Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6

Jakub

Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« kdy: 02. 10. 2016, 17:34:15 »
Ikdyž už přes rok jsem měl router s openwrt schopný pracovat na IPv6, znovu jsem položil dotaz operátorovi teď, když jsem přemigroval na Turris Omnia.

Bohužel mi odpověděl, že přidaná hodnota je menší než nula (protože to nepodporují koncová zařízení většiny uživatelů).

Nicméně já se cítím, mít právo jít technicky s dobou.

Je mi jasné že za měsíc se nic nestane, ale rád bych aby se k tomu dokopali aspoň za rok.

Sakra už!!!  >:(


ES

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #1 kdy: 02. 10. 2016, 17:59:50 »
Vymenit za jineho?

Fantomas

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #2 kdy: 02. 10. 2016, 18:17:27 »
No asi mas smolika. Taky nad timhle premyslim, ale mistni isp evidentne ne. Uvidime, co prinese brzka budoucnost.

Trupik

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #3 kdy: 02. 10. 2016, 18:27:47 »
Vymenit za jineho?
Tak. Nepravidelne sme svojho providera prudili otázkami na IPv6. Potom prišiel obchodník od konkurencie a povedal, že oni IPv6 majú. Tak sme zmenili providera a máme IPv6 aj my.
Ale primárnym dôvodom odchodu nebola absencia IPv6, ale nespoľahlivosť a občasné desiatky hodín trvajúce výpadky. Zmenou operátora sme si polepšili aj v tomto.

Pako

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #4 kdy: 02. 10. 2016, 18:35:45 »
Mám stejný problém, můj ISP o tom taky neuvažuje :(


nikdonic

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #5 kdy: 02. 10. 2016, 19:16:18 »
Nicméně já se cítím, mít právo jít technicky s dobou
No právo na to nemáš ... ale chtít můžeš.

Lol Phirae

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #6 kdy: 02. 10. 2016, 19:52:03 »

muzeum

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #7 kdy: 02. 10. 2016, 21:36:42 »
Pokud žiješ někde ve velikým městě kde je trochu konkurence, máš ještě jakžtakž šanci že ti někdo v okolí ipv6 nabídne. Horší jestli bydlíš v nějakých zapadlých zadekovicích. Pokud nemáš možnost změnit poskytovatele je tu pár možností.

po dobrým 1:
Prostě si s ním sednout a rozumně mu vysvětlit výhody ipv6 a že je to krok dobudoucnosti a proč tvůj digitální život stojí bez ipv6 za starou belu a blablabla...zkusit ho uprosit. Je důležitý s ním jednat osobně a ne přes telefon! Pro žádnýho ISP není ipv6 problém. Dráty už jsou natahaný, akorat by si k tomu musel na hodinku sednout a nastavit to.

po dobrým 2:
Zaplatit si to. Nabídnout mu za ipv6 tolik peněz, aby ho to motivovalo. ISP je taky podnikatel a šustot bankovek je hudba které dobře rozumí.

po zlým:
Síť sprostě hacknout a v nějakých intervalech přesměrovávat všecky uživatele nejpoužívanějších služeb (treba seznam, youtube, facebook, google atp) na tvůj fake web kde by se jim zobrazovala červená hláška typu: "Pokoušíte se připojit k serveru domena.com pomocí zastaralého protokolu ipv4. Kontaktujte svého ISP o možnostech připojení ipv6!".
Je to sice prasečina ale jako jedinec potřebný tlak zespoda prostě nevyvineš. Osobně bych na to asi žaludek neměl, ale technická možnost to je.

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #8 kdy: 02. 10. 2016, 22:39:22 »
Jsi úplný d*b*l. Bych tě chtěl vidět jak v síti s řádově stovkami/tisíci klienty rozjedeš IPv6 za hodinu. Vč. takových detailů aby to fungovalo "samo" jako jiné věci, bylo to evidováno v IS, i na IPv6 adrese dostával klient službu kterou si zaplatil... Toto je podle "provedení" a stavu infrastruktury práce spíše na týdny až měsíce než na hodiny.

A jaký je přínos pro uživatele? Pro 99,5% je efekt naprosto nulový nebo i mírně negativní (protože kvůli chybějícím peeringům... občas něco přes ipv6 jede o dost hůře než přes ipv4).
Pro ISP samotného je efekt taky naprosto nulový - v českých podmínkách většinou kritický nedostatek ipv4 adres není, a z přidělení adresy si ISP může něco navíc vyúčtovat.

Kolemjdoucí

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #9 kdy: 02. 10. 2016, 22:57:14 »
https://tunnelbroker.net/

Bacha, když si tam vyberete PoP v Praze tak to budou routovat přes Německo protože pražský PoP se jim rozbil a nestojí jim za to ho opravovat, jednodušší je jeho adresu 216.66.86.122 přeroutovat jinam. :-(

fghrrh

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #10 kdy: 02. 10. 2016, 23:19:42 »
Jo, UPC jsem se ptal už před více jak rokem. Ne e eee. Ale ono to už brzy praskne a už vidím, jak budou reklamy, že ONI jsou s dobou a ten úžasný IPv6 mají.

Sten

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #11 kdy: 02. 10. 2016, 23:55:30 »
Jo, UPC jsem se ptal už před více jak rokem. Ne e eee. Ale ono to už brzy praskne a už vidím, jak budou reklamy, že ONI jsou s dobou a ten úžasný IPv6 mají.

UPC už IPv6 má několik let a funguje jim dobře včetně Prefix Delegation. Pro firmy. Proč to nenabízejí i spotřebitelům, to nevím.

j

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #12 kdy: 03. 10. 2016, 09:05:57 »
Mám stejný problém, můj ISP o tom taky neuvažuje :(
Tak mu rekni, ze kdyz neuvazuje, tak ze ty uvazujes o vymene ISP.

Jsi úplný d*b*l. ...
Uplnej debil ses ty, IPv6 je tu 21 let. A nahodit ho do stavu, ze ho budu na zadost pridelovat zajemcum je otazka 10 minut.

j

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #13 kdy: 03. 10. 2016, 09:28:49 »
Apropos, prave mam pustenej torrent a 90% peeru je IPv6. To je ten zadnej prinos ...

M.

Re:Jak donutit operátora ke zprovoznění IPv6
« Odpověď #14 kdy: 03. 10. 2016, 09:39:19 »
Uplnej debil ses ty, IPv6 je tu 21 let. A nahodit ho do stavu, ze ho budu na zadost pridelovat zajemcum je otazka 10 minut.
Prosím, můžete uvést aspoň jeden systém pro ISP mnagement sítě, která je postavena na technologiích převážně Mikrotik/Ubiquity, což je většina sítí alterntivních ISP (když vynechám big companies) a má podporu pro kompletní managemet i pro IPv6 pro koncové zákazníky, abych jen klik, že zákazník má dostat vedle IPv4 i nějaký IPv6 prefix a zařídí to vše potřebné, včetně shapingu, monitoringu, uchovávání provozních dat...
Dokud tohle ty systémy nebudou umět, tak to bude u alternativců s IPv6 tristní. Nejlépe na tom jsou snad sítě, kde si takový systém komplet vytvořili ve vlasní režii, tam mají největší naději na doplnění nebo jsou ještě tak malé, že nic takového nepoužívají a mlátí to ještě všechno všude ručně, tam je to doplnění nejjednodušší (a to mají ještě plus sítě postavené na PPPoE proti klasickému IPoE, protože u IPoE je to u Mikrotiku na přesdžku).
A aktuálně asi tyto sítě mají zcela jiné starosti, než IPv6. Např od 1.10. třeba dopad přenesené daňové povinnosti u DPH a její vliv na evidované smlouvy u ČTU. Což je něco, na co se většina sítí vybodla (nebo vůbec netuší, že něco takového je).

K původnímu tazatli, v podstatě již jen dvě zmíněné možnosti:
a) porozhlédnout se kolem, zda mám v loklitě jiného ISP s podobnými parametry a navíc i IPv6 (zvážit třeb xDSL lužby od TMO, kde je IPv6 asi s největším pokrytím ČR).
b) použít služeb nějakého tunel brookera, kde zmíněný HE má nepříjemnost, že potřebuji mít veřejnou IPv4 adresu (SiXXS aktuálně nové tunely nedělá).