NetworkManager - chybějící brána po restartu

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:network manager - chybějící default gw po restartu
« Odpověď #30 kdy: 11. 08. 2016, 17:19:02 »
A na serveru, že to není k ničemu? Všichni jsou rádi, když je služba v případně nutnosti nefunkční co nejkratší dobu.
Dik ze potvrzujes, ze si vzivote server nevidel ... jen post trva meco mezi 10 az 30 minutama ... jestli system startuje 30s nebo minutu, je uplne jedno. Co ale jedno rozhodne neni, je citelnost logu. Je fakt posusnani, kdyz to startuje vsechno do sebe a loguje to nastridacku ...

Díky, že potvrzuješ, že jsi server viděl naposledy před 10-15 lety! Dneska je většina serverů virtualizovaných, takže nějaký POST je nezajímavá veličina...

BTW. jsi celkem chytrý, ale že bys nabral moudrosti, když se snažíš mít docílit toho, abys měl "navrch" v diskuzích místo vědomostmi ponižováním, očerňováním a dehonestováním spoludiskutujících. No tvůj boj...


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #31 kdy: 11. 08. 2016, 17:39:24 »
Tohle myšlení - že když to nezajímá třeba uživatele JardaP, tak je to k ničemu a určitě to nezajímá nikoho - mi připomíná chování Poetteringa. Ten si taky myslí, že když to je dobře podle něj, tak to bude vyhovovat všem.

Mozna by ses tedy mel rozepsat o tom, komu presne paralelni start zachrani zivot. Na strojich s plotnovym diskem te to moc nevytrhne, protoze kvuli tomu akorat budou drncet hlavy disku a zrychleni nebude zrovna zazracne. Na strojich s SSD take ne, protoze start je znacne zrychlen uz tim, ze neni nutne prestavovat hlavy a nekolik dalsich vterin ti muze byt ukradeno.


Teorie hezká, nějaké měření, testy a ták by nebyly?

A sluzby, ktere jsou tak kriticke, ze extra minuta startu zpusobi pad ctyriceti letadel nebo vymreni celeho oddeleni intenzivni pece, by nemela viset na jednom serveru - viz HA. Co ale na serveru zarucene potrebujes, je stabilni a odladeny init system, ne takovy, ktery ti kazdou chvili neco rozesere. A tim systemd zdaleka neni a kdovi, jestli kdy bude.

Docházejí relevantní argumenty, tak se začne o záchranách životů či naopak o vymírání? :-D

Mám dotaz: Ono někomu paralelní rychlý start vadí? Z těch argumentů to tak vypadá.

A prosím nespojovat princip a myšlenku paralelního startu a doprasený systemd. Spousta věcí se mi na tomhle kusu softu vůbec nelíbí. Vyrábí to příliš problémů a na serveru mi to taky extra vadí. S tím, že je potřeba (nejen) na serveru stabilní a odladěný (nejen) init, souhlasím na 110%.

Nesmíš to pořád brát podle sebe a svého atomového stroje... Já mám čtyřjádro a nevím proč by se při startu měl HW flákat a já čekat zbytečně dlouho :). Mám rád, když můj PC pracuje pro mě.

Praxe ukazuje, ze uzivatele jsou ochotni snaset i start Widli, ktery trva celou vecnost a nasledne si pak jeste aspon deset minut (ne-li dve hodiny) kousou nehty, nez dobehne widloupdate a update antiviru. Tak opravdu nevim, proc je nutno resit paralelizaci startu sluzeb na Linuxu s vyhodou zrychleni tartu o pul minuty. Z hlediska uzivatele by bylo mnohem prinosnejsi, kdyby na kazdem stroji bez vyjimky v Linuxu fungoval suspend a hibernate. Linux, az do doby, nez se objevil systemd, byl OS, ktery se nemusel restartovat jako Widle. Zrychlei startu je tedy mnohem mene zajimave, nez funkcni a rychle probuzeni z hibernace.

1. Nevím proč se mám řídit v Linuxu nějakými uživateli Windows, navíc zkušenost a praxe je opačná, uživatelé si lebedí v tom, když nemusejí čekat

2. Osobně mám se Suspend a Hibernate problémy častěji na Windows :)

3. Problémů, které vznikají díky systemd je na můj vkus vážně příliš. Nevadilo by mi, kdyby to šlo vyměnit za něco jiného, než to odladí a prokáže to případné kvality, problém je v tom, že se to zakouslo tak moc, že se toho zbavuje blbě.

BTW. poslední problém (když nepočítám tento) jsem měl se systemd takový, že mi ten šmejd odmítl restartovat komp. Stalo se mi, že se mi zbláznila grafika po nějakých 3D čachrech, takže se to nedalo ovládat, protože to zamrzlo X server. Tak říkám pohoda, přihlásím se z notesu SSHčkem, a rebootnu to vzdáleně jak vždy a jak jsem byl zvyklý.
SSH přihlášení v pohodě a když jsem dal reboot, tak si to dovolilo protestovat, že prej by to nebylo transakčně v pohodě. Dokonce ani donucovací přepínače nepomohly. V tu chvíli jsem si připadal jako ve Windows ):-(

j

Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #32 kdy: 11. 08. 2016, 18:06:30 »
Mám dotaz: Ono někomu paralelní rychlý start vadí? Z těch argumentů to tak vypadá.
No vidis, dokonce ses negramotnej ... nezvladnes precist ani jednoduchou vetu.

...Je fakt posusnani, kdyz to startuje vsechno do sebe a loguje to nastridacku ...

Re:network manager - chybějící default gw po restartu
« Odpověď #33 kdy: 11. 08. 2016, 18:11:13 »
Je fakt posusnani, kdyz to startuje vsechno do sebe a loguje to nastridacku ...

co takto pouzit grep  ;D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #34 kdy: 11. 08. 2016, 18:26:51 »
Mám dotaz: Ono někomu paralelní rychlý start vadí? Z těch argumentů to tak vypadá.

Ne, paralelni start nikomu nevadi, neni to nic proti nicemu. A vadil by jeste mene, kdyby sel vypnout kvuli debugovani, jak bylo zmineno.

Jde ale o to, ze paralelni start rozhodne neni klicova ficura. Je to ficura, kterou kdyz mame, tak dobry, nekomu se to treba hodi. Ale kdyz ji nemame, tak na to sere pes. To, ze dvakrat do mesice restartuju pocitac a usetrim pul minuty, me rozhodne nelame.

Pokud ovsem ten paralelni start je vykoupen tim, ze ve stroji musim mit neodladenou sracku od arogantniho otrapy trpiciho komplexem geniality a ta sracka vse komplikuje, casto veci rozbiji (viz puvodni dotaz, jine dotazy a hafo jinych dotazu jinde), je specificka ciste pro Linux, vynucuje vznik zavislosti jineho software sama na sobe a komplikuje tak portaci softu jinam a odjinud, tak dekuji, za to mi ten paralelni start nestoji, i kdybych mel sestnact jader a diskove pole z SSD.

Dalsi vec je, ze systemd se stava nevykorenitelnym morem. Lze ho nahradit jen s obtizemi a do budoucna to nejspis bude zcela nemozne. Kdyby systemd byl pouze jednim z dostupnych initu, z nichz si vyberu dle sveho vkusu, pricemz ten, kdo se s tim chce srat, si muze vybrat systemd, bude mi cely Poettering i s jeho vypotky zcela ukradeny. Systemd od zacatku nemel byt nicim jinym, nez jednou z moznosti a nekdo mel Poetteringa pretahnout sukovici hned v okamziku, kdy si zacal vyskakovat na vic. K tomu bohuzel nedoslo a tak se nyni pokousi ziskat nadvladu nad vesmirem.

To, ze kvuli systemd je nutno kolilkrat restartovat cely stroj, jak Widle nebo ty binarni logy, ke kterym se clovek dostane jen s pomoci dementnich triku (pokud se k nim vubec dostane) a mezi ktere nepatri treba MC (k dispozici na kazdem live distru), jsou jiz jen plastove tresnicky na durianovem dortu.


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #35 kdy: 11. 08. 2016, 18:30:29 »
Mám dotaz: Ono někomu paralelní rychlý start vadí? Z těch argumentů to tak vypadá.
No vidis, dokonce ses negramotnej ... nezvladnes precist ani jednoduchou vetu.

Něco k tématu by nebylo? Nebo jen trolling?

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #36 kdy: 11. 08. 2016, 19:29:12 »
i... třeba OpenRC pokud vím standardně bootuje sériově, ale dá se zapnout i paralelní boot... ale popravdě jsem to nikdy přesně nezjišťoval a neřešil. Gentoo mi nabíhá z SSD asi 6 vteřin a nějak jsem neměl potřebu do toho šťourat.


mozna uz to zmenili a je to paralelni defaultne, koukni do /etc/rc.conf, hned prvni: rc_parallel="YES"?
koukal jsem, default je NO a volba je zakomentovana, predchazi ji varovani, ze to nemusi byt nejlepsi napad a at potom neotravuju s bugreportama, kdyz to zapnu.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #37 kdy: 11. 08. 2016, 19:57:17 »
Mám dotaz: Ono někomu paralelní rychlý start vadí? Z těch argumentů to tak vypadá.

Ne, paralelni start nikomu nevadi, neni to nic proti nicemu. A vadil by jeste mene, kdyby sel vypnout kvuli debugovani, jak bylo zmineno.

Jde ale o to, ze paralelni start rozhodne neni klicova ficura. Je to ficura, kterou kdyz mame, tak dobry, nekomu se to treba hodi. Ale kdyz ji nemame, tak na to sere pes. To, ze dvakrat do mesice restartuju pocitac a usetrim pul minuty, me rozhodne nelame.

Pokud ovsem ten paralelni start je vykoupen tim, ze ve stroji musim mit neodladenou sracku od arogantniho otrapy trpiciho komplexem geniality a ta sracka vse komplikuje, casto veci rozbiji (viz puvodni dotaz, jine dotazy a hafo jinych dotazu jinde), je specificka ciste pro Linux, vynucuje vznik zavislosti jineho software sama na sobe a komplikuje tak portaci softu jinam a odjinud, tak dekuji, za to mi ten paralelni start nestoji, i kdybych mel sestnact jader a diskove pole z SSD.

Dalsi vec je, ze systemd se stava nevykorenitelnym morem. Lze ho nahradit jen s obtizemi a do budoucna to nejspis bude zcela nemozne. Kdyby systemd byl pouze jednim z dostupnych initu, z nichz si vyberu dle sveho vkusu, pricemz ten, kdo se s tim chce srat, si muze vybrat systemd, bude mi cely Poettering i s jeho vypotky zcela ukradeny. Systemd od zacatku nemel byt nicim jinym, nez jednou z moznosti a nekdo mel Poetteringa pretahnout sukovici hned v okamziku, kdy si zacal vyskakovat na vic. K tomu bohuzel nedoslo a tak se nyni pokousi ziskat nadvladu nad vesmirem.

To, ze kvuli systemd je nutno kolilkrat restartovat cely stroj, jak Widle nebo ty binarni logy, ke kterym se clovek dostane jen s pomoci dementnich triku (pokud se k nim vubec dostane) a mezi ktere nepatri treba MC (k dispozici na kazdem live distru), jsou jiz jen plastove tresnicky na durianovem dortu.

Tak pokud je to takhle, tak 100% souhlas. Jen mě mátlo to, že se míchá paralelní start jako takový a chybový systemd.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:network manager - chybějící default gw po restartu
« Odpověď #38 kdy: 11. 08. 2016, 20:12:18 »
Je fakt posusnani, kdyz to startuje vsechno do sebe a loguje to nastridacku ...

co takto pouzit grep  ;D
Bohužel, ani grep, ani pomeranč, ani ananas a dokonce ani jablko nedokáže ten paskvil logicky seřadit, aby bylo jednoduché případný problém spatřit v těch správných souvislostech. Jak bylo již řečeno, paralelní start - proč ne, ale základní vlastností každé fičury by mělo být, že se dá vypnout.

trubicoid2

Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #39 kdy: 11. 08. 2016, 20:20:26 »

koukal jsem, default je NO a volba je zakomentovana, predchazi ji varovani, ze to nemusi byt nejlepsi napad a at potom neotravuju s bugreportama, kdyz to zapnu.

jo, mam to vsude zapnuty roky a problem jsem nezaznamenal

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #40 kdy: 11. 08. 2016, 20:23:15 »

koukal jsem, default je NO a volba je zakomentovana, predchazi ji varovani, ze to nemusi byt nejlepsi napad a at potom neotravuju s bugreportama, kdyz to zapnu.

jo, mam to vsude zapnuty roky a problem jsem nezaznamenal
tak já jdu testovat rychlost startu s a bez :)
edit: tak až později, manželka kouká na nějakou blbost přes dlna z mýho noťasu :D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #41 kdy: 11. 08. 2016, 20:48:38 »
Tak pokud je to takhle, tak 100% souhlas. Jen mě mátlo to, že se míchá paralelní start jako takový a chybový systemd.

Tak me zase mate, ze v kazde diskusi hned nekdo mava tim, jak je systemd uzasny, protoze paralelnim startem zrychli boot o deset vterin a ja jsem stara struktura, protoze jsem proti paralelnimu startu a tim padem proti pokroku. Ale jaksi se zapomina na to vsechno, co k tomu parallelnimu startu je pribaleno. Jak jsem napsal, ne vse na systemd je urcite spatne, ale protoze to chodi jako celek, tak za tech par dobrych veci to nestoji. Dobro jaksi nevyvazuje pribalene zlo.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #42 kdy: 11. 08. 2016, 20:53:47 »
Tak pokud je to takhle, tak 100% souhlas. Jen mě mátlo to, že se míchá paralelní start jako takový a chybový systemd.

Tak me zase mate, ze v kazde diskusi hned nekdo mava tim, jak je systemd uzasny, protoze paralelnim startem zrychli boot o deset vterin a ja jsem stara struktura, protoze jsem proti paralelnimu startu a tim padem proti pokroku. Ale jaksi se zapomina na to vsechno, co k tomu parallelnimu startu je pribaleno. Jak jsem napsal, ne vse na systemd je urcite spatne, ale protoze to chodi jako celek, tak za tech par dobrych veci to nestoji. Dobro jaksi nevyvazuje pribalene zlo.

Tak jestli mi systemd zrychlí můj šestivteřinový start o deset vteřin, tak ho beru a jsem schopen mu odpustit veškeré nedokonalosti. Začnu obcházet kostely, krást jim svaté obrázky a místo nich jim tam budu dávat fotky s Poťérinkem. Kam se hrabe nějaká proměna vody na víno... :D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NetworkManager - chybějící brána po restartu
« Odpověď #43 kdy: 11. 08. 2016, 21:38:08 »
Tak jestli mi systemd zrychlí můj šestivteřinový start o deset vteřin, tak ho beru a jsem schopen mu odpustit veškeré nedokonalosti. Začnu obcházet kostely, krást jim svaté obrázky a místo nich jim tam budu dávat fotky s Poťérinkem. Kam se hrabe nějaká proměna vody na víno... :D

Tak na to bacha! Prave jsi odhalil skryte nebezpeci systemd. Zrychleni sestivterinoveho startu o deset vterin zpusobi prevraceni toku casu. Narusi se casoprostorove kontinuum, v pocitaci dojde ke kolapsu hmoty do cerne diry, ktera nasledne pohlti celou slunecni soustavu. To, ze mas treba zazalohovano ti bude uplne na hovno, data budou proste v hajzlu.

SB

Re:network manager - chybějící default gw po restartu
« Odpověď #44 kdy: 12. 08. 2016, 12:13:25 »
Dik ze potvrzujes, ze si vzivote server nevidel ... jen post trva meco mezi 10 az 30 minutama ... jestli system startuje 30s nebo minutu, je uplne jedno...

:O Copak on existuje nějaký typizovaný server na všechno???