Jaký jazyk se mám naučit pro start kariéry?

vysokoskolak

Jaký jazyk se mám naučit pro start kariéry?
« kdy: 03. 10. 2016, 15:08:22 »
Dobry den.

Tento rok budem koncit SS, a moje kroky budu nasledovat na VS. Na strednej sme sa venovali C/C++ co je sice fajn, ale nemyslim si, ze ma ten jazyk zaujal natolko aby som sa mu venoval aj profesionalne. Rad by som si popri VS nasiel nejaku pracu ako vyvojar ale urcite nie v spominanych jazykoch. Naco by ste sa mi poradili zamerat? Ako vidim webove aplikacie maju boom takze zrejme by som sa rad uberal tymto smerom. Z web developmentu mam skusenostu len s html, js, css a momentalne pokukujem nad nejakym backendovym jazykom. Php ? Java? C#? Netusim ... rad by som si v tomto nechal poradit. Vopred dakujem za komentare.
« Poslední změna: 03. 10. 2016, 21:29:34 od Petr Krčmář »


Kit

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #1 kdy: 03. 10. 2016, 15:21:40 »
PHP. Základy se dají naučit za 2 dny, o práci nouzi mít nebudeš.

tdvorak

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #2 kdy: 03. 10. 2016, 15:27:13 »
Nemyslím, že volba jazyka je nějak zásadní. Snadno začneš třeba s PHP - uploadneš někam script a už to pofrčí. Netřeba žádné VPS, speciálního hostingu ani konfigurace.

Pokud se ti nelíbilo c/c++, asi se nenajdeš v Go (golang). Ale můžeš jej aspoň zkusit. Využívá se často jako backend pro webové aplikace.

K Java / C# se nejspíš dostaneš na vysoké škole v rámci výuky. Pokud budeš mít nějaký náskok, snáz se ti bude procházet předměty. Ale zas to nejsou moc praktické jazyky pro práci typu "napiš mi tady jednoduchou webovou prezentaci přes prázdniny". Reálná zkušenost s Java nebo C# ti ale může později zajistit dobrou práci.

JavaScript / Node.js by ti mohl být blízký z frontendu. Snadno se do něj proniká, hostovat můžeš třeba na Heroku nebo Openshiftu, rychle vytvoříš funkční věc. Pro webové věci snadný začátek, co by tě mohl bavit.

Já osobně bych asi začal s JS/Node a později k tomu přidal onu Javu, C# nebo Go, podle toho, kam tě to bude lákat.

Sám jsem začínal kdysi s PHP, pak přešel k Javě, která mi platí účty dodnes. A v mezičase pochytil právě ten JS/Node a Go, které používám pro vedlejší projekty. K PHP bych se nechtěl vracet, i když vím, že za ty roky udělalo velký skok kupředu.

Pepikcek

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #3 kdy: 03. 10. 2016, 15:39:22 »
Assembler má budoucnost.

Emm

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #4 kdy: 03. 10. 2016, 15:43:07 »
Ono ani neni dolezite aky jazyk, ale hlavne naucit sa "programatorsky" a analyticky mysliet, analyza a navrh riesenia je ovela dolezitejsi ako uz samotne kodenie. Samozrejme dost prehanam,ked poviem, ze ak uz mas spravenu analyzu, nakodi to aj cvicena opica :D Este raz vravim nechcem nikoho urazit, treba brat s rezervou ;)


Emm

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #5 kdy: 03. 10. 2016, 15:45:20 »
PHP. Základy se dají naučit za 2 dny, o práci nouzi mít nebudeš.

mal som tu cest riesit projekt, ktory nakodil clovek, ktory tiez asi studoval dva dni :)
to si clovek potom trha vlasy

gl

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #6 kdy: 03. 10. 2016, 15:50:35 »
Ono ani neni dolezite aky jazyk, ale hlavne naucit sa "programatorsky" a analyticky mysliet, analyza a navrh riesenia je ovela dolezitejsi ako uz samotne kodenie. Samozrejme dost prehanam,ked poviem, ze ak uz mas spravenu analyzu, nakodi to aj cvicena opica :D Este raz vravim nechcem nikoho urazit, treba brat s rezervou ;)

Linus řekl:

“Talk is cheap. Show me the code.”

jurdo

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #7 kdy: 03. 10. 2016, 15:54:30 »
offtopic:
ako by povedal sam velky javaman: "na VS jdou jenom lopaty. nejlepsi volba by byla java, protoze ta je nejlepsi na vsechno. dokonce i na ovladani letadel, navadeni strel. proste java umi vsechno." :D

k teme: ja odporucam C# sam za seba :)



JmJ

  • ****
  • 322
    • Zobrazit profil
Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #8 kdy: 03. 10. 2016, 16:52:00 »
Ve tvem veku bys nemel resit startovani kariery, ale mel bys delat to, co te bavi a co te tahne. Vymyslet si nejaky svuj projektik, neco co chces sam pro svou potrebu naprogramovat a to zkusit udelat. V cem a jak, to je na tobe. Musi te to bavit. At uz budes delat neco pro web, nejakou desktop aplikaci nebo se treba vrtat v necem vic elektrotechnickem nebo treba mobilnich vecech.

Kdyz te veci bavi, tak ti neni lito casu a nejvic se naucis. Na konkretni jazyk bych se vybodnul, jde o to, naucit se odhalovat chyby ve vlastnim kodu, o zpusob premysleni nad problemem o zkunostech co je a co neni dobry napad atd.

vysokoskolak

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #9 kdy: 03. 10. 2016, 17:17:01 »
tak robit webiky v html a css ma celkom bavilo tak asi by som nadviazal na to ... a ked hovorite ze v C# a javou sa stretnem na VS tak asi by bolo rozumne si zvolit jeden znich, nech sa zaroven trenujem pre buducu pracu a aj ulahcim si studium .. ci ?

jurdo

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #10 kdy: 03. 10. 2016, 18:23:50 »
Napr na VUT FIT sa pracuje vacsinou s C/C++, cize ak planujes ist tam, tak vedomosti zo SŠ sa ti zidu. Java/C# su v podstate povine volitelne alebo len volitelne, hlavne prim hra C. Ak ta bavia webove veci, tak skus napr aspn.net mvc, alebo angular, typescript. Mna moc webove veci za srdce nechytili :)

vysokoskolak

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #11 kdy: 03. 10. 2016, 18:52:24 »
planujem CVUT / CUNI / alebo STUBA .. uvidi sa :) .. len niekto vravi c#, niekto java ... vedel by mi niekto ake su plusy a minusy jednotlivych technologii?

Kit

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #12 kdy: 03. 10. 2016, 19:05:45 »
planujem CVUT / CUNI / alebo STUBA .. uvidi sa :) .. len niekto vravi c#, niekto java ... vedel by mi niekto ake su plusy a minusy jednotlivych technologii?

To je tady často předmětem sporu. C# se hodí lépe, pokud má aplikace běžet na Windows. Java zase na aplikace, které mají běžet na všem. A pak je tu spousta dalších zajímavých jazyků.

Kit

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #13 kdy: 03. 10. 2016, 19:10:43 »
A ještě něco: Nauč se Lisp. Možná v něm nikdy nebudeš programovat, ale pochopíš na něm tvorbu datových struktur i algoritmů, které s nimi budou umět pracovat. Tyto znalosti pak uplatníš v každém jazyce.

javaman ((

Re:Aky programovaci jazyk sa mam naucit pre nastartovanie kariery?
« Odpověď #14 kdy: 03. 10. 2016, 19:12:50 »
planujem CVUT / CUNI / alebo STUBA .. uvidi sa :) .. len niekto vravi c#, niekto java ... vedel by mi niekto ake su plusy a minusy jednotlivych technologii?

To je tady často předmětem sporu. C# se hodí lépe, pokud má aplikace běžet na Windows. Java zase na aplikace, které mají běžet na všem. A pak je tu spousta dalších zajímavých jazyků.

To není pravda, protože je to jasná věc. Prostě Java je nejlepší. C# je pro hloupé windowsáky, kteří nic neumí. Obvykle ani psát, což tu mnozí dokazují.