Zpracování fotek v RAW v Linuxu

Parkie

Zpracování fotek v RAW v Linuxu
« kdy: 21. 09. 2016, 18:32:38 »
Aj medzi linuxakmi je vela nadsencov pre fotografiu..  Pouzivate linux aj na spracovanie RAWov? Ake mate postupy prace?

Pouzivate starsie verzie LR, PS spolu s wine alebo playonlinux, ci pouzivate virtualku s Windowsami, alebo rovno dual-boot?

Potreboval by som nejako rozbehat PS, LR, Silver Efex. Popripade pouzit nejake dobre alternativy (aj ked neviem, ci SilverEfex ma vhodnu alternativu). Pred casom som pracoval s Bible, neskor Corel AfterShot Pro pod linuxom, a bolo to pouzitelne (az na niektore chybajuce profily objektivov).

Riesite ColorManagement nativne? A ako v pripade virtualky?

Diky moc za konstruktivne odpovede
« Poslední změna: 21. 09. 2016, 21:02:05 od Petr Krčmář »

jpx

Re:Zpracování fotek v RAW v Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 22. 09. 2016, 23:26:09 »
Ahoj,

ano! Pouzivam http://www.darktable.org/. Maje vyhradne Linux, s LR zkusenosti nemam (zkousel jsem pres VirtualBox - nedalo se to pouzivat). Podle ruznych videi bych predpokladal, ze LR je na uplne jine urovni (rychlost a pametova narocnost, kvalita filtru/efektu, kvalita profilu pro fotaky a hlavne masky). Pokud nejsi prilis narocny, mohl by sis asi vystacit i s DT. Rozhodne stoji za pokus - podivej se na Youtube, obcas tam je videt pouziti vice filtru a hezke vysledky.

Na vetsi hrani pak Gimp (opet nemam zkusenosti s PS), ale to zkousim tak 2x rocne a vysledky nejsou moc valne, pokud chci delat pokusy s panoramaty, tak potom Hugin.

Co se barevnych profilu tyce, nekalibroval jsem. Mam monitor Dell U2412M, pro ktery se nekde daly najit profily pro konkretni nastaveni, ale uz si nejsem jisty, jestli je vubec pouzivam. Fotky na papir delam taky asi 2x rocne, takze jsem nikdy nezkoumal, jestli barvy na vysledne fotce odpovidaji barvam na monitoru.

Co me ale nejvic stve je, ze Chrome v Linuxu ignoruje barevne profily uplne, takze vsechny fotky v nem pak vypadaji ponekud jinak :-/

jpx

charley

Re:Zpracování fotek v RAW v Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 23. 09. 2016, 21:07:08 »
Rawtherapee?