IPv6 a základní fakta

WaCGG

IPv6 a základní fakta
« kdy: 29. 07. 2016, 02:58:17 »
Dobry vecer,

Mel bych par otazek o IPV6 ktere jsem na netu nenasel.


Priklad:
Jestlize mam IPV4 tak se nepripojim na web ktery ma pouze IPV6
(Nebo se na nej pripojim ale pres nejaky druh tunelu)

A zase naopak?
Jestlize mam IPV6 tak se nepripojim na web ktery ma pouze IPV4
(Nebo se na nej pripojim ale pres nejaky druh tunelu)


Jak je to v praxi?:
V cr ma kazdy IPV4 (Verejnou/nebo Neverejnou)
To u IPV6 Neplati nebo ano? Ptam se jestli za jednu IPV6 Adresu muze byt vice zarizeni
I kdyz jsem cetl ze nekteri ISPdavaji ruzne bloky adres nevim uz jestli za jednu adresu muze byt vice zarizeni.


A kdyz muj ISP podporuje IPV6 (Tak budu mit treba neverejnou IPV4 a pak vlastne verejnou IPV6) a je na me co si v routeru a jak nastavim nebo budu mit jenom IPV6?
« Poslední změna: 29. 07. 2016, 07:12:31 od Petr Krčmář »


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IPV6 a Fakta
« Odpověď #1 kdy: 29. 07. 2016, 06:56:41 »
Jestlize mam IPV4 tak se nepripojim na web ktery ma pouze IPV6
(Nebo se na nej pripojim ale pres nejaky druh tunelu)
Přesně tak

A zase naopak?
Jestlize mam IPV6 tak se nepripojim na web ktery ma pouze IPV4
(Nebo se na nej pripojim ale pres nejaky druh tunelu)
Přesně tak

Jak je to v praxi?:
V cr ma kazdy IPV4 (Verejnou/nebo Neverejnou)
To u IPV6 Neplati nebo ano? Ptam se jestli za jednu IPV6 Adresu muze byt vice zarizeni
I kdyz jsem cetl ze nekteri ISPdavaji ruzne bloky adres nevim uz jestli za jednu adresu muze byt vice zarizeni.
ISP by měl přidělit rozsah IPv6 adres minimálně /64 ale dějí se bohužel různé prasárny. IPv6 sice maškarádu podporuje, ale to neznamená, že by bylo dobré ji použít.

A kdyz muj ISP podporuje IPV6 (Tak budu mit treba neverejnou IPV4 a pak vlastne verejnou IPV6) a je na me co si v routeru a jak nastavim nebo budu mit jenom IPV6?
Záleží na možnostech routeru (respektive na podpoře IPv6), běžně máš na koncovém zařízení IPv4 i IPv6 a použije se to, co je dostupné a v případě obou protokolů i na druhé straně záleží na víc věcech, ale obecně by mělo být preferované IPv6.

WaCGG

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #2 kdy: 29. 07. 2016, 07:28:32 »
Velice dik za info.

Jeste co teda nechapu kazdy ISP v CR mi da IPV4 napr neverejnou a IPV6 (Ta je vzdy verejna jestli to rikam dobre)

Protoze kdyby mi dal jenom IPV6 tak se nepripojim na nektere veci?


Nebo je to tak ze se dava IPV6 a na web ktery jede na IPV4 i aplikace hry atd. se dostanu pres tunely a vlastne nic nepoznam?

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #3 kdy: 29. 07. 2016, 07:42:49 »
Neslyšel jsem u nás o žádném ISP, který by dával jen IPv6. Zatím většinou dávají obojí, leckdy zpřístupnění IPv6 je spojeno s použitím neveřejné adresy IPv4.
Pouze IPv6 by narazilo na několik potíží:
1) zdaleka ne všechno je přes IPv6 dostupné (může řešit ISP transparentně)
2) je nutné mít router s podporou IPv6 (levné škatulky za 500 to pořád obvykle nemají)
3) je nutné mít zařízení podporující IPv6 (to je třeba u WinXP problém, najdou se i další zařízení)
Závěr: pouze IPv6 si může ISP dovolit, když dodá zákazníkům patřičné routery a zajistí transparentní přístup na IPv4. To ovšem moc nedává smysl, je jednodušší použít oba protokoly s tím, že IPv4 bude na neveřejných adresách.
Pro běžné uživatele má v tomto okamžiku IPv6 jedinou výhodu, že umožní přímé spojení koncových počítačů.

lojza

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #4 kdy: 29. 07. 2016, 07:58:20 »
ja bych se taky zeptal at nezakladam nove vlakno

muj ISP mi pridelil IPv4 adresu, kterou mame vsichni stejnou jako jeho zakaznici (jsme za "Natem"), verejna IPv4 je u meho ISP za pro mne nemaly mesicni pausal coz platit nehodlam (neprovozuji zadny server apod.), zmena ISP v mem regionu neni mozna

prijde nekdy doba, kdy IPv6 bude ve stejne pozici jako dnes IPv4 ? (predpokladam ze kdyby takova doba nastala tak s ohledem na mnozstvi moznych IPv6 adres by je muj ISP prideloval jako verejnou IPv6 zadarmo)


Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2016, 08:08:21 »
Velice dik za info.

Jeste co teda nechapu kazdy ISP v CR mi da IPV4 napr neverejnou a IPV6 (Ta je vzdy verejna jestli to rikam dobre)

Protoze kdyby mi dal jenom IPV6 tak se nepripojim na nektere veci?


Nebo je to tak ze se dava IPV6 a na web ktery jede na IPV4 i aplikace hry atd. se dostanu pres tunely a vlastne nic nepoznam?

No IPv6 ti bohužel každej nedá, IPv4 ano - respektive stejně jako BobTheBuilder nevím o nikom, kdo by dával pouze IPv6 bez IPv4. Nicméně ať máš jakoukoliv adresu, druhá se dá vždy protunelovat, návodů je spousta, zkus pohledat 6to4, 4to6 a teredo. Linux nemá s ničím z toho problém a pokud se nepletu, windows to snad od Vista taky podporuje nativně, s veřejnou IPv4 adresou snad dokonce zapíná tunel na IPv6 automaticky (nevím to stopro)

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2016, 08:15:03 »
prijde nekdy doba, kdy IPv6 bude ve stejne pozici jako dnes IPv4 ? (predpokladam ze kdyby takova doba nastala tak s ohledem na mnozstvi moznych IPv6 adres by je muj ISP prideloval jako verejnou IPv6 zadarmo)

Přijde. ISP se tomu brání jak jen to jde, ale bude jim to prd platný. A ano, přidělí veřejnou IPv6 v rámci připojení "zadarmo", protože cokoliv jiného nemá smysl, i když by to teoreticky šlo. Nat je největší brzda, ve velkém je náročný na HW a ve výsledku budou rádi, že se ho zbaví. Jestli váš ISP ještě IPv6 neposkytuje, doporučuji oběhnout pár sousedů a ISP začít bombardovat žádostmi, dotazy, telefony (nejlépe na bezplatnou linku, jestli mají, protože tu si zaplatí oni :) ).

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #7 kdy: 29. 07. 2016, 08:17:58 »
Při každé komunikaci IPv4 – IPv6 nebo neveřejná IPv4 – IPv4 se musí někde udělat překlad. V případě neveřejné IPv4 adresy ten překlad musí dělat vždy váš ISP, v ostatních případech to může být váš ISP, ISP „na druhé straně“ (pak ta komunikace jde „přímou cestou“ podobně, jako kdyby tam žádný překlad nebyl), a nebo může překlad dělat třetí subjekt (ke kterému se připojíte tunelem).

Zatím veškeré připojení k internetu pro koncové zákazníky – spotřebitele znamená, že můžete komunikovat přes IPv4. V ČR je to tak, že vám ISP dá buď veřejnou IPv4 adresu, nebo neveřejnou a tu pak NATuje na veřejnou. V USA někteří mobilní operátoři přidělují jen IPv6 adresy, ale pak sami poskytují překlad NAT64, takže se stále (transparentně) připojíte i do IPv4 světa. Pro profesionální koncové zákazníky už tohle neplatí, někteří poskytovatelé levných VPS (virtuální servery) už v základní ceně nabízejí jenom IPv6 a za IPv4 adresu si musíte připlatit. Ale není to proto, že by předpokládali, že nějaký veřejný server bude dostupný jen po IPv6 (na to je ještě brzy), ale daný virtuální server nemusí být veřejný, můžete ho použít třeba jenom pro zálohování nebo výpočty – připojujte se tedy k němu jenom vy, a poskytovatel předpokládá, že rád ušetříte za IPv4 adresu a zařídíte si, abyste k němu mohl přistupovat přes IPv6.

Neveřejné IPv6 adresy mají běžně počítače v síti (pro komunikaci v rámci sítě), ale zároveň vedle toho mají i veřejné. Je sice možné dělat i v IPv6 NAT z neveřejných IPv6 adres na veřejné, ale to je jen takový pohrobek IPv4 pro správce, kteří si bez NATu nemusí představit život – jinak vždy existuje lepší řešení bez NATu.

ISP podporující IPv6 by vám měl přidělit blok veřejných IPv6 adres – buď bude vašim zařízením přidělovat sám IPv6 adresy z určitého rozsahu, nebo může celý blok přidělit vašemu routeru a ten je pak bude přidělovat dál koncovým zařízením ve vaší síti.

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #8 kdy: 29. 07. 2016, 08:27:41 »
prijde nekdy doba, kdy IPv6 bude ve stejne pozici jako dnes IPv4 ?
Už aby to bylo. IPv6 bylo vytvořeno proto, aby nahradilo IPv4. Ovšem praktické nasazení jde velmi pomalu. Teď jsme v situaci, kdy IPv6 už není taková rarita. Začínají se objevovat sítě, kde je pouze IPv6 do IPv4 se jde přes NAT64. Další milník bude, až bude IPv6 mezi klienty dostatečně rozšířené a začnou se reálně objevovat služby dostupné jen přes IPv6 (případně současné služby budou přes IPv6 nějak lepší). Teprve až budou mít skoro všichni IPv6, začnou se některé služby na IPv4 vypínat, a nakonec zbydou jen nějaké ostrůvky IPv4 sítí, které budou případně s internetem propojeny přes NAT, pokud to vůbec budou potřebovat.

predpokladam ze kdyby takova doba nastala tak s ohledem na mnozstvi moznych IPv6 adres by je muj ISP prideloval jako verejnou IPv6 zadarmo
Já doufám, že k šaškování s překladem neveřejných adres na veřejné už znovu nikdy nedojde, a že kdyby měly dojít veřejné IPv6 adresy, přejde se na nějaký nový prostor adres včas. V IPv6 je teď dostatečná rezerva (přiděluje se jen malá část prostoru), je dost místa na to udělat nějaký protokol IPv8, který by byl zpětně kompatibilní z IPv6 (tj. měl by delší adresy, ale mohl být přenášen přes IPv6 síť, která o něm nic neví). Tohle se s IPv4 a IPv6 nedalo udělat, protože v době, kdy se to začalo řešit, už v IPv4 prostoru nebylo dost místa.

jeniceek

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #9 kdy: 29. 07. 2016, 08:34:53 »
Citace
(případně současné služby budou přes IPv6 nějak lepší)

Taková služba již existuje - jmenuje se YouTube :D Na šestkové síti ty HD videa prostě načítají rychleji a nikdy se mi nestalo, že by se v průběhu přehrávání objevil buffering.
Velká škoda je, že mám v síti spoustu zařízení, která o IPv6 nikdy neslyšely a kvůli toho musím jet dual-stack. Upgrade by byl moc drahý. Další nevýhoda IPv6 je české ministerstvo financí, které i přes písemná upozornění úspěšně blokuje celý /32 IPv6 rozsah od HE.
BTW linuxman se hacknul na fórum? Ověřovací otázku mám (l.p.ta)

aaa

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #10 kdy: 29. 07. 2016, 08:50:30 »
No IPv6 ti bohužel každej nedá, IPv4 ano - respektive stejně jako BobTheBuilder nevím o nikom, kdo by dával pouze IPv6 bez IPv4.
FYI Orange SK dava zvonku na router iba IPv6 a IPv4 router tuneluje podla Dual Stack Lite (RFC6333). Casom sa tento pristup bude pravdepodobne rozsirovat.

daemon

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #11 kdy: 29. 07. 2016, 09:01:05 »
IPV6 (Ta je vzdy verejna jestli to rikam dobre)

Nemusí nutně být. I v IPv6 existuje adresní rozsah (fd00::/8, RFC4193) pro private networks, srovnatelný s tím v IPv4 (RFC1918). A je tedy - technicky vzato - možné, že by nějaký ISP klientům přiděloval IPv6 adresy z tohoto rozsahu. Jiná otázka je, proč by něco takového dělal. Ale zejména takhle na vesnici, se dějí různé šílenosti.

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #12 kdy: 29. 07. 2016, 09:14:54 »
IPV6 (Ta je vzdy verejna jestli to rikam dobre)

Nemusí nutně být. I v IPv6 existuje adresní rozsah (fd00::/8, RFC4193) pro private networks, srovnatelný s tím v IPv4 (RFC1918). A je tedy - technicky vzato - možné, že by nějaký ISP klientům přiděloval IPv6 adresy z tohoto rozsahu. Jiná otázka je, proč by něco takového dělal. Ale zejména takhle na vesnici, se dějí různé šílenosti.
Také existují v IPv4 i IPv6 link-local adresy, které jsou dostupné jen v rámci daného segmentu sítě. V IPv4 se moc nepoužívají, ale v IPv6 má každé zařízení v síti povinně přidělenou adresu z rozsahu fe80::/64. Takže vlastně každé zařízení s IPv6 musí mít přidělenu neveřejnou IPv6 adresu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #13 kdy: 29. 07. 2016, 13:33:15 »
Nemusí nutně být. I v IPv6 existuje adresní rozsah (fd00::/8, RFC4193) pro private networks, srovnatelný s tím v IPv4 (RFC1918). A je tedy - technicky vzato - možné, že by nějaký ISP klientům přiděloval IPv6 adresy z tohoto rozsahu. Jiná otázka je, proč by něco takového dělal.

Treba proto, ze nekde nema konkurenci a za verejnou adresu muze zadat extra obolus.

Re:IPv6 a základní fakta
« Odpověď #14 kdy: 29. 07. 2016, 14:08:30 »
Citace
(případně současné služby budou přes IPv6 nějak lepší)

Taková služba již existuje - jmenuje se YouTube :D Na šestkové síti ty HD videa prostě načítají rychleji a nikdy se mi nestalo, že by se v průběhu přehrávání objevil buffering.
Tohle je bohužel relativní. Slyšel jsem naopak stížnosti, že se videa z YouTube nenačítají a vypnutí IPv6 pomáhá. Je to proto, že snad všechny Google Content Cache, co jsou v ČR instalované, mají pouze IPv4, takže IPv6 je odbavována tranzitní konektivitou ze zahraničí.

Pak také často zlobí geolokace, například v síti CESNET/ČVUT jsem se už několikrát setkal s tím, že třeba VEVO videa přes IPv4 hrála bez problému, zatímco přes IPv6 „nebyla určena pro mou zemi“.