 kdy: 11. 10. 2016, 12:05:47 »
Ostatní aplikace na WinE neběží ? Linux jako hlavní systém by byl určitě lepší než ve Virtuálu a asi i lepší než ReactOs. Navím mám dojem, že ReactOs taky nedá přímý přístup na HW.
Zajímalo by mě, jak se aplikace ve WinE dostane k tomu HW klíči.

Medo

Re:Starý program pod Win7+
« Odpověď #17 kdy: 11. 10. 2016, 12:21:07 »
Mozno trochu sa tu motaju 2 veci. Win9x a Dos.
V konecnom dosledku idu myslim obidva OS zvirtualizovat (myslim, ze VM player s tym nebude mat problem).
Otazka ale znie - ci tato medzivrstva dokaze kompletne preniest pristup k HW, ako pozaduje HW kluc ...
Dosbox (na win7 64 bit) zvlada stare uctovnictva v pohode, horsie je to s tlacou ... (to len tak na okraj).

Pajk

Re:Starý program pod Win7+
« Odpověď #18 kdy: 11. 10. 2016, 15:23:59 »
Zdravím, vzpomínám si, že existoval program UserPort, který fungoval jako ovladač ve Windows 2000/XP a zpřístupňoval světu userland programů přímý přístup na porty - zřejmě něco jako linuxové ioperm, iopl a následné in,out instrukce ... Vypadá to, že je stále ke stažení na http://www.asix.cz/products_museum_dwnld_userport.htm.