Arduino světelná závora

Ujo

Arduino světelná závora
« kdy: 05. 09. 2016, 06:45:21 »
Ahoj,
chtěl bych postavit světelnou závoru se zvukovou signalizací do obchodu. (Při vstupu zákazníka zazní gong).
Na circuits.io jsem zkusil použít DIP snímač, ale ten mi mov nevyhovuje, jelikož zabírá moc velkou plochu.
Potřeboval bych jen paprsek, který zákazník vstupem přeruší.
Můžete mi prosím poradit, které součástky použít?
Úplně ideálně link na nějaký shop rovnou (gme.cz?).

Děkuji


Mirek


Mirek

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #2 kdy: 05. 09. 2016, 09:20:13 »
Ještě doplním - signál je nutné modulovat a na příjmu opět filtrovat kvůli odolnosti proti dennímu a jinému světlu (většinou DC).

A nebo můžeš použít IR diodu + příjímač dálkového ovládání k TV (ten už má na konkrétní frekvenci udělané filtry - většinou kolem 39 kHz).

Ujo

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #3 kdy: 05. 09. 2016, 09:28:57 »
Díky, zajímavé.
Ale nebylo by něco jednoduššího? Myslím tím bez navrhování obvodů? Chtěl  bych jen využít Arduino a světělný paprsek mít jen jako "spínač". Spíš to dokážu naprogramovat, než navrhnout a vyrobit celé nové zapojení elektroniky...
Jinak v prvním příspěvku píšu, že tam mám DIP senzor. Blbost, samozřejmě jsem myslel PIR senzor, ale když u toho zrovna snídáte... :-D
Takto to mám řešeno aktuálně. A chtěl bych vyměnit PIR za paprsek a diodu za reproduktor.
https://circuits.io/circuits/2646978-mydoorgate

Děkuji

Mirek

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #4 kdy: 05. 09. 2016, 11:20:30 »
Aha. Já vždycky, když čtu něco o Arduinu, jde většinou o nějaké "lepiče" (nic ve zlém), kteří vše chtějí mít za pár korun. Nebo zadarmo.

Tak to doporučím prohledat Google na termín "optická závora". A to speciálně třeba u dodavatelů automatických vrat pro RD a pod.

Nebo třeba něco tady:

http://www.gme.cz/stavebnice-senzoru-pro-zabezpecovaci-techniku
http://www.pselectronic.cz/k5503-189-mk120-infra-zavora.html (třeba má kromě repráku i logický výstup...)
...



Jenda

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #5 kdy: 05. 09. 2016, 16:21:09 »
Ještě doplním - signál je nutné modulovat a na příjmu opět filtrovat kvůli odolnosti proti dennímu a jinému světlu (většinou DC).
Záleží na provedení, pokud bude svítit laserem do černé trubičky, tak to podle mě půjde i bez toho. Kdyžtak může zkoušet tu modulaci softwarově na tom Arduinu, kilohertz by to dát mohlo a rychlejší to nepotřebuje.

Takže bych začal laserovým ukazovátkem, fotoodporem (k Arduinu připojí jako součást děliče a bude měřit integrovaným ADCčkem) a trubičkou od černého fixu. To jsou čtyři součástky všeho všudy.

Detekci bych dělal tak, že bych tam dal dva IIR nebo FIR filtry, jeden pomalý a jeden rychlý, a měřil rozdíl -- když někdo paprsek přeruší, na pomalém se to neprojeví, ale na rychlém ano. Zatímco pomalé změny typu že slunce přechází po obloze se projeví na obou.

v

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #6 kdy: 05. 09. 2016, 16:30:32 »
Ještě doplním - signál je nutné modulovat a na příjmu opět filtrovat kvůli odolnosti proti dennímu a jinému světlu (většinou DC).
Záleží na provedení, pokud bude svítit laserem do černé trubičky, tak to podle mě půjde i bez toho. Kdyžtak může zkoušet tu modulaci softwarově na tom Arduinu, kilohertz by to dát mohlo a rychlejší to nepotřebuje.

Takže bych začal laserovým ukazovátkem, fotoodporem (k Arduinu připojí jako součást děliče a bude měřit integrovaným ADCčkem) a trubičkou od černého fixu. To jsou čtyři součástky všeho všudy.

Detekci bych dělal tak, že bych tam dal dva IIR nebo FIR filtry, jeden pomalý a jeden rychlý, a měřil rozdíl -- když někdo paprsek přeruší, na pomalém se to neprojeví, ale na rychlém ano. Zatímco pomalé změny typu že slunce přechází po obloze se projeví na obou.
asi radši fotodiodu, fotoodpor má docela dlouhou odezvu

Le_Ze

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #7 kdy: 05. 09. 2016, 17:54:02 »
Na kratkou vzdalenost stačí obyč laser modul.
http://www.ebay.com/itm/Laser-Transmitter-Module-for-Arduino-AVR-PIC-for-Arduino-new-/381431698423?hash=item58cf19d3f7:g:r18AAOSw4SlV79ve

A obyčejna fotodioda
http://dm.risd.edu/pbadger/PhysComp/index.php?n=Devices.Photodiode
Vykuchat takový ten hrubší fix a zkratit na 7 cm.

Funguje to i venku na 10 metru.
Jen je třeba zadělat tu druhou stranu fixu do ktere budeš svitít něčím pruhledným.
Furt tam chtěj bydlet pavoucí  ;D

Mirek

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #8 kdy: 05. 09. 2016, 18:48:00 »
Ještě doplním - signál je nutné modulovat a na příjmu opět filtrovat kvůli odolnosti proti dennímu a jinému světlu (většinou DC).
Záleží na provedení, pokud bude svítit laserem do černé trubičky, tak to podle mě půjde i bez toho. Kdyžtak může zkoušet tu modulaci softwarově na tom Arduinu, kilohertz by to dát mohlo a rychlejší to nepotřebuje.
A to je přesně to, co miluji na všech diskuzích zahrnujících Arduino. Člověk má na stole krabičku, kde je procesor s několika HW časovači, která dokonale zvládá HW generování např. PWM signálu. Stačí jen jednoduchá konfigurace časovače. A padne tady návrh na generování signálu SW...

Takže bych začal laserovým ukazovátkem, fotoodporem (k Arduinu připojí jako součást děliče a bude měřit integrovaným ADCčkem) a trubičkou od černého fixu. To jsou čtyři součástky všeho všudy.

To je opravdu špatná rada. Fotoodpor v žádném případě. Když už, tak fototranzistor a nebo fotodioda. Ale pro tenhle účel je ideální kombinace IR LED buzená výstupem časovače z Arduina a nebo nějakým oscilátorem, třeba z 555. Oboje naladěné na frekvenci přijímače dálkového ovládání (má rovnou logický výstup a vestavěnou filtraci signálu).

Vysílací diody (zkontrolovat vlnovou délku podle konkrétního IR přijímače a s co nejužším vyzařovacím diagramem): http://www.gme.cz/ir-led
Přijímač třeba: http://www.gme.cz/tsop4838

Detekci bych dělal tak, že bych tam dal dva IIR nebo FIR filtry, jeden pomalý a jeden rychlý, a měřil rozdíl -- když někdo paprsek přeruší, na pomalém se to neprojeví, ale na rychlém ano. Zatímco pomalé změny typu že slunce přechází po obloze se projeví na obou.
Bys dělal a nebo jsi už někdy udělal a spolehlivě to fungovalo? Proč tak složitě a pracně?

A abych jen nekritizoval - tip s trubičkou atd je výborný.

Trupik

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #9 kdy: 05. 09. 2016, 20:37:42 »
Furt tam chtěj bydlet pavoucí  ;D
Nemohol som si nespomenúť na tento hrôzostrašný príbeh:
http://thedailywtf.com/articles/Its-the-Only-Way-to-be-Sure
 ;D

Technik

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #10 kdy: 05. 09. 2016, 22:13:52 »
Pokud se chcete vyhnout nutnosti instalace odrazky na protější stěně a pracnému nastavování nebo tažení kabelů k protějšímu čidlu (vysílači) a stačí vám hlídat šířku cca 4,5 m, tak můžete zkusit jít cestou ultrazvukového měřiče vzdálenosti.
Můžete koupit i v ČR, např:
http://aukro.cz/show_item.php?item=6060297305&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_content=&utm_campaign=Google%20Shopping%20|%20GMC
Budete opakovaně měřit vzdálenost a pokud přijde menší údaj než vzdálenost protější zdi, tak vám někdo prochází závorou.

Jenda

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #11 kdy: 06. 09. 2016, 00:13:47 »
Ještě doplním - signál je nutné modulovat a na příjmu opět filtrovat kvůli odolnosti proti dennímu a jinému světlu (většinou DC).
Záleží na provedení, pokud bude svítit laserem do černé trubičky, tak to podle mě půjde i bez toho. Kdyžtak může zkoušet tu modulaci softwarově na tom Arduinu, kilohertz by to dát mohlo a rychlejší to nepotřebuje.
A to je přesně to, co miluji na všech diskuzích zahrnujících Arduino. Člověk má na stole krabičku, kde je procesor s několika HW časovači, která dokonale zvládá HW generování např. PWM signálu. Stačí jen jednoduchá konfigurace časovače.

Akorát pak ten signál musí taky někdo číst, pokud možno synchronně s tím generátorem.

A padne tady návrh na generování signálu SW...
Nepsal jsem nic o tom, jestli to má obsluhovat v nějakém loopu nebo použít časovač.

Takže bych začal laserovým ukazovátkem, fotoodporem (k Arduinu připojí jako součást děliče a bude měřit integrovaným ADCčkem) a trubičkou od černého fixu. To jsou čtyři součástky všeho všudy.

To je opravdu špatná rada. Fotoodpor v žádném případě. Když už, tak fototranzistor a nebo fotodioda.
OK, uznávám, pomalost mi nedošla, pokud šlo o toto.

Ale pro tenhle účel je ideální kombinace IR LED buzená výstupem časovače z Arduina a nebo nějakým oscilátorem, třeba z 555. Oboje naladěné na frekvenci přijímače dálkového ovládání (má rovnou logický výstup a vestavěnou filtraci signálu).
U IR diody bych se bál že se tam signál dostane i nějakým odrazem, ale může ji taky dát do trubičky…

Detekci bych dělal tak, že bych tam dal dva IIR nebo FIR filtry, jeden pomalý a jeden rychlý, a měřil rozdíl -- když někdo paprsek přeruší, na pomalém se to neprojeví, ale na rychlém ano. Zatímco pomalé změny typu že slunce přechází po obloze se projeví na obou.
Bys dělal a nebo jsi už někdy udělal a spolehlivě to fungovalo? Proč tak složitě a pracně?

Už jsem tímto způsobem dělal detekci zrychlení s akcelerometrem a fungovalo mi to na stole. Ale rád si poslechnu, jak to udělat lépe. Mým cílem bylo odfiltrovat pomalu se měnící věci a chytat rychlé změny.

PetrM

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #12 kdy: 06. 09. 2016, 12:06:10 »
Otázka je, co tím filtrem chceš stabilizovat.

Přijímač IR si amplitudu stabilizuje interně, dostaneš obdélníky zhruba ve fázi s buzením LEDky. Vlnovou délku  a frekvenci si to taky ohlídá.

Jako demodulátor stačí hradlo XOR, vstupy na LEDku a přijímač. Pokud je tam stabilní hodnota, paprsek je nepřerušený, pokud je tam frekvence z PWMka, paprsek je přerušený. Stačí ověřovat periodu druhým čítačem v capture režimu a počet zachycených/chybějících hran odpovídá rychlosti reakce na přerušení.

Mirek

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #13 kdy: 06. 09. 2016, 12:16:57 »
Ještě doplním - signál je nutné modulovat a na příjmu opět filtrovat kvůli odolnosti proti dennímu a jinému světlu (většinou DC).
Záleží na provedení, pokud bude svítit laserem do černé trubičky, tak to podle mě půjde i bez toho. Kdyžtak může zkoušet tu modulaci softwarově na tom Arduinu, kilohertz by to dát mohlo a rychlejší to nepotřebuje.
A to je přesně to, co miluji na všech diskuzích zahrnujících Arduino. Člověk má na stole krabičku, kde je procesor s několika HW časovači, která dokonale zvládá HW generování např. PWM signálu. Stačí jen jednoduchá konfigurace časovače.

Akorát pak ten signál musí taky někdo číst, pokud možno synchronně s tím generátorem.
A proto píšu výše, modulovat cca 36-39kHz a přijímat integrovaným přijímačem dálkového ovládání (cca 30 Kč). Dal jsem tam i odkazy.

Potom všechny starosti tohohle typu odpadají.

Mirek

Re:Arduino světelná závora
« Odpověď #14 kdy: 06. 09. 2016, 12:19:08 »
A padne tady návrh na generování signálu SW...
Nepsal jsem nic o tom, jestli to má obsluhovat v nějakém loopu nebo použít časovač.
A jak si mám vysvětlit tuto větu: "Kdyžtak může zkoušet tu modulaci softwarově na tom Arduinu, kilohertz by to dát mohlo a rychlejší to nepotřebuje."

Na použití časovače to rozhodně nevypadá.