Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?

vyvojar

Zajímalo by mě, kdo jste někdy spustil nějaký vlastní projekt s cílem něco vydělat a jak to dopadlo :)

Já jsem se konečně rozhoupal něco opravdu už začít a přestat se pouze rozvíjet. Nápad je. Budu postupovat tak, že  založím firmu, abych nemusel domény apod. registrovat přímo na sebe a zároveň tu firmu již mohl nějak prezentovat. Projekty budou sloužit zároveň jako reference pro firmu. Firma se tedy bude zabývat vývojem aplikací. Náklady téměř žádné, akorát čas a trpělivost :)


lobo

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #1 kdy: 03. 10. 2016, 18:13:19 »
"nějaký vlastní projekt s cílem něco vydělat" - ano, po starom sa to vola podnikanie... nejde o nic prevratne, ludia to uz robia tisicrocia

robotron

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #2 kdy: 03. 10. 2016, 18:19:54 »
Zprvu me zaujalo, ze se ti podarilo potlacit prirozenou potrebu jist a bydlet, ale pak jsem si vsimnul, ze ten nejzasadnejsi problem s casem jakozto nejcennejsi surovinou jsi nijak nevyresil, takze na strategii nakonec neshledavam nic svetobornyho.

vyvojar

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #3 kdy: 03. 10. 2016, 18:40:39 »
Zprvu me zaujalo, ze se ti podarilo potlacit prirozenou potrebu jist a bydlet, ale pak jsem si vsimnul, ze ten nejzasadnejsi problem s casem jakozto nejcennejsi surovinou jsi nijak nevyresil, takze na strategii nakonec neshledavam nic svetobornyho.

Budu to dělat bokem při zaměstnání :)

javaman ((

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #4 kdy: 03. 10. 2016, 19:13:44 »
Budeš vyvíjet při zaměstnání? :D


Jantar

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #5 kdy: 04. 10. 2016, 02:17:10 »
Zprvu me zaujalo, ze se ti podarilo potlacit prirozenou potrebu jist a bydlet, ale pak jsem si vsimnul, ze ten nejzasadnejsi problem s casem jakozto nejcennejsi surovinou jsi nijak nevyresil, takze na strategii nakonec neshledavam nic svetobornyho.

Budu to dělat bokem při zaměstnání :)

Taky jsem to zkoušel při zaměstnání - nejde to. Musíš se tomu věnovat naplno. Zvlášť pokud jsi na to sám.

Mad Max

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #6 kdy: 04. 10. 2016, 11:54:55 »
vlastna skusenost:

mal som rozbehnuty projekt - one man show (zalozeny na donations) popri praci s exitom 18 mesiacov. S cielom zarobit aspon na hosting (ano aj par eur za hosting sa pocita) a ziskat aspon dalsieho aktivneho developera.

bol to cisty fail - ano nebudem sa chvalit ze to bola mega success story - bol to cisty fail.

8 mesiacov strateneho zivota:
1. praca na HPP u normalne zamestnavatela - sem tam som musel robit nadcasy.
2. vacsina vikendov (cca 60%) za klavesnicou a monitorom
3. malo spanku, v praci rozbitost, nesustredenie na pracu v HPP u zamestanavela
4. ked som si kupoval ranajky predavacka si robila srandu v style "zasa bola tazka noc, dam vam aj redbul?"
5. socialny zivot v troskach
6. priatelka nahnevana - takmer ziadny sex.
7. malo casu na seba a na regeneraciu, celkova unava
8. etc..

Vysledok:
Po 8 mesiacoch som to zabalil. Sice mi zacal pomahat dalsi clovek, ale po case si zacal pytat za pomoc prachy - samozrejme nechcel som ho platit z mojej vyplaty - argumenty ze dostane peniaze az ked "zakaznik" zaplati a ze ja nemam na to aby som ho platil nechcel pochopit. tak sme sa rozisli.

Mozno som mal _nieco_ robit lepsie/inak, mozno som mal dlhsie vydrzat, ale nevadi... tuto cennu skusenost mi nikto nevezme :)

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #7 kdy: 04. 10. 2016, 12:07:32 »
mal som rozbehnuty projekt - one man show (zalozeny na donations) popri praci s exitom 18 mesiacov. S cielom zarobit aspon na hosting (ano aj par eur za hosting sa pocita)
Neber si to osobne, ale imho projekty s cilem "zarobit aspon na hosting" jsou imho predurcene k failu. Pokud v te oblasti neni dost penez, abys za uspech nepovazoval stokoruny, ale aspon desetitisice, nema imho smysl se do toho vubec poustet.

Sice mi zacal pomahat dalsi clovek, ale po case si zacal pytat za pomoc prachy - samozrejme nechcel som ho platit z mojej vyplaty - argumenty ze dostane peniaze az ked "zakaznik" zaplati a ze ja nemam na to aby som ho platil nechcel pochopit. tak sme sa rozisli.
Pouhe sliby nikdo nemuze delsi dobu chapat. Pokud se chces stavet do role jedineho investora, musis platit. Pokud platit nechces, musis sehnat nekoho dalsiho, kdo bude spoluinvestovat - jestli svuj cas nebo penize uz je celkem jedno, ale musi byt mezi vama jasno, jak to je: bud je (spolu)investor a timpadem i (spolu)vlastnik, nebo zamestnanec/kontraktor. Nemuzes prenaset riziko na nej a benefity na sebe, takhle to ve svete nefunguje :)

dustin

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #8 kdy: 04. 10. 2016, 12:11:41 »
Sice mi zacal pomahat dalsi clovek, ale po case si zacal pytat za pomoc prachy - samozrejme nechcel som ho platit z mojej vyplaty - argumenty ze dostane peniaze az ked "zakaznik" zaplati a ze ja nemam na to aby som ho platil nechcel pochopit. tak sme sa rozisli.

To se stává, že lidi chtějí zaplatit a musí se sáhnout do úspor...

Proto většina startupů bez dobře platícího klienta hledají hejla, který to zafinancuje. A pak ty prachy hoří fofrem...

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #9 kdy: 04. 10. 2016, 12:22:23 »
Pokud chces delat skutecne "projekt" tak musis mit slusny kapital - cas i penize oboji do toho spada. Zalezi jakou mas mesicni potrebu(tj to co fakt potrebujes a ne to co chces) a v tom hlavni rozdil tvori bydleni a deti. Pokud jsi bez deti a bydlis v nejakym levnym podnajmu, k tomu te treba docasne dokaze podrzet partnerka tak nemas zasadni problem v tom, ze bys potreboval financni kapital(vetsina z nas dokazala na kolejich fungovat za par kacek...). Pokud do toho vstoupi hypo(penize) a/nebo deti(cas a penize) tak je to problem pokud nemas nasetreno.

V kazdem pripade je dobre tvorit neco kde mas pro ten produkt realneho zakaznika ktery je schopen to normalne zaplatit. Pokud je aspon 1 takovy je pravdepodobne, ze jich bude vice. Psat jen vlastni myslenku je nesmysl. "Pruzkum" trhu je nesmysl (kazdy ti rekne ze by to koupil dokud nema realne vytahnout penize). Je dost dulezite, aby te samotneho ten produkt bavil. Stejne jako SJ mel rad hudbu a to bylo prvotnim motivem vytvorit skvely iPod.

Ja jsem od jednoho webiku za buro mesicne skocil na OSVC taky az ve chvili kdy jsem vedel, ze mam na pul roku PLACENOU praci od nekoho kdo chtel neco realne.

Pokud to chces rozjet jako podnikani a ne zivnost tak pocitej s tim, ze prvni a nejvetsi prekazka bude sehnat lidi (pokud nemuzes vytahnout z kapsy aspon mega).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #10 kdy: 04. 10. 2016, 12:26:45 »
"Pruzkum" trhu je nesmysl (kazdy ti rekne ze by to koupil dokud nema realne vytahnout penize).
Pruzkum trhu se nedela tak, ze se jalove ptas lidi, jestli by to nechteli. Dela se to treba tak, ze jim nabidnes sluzbu, kterou planujes mit, za nejaky obnos - kdyz si to neobjednaji, vis, na cem ses. Kdyz objednaji, tak to bud musis nejak nafejkovat, nebo se omluvit, ze to byl jenom pruzkum.

hu

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #11 kdy: 04. 10. 2016, 12:28:09 »
"Pruzkum" trhu je nesmysl (kazdy ti rekne ze by to koupil dokud nema realne vytahnout penize).
Pruzkum trhu se nedela tak, ze se jalove ptas lidi, jestli by to nechteli. Dela se to treba tak, ze jim nabidnes sluzbu, kterou planujes mit, za nejaky obnos - kdyz si to neobjednaji, vis, na cem ses. Kdyz objednaji, tak to bud musis nejak nafejkovat, nebo se omluvit, ze to byl jenom pruzkum.

To je bezva přístup, když nenabízíš službu, ale custom hardware, žejo.

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #12 kdy: 04. 10. 2016, 12:32:09 »
To je bezva přístup, když nenabízíš službu, ale custom hardware, žejo.
"Custom" jako na zakazku vyrobeny? A jaky s tim mas problem, obtelefonovat potencialni zakazniky a zeptat se "vyrobim vam na zakazku hw za tolik a tolik, mate zajem?"

hu

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #13 kdy: 04. 10. 2016, 12:56:06 »
To je bezva přístup, když nenabízíš službu, ale custom hardware, žejo.
"Custom" jako na zakazku vyrobeny? A jaky s tim mas problem, obtelefonovat potencialni zakazniky a zeptat se "vyrobim vam na zakazku hw za tolik a tolik, mate zajem?"

Třeba v tom, že nevíš, komu zatelefonovat a co vlastně přesně nabízet :-)

Re:Spouštěli jste někdy startup s cílem něco vydělat?
« Odpověď #14 kdy: 04. 10. 2016, 12:57:39 »
Třeba v tom, že nevíš, komu zatelefonovat a co vlastně přesně nabízet :-)
Kdyz nevis, co nabizis a komu, tak samozrejme pruzkum trhu delat nemuzes, to da rozum.