Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM

Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« kdy: 10. 08. 2016, 20:43:45 »
Ahoj,
po všetkom tom nátlaku zo strany Microsoftu (pokus presadiť windows10, neustále blbnutie aktualizácií na win7) som sa rozhodol vstúpiť do vôd linuxu.

S linuxom som už pár krát pracoval, no nikdy nič seriózne, a po pokusoch rozbehať ovládače na môj hardvér som to vzdal (10r dozadu a viac).

Nakoľko som začiatočník, výber padol na Ubuntu 16.04. S tým, že mi nepôjde bluetooth a podobný exotický hardvér (dell bt minicard 370) v mojom notebooku som sa zmieril.

Mám však oveľa závažnejší problém. Grafická karta v mojom NTB je AMD Radeon HD4570 - ide o starú grafiku, Catalyst 13.1 ktorý na najnovších ubuntu už nebeži, a tak som odkázaný na Open Source alternatívu.
Výkon pochopiteľne nižší ako vo win s poriadnymi driverami (zatial sa nenechám odradiť), avšak:

Vetrák na grafickej karte sa netočí. A to asi až do 60 C. Vtedy sa roztočí. Ak spustím video na youtube, vetrák má mierne vyššie otáčky ako by mal vo windowse, to považujem za ok.
Takto sa to pri správnych ovládačoch nikdy nesprávalo, vetráčik sa točil aspoň na minimálnych otáčkach.
Ako následok toho že stojí je počuť také vysokofrekvenčné pískanie od neho. Vôbec ním ani netrhá (ako sa zvykne diať pri nízkom napätí).
Ešte dodám, že heatsink je zdieľaný pre CPU a GPU. Je na ňom jeden ventilátor.
Bojím sa o poškodenie, až zničenie hardvéru. Vedel by niekto poradiť, čo s tým ? Na windows by som sa nerád vracal, upgrade hardvéru tiež nie je možný, nakoľko sa jedná o notebook.

Vďaka

Zatiaľ viem poskytnúť.
Kód: [Vybrat]
peter@peter-ntb:~$ sudo lshw -c video
  *-display               
       description: VGA compatible controller
       product: RV710/M92 [Mobility Radeon HD 4530/4570/545v]
       vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI]
       physical id: 0
       bus info: pci@0000:01:00.0
       version: 00
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: pm pciexpress msi vga_controller bus_master cap_list rom
       configuration: driver=radeon latency=0
       resources: irq:29 memory:d0000000-dfffffff ioport:2000(size=256) memory:fc000000-fc00ffff memory:fc020000-fc03ffff

Kód: [Vybrat]
peter@peter-ntb:~$ sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +53.0°C  (crit = +100.0°C)
temp2:        +48.0°C  (crit = +100.0°C)
temp3:        +57.0°C  (crit = +100.0°C)

radeon-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:        +58.5°C  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Core 0:       +47.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:       +47.0°C  (high = +105.0°C, crit = +105.0°C)

dell_smm-virtual-0
Adapter: Virtual device
Processor Fan:    0 RPM
CPU:            +47.0°C 
CPU:            +56.0°C 
Other:          +48.0°C 
GPU:            +57.0°C 

« Poslední změna: 10. 08. 2016, 20:46:25 od remusator »


source

Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #1 kdy: 10. 08. 2016, 20:48:51 »
Stejný příběh jako u mě. Lehce jsem přičuchnul k 12.04, na notebooku už primárně 14.04 a po nátlaku MS jsem upgradoval W7 na 16.04 na pracovním desktopu.
K tvému problému- vadí ti to pískání? A pokud ano, jsi si jist, že vychází z "větráčku"?
Jinak HW se nepoškodí, 60°C je naprosto v normě.

Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #2 kdy: 10. 08. 2016, 21:03:47 »
Je možné, že ten piskot je tam stále, no prúd vzduchu pri minimálnych otáčkach ho prekryje.
Na vysokofrekvenčný zvuk som dosť citlivý, zdroj do desktopu som niekoľko krát kvôli tomu menil.

Každopádne, myslel som, že ventilátor je kontrolovaný "hardvérovo" cpu / gpu teplotou, prípadne biosom.
60°C je vcelku v norme, ešte vzhľadom na NTB, avšak spával by som pokojnejšie, ak by sa ventilátor točil aspoň minimálne, za každých okolností.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #3 kdy: 10. 08. 2016, 21:59:26 »
Každopádne, myslel som, že ventilátor je kontrolovaný "hardvérovo" cpu / gpu teplotou,

Mozna bejvavalo. Striktne HW kontrolu jsem videl snad akorat na jednom starem Dellu s P 4. Soudruzi tam zasli az tak daleko, ze usetrili za nejaky sestakovy chip a ta teplota se ze systemu ani neda vycist. Dneska je to kontrolovane SW snad uz vzdycky.

nobody(ten pravej)



JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #5 kdy: 10. 08. 2016, 23:40:24 »
@nobody: Jo, TLP jsem kdysi zkousel, kdyz vysel ten clanek. Jednim ze zajimavych efektu, na ktery se pamatuju, bylo to, ze prestala fungovat mys pri jizde na baterku. Asi to jde nekde nakonfigurovat, ale nekdo snad mohl vzit v uvahu, ze lidi nepripojuji ke stroji mys proto, aby jim ji nekdo vypnul.

Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #6 kdy: 10. 08. 2016, 23:49:05 »
v prvni fazi bych doinstaloval TLP:
v druhe bych zkusil zjistit jestil jsou vetracky konfigurovatelne pres pwm:
http://owebu.bloger.cz/Operacni-systemy/Jak-na-tichy-notebook-v-linuxu

TLP nahodené.
PWM funguje, všetko išlo hladko, no nastal ďalší problém. Pri setovaní hodnoty pwm mi vždy ntb na 2 sekundy zamrzne. Robil to už pri testovaní reakcie pwm-rpm, povedal som si ok..
Keď som ale pridal fancontrol aby bežal po spustení, ntb je nepoužitelný. Každých +- 10 sekúnd sa zasekne na 2 sekundy kurzor, všetko.

Toto chovanie si dobre pamätám ešte z okien, nemohol som používať speedfan, robil to isté.
Takisto, ak spustím sensors, pc na sekundu "lagne".

fancontrol / pwmcontrol "fungoval" resp. bol schopný meniť otáčky ventilátora, problém je len s tým lagom

Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #7 kdy: 10. 08. 2016, 23:59:44 »
Lagy súvisia nejak s i8k, zatiaľ neviem ešte presne, čo to robí / znamená, ale
Kód: [Vybrat]
cat /proc/i8k spôsobí presne taký istý lag na 2 sekundy, ako popisujem vyššie.

Zelenac

Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #8 kdy: 11. 08. 2016, 00:14:39 »
Linux není na hraní počítačových her, buď ho používej jako normální pracovní desktop pro běžnou kancelářinu a Internet, nebo v něm pracuj jako vývojář, nebo si ho dej na server. Ale normální zábavní stanici z něj neduděláš ;)

Zpátky do reality.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #9 kdy: 11. 08. 2016, 00:35:56 »
@remusator: Zatuhn to totalne nebo treba zatuhne jen UI, zatimco ssh session by bezela dal?

@Zelenac: Diky za vyjasneni. Zrovna konstrukce zabavni stanice zalozene na Linuxu je presne to, co se tu resi. Tak konecne vime, ze to nejde.

Zelenac

Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #10 kdy: 11. 08. 2016, 00:50:37 »
@remusator: Zatuhn to totalne nebo treba zatuhne jen UI, zatimco ssh session by bezela dal?

@Zelenac: Diky za vyjasneni. Zrovna konstrukce zabavni stanice zalozene na Linuxu je presne to, co se tu resi. Tak konecne vime, ze to nejde.

Neresi se to tu, ale nedelam si iluze ze dotycny to planuje. Kdyz chce nekdo seriozne pracovat s Linuxem a není to nerd, tak by notas ci pocitac mel mit co nejstandardnejsi veci. Jeste rekni ze ne. Proste to neni pro kazdeho, kdo si rekne "widle pohodim do hnoje at zije Linux", protoze potom prijde zklamani, kdyz se vecne neco zadeluje. Je treba si co nejvic ulehcit praci, neocekavat od toho zazraky a ujasnit si, na co ten Linux vlastne chci na pocitaci mit, protoze jinak prijde zklamani a s nadavkama poleti zpatky Windows, jako u troufnu si rict u 90% lidi, kteri si zkusili Ubuntu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #11 kdy: 11. 08. 2016, 10:36:55 »
Neresi se to tu, ale nedelam si iluze ze dotycny to planuje. Kdyz chce nekdo seriozne pracovat s Linuxem a není to nerd, tak by notas ci pocitac mel mit co nejstandardnejsi veci. Jeste rekni ze ne. Proste to neni pro kazdeho, kdo si rekne "widle pohodim do hnoje at zije Linux", protoze potom prijde zklamani, kdyz se vecne neco zadeluje. Je treba si co nejvic ulehcit praci, neocekavat od toho zazraky a ujasnit si, na co ten Linux vlastne chci na pocitaci mit, protoze jinak prijde zklamani a s nadavkama poleti zpatky Windows, jako u troufnu si rict u 90% lidi, kteri si zkusili Ubuntu.

Tak na to, co dotycny planuje, se musite zeptat dotycneho. Ventilator je, dle meho nazoru, dostatecne standardni veci v pocitaci. Samozrejme, dotycny by si mohl koupit stroj s pasivnim chlazenim, aby uspokojil vase naroky. Nicmene predpokladam, ze na Linux neprechazi s tim, ze vyhodi stavajici stroj, aby si mohl koupit jiny, dle vaseho doporuceni. Krome toho, s Linuxem kazdy nejak zacinal, jako Linuxovy guru jste se narodil akorat vy - predpokladam zabalen v plastovem pytliku s logem RH a doklady o certifikacich pribalenymi tamtez.

Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #12 kdy: 11. 08. 2016, 10:53:28 »
@JardaP, v gui to robí neustále.
Keď som pred rokom skúšal mint a doňho myslím lm sensors, robilo to isté..

Ako testnúť ssh ? Na notebooku spustiť server, a pripojiť sa naň z iného pc ? Čo konkrétne otestovať / ako ?

Diky za podporu, ako píšeš, nekupujem nový stroj, používam to čo mám. Na zábavu, editovanie etc mám desktop s win, kde to neriešim.
Ntb mám na prácu / programovanie. Hnevá ma, že kedysi mi tam bežalo JDK, netbeans, sql developer, všetko čo som potreboval k svojej práci. Dnes sa na windowsoch tá mašina dusí len samotným os (clean install + updatey) a webovým prehliadačom.

Preto linux na ntb - internet, development, nejaký youtube, film občas.
« Poslední změna: 11. 08. 2016, 10:55:07 od remusator »

trubicoid2

Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #13 kdy: 11. 08. 2016, 11:06:01 »
ten i8k modul má několik parametrů, si s tím můžeš hrát

víc tady: https://github.com/groeck/i8k

nedělá to náhodou nějaký ACPI problém s tím i8k?
Kód: [Vybrat]
dmesg | grep "ACPI Warning"

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ubuntu 16.04 - GPU fan - 0 RPM
« Odpověď #14 kdy: 11. 08. 2016, 12:14:09 »
Ako testnúť ssh ? Na notebooku spustiť server, a pripojiť sa naň z iného pc ? Čo konkrétne otestovať / ako ?

Na booku si pustite ssh server, zalogujete se tam odjinud a pustite si treba top -d 1 nebo cat nejakeho dlouheho textoveho souboru a budete koukat, jestli to pri laborovani s /proc/i8k vytuhne take. To laborovani muzete pachat i z jine ssh session.