UNIX, Solaris, BSD, CP/M a bůhví co ještě

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
UNIX, Solaris, BSD, CP/M a bůhví co ještě
« kdy: 22. 12. 2010, 19:31:57 »
Pročítám si wiki na téma http://cs.wikipedia.org/wiki/Opera%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m

a uvažuju, co nového zajímavého bych si nainstaloval.
UNIX, Solaris, BSD, Mac OS.

Všechno se to většinou točí okolo Windows, linux, ale o těhle systémech toho moc není. Je dobré to mít na desktopu? A získám tím něco zajímavého oproti normálnímu linuxu? Nikdy jsem ty systémy neviděl.


ilja

Re: UNIX, Solaris, BSD, CP/M a bůhví co ještě
« Odpověď #1 kdy: 22. 12. 2010, 19:54:20 »
Nejlepší je GNU/Linux - kernel-jádro a na něm OS Debian, Gentoo, nebo Slackware.
Nebo na jádře BSD - FreeBSD, nebo PC-BSD.

Peterson

Re: UNIX, Solaris, BSD, CP/M a bůhví co ještě
« Odpověď #2 kdy: 22. 12. 2010, 20:19:39 »
pred lety take takto tapal a vsechno zkousel...
Prozatim jsem (krome DOS a Win) vyzkousel SGI Irix, Sun Solaris, Mac OS, AtheOS, BeOS, FreeBSD, QNX a OS/2...
A abych pravdu rekl, vzdycky jsem se stejne rad vratil k Linuxu. Ne snad, ze by ty systemy byly v necem vyrazne horsi, ale spis proto, ze Linux mi jako celek poskytuje vetsi moznosti (predevsim HW-compatibilita) a uz mam tak nejak hodne zazitou praci s nim.
V kazdem pro hratky bych doporucoval Sun Solaris (x86), prip. pokud mate vhodny HW, pak zkuste Mac OS X86, ale na druhou stranu je kazdy system necim specificky a obvykle velmi zajimavy - je to zase jen o preferencich, ocekavani, cilovem pouziti a zvyku. Rozhodne vsak z meho pohledu nejkrasnejsi cistokrevny UNIX byl SGI Irix (ten ale na PC nerozbehate).