Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer

OndrejTom

Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« kdy: 31. 08. 2016, 23:33:52 »
Dobrý den,
jelikož klouby mého starého notebooku vypověděly službu a již slouží jako notebook nepřenosný, rozhodl jsem se pořídit si nový. Pravděpodobně to bude : https://www.alza.cz/acer-aspire-s13?dq=4250203
Nastupuji na VŠ (IT, FEI, UPCE), což je hlavní důvod k pořízení. Chci se Vás zeptat, jestli máte nějaké zkušenosti s novějšími notebooky od Aceru (jak na nich běží Linux). Popř. bych se chtěl zeptat na:
Power Management u mobilních procesorů Skylake už je v pohodě?
Jak to vypadá na Linuxu s životností SSD disků? (v tomto modelu by mělo být SSD od Samsungu, takže TRIM by tam měl být zapnutý).

Děkuji za Vaše odpovědi.
« Poslední změna: 01. 09. 2016, 08:12:40 od Petr Krčmář »


nobody(ten pravej)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový notebook (kompatibilita)
« Odpověď #2 kdy: 01. 09. 2016, 08:03:49 »
Doporucuji setrne zachazeni. Mozna, ze ACER zlepsil konstrukci a panty nezacnou praskat jiz po pul roce, ale az tyden po zaruce. Specialni taska, ktera umoznuje notebook prenaset v otevrenem stavu by jiste pomohla. A pokud neprasknou panty, tak je jiste mnoho dalsich mist, ktere prasknout muzou.

BTW, vloni jsem mel v ruce nekolik ACERU s Widlemi 8. Mely zcela dementni touchpady, kde se mackaly rohy, pod kterymi byla tlacitka - cele to chodilo krasne ztuha, tak doufam, ze mate velke, tezke pracky. Doporucuji tedy rovnou koupit mys. Nejzajimavejsi bylo, ze po navyseni pameti z 2 na 4 GB ty touchpady prestaly fungovat a cloveku ujizdel kurzor mysi sam od sebe nekam obvykle do strany. Prodejce, ani odbornici ACERu, nevedeli proc. Ani nevim, jestli to nakonec po mesicich vyresili, protoze ty notebooky z te skoly nakonec nastesti nekdo ukradl a ted asi trpi spravedlivym trestem pri jejich pouzivaani.

A u disku zalezi asi na modelu - doporucuji prohrabnout minule diskuse. V nekterych SSD od Samsungu vychazely dost spatne. Mely by sic byt spolehlive, ale maji zabugovany firmware a neni to chyba Linuxu.

OndrejTom

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #3 kdy: 01. 09. 2016, 09:11:03 »
Dobrý den,
předem děkuji za odpověď. To že Acer vyrábí "nekvalitní" notebooky jsem už slyšel, ale neměl jsem si to nikdy příležitost ověřit. Ovšem pročítal jsem si recenze k tomuto modelu (tuzemské i zahraniční) a žádné výtky ke konstrukci jak těla tak pantů jsem nenašel (i když je pravda, že se nějaké vady po týdnu testování asi jen tak neprojeví).
Současný notebook který mám je od HP, přesněji Envy 6 (ultrabook), kterému jak jsem již psal odešel po třech letech používání jeden pant. Bývalý spolužák měl podobný model, stejná konstrukce, jiné vnitřnosti a pant se mu před zárukou ulomil.
Stejně tak u tohoto notebooku nejde paměť rozšířit a velikost disku je pro mě dostatečná, upgradovat komponenty s největší pravděpodobností nebudu.
Co se SSD od Samsungu týče, také čtu více méně jen kritiku, ale v mém předchozím notebooku jsem měl SSD 32 GB pro zrychlení běhu OS (tak to používal Windows, Ubuntu se mi tam vešlo celé jako "/", s tím že /home a SWAP jsem měl na klasickém HDD) a nezaznamenal jsem nějaké potíže (celé 3 roky jsem tam linux neměl).

Můžu se tedy zeptat, jakého výrobce notebooků byste mi doporučili?
Nejprve jsem chtěl koupit MB Air, ale za ty peníze se mi prostě zdá, že výrobci "PC" nabídnou za stejné peníze víc (za 30 tis. je 13" Air, i5 minulé generace, 8GB ram, 128 GB SSD, ani ne full hd (1440:900) TN!!! display). Myslíte že se notebooky od Applu vyplatí?(Jobs prý říkával že lidé nevědí co chtějí, dokud jim to neukážete :)

Oriwen

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #4 kdy: 01. 09. 2016, 09:54:17 »
I u Aceru záleží na modelové řadě, měl jsem (a pořád mám) Acer TimelineX 3820tg který vydržel aktivní používání včetně cestování vlakem a letadlem déle než 5 let bez jediného problému.
Používal jsme ho s linuxem bez nejmenších problémů včetně SSD než mi po cca čtyřech letech disk odešel.

Všeobecně platí že musís pečlivě vybírat a dostaneš přesně to za co zaplatíš. Pokud dáš za ntb 10 tisíc i s daní nemůžeš čekat že to vydrží víc než ležení na stole s připojeným monitorem a klávesnicí.

Pokud se ti nějaký model líbí projdi si diskuse ohledně stejné modelové řady, koukni co umí a s čím je kompatibilní popř. jak se dá rozšířit.


Neviditelný

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #5 kdy: 01. 09. 2016, 10:09:35 »
Současná situace na trhu s notebooky je tak zoufalá, že to v některých zemích dalo vzniknout trhu s repasy. Staré ThnikPady a Delly z dob, kdy to výrobci tolik neprasili (platí zvláště pro Lenovo) jsou docela horké zboží. Na Acer bych osobně nesáhl ani dlouhým koštětem. Nedávno jsem byl požádán o zprovoznění dualbootu Ubuntu/Windows na jednom takovém exempláři; jedním z problémů bylo např. nepřehoditelné pořadí bootování v UEFI režimu apod. 30k za ten model, co sis vybral mi přijde jako solidní raketa. FDH displej na třináctipalcové obrazovce mi přijde trochu zbytečný. Problémy se špatně škálujícími UI by už neměly být tak zásadní, ale na pár programů, co nezvládnou správně nafouknout UI určitě ještě narazíš. Kdybys k tomu třeba připojil běžný externí displej, teprve by ses divil:) 8 GB RAM a 512 GB SSD mi nepřijde nijak omračující a ta ULVčková i7 6500U nemá se skutečnými i7 nic společného. Mohlo by to mít akorát solidní výdrž na baterku a snadno se to vejít do batohu. S rozpočtem 30k by se možná dal najít nějaký zajímavý Dell XPS.

I pokud Intel v jádře 4.8 vyřešil problém s hlubšími PC stavy CPU, bude řízení spotřeby na Linuxu třeba trochu ladit, protože výchozí nastavení nic moc nešetří. Pokud se vynutí ASPM, zapne power management na WiFi adaptéru, vypne wake-on-LAN, povolí runtime PM na PCI sběrnici a SATA řadičích, mohla by být spotřeba hodně podobná Windows. To ale za předpokladu, že všechny z těch optimalizací budou bezproblémově fungovat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #6 kdy: 01. 09. 2016, 10:14:23 »
Ovšem pročítal jsem si recenze k tomuto modelu (tuzemské i zahraniční) a žádné výtky ke konstrukci jak těla tak pantů jsem nenašel (i když je pravda, že se nějaké vady po týdnu testování asi jen tak neprojeví).

No prave.

Citace
Současný notebook který mám je od HP, přesněji Envy 6 (ultrabook), kterému jak jsem již psal odešel po třech letech používání jeden pant. Bývalý spolužák měl podobný model, stejná konstrukce, jiné vnitřnosti a pant se mu před zárukou ulomil.

Inzenyrum z HP by take meli ruce useknut az u p​r​d​e​le. Mel jsem v ruce nejaky HP mini a ty panty byly pridelane tak, ze se vylomit proste musely. To jim mohl rici kazdy technolog plastu se znalostmi ze stredni skoly.

Citace
Můžu se tedy zeptat, jakého výrobce notebooků byste mi doporučili?

Porad si myslim, ze nejlepe vychazi repasovany ThinkPad, jestli najdete takovy, ktery vam staci vykonove a pameti. Zrovna tu nekdo nabizi x200: http://forum.root.cz/index.php?topic=13738.msg176957;topicseen#new. Mrknete na parametry a jestli jde pridat pamet.

Jinak v jinych diskusich jsou odkazy, kde je koupit. Napriklad http://www.importpc.cz/levne-notebooky.html, ale jsou i jine, ktere nemam v historii.

X125

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #7 kdy: 01. 09. 2016, 11:28:47 »
Já dneska už nakupuji jen repasy ThinkPad, nejraději řadu "T". Nebudu tady psát přímo adresy firem, které je prodávají, ale nakupoval jsem u několika z nich a vždy bez problémů. Pokud ti výkonově stačí cca 3 roky staré notebooky, snadno na webu najdeš širokou nabídku.

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #8 kdy: 01. 09. 2016, 11:42:29 »
pokud repas Thinkpad tak urcite z rady _20  - pojme 16GB RAM a zaroven jeste nema zprasenou klavesku/touchpad. starsi uz bych nebral (i ta moje T420 uz ma za chvili 6 let)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Ivan Nový

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #9 kdy: 01. 09. 2016, 11:49:31 »

jurdo

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #10 kdy: 01. 09. 2016, 12:11:49 »
ja som mal na skole Lenovo ThinkPad R500. Ten sa kupoval v roku 2009. Teraz ma uz 7 rokov. Uz ho ani nepouzivam, pretoze mam firemny notebook. Mozem ale povedat len tolko, ze to bola velmi kvalitna kupa. Notebook drzi dodnes. Konstrukcia je z pevneho materialu, panty su kovove. Len danou za to je, ze notebook je celkom tazky a nevyzera tak "cool". Jedine, co som na nom menil bola bateria a disk, pretoze ten vykazoval chybne sektory. Dal som tam SSD a notebook nabral novy dych. Pridaval som este 2GB RAM. Skoda je, ze notebook podoruje len 4GB a nie viac. Inac osobne by som siel do Lenova alebo Dellu. Ak ides na IT skolu, neodporucam displej 13". Na takom sa velmi zle robi.

Neviditelný

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #11 kdy: 01. 09. 2016, 12:12:32 »
Zajímavá nabídka zde https://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-e450-cerna_4/180887/produkt
Co vám na té nabídce přijde tak zajímavého? Hardwarově je to vybrakované a ještě s ubohým TN displejem. Navíc jde o lowendovější ThinkPady řady Edge. Za cenu vyšší, než ta inzerovaná bych o tom neuvažoval ani náhodou.

Youda

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #12 kdy: 01. 09. 2016, 12:15:17 »
Zakladni pravidlo notebooku zni: Naser ani Ausus nebrat.
Pred 2,5 rokem me chytl harpagon a zene jsem koupil Ausus K53sd - protoze mel slusne streva.
Aususu odesel disk hned po tydnu, na reklamaci jsem dostal novy a ten zdechl vcera, motherboard.

Notebooky dela HP, Dell a Lenovo.

PetrM

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #13 kdy: 01. 09. 2016, 12:20:47 »
No asi si tady budete ťukat na čelo, ale já si na programování apod. vystačím s Packard Bellem (OEM ACER). Konkrétně, plečka s AMD E1/1200 vyrobená před pěti rokama, stála tehdy necelou desítku s rozšířením RAM na 8GB. Celou dobu ho provozuju tak, že jede každý den hodinu do práce  a z práce v autobuse. Instalovaná Fedora x64 (původně 17ka), vše kromě /boot je pod LUKS, nastavení power managementu jsem neměnil a dává to cca 4 hodiny na jedno nabití. 

A asi nějakou dobu ještě vydrží... Jenom levej pant potřeboval hotfix vteřiňákem, jinak pohoda.

Manželka má podobný (s E2) a o rok mladší, nestěžuje si... A pětiletá dcera má na pohádky Acer Aspire One (proc. N450), nějak osm let starej, stačilo místo disku hodit SSDčko a na Linux + Kodi + GCompris jí to zatím stačí. Plasty domlácený, ale pohromadě drží a funguje...

Re:Kompatibilita Linuxu s notebooky Acer
« Odpověď #14 kdy: 01. 09. 2016, 12:56:53 »
Zajímavá nabídka zde https://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-e450-cerna_4/180887/produkt
ale hovno. pokud nekomu nekdo nabidne TP Edge jako "zajimavou nabidku" tak by si mel poradne naliskat a vypichnout obe oci, aby priste takhle neradil.
Děkuji za možnost editace příspěvku.