Debian 8 MATE - add printer

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Debian 8 MATE - add printer
« kdy: 22. 09. 2016, 17:03:43 »
Ahoj,
mám hloupý problém. Do čerstvé instalace Deb8 MATE jsem doinstaloval balík system-config-printer pro zpřístupnění gui dialogu na přidání tiskárny v Ovládacím centru MATE. Nejsem ovšem schopen přidat tiskárnu bez root oprávnění - když dám standardního uživatele do skupiny lpadmin i lp tak stále je vyžadováno root heslo. Jde mi o to, že instaluji NB pro segru, ale nechci jí nechat roota, ale přitom aby si mohla libovolně přidávat tiskárny (spravuji jí NB na dálku).

Kde je ještě nutno povolit nějakou politiku ? Díky za nakopnutí.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.


Fantomas

Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #1 kdy: 22. 09. 2016, 20:08:06 »
Pridej ji do skupiny sudo, pak by to melo chtit jenom jeji heslo.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #2 kdy: 23. 09. 2016, 12:11:54 »
Tomu jsem se chtěl právě vyhnout - chci jí odebrat ze skupiny sudo. Když má sudo jako kdyby měla root heslo. Opravdu nelze v Debianu nainstalovat tiskárnu bez roota, nebo sudo ?
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

Fantomas

Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #3 kdy: 23. 09. 2016, 13:01:59 »
Mozna konfiguraci cups, nemam odzkousene, ale precti si neco o /etc/cups/cupsd.conf, je tam direktiva defaultauthtype, mozna pres ni lze vyzadovani hesla vypnout.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #4 kdy: 23. 09. 2016, 13:14:23 »
Sudo + sudoers umi nastavit prava na uzivatele a konkretni binarku. Cili ji hodte do sudoers a pak ji udelejte novy launcher na ten program pro pridavani tiskaren, do ktereho ji pribastlite nejake graficke sudo.


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #5 kdy: 23. 09. 2016, 15:18:21 »
Tomu jsem se chtěl právě vyhnout - chci jí odebrat ze skupiny sudo. Když má sudo jako kdyby měla root heslo. Opravdu nelze v Debianu nainstalovat tiskárnu bez roota, nebo sudo ?

v prohlížeči zadat http://localhost:631 tam určitě stačí být členem skupiny lp nebo lpadmin a tiskárny konfigurovat lze.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #6 kdy: 23. 09. 2016, 15:21:16 »
Přesně o tom přemýšlím, že bych to udělal přes sudoers, ani to nebude tak složité. Vzhledem k tomu, že je BFU tak bude používat stále ten stejný dialog pro přidání tiskárny, takže to bude vcelku jednoduché.
Jen mně zaráží, že na takovou triviální věc musí být root, ale na druhou stranu je to instalace driveru do systému, takže to dává smysl vzhledem k stabilitě a hlavně bezpečnosti.

Udělám to přes sudoers a pak sem hodím example, kdyby se to hodilo někomu později.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #7 kdy: 23. 09. 2016, 15:23:10 »
Citace
v prohlížeči zadat http://localhost:631 tam určitě stačí být členem skupiny lp nebo lpadmin a tiskárny konfigurovat lze.
potřebuje minimálně sudo také - zkoušel jsem.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #8 kdy: 23. 09. 2016, 15:37:20 »
Citace
v prohlížeči zadat http://localhost:631 tam určitě stačí být členem skupiny lp nebo lpadmin a tiskárny konfigurovat lze.
potřebuje minimálně sudo také - zkoušel jsem.

Nesouhlasím, běžně to tak konfiguruju a právě jsem to teď znovu vyzkoušel a stačí být členem skupiny lpadmin a funguje.

V konfiuguraci cupsu mám:

# Administrator user group, used to match @SYSTEM in cupsd.conf policy rules...
SystemGroup lpadmin

(což je výchozí, takže pokud jste něco mezi tím nezměnil...)

jak píšu, funguje i bez nutnosti mít sudo.

Fantomas

Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2016, 15:56:24 »
Sudo je mimo, zkus radeji upravit ten cupsd.conf.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #10 kdy: 24. 09. 2016, 01:47:33 »
Citace
v prohlížeči zadat http://localhost:631 tam určitě stačí být členem skupiny lp nebo lpadmin a tiskárny konfigurovat lze.
potřebuje minimálně sudo také - zkoušel jsem.

Ještě mě napadlo. Po přidání do skupiny je nutné cups restartovat...

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #11 kdy: 24. 09. 2016, 11:50:08 »
Citace
Nesouhlasím, běžně to tak konfiguruju a právě jsem to teď znovu vyzkoušel a stačí být členem skupiny lpadmin a funguje.
Beru zpět - opravdu stačí být ve skupině lpadmin a pak stačí user heslo a web interface umožní přidat tiskárnu - nicméně přes web to není zdaleka tak intuitivní pro BFU jako přes system-config-printer, kdy systém přímo tiskárnu identifikuje a nabídne instalaci odpovídajícího ovladače. Zatím jsem to vyřešil před sudoers
Kód: [Vybrat]
%vera ALL=NOPASSWD:/usr/bin/system-config-printer s tím, že se musí ještě vytvořit samostatný spouštěč, kde předřadím gksudo - nelze tedy použít spouštěč v Ovládacím centru (neboť ten neumím modifikovat).
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #12 kdy: 24. 09. 2016, 11:55:42 »
btw - SystemGroup lpadmin v cupsd.conf v Debianu MATE vůbec není - musel jsem tento řádek doplnit. Z wiki Gentoo/Debian jsem vyčetl, že nic jiného by být potřeba nemělo.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

nobody(ten pravej)

Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #13 kdy: 24. 09. 2016, 14:46:37 »
nevim jak v Mate, ale v Gnome by panel nastaveni mel jit upravit pomoci zmeny "popisu desktopfile/ikony"
pred upravou ji zkopirovat do home (systemova zustane tak puvodni a neprepise zmeny update systemu)
Kód: [Vybrat]
cp /usr/share/applications/gnome-printers-panel.desktop /home/vera/.local/share/applications/tak jestli v mate je mate-printers-panel.desktop tak to ber jen jako nasmerovani kde hleat :)

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 8 MATE - add printer
« Odpověď #14 kdy: 24. 09. 2016, 16:45:43 »
btw - SystemGroup lpadmin v cupsd.conf v Debianu MATE vůbec není - musel jsem tento řádek doplnit. Z wiki Gentoo/Debian jsem vyčetl, že nic jiného by být potřeba nemělo.

To jakože v Debianu je jeden CUPS pro MATE a druhý pro ostatní prostředí? ;D

SystemGroup lpadmin v cupsd.conf taky nemám. Mám ho po instalaci CUPSu v /etc/cups/cups-files.conf, takže ho do cupsd.conf přidávat nemusím.