Zesílení záznamu ze zarušené přednášky

Karel G

Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« kdy: 07. 10. 2016, 15:03:51 »
Nahrál jsem si na svém telefonu zvukový záznam z přednášky. Problém však mám s tím, že hlas přednášecího je slyšet strašně potichu. Když záznam zesílím, tak sice přednášejícího slyším dobře, bohužel se s tím zesílilo to smetí kolem (nějaký šum, ťukaní do stolu apod..) a to tak silně, že mi to rve uši. Existuje nějaký nástroj, který by tyto extrémně hlasité projevy ze záznamu vymazal/ztlumil?
« Poslední změna: 07. 10. 2016, 15:43:01 od Petr Krčmář »


Jenda

Re:Zesílení záznamu ze přednášky
« Odpověď #1 kdy: 07. 10. 2016, 15:17:22 »
Můžeš zkusit v Audacity efekt Noise Reduction, případně pokud jsou ruchy na omezených frekvencích (na zjištění bych použil spektrogram v sonic-visualiser), tak si udělat filtr, co je odstraní (v Audacity je ekvalizér a notch filter, oboje fungovalo divně, takže kdybych to teď dělal, asi použiju firdes z GnuRadia). A obecně zesílit hovorové pásmo (300-3000 Hz).

Trubicoid2

Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #2 kdy: 07. 10. 2016, 16:01:13 »
V Audacity šlo myslím vybrat vzorek, když přednášející nemluvil a ten zkusit odfiltrovat.
Jestli to pude záleží na proměnlivosti šumu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #3 kdy: 07. 10. 2016, 16:44:08 »
V Audacity šlo myslím vybrat vzorek, když přednášející nemluvil a ten zkusit odfiltrovat.
Jestli to pude záleží na proměnlivosti šumu.

Tohle bude problem. Odfiltrovat se daji periodicke zalezitosti, pokud mam k dispozici prislusny vzorek, aby ho software mohl odecist. To by ale musel predem pritomne pozadat, aby delali kraval periodicky a pred prednaskou si to nahrat. Takze ted s tim jde udelat jedine asi to, ze se oriznou spicky. Vselijak mlaceni poleze o dost nad normalni urovn zaznamu a kousek nad ni se to urizne. V tom miste vznikne nejake hnusne zkresleni, ale v danem okamziku stejne asi neni nicemu rozumnet.

Pak uz by slo asi jen pouzit equalizer (teba ve VLC a zvyraznit pasmo uzitecne pro rec a potlacit pasmo, kde je hluk, pokud takove existuje a po vyzkouseni, co to chce, to v Audacity udelat na fest, pokud tam takovy nejaky filtr je.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #4 kdy: 07. 10. 2016, 17:55:16 »
Přikláním se k ekvalizéru a zesílení/zeslabení konkrétních frekvencí. Když si v nějakym přehrávači vytáhneš ekvalizér a během přehrávání budeš s jednotlivýma pásmama posouvat od dorazu + k dorazu -, rychle si najdeš, co můžeš utlumit a co potřebuješ zesílit.

Existujou programy, který takhle ze studiový verze nějaký písničky udělají karaoke verzi  - bez zpěvu, prostě utlumí frekvence, kde je zpěv. Ty potřebuješ udělat pravej opak (ručně), s tím ti pomůže třeba Audacity (editace), ale na zjištění těch frekvencí bych použil jinej program, ideálně přehrávač, kde je ekvalizér jednoduše přístupnej a přehlednej (nenapadá mě konkrétní).


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #5 kdy: 07. 10. 2016, 18:05:04 »
kdysi jsem na win pouzival Auphonic Leveler, trial je plne funkcni, vysledky nic moc ...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #6 kdy: 07. 10. 2016, 18:06:00 »
....ideálně přehrávač, kde je ekvalizér jednoduše přístupnej a přehlednej (nenapadá mě konkrétní).

Tak rikam VLC, ne? Pokud je kliknuti na ikonu dostatecne jednoduche.

Jenda

Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #7 kdy: 07. 10. 2016, 18:29:41 »
Existujou programy, který takhle ze studiový verze nějaký písničky udělají karaoke verzi  - bez zpěvu, prostě utlumí frekvence, kde je zpěv.
To se za mých mladých let dělalo tak, že jsi odečetl jeden kanál sterea od druhého (zpěvák je typicky uprostřed). Zatlumení frekvencí by podle mě totálně zničilo i tu hudbu.

ale na zjištění těch frekvencí bych použil jinej program, ideálně přehrávač, kde je ekvalizér jednoduše přístupnej a přehlednej (nenapadá mě konkrétní).

$ pactl load-module module-dbus-protocol
$ qpaeq

a v pavucontrol nastavit té aplikaci ekvalizér

a13

Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #8 kdy: 07. 10. 2016, 19:27:11 »
Velke uspechy v tejto oblasti maju experti z NCIS, pripadne ich kolegovia z inych serialov :-)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #9 kdy: 07. 10. 2016, 21:04:09 »
Velke uspechy v tejto oblasti maju experti z NCIS, pripadne ich kolegovia z inych serialov :-)

http://www.dailymotion.com/video/x2qlmuy

TKL

Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #10 kdy: 08. 10. 2016, 10:01:17 »
Nahrál jsem si na svém telefonu zvukový záznam z přednášky. Problém však mám s tím, že hlas přednášecího je slyšet strašně potichu. Když záznam zesílím, tak sice přednášejícího slyším dobře, bohužel se s tím zesílilo to smetí kolem (nějaký šum, ťukaní do stolu apod..) a to tak silně, že mi to rve uši. Existuje nějaký nástroj, který by tyto extrémně hlasité projevy ze záznamu vymazal/ztlumil?

Potřebujete ekvalizér a nějaký noise reduction plugin do audio editoru.
Obávám se, že pro Linux toho moc opravdu kvalitního nenajdete, tyhle NR pluginy jsou určeny pro studiové použití a jejich cena se často pohybuje v řádech desetitisíců Kč.

Nicméně pokud dobře použijete ekvalizér (úplně odfiltrujete vše pod cca. 700Hz a nad 3000Hz, vytáhnete pscmo cca. 1000-2500Hz a proženete to tím NR, co je v Audacity, tak po následné normalizaci (zesílení signálu na 100% podle nejsilnější špičky v nahrávce) by měl být výsledek použitelný.

Problém u normalizace může nastat (a pravděpodobně i nastane) v případě, kdy nějaký ruch bude silnější než ono mluvené slovo, pak se normalizace provede právě podle této špičky a ne podle hlasu, takže ke kýženému zesílení nedojde. V takovém případě budete potřebovat ještě compressor/limiter, který udělá to, že dynamicky zesílí slabší zvuky [compressor] a ořízne příliš silné [limiter] (zjednodušeně řečeno). Někdy se compressor/limiter nazývá jako dynamic processor nebo nějak podobně.

Taky by se na ty ťukance do stolu (jak píšete) dalo použít něco, co je primárně určeno k restauraci nahrávek z vinilu, kde je vždy součástí i něco pro potlačení clippingu a cracklingu (lupání a praskání vinylové desky). Myslím, že jsem kdysi četl o něčem takovém pro linux (pro Windows/Mac toho je mraky), ale konkrétní tip vám nedám, zkuste Google.

Tak držím palce.

TKL

Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #11 kdy: 08. 10. 2016, 10:08:45 »
...nahrávek z vinilu...

Fuj, co jsem to napsal... samozřejmě z vinylu :-)

Yarda

Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #12 kdy: 09. 10. 2016, 13:09:40 »
To je klasický problém, když někdo chce nahrávat třeba přednášku nebo něco co se odehrává na pódiu. Člověk co to poslouchá, podvědomě odfiltrovává to co nechce slyšet (tzv. koktejlový efekt), ale nahrávací vehement to nedokáže a nahraje všechno co se v okolí šustne. Proto, když se nahrává něco profesionálně má přednášející obvykle mikrofon na sobě.

Ivan Nový

Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #13 kdy: 10. 10. 2016, 06:25:07 »
Použijte toto http://www.image-line.com/flstudio/ a aplikujte tento návod https://www.youtube.com/watch?v=774rzpslMLw nebo https://www.youtube.com/watch?v=uIrBFmAXitQ

Nebo můžete zkusit modernější metodu pomocí neuronových sítí, viz zde https://github.com/amaas/rnn-speech-denoising

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zesílení záznamu ze zarušené přednášky
« Odpověď #14 kdy: 10. 10. 2016, 06:47:44 »
tohle je jasne dany konkretni ohraniceny problem z realneho zivota, divim se ze do ted nejaky jednoucelovy presne na toto usity jako "problem solving" neexistuje nebo o nem nevim

predstavuju si to tak ze oznacim v zaznamu nejaky usek ktery bude bran jako vzorek sample (program si spocita jeho charakteristiky) podle ktereho se to bude ridit a pak uz jen dam odstranit ostatni z celeho zaznamu