Bitové operace ve vyšších jazycích

Ivan Nový

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #180 kdy: 08. 09. 2016, 13:20:56 »
...jenom považuju binární operace za jeden z naprostých základů pro jakýkoliv podobor IT. Pokud o tom nemá někdo ani páru, je to známkou toho, že se asi začal učit odprostředka, nešel nikdy do hloubky a je to určitý ukazatel, ...

+1

No, nevim. Pokud někdo dělá třeba už 15 let v oboru, tak posledních 10 to vůbec nemusel zažít a nevybaví si to. Ví o tom, ale to je tak všechno. Takže člověka s 15 lety praxe nevezmete jen proto, že máte začátečnické požadavky.
To se ale nezapomíná, stejně jako víte, kdy je číslo dělitelné třemi. Je to otázka kultury, znalosti nesmí být přísně utilitární, ale musí mít jistý přesah. Tedy abyste nebyl jen tou lopatou.


Kiwi

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #181 kdy: 08. 09. 2016, 13:34:35 »
Kód: [Vybrat]
Math.floor(input/2);

Přesně toto je právě odstrašující příklad. Kdyby mi toto někdo napsal u pohovoru, rozhodně bych se ho na to začal vyptávat. A velmi pochybuji, že by si to dokázal obhájit.

Přesně toto je ten fachidiotismus, o němž jsem tu psal. Pro mě by to byl jasný důkaz, že tomu člověku to prostě nemyslí, že u své práce nepoužívá hlavu a že v teamu udělá víc škody než užitku.

Na tom, co si u vas obhaji moc nezalezi. Jiste, chapu, pokud se zabyvate psanim JavaScriptu, kde je vykon tim nejvyssim pozadavkem i za cenu citelnosti a udrzovatelnosti. Coz si IMO trochu odporuje, to uz rovnou muzete psat C/C++, ale mozna se tim nekdo zabyva.

* na tom, co si obhájí u pohovoru, záleží, jestli tu práci dostane; a vzhledem k tomu, že dorazil na pohovor, tak se asi dá předpokládat, že mu jde právě o to
* nečitelné je to právě jen a pouze pro ty fachidioty a to je to, co tu s dalšími neustále říkáme; je to to samé, jako kdyby se člověk, který má za sebou základy angličtiny, hlásil na pozici tlumočníka, ale rozčiloval se, že se ho někdo vyptává na znalost idiomů a předložkové vazby; ano, on se nějak bez nich domluví rukama, nohama, ale to sakra nestačí u někoho, kdo se tím chce živit jako profesionál; pokud si nějaký absolvent ekonomky sesmolí skript v excelovském VB, tak to vem čert, po něm nemůže nikdo chtít bitové operace, ale jestliže takto prasí někdo, kdo se považuje za profíka, tak má teda hodně vysoké sebevědomí

Lidi, zajímalo by mně, jak jste z textu "Ahoj, jsem programátor a programuju ve vyšších jazycích (hlavně python). Byl jsem u pohovoru, kde jsem dostal na papíru vyřešit úkol, který vypadal zhruba takto:" dovodili, že daný pohovor byl na pozici vývojáře FrontEnd řešení v JavaScriptu?

To je jeden z druhů argumentačního klamu. Už jsem se s ním vícekrát setkal při vedení pohovoru. Řekneš, že k něčemu obecnému je třeba X. A on si za něco obecného dosadí něco konkrétního, co se mu hodí, a tím se snaží dokázat, že mé původní tvrzení neplatí.

Aha, takze logika vam nic nerika? Kdyz nekdo tvrdi, ze "kazdy vyvojar potrebuje umet pocitat v bin. aritmetice" (ne, nebyl to ten prvni prispevek), tak staci najit jeden protipriklad a puvodni tvrzeni je vyvracene (i FE dev je vyvojar ;)). Jeden protipriklad (navic zadne mizive % v celkovem poctu vyvojaru) jsem uvedl -> vyvratil jsem puvodni tvrzeni.

Ne. Každý programátor nepotřebuje umět počítat v bináru. Každý programátor musí umět počítat v bináru, chce-li se nazývat programátorem! Bez ohledu na to, jestli to potřebuje nebo ne. Jinak to není žádný programátor, ale amatér, co si sem-tam dokáže něco jednoduššího v něčem namatlat a ono to třeba něco i bude nějak dělat, když bude náhodou zrovna vhodná konstelace. Na pozici programátora ale takový člověk nemá co pohledávat.
Podle vaší logiky nepotřebuje umět programátor vůbec nic. Protože u každé věci najdu příklad, u něhož dotyčný danou schopnost nevyužije.

Dříve jsem takovým uchazečům poděkoval za zájem o pozici a řekl jim, že práce, která by se po nich požadovala, by asi nebyla dle jejich gusta a že jistě snadno najdou někde jinde místo, které jim bude vyhovovat daleko více. Když jsem se jednou v reakci na toto uchazeče dotázal, zda někdy uvažoval o jiné profesi, nejlépe nějaké manuální, ještě si na mne pak stěžoval. Dnes to tedy řeším demonstrativním roztrháním jejich vytištěného životopisu a pozdravem "s bohem". Bohužel takto končívám pohovor čím dál častěji.

 ??? To se jako jeste vychloubate svou drzosti? V takove firme tedy musi byt radost pracovat.

V čem vidíte drzost? A když si někdo vylže životopis, během hodiny na pohovoru nevyřeší ani jediný ze tří příkladů, které si může vybrat z šesti předložených - mimochodem, každý z těch příkladů je založený na něčem, co už u nás někdo musel řešit v rámci nějakého projektu -, a ještě si troufne říci u místa na pracovní smlouvu na dobu neurčitou o peníze, které se dávají zkušeným kontraktorům měsíčně na půlroční joby, tak to je podle vás co? To se opravdu stává! Místo aby po pár minutách bezradného zírání sám uznal, že by to na té pozici evidentně nezvládl, a hodil ručník do ringu, ještě zkouší svou neschopnost okecat a doufá, že tu práci snad dostane. A pak odchází uražený, nafouknutý jak balón.
Tak tomu zase říkám drzost já. Opravdu by mě zajímalo, co se takovým lidem honí hlavou. Že to je jen takové strašení, ale ve skutečnosti si pak z osmi hodin odsedí 6, které stráví na facebooku, na fotbálku, na kafíčku, na dvouhodinovém obědu, za což jim bude měsíčně chodit na účet 120k? Pravda, objeví se i tací, kteří se cítí na 20 hrubého a výsledky mají stejné. Ale dovedu si představit, jak pak tady na rootu trousí své sebevědomé kecy, léčíce si své komplexy.

gl

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #182 kdy: 08. 09. 2016, 13:39:12 »
Ale pokud absolvent mává vysvědčením/diplomem, v CV má napsaný, že všechno ví, všechno zná a všude byl a nedokáže mi předložit žádnou svoji reálnou práci, tak nemám jinou možnost, než z něho vytáhnout znalosti teoretické, což může být samozřejmě horší a pro uchazeče i mnohem více stresující, než si jako rovný s rovným pokecat o práci.

Ta otázka se týká konkrétních operátorů v pythonu. Není moc teoretická. Jak jsem psal výše, člověk se s nimi vůbec nemusel setkat.

PetrM

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #183 kdy: 08. 09. 2016, 13:40:26 »
Tusim, ze tak, ze nekdo napsal, ze vsichni vyvojari potrebuji umet pocitat v binarni aritmetice. JS FE dev byl protiargument.

Jenomže ten JS FE je asi tak vývojář, jako admin, co napíše skritík do CRONu, pokročilý uživatel, co si ze skriptu barví buňky v spreadsheetu podle hodnoty nebo matematik, co naháže dávku příkazů do Matlabu, nadefinuje si přiu tom pár funkcí a poštve to na nějaký data. Takže argumentačně mimo.

Stejne tak ale podle me bude platit i o webari (BE nebo full-stack) v Pythonu, Ruby, JavaScriptu, Jave, C#. To, ze to jazyk podporuje, neznamena, ze se to ma pouzivat, nebo ze to dev musi umet.

Je to syntaktická konstrukce v tom jazyku, sakra. Když někdo bude tvrdit, že zná jazyk, musí znát jeho syntaxi. To je pstě podmínka nutná, ale ne dostačující. Neznat některý  operátory je stejný, jako neznat switch a všechno řešit přes if-else.

Btw, každý jazyk, co jsem viděl, má někde v manuálu jednu tabulku, definují se v ní priority operátorů. Dohromady aritmetický a logický. Pokud netuší, co znamená &&, vsadil by ses o jednu výplatu, že správně seřadí priority ostatních operátorů?

Na urcitych pozicich se neocekava, ze budete kouzlit s jazykem za kazdou cenu usporeneho znaku nebo 0.1% vykonu - napr. mit nekolikrat zanoreny operator ?: v JS neni moc dobra praktika, prestoze to muze usetrit hodne mista oproti pouzivani if. Stejne tak pouzivani bin. posunu >>, << a bezznamenkovych posunu >>>, <<< na FE neni stastne.

Znáš to přísloví "10x nic umořilo vola"?

Ja chapu, ze v embeded je to bezna vec. Tam ale opravdu potrebujete sahat na bity, protoze jste tak blizko HW. Tam se dokonce i ty mikrooptimalizace muzou vyplatit, protoze ten HW muze byt velmi slaby a/nebo mit velmi malo mista v pameti. Koneckoncu C/C++ je mnohem blize ASM a strojovemu kodu, nez JavaScript nebo Java a neprovadi se zadny JIT, mate tedy mnohem vetsi jistotu, ze vase optimalizace neni zbytecna a VM ji neudela lepe, protoze za behu vyzkousel a zmeril nekolik mutaci. Cim vys v jazycich a frameworcich jdete, tim vyssi vykon se od HW ocekava a tim vetsi abstrakce by jste meli pouzivat. A na ty opravdu vykonostne kriticke operace mate potunenou knihovnu, engine nebo VM.

Jenomže ono je to nejenom o ovladačích a embedded, ale třeba i o zpracování signálů. Pokud děláš třeba konvoluční filtry, zpracování obrazu,... Tam co chvíli narazíš na SIMD, operace se saturací,... a když neznáš background, tak jsi v háji. A při tom může klidně jít třeba o nějaký pluginy v C#.

...jenom považuju binární operace za jeden z naprostých základů pro jakýkoliv podobor IT. Pokud o tom nemá někdo ani páru, je to známkou toho, že se asi začal učit odprostředka, nešel nikdy do hloubky a je to určitý ukazatel, ...

Souhlas.

javaman ((

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #184 kdy: 08. 09. 2016, 13:50:14 »
Když to tak čtu, tak se nedivím, že většina lidí tady je ráda i za 60 tisíc :D Mít málo a svůj svět, kde dělení třemi je důležité...


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #185 kdy: 08. 09. 2016, 13:57:13 »
Když to tak čtu, tak se nedivím, že většina lidí tady je ráda i za 60 tisíc :D Mít málo a svůj svět, kde dělení třemi je důležité...
Čím dýl ty tvoje kecy čtu, tím víc mě to baví. Za poslední dobu ti věřím akorát to, že obíháš pohovory :D A podle nárůstu počtu tvých "příspěvků" usuzuji, že tě asi ten "nejúžasnější minecraft" už přestal bavit, co? :D

gl

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #186 kdy: 08. 09. 2016, 13:59:44 »
Btw, každý jazyk, co jsem viděl, má někde v manuálu jednu tabulku, definují se v ní priority operátorů. Dohromady aritmetický a logický. Pokud netuší, co znamená &&, vsadil by ses o jednu výplatu, že správně seřadí priority ostatních operátorů?

Python nemá operátor &&.

Jenomže ono je to nejenom o ovladačích a embedded, ale třeba i o zpracování signálů. Pokud děláš třeba konvoluční filtry, zpracování obrazu,... Tam co chvíli narazíš na SIMD, operace se saturací,... a když neznáš background, tak jsi v háji. A při tom může klidně jít třeba o nějaký pluginy v C#.

A co když ten člověk zrovna tohle nedělá? I kdyby to dělal. Máš nějaký příklad filtru implementovaného v pythonu, kde se pužívá bitový posun, nebo si tu jen honíš triko?

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #187 kdy: 08. 09. 2016, 14:09:04 »
Kód: [Vybrat]
Math.floor(input/2);

Přesně toto je právě odstrašující příklad. Kdyby mi toto někdo napsal u pohovoru, rozhodně bych se ho na to začal vyptávat. A velmi pochybuji, že by si to dokázal obhájit.

Přesně toto je ten fachidiotismus, o němž jsem tu psal. Pro mě by to byl jasný důkaz, že tomu člověku to prostě nemyslí, že u své práce nepoužívá hlavu a že v teamu udělá víc škody než užitku.

Na tom, co si u vas obhaji moc nezalezi. Jiste, chapu, pokud se zabyvate psanim JavaScriptu, kde je vykon tim nejvyssim pozadavkem i za cenu citelnosti a udrzovatelnosti. Coz si IMO trochu odporuje, to uz rovnou muzete psat C/C++, ale mozna se tim nekdo zabyva.

* na tom, co si obhájí u pohovoru, záleží, jestli tu práci dostane; a vzhledem k tomu, že dorazil na pohovor, tak se asi dá předpokládat, že mu jde právě o to
* nečitelné je to právě jen a pouze pro ty fachidioty a to je to, co tu s dalšími neustále říkáme; je to to samé, jako kdyby se člověk, který má za sebou základy angličtiny, hlásil na pozici tlumočníka, ale rozčiloval se, že se ho někdo vyptává na znalost idiomů a předložkové vazby; ano, on se nějak bez nich domluví rukama, nohama, ale to sakra nestačí u někoho, kdo se tím chce živit jako profesionál; pokud si nějaký absolvent ekonomky sesmolí skript v excelovském VB, tak to vem čert, po něm nemůže nikdo chtít bitové operace, ale jestliže takto prasí někdo, kdo se považuje za profíka, tak má teda hodně vysoké sebevědomí

Pokud nebyl tento specialni pozadavek v inzeratu, pak se nedivim, ze 90% procent lidi vyrazite. Protoze ten pozadavek je nenormalni (ve smyslu neni bezny - na FE proste normalne s bity nepocitate).

Veci typu vlastni makra ve Scale, vlastni preprocesory pro JavaScript nebo psani kodu vypadajiciho ala ASM.js (protoze to je prece nejvykonejsi, podle stejne logiky, jakou prosazujete) bych mozna chapal v pripade, ze to vyvijte pro svou firmu. Ale to u FE jaksi bezne neplati, tam se snazite pouzivat standardni nastroje a kod co nejcitelnejci, aby to po vas mohl kdokoliv prevzit, pokud se klient rozhodne jit k nekomu jinemu (kdyby se rozkriklo, ze zamerne obfuscujete takto kod, tak moc zakazniku se k vam asi nepohrne, kdyz si plati za zdrojaky a tedy moznost pokracovat u jineho a pritom to nedostanou).

Lidi, zajímalo by mně, jak jste z textu "Ahoj, jsem programátor a programuju ve vyšších jazycích (hlavně python). Byl jsem u pohovoru, kde jsem dostal na papíru vyřešit úkol, který vypadal zhruba takto:" dovodili, že daný pohovor byl na pozici vývojáře FrontEnd řešení v JavaScriptu?

To je jeden z druhů argumentačního klamu. Už jsem se s ním vícekrát setkal při vedení pohovoru. Řekneš, že k něčemu obecnému je třeba X. A on si za něco obecného dosadí něco konkrétního, co se mu hodí, a tím se snaží dokázat, že mé původní tvrzení neplatí.

Aha, takze logika vam nic nerika? Kdyz nekdo tvrdi, ze "kazdy vyvojar potrebuje umet pocitat v bin. aritmetice" (ne, nebyl to ten prvni prispevek), tak staci najit jeden protipriklad a puvodni tvrzeni je vyvracene (i FE dev je vyvojar ;)). Jeden protipriklad (navic zadne mizive % v celkovem poctu vyvojaru) jsem uvedl -> vyvratil jsem puvodni tvrzeni.

Ne. Každý programátor nepotřebuje umět počítat v bináru. Každý programátor musí umět počítat v bináru, chce-li se nazývat programátorem! Bez ohledu na to, jestli to potřebuje nebo ne. Jinak to není žádný programátor, ale amatér, co si sem-tam dokáže něco jednoduššího v něčem namatlat a ono to třeba něco i bude nějak dělat, když bude náhodou zrovna vhodná konstelace. Na pozici programátora ale takový člověk nemá co pohledávat.
Podle vaší logiky nepotřebuje umět programátor vůbec nic. Protože u každé věci najdu příklad, u něhož dotyčný danou schopnost nevyužije.

A jsme zase u toho - neco se proste musi umet, na skole to chapu, v zamestnani ne. Pokud se programovanim zivi, je to programator, vic to nehodlam resit. Ano, asi nepotrebuje umet skoro nic, stejne jako Lojzovi staci vedet jak hazet lopatou, tak JS FE dev nepotrebuje umet pocitat v binarni soustave. Problem vaseho tvrzeni je, ze vy snad nehledate obecneho programatora, ale programatora front-endu v JavaScriptu, casto se znalosti konkretniho frameworku a tam uz mate dost schopnosti a znalosti, ktere jsou treba. A to jsou ty veci, co by se mely na pohovoru kontrolovat, ty, ktere opravdu pouzijete v budouci praci. Ne nejake pitominky, jak tu psal nekdo jiny, ktere se u vas ani nepouzivaji, nebo dokonce predpokladate, ze je nebude vedet a jen ho dusite.

Dříve jsem takovým uchazečům poděkoval za zájem o pozici a řekl jim, že práce, která by se po nich požadovala, by asi nebyla dle jejich gusta a že jistě snadno najdou někde jinde místo, které jim bude vyhovovat daleko více. Když jsem se jednou v reakci na toto uchazeče dotázal, zda někdy uvažoval o jiné profesi, nejlépe nějaké manuální, ještě si na mne pak stěžoval. Dnes to tedy řeším demonstrativním roztrháním jejich vytištěného životopisu a pozdravem "s bohem". Bohužel takto končívám pohovor čím dál častěji.

 ??? To se jako jeste vychloubate svou drzosti? V takove firme tedy musi byt radost pracovat.

V čem vidíte drzost? A když si někdo vylže životopis, během hodiny na pohovoru nevyřeší ani jediný ze tří příkladů, které si může vybrat z šesti předložených - mimochodem, každý z těch příkladů je založený na něčem, co už u nás někdo musel řešit v rámci nějakého projektu -, a ještě si troufne říci u místa na pracovní smlouvu na dobu neurčitou o peníze, které se dávají zkušeným kontraktorům měsíčně na půlroční joby, tak to je podle vás co? To se opravdu stává! Místo aby po pár minutách bezradného zírání sám uznal, že by to na té pozici evidentně nezvládl, a hodil ručník do ringu, ještě zkouší svou neschopnost okecat a doufá, že tu práci snad dostane. A pak odchází uražený, nafouknutý jak balón.
Tak tomu zase říkám drzost já. Opravdu by mě zajímalo, co se takovým lidem honí hlavou. Že to je jen takové strašení, ale ve skutečnosti si pak z osmi hodin odsedí 6, které stráví na facebooku, na fotbálku, na kafíčku, na dvouhodinovém obědu, za což jim bude měsíčně chodit na účet 120k? Pravda, objeví se i tací, kteří se cítí na 20 hrubého a výsledky mají stejné. Ale dovedu si představit, jak pak tady na rootu trousí své sebevědomé kecy, léčíce si své komplexy.

Ale o tom jste v puvodnim prispevku nic nepsal :). Tam nebyla ani carka o tom, ze kecali v CV, nebo ze to bylo v inzeratu. Pouze jste popsal, jak je arogantne vyhazujete. Po tomto doplneni to uz dava vetsi smysl, pokud si clovek vymysli v CV, tak tam je divadlo na miste.

gamer

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #188 kdy: 08. 09. 2016, 14:33:10 »
Máš nějaký příklad filtru implementovaného v pythonu, kde se pužívá bitový posun, nebo si tu jen honíš triko?
https://github.com/scipy/scipy/blob/master/scipy/signal/wavelets.py#L153
Ale proč to sem vlastně dávám, je mi jasné, že podle místních frikulínů tohle vlasně nikdo nedělá a ani nepotřebuje znát...

gl

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #189 kdy: 08. 09. 2016, 14:47:46 »
Máš nějaký příklad filtru implementovaného v pythonu, kde se pužívá bitový posun, nebo si tu jen honíš triko?
https://github.com/scipy/scipy/blob/master/scipy/signal/wavelets.py#L153
Ale proč to sem vlastně dávám, je mi jasné, že podle místních frikulínů tohle vlasně nikdo nedělá a ani nepotřebuje znát...

To není filtr. To je jen výpočet mocniny dvojky v parametru funkce vytvářející pole. Normální člověk by to napsal takto:

Kód: [Vybrat]
x = np.arange(0, N * 2 ** J, dtype=float) / (2 ** J)

Na rychlosti tady opravdu nezáleží.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #190 kdy: 08. 09. 2016, 14:51:32 »
Tusim, ze tak, ze nekdo napsal, ze vsichni vyvojari potrebuji umet pocitat v binarni aritmetice. JS FE dev byl protiargument.

Jenomže ten JS FE je asi tak vývojář, jako admin, co napíše skritík do CRONu, pokročilý uživatel, co si ze skriptu barví buňky v spreadsheetu podle hodnoty nebo matematik, co naháže dávku příkazů do Matlabu, nadefinuje si přiu tom pár funkcí a poštve to na nějaký data. Takže argumentačně mimo.

Ok, tady je definice:

Citace: wiki
Vývojář je osoba, která je zapojena do procesu vytváření programového vybavení (software). Role vývojáře se z velké části dá ztotožnit s rolí programátora, ale není to zcela přesné. Vývojář totiž může plnit i úkoly spojené s procesem návrhu aplikací, designem (ve smyslu vytváření programových šablon) a vedením projektu. Záběr jeho činnosti je tak širší než u programátora. Obecně se dá konstatovat, že vývojář se podílí na vývoji aplikace na obecnější úrovni, nikoli pouze na úrovni jednotlivých úkolů, které spočívají v naprogramování konkrétní funkčnosti. S touto náplní práce jsou také spojeny větší nároky na samostatné uvažování a individuální zodpovědnost než u programátora.

Kde presne je tam podminka, podle ktere JS FE programator nikdy nemuze byt vyvojarem? I kdyby navrhl architekturu jen pro FE, tak snad porad spada do kategorie vyvojar. Si vemte SPA, kde klidne muze byt FE slozitejsi, nez BE :D. Stejne tak v malych tymech je IMO bezne, ze kecat do vyvoje i navrhu bude i front-endak.

Kiwi

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #191 kdy: 08. 09. 2016, 15:13:10 »
A co když ten člověk zrovna tohle nedělá? I kdyby to dělal. Máš nějaký příklad filtru implementovaného v pythonu, kde se pužívá bitový posun, nebo si tu jen honíš triko?

Jenže, jak vidíš, celé tohle vlákno vzniklo kvůli tomu, že se ho zrovna na tohle někdo u pohovoru zeptal. A je to něco, co rozhodně patří mezi základy programátorského řemesla, takže neexistuje žádný důvod, proč by se ho na to neměl ptát.

Mimochodem, chtít po truhláři předvést, jak umí udělat spoj na ozub, to se smí, nebo je to taky nepatřičné, když před tím jen sesazoval z polotovarů kuchyňské linky, kde se s tím nesetkal, a hlásí se na pozici truhlář - nábytkář, kde se s tím v dnešní době asi tak příliš nesetká? A co když přijde zakázka, kde to bude zapotřebí? Nebo co když mě jen zajímá, jak čistě a přesně umí pracovat a kolik na práci v dané kvalitě potřebuje času?

Tohle je opravdu legrační. Nejen, že děcka chtějí nařizovat školám, co je (ne)mají učit, ale ona chtějí i nařizovat zaměstnavatelům, co od nich (ne)mají požadovat. To je neuvěřitelné!

Pokud nebyl tento specialni pozadavek v inzeratu, pak se nedivim, ze 90% procent lidi vyrazite. Protoze ten pozadavek je nenormalni (ve smyslu neni bezny - na FE proste normalne s bity nepocitate).

Ale to je přece absurdní! Jak by měl ten inzerát vypadat?
"Sháníme člověka na pozici programátora, předpokládáme znalost Javy, navíc dále požadujeme:
* znalost konstrukce if-then-else
* znalost operátorů &&, || a !
* znalost operátorů <<, >>, ~, |, &
* znalost operátorů +, -, *, /
* znalost cyklu while
* znalost klíčových slov class, int, return, static, final
* schopnost definovat pole
* schopnost pracovat s polem
* schopnost definovat třídu
* schopnost definovat metodu
* schopnost definovat proměnnou
..." ????

Když někdo prohlásí, že umí Javu, no tak snad z toho plyne, že zná i ty jednotlivé věci výše, ať už se s nimi někdy v praxi setkal nebo ne. Chápu, že amatér se nemusel s řadou věcí setkat, protože se učil přesně jen to, co on potřeboval a co nepotřeboval nebo nechápal, to prostě přeskočil. Jenže hlásí-li se někdo na pozici programátora, tak je snad jasné, že se požaduje profesionál a u něho je něco takového naprosto nepřijatelné. Profesionál se od amatéra liší právě v tom, že musí znát i to, co by se mohlo z titulu jeho profese od něj očekávat, nejen to, co ho baví. Programátor, který neumí pracovat s bity, je jako řidič, který neumí couvat. Strejdů, co neumějí zacouvat do dvora, do garáže nebo mezi auta, potká člověk spoustu. Ale pokud toto neumí profesionální řidič, tak je asi něco špatně. A má podle vás psát zaměstnavatel do inzerátu, že hledá řidiče, který umí navíc i couvat?

Nevím, proč tu pořád propíráte ten front-end. Ale i kdyby, tak bych ani na to nevzal někoho, kdo neumí základní programátorskou latinu, protože bych neměl tušení, co všechno ještě neumí. Ostatně podívá-li se člověk namátkou na JS kódy spousty webů, jen to dokazuje, že je to zmatlané bez elementárního přemýšlení, neefektivně, nepřehledně, nešikovně. Prostě amatérsky.

javaman ((

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #192 kdy: 08. 09. 2016, 15:18:39 »
Truhláš není vývojář, lopato.

Nebo kdyby kuchař neuměl nakrájet cibuli, co?  ;D

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #193 kdy: 08. 09. 2016, 15:21:24 »
Nevím, proč tu pořád propíráte ten front-end.

Mozna proto, ze jste na prispevek s tim reagoval v prve rade?

Ale i kdyby, tak bych ani na to nevzal někoho, kdo neumí základní programátorskou latinu, protože bych neměl tušení, co všechno ještě neumí. Ostatně podívá-li se člověk namátkou na JS kódy spousty webů, jen to dokazuje, že je to zmatlané bez elementárního přemýšlení, neefektivně, nepřehledně, nešikovně. Prostě amatérsky.

No, ale to jsem v podstate napsal - na urcitych pozicich a zamerenich se naopak preferuje kdyz pouzivate takove ficury jazyka, se kterymi umi delat zbytek tymu. Takove obraty v kodu, ktere jsou na prvni pohled pro vetsinu lidi na dane pozici/zamereni jasne, a pripadne budou jasne i potencionalnimu budoucimu "udrzovateli" kodu. Tomu se rika udrzovatelny kod.

v

Re:Bitové operace ve vyšších jazycích
« Odpověď #194 kdy: 08. 09. 2016, 15:24:17 »
Nebo kdyby kuchař neuměl nakrájet cibuli, co?  ;D
spíš jako by neuměl uvařit polívku jinak než z prášku