LaTeX a kam dál?

LaTeX a kam dál?
« kdy: 22. 12. 2010, 15:42:30 »
Dobrý den, už delší dobu si hraji s TeXem a balíkem maker LaTeX. Bohužel mi začínají silně vadit jeho omezení (převážně nemožnost jednoduše ovlivňovat vzhled dokumentů). Po čem se mám dále poohlédnout? Mám psát dokumenty dále v LaTeXu s \pagestyle {empty} a snažit se v něm bastlit vlastní formátování, zkusit plain TeX (netuším, jak v něm psát česky), nebo existuje nějaká jiná pokročilejší sada maker a případně i jiný překladač (který by uměl používat např. i klasické OpenType fonty, přímý převod do PDF, ...). Bude v takovém řešení fungovat knihovna PSTricks a vkládání grafů z GNUPlotu (používám set terminal pslatex color)?


Re: LaTeX a kam dál?
« Odpověď #1 kdy: 22. 12. 2010, 16:51:12 »
No a jste si skutečně jistý, že jste na ty limity narazil? Podle toho, co píšete, mi to tak nepřipadá. Myslím, že jen nevíte, jak ty situace řešit. Zkuste nastínit, čeho chcete dosáhnout...

alefo

Re: LaTeX a kam dál?
« Odpověď #2 kdy: 22. 12. 2010, 17:05:34 »
Podľa mňa limity vidíte preto, lebo zďaleka neviete o všetkých možnostiach :-)

V LaTeXu existuje milión šablón, napíšte, čo chcete dosiahnuť. Rovnako existuje tona balíčkov, kde nemáte problém dosiahnuť všetko možné.

XeTeX podporuje OpenType fonty a UTF-8 (neskúšal som, zatiaľ som si vystačil so zabudovanými fontami z balíčkov).

Priamy prevod do PDF je automaticky k dispozícii cez pdflatex.

Do plainTeXu by som sa na vašom mieste nepúšťal, pretože to prakticky assembler TeXovského sveta, kde si musíte urobiť i bežné veci (napr. obsah) po svojom a keď niečo neviete urobiť v LaTeXu, plainTeX vám v tom nijak nepomôže.

Re: LaTeX a kam dál?
« Odpověď #3 kdy: 22. 12. 2010, 22:29:28 »
Děkuji za rady, jen se chci zeptat pokud bych chtěl přestylovat například vzhled chapter, section, maketitle a spol, musím vytvořit nový popis document class, nebo použiju něco, co už je (třeba article) a přímo v hlavičce změním jeho vzhled?
PS. nevíte o nějakém volně dostupném manuálu, který by tyto věci popisoval (a nezkončil jen u toho, jak se udělá dokument v defaultním vzhledu LaTeXu)? S tím plain TeXem to byl jen nápad, protože mnoho manuálů píše, že pokud vám nevyhovuje základní vzhled LaTeXu, tak je lepší celý dokument od základu dělat v plainu (pravděpodobně názor odpůrců LaTeXu).

koso

Re: LaTeX a kam dál?
« Odpověď #4 kdy: 22. 12. 2010, 22:48:35 »
Obavam sa, ze nejaku pokrocilejsiu knihu nenajdete. Ja ked som potreboval robit nejake nestandardne upravy, tak som hladal na internete .. ci uz priamo navod k danej uprave, alebo aspon balicek, ktory vykonava podobne upravy. Zakladom je totiz zistit, ktore makro je zodpovedne za veci, ktore chcete zmenit .. potom uz len staci predefinovane makro zkopirovat do vasho dokumentu a upravit podla potreby. V najhorsom pripade je mozne upravovat default definiciu makra v standardnych styloch latexu (pravdaze po skopirovani do vasho projektu) -> ale ako som uz spominal, treba vediet, co hladat a to moze skoncit casto metodou pokus-omyl.


Matus

Re: LaTeX a kam dál?
« Odpověď #5 kdy: 22. 12. 2010, 22:52:14 »
No ja mam knihu Latex: Kompletni pruvodce od cpress-u

Navif

Re: LaTeX a kam dál?
« Odpověď #6 kdy: 22. 12. 2010, 23:02:54 »
Můžu doporučit LaTeXovou kuchařku od pana Wagnera. Lze vyhledat zde http://www.google.com/url?sa=D&q=http://bulletin.cstug.cz&usg=AFQjCNGYrObKyeOlWHgz4Im7Xr4KStSLaA

Jindřich

Re: LaTeX a kam dál?
« Odpověď #7 kdy: 23. 12. 2010, 08:48:05 »
Citace
pokud bych chtěl přestylovat například vzhled chapter, section, maketitle a spol

používejte různé balíčky a nastudujte si jejich dokumentaci; doporučuji tyto (některé nejsou důležité pro Vámi zmiňovanou potřebu, ale zmiňuji je kvůli jejich existenci; dokumentaci získáte, když do googlu zadáte latex a jméno balíčku, zpravidla je dokum. v PDF na CTAN):
Kód: [Vybrat]
nag, ucs, cmap, fancyhdr, setspace, pdfpages, microtype, typearea, addlines, titlesec, titletoc, tocloft, footmisc, hyperref, eso-pic, ellipsis
pozor, pořadí zavádění balíčků je důležité; balíčky uvedené zde zavádím v pořadí, v jakém tu jsou zapsány

Jindřich

Re: LaTeX a kam dál?
« Odpověď #8 kdy: 23. 12. 2010, 09:09:40 »
A také shlédněte knihu TeX for the Impatient (je v PDF dostupná na webu, viz google). Jinak si myslím, že z LaTeXu můžete dostat stejně kvalitní (ne-li kvalitnější :-)) výstup jako z plainu. Jen ty vestavěné styly v LaTeXu nejsou z typografického hlediska nic moc.

novotnyr

Re: LaTeX a kam dál?
« Odpověď #9 kdy: 23. 12. 2010, 13:22:53 »
Existuje LaTeX - kompletní průvodce od CPressu, to je v češtine a prakticky najbohatší český zdroj pokročilých vlastností LaTeXu.

Mne sa osvedčilo zobrať nejakú existujúci šablónu a nahackovať ju. Nezľaknite sa však, že kopukrát to bude metóda pokus-omyl :-) pretože nebudete vedieť, čo presne sa deje na pozadí a tak to len polepíte, ale to vlastne nevadí.

Konkrétne: zobral by som article.cls, skopíroval do adresára s mojim .tex súborom, premenoval article.cls na myarticle.cls, nahradil všetky výskyty "article" výskytmi "myarticle", do .tex zdrojáku dal \documentclass{myarticle} a idete.

Toto je najjednoduchší spôsob. Meniť to môžete aj rovno v .tex súbore, ale tam je to o dosť nepatrne komplikovanejšie.

Napr. príručku k JPA som robil v LaTeXu a väčšina trikov bola o zmene fontu :-)