To jako myslite vazne, aby se zkouselo z binarnich vypoctu pri pohovoru na misto, kde se to nebude pouzivat? Takze si Pepa prijde na pohovor na pozici front-endaka v Angularu (tj. JavaScript pro prohlizece) a budou po nem chtit matlani na papir neceho, co nikdy v praci nepouzije? Nejak mi to pripomina ty skoly, na ktere se tu porad nadava . Byt Pepou, tak se proste zvednu a odejdu, i kdybych vedel odpoved, protoze takova firma asi za moc stat nebude - nechtel bych tam pak delat s back-endistou, ktery vi hodne o historii umeni, ale nebude skoro nic vedet o db ani Jave, v ktere ma vyvijet, protoze na pohoru se radeji ptali na ptakoviny.
Když se tu nadává na školy, že učej nepraktické věci, což obvykle tvrdí děcka, kterým teče mlíko po bradě a v životě ještě k žádné pořádné práci nečuchla, připadá mi to legrační. Ale vy tu už kádrujete i zaměstnavatele! Takže na pohovoru bych se měl podle vás asi nakonec ptát já uhrovatýho adolescenta, na co se ho mám ptát, protože on přece ví líp, co u nás bude potřebovat.
Fakt už si dejte mokrej hadr na palici a pozdravujte na pracáku.
Chapu to spravne, ze zastavate nazor, ze na vyvoj front-endu v JavaScriptu v danem frameworku (popravde asi libovolnem popularnim) je treba umet pocitat na papire v binarni soustave? To jako pro pridad, ze kdyby firma presla na novy framework, tak tam najednou vsude bude potreba binarni aritmetika? Na strane problizece? Hmm, asi zijeme v jinem svete... Takovyto typ otazky vidim na stejne urovni, jak ptat se uchazece na misto backendisty v Jave, k cemu je bind v JavaScriptu - zcela nesouvisejici a uplne na nic na danem miste.
No, ale ono pokud se i na uklizecku obcas pozaduje maturita (jako WTF), tak je mozne, ze vyse popsane je smutna realita a radeji zamestnaji "vim od vseho zaklady" nez nekoho, kdo opravdu umel s technlogiemi se kterymi denne ve firme pracuji.
Osobne nemam rad ty pohory, kde vas "testuji" jak reagujete. IMO to zamestnavateli stejne nic nerekne, protoze pokud tam bude sedet nejaky smelar, tak vi, ze ho testujete a nebude mit problem to na tom kratkem pohovoru zahrat, mit priprave vsechny mozne skopiciny. Mnohem lepsi me prijde ferovejsi pristup - opravdu se ptat na co, co bude potreba a pripadne na konci na zajimavosti z CV. Jak clovek bude resit problemy, vychazet s ostatnimi v tymu atp. se stejne zjisti az ve zkusebce.
PS: Na pracaku nejsem .
A nechtěl bys to nechat na tom potenciálním zaměstnavateli? Pokud ti klade otázky, které se ti zdají nepatřičné, můžeš se sebrat a odejít. Práce v IT je spousta, lidí málo. Proto se do IT začalo hrnout tolik lidí s vidinou snadného výdělku, ačkoli na to nemají hlavu a mají pocit, že se stačí tak nějak přibližně naučit základy nějakého jazyka (rozuměj - jeho klíčová slova a něco málo z jeho standardních knihoven), a všichni si z nich sednou na zadek a pro začátek jim nabídnou aspoň 100k. A proto je tu také opravdových odborníků ještě o řád méně. Většina lidí v IT v současnosti jsou ale fachidioti.
Umět konkrétní jazyk, konkrétní technologii je to nejmenší, to se dá zvládnout za pár týdnů. Ale umět programátorsky myslet, to spousta lidí nezvládne do konce života.
Vědět něco o reprezentaci čísel v počítači a ovládat logické operace, to jsou přece naprosté základy. Už jsem na vlastní oči bohužel viděl příliš mnoho zpraseného kódu, u jehož vzniku evidentně stálo to, že autor o věcech, o nichž se tu bavíme, nevěděl zhola nic. A důsledky nebyly jen kosmetické, dopad na výkon byl naprosto katastrofální! Bitové operace realizované v C++ pomocí vectoru stringů, z nichž každý mohl nabývat hodnot "0" a "1", nebo obzvláště rozšířený nešvar - uchovávání a třídění IP adres v databázích ve formě stringů, protože dotyčným matlákům nedocvaklo, že ve skutečnosti jde o jedno 32bitové číslo.
Je jenom dobře, že se potenciální zaměstnavatel zajímá spíše o to, jak to uchazeči o práci pálí, než o konkrétní technologie. Komu to pálí totiž konkrétní technologii zvládne raz dva, zatímco ovládá-li někdo konkrétní technologii, ale neumí používat to, co má na konci krku, je mu taková znalost k ničemu. To je jako vlastnit kolo za 60 tisíc, ale neumět na něm jezdit.