Jak streamovat film na lokální síť?

Jak streamovat film na lokální síť?
« kdy: 25. 07. 2016, 09:47:36 »
Klidne se na me koukejte jako na amatera :) ale s linuxem si hraji jen par dni :D a beru to take jako učící pomucku :D

Poridil jsem si Rapberry a na nem mam v umyslu rozjet par veci ktere by mi v ramci moji lokani site zlepsovali žití :)

Chtel jsem se zeptat, mam NAS kde mam ulozena nejaka rodinna videa nebo i fotky, ktera bych rad spoustel na jinych zarizenich jako jsou mobil nebo tablet.  No mohu to resit pres sdileni souboru a rapsberry vynechat. Ale to mi nestaci.

Muj umysl by byl takovy ze na mobilu budu mit aplikaci typu (youtube) kde budu mit neco jako seznam dostupnych videi a fotek a z tech mohu prehravat na danem mobilu obsah. (neresim ted HD kvalitu a podobne)

Prosim kdyz uz ne primo o radu tak aspon nasmerovani jak na to a jestli uz jste s tim nekdy do uzsiho nonatku tak o nejake rady pipadne linky dekuji Všem :)
« Poslední změna: 25. 07. 2016, 10:02:22 od Petr Krčmář »


Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #1 kdy: 25. 07. 2016, 10:03:50 »
Nejjednodušší je asi použít standard DLNA, který umí mobily, stejně jako chytré televize. Na „vysílač“ stačí nainstalovat balíček minidlna (určitě je v distribuci), který stačí jednoduše nastavit (hlavně adresáře s videem, případně fotky a mp3) a začne to fungovat přesně jak chceš – na televizi (nebo jinde) je možné procházet obsah a pustit si ho.

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #2 kdy: 25. 07. 2016, 10:44:27 »
DLNA pouzivam jiz ted :D primo pres NAS :D HM hm hm Ok tak budu muset vyresit tu cast na strane clienta :D hlavne tu uzivatelskou :)

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #3 kdy: 25. 07. 2016, 10:51:53 »
Ale priznam se ze mi vadi par veci jako ze nejde pretacet videa tak jsme si prave rikal jestli by to neslo nejak obejit nebo aspon jinym zpusobem zpracovat

PetrM

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #4 kdy: 25. 07. 2016, 12:18:51 »
No vzhledem k tomu, že mám všude Kodi, stačilo média nasdílet přes Sambu rovnou z NASu a je to. RPi dodává trochu inteligence telce, která zvládne maximálně DLNA. Je na něm OSMC.  A všude jedno UI...  :D Nevím, co na tom ještě vymýšlet.


grg

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #5 kdy: 25. 07. 2016, 14:31:15 »
Ja mám podobný, ale trochu odlišný problém. Chcel by som streamovať z PC v lokálnej sieti prúd video dát (filmy) tak, aby sa na androidovom tablete dal pozerať, ale bez možnosti ovplyvniť, čo sa bude streamovať (t.j. deti môžu behať s tabletom po dome, ale pozerajú len to, čo im tam dám).

Skúšal som to s VLC na oboch stranách, ale nepodarilo sa mi pomocou kombinovania nastavení to rozbehať tak, aby na tablete video bežalo plynulo.

Riešil niekto už podobný problém, že by mal presný postup/kombináciu SW a nastavení, aby sa to dalo používať?

PetrM

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #6 kdy: 25. 07. 2016, 15:31:20 »
Já teda odlitkovi dávám víc svobody. Má na NASu svůj účet s heslem, natvrdo nastavený v Kodi a /home/odlitek/Videa obsahuje symlinky, na co smí koukat. Ať se rozhodne, jakou pohádku chce. Aspoň se na tom učí číst názvy ;)

(proč to dělat složitě, když to jde jednoduše, že...)

kk

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #7 kdy: 25. 07. 2016, 23:17:55 »
Ja mám podobný, ale trochu odlišný problém. Chcel by som streamovať z PC v lokálnej sieti prúd video dát (filmy) tak, aby sa na androidovom tablete dal pozerať, ale bez možnosti ovplyvniť, čo sa bude streamovať (t.j. deti môžu behať s tabletom po dome, ale pozerajú len to, čo im tam dám).

Skúšal som to s VLC na oboch stranách, ale nepodarilo sa mi pomocou kombinovania nastavení to rozbehať tak, aby na tablete video bežalo plynulo.

Riešil niekto už podobný problém, že by mal presný postup/kombináciu SW a nastavení, aby sa to dalo používať?

ffmpeg + ffserver, ja takhle posilal video na svuj streamovaci server;) tablet to bude davat pokud se nastavi rozumna kvalita/bitrate, s tabletu to pak decka muzou prehravat treba pomoci vlc

TomBA

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #8 kdy: 26. 07. 2016, 00:05:00 »
PlexMedia Server a klienti na androide, tv, ios......

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #9 kdy: 26. 07. 2016, 07:45:14 »
No vzhledem k tomu, že mám všude Kodi, stačilo média nasdílet přes Sambu rovnou z NASu a je to. RPi dodává trochu inteligence telce, která zvládne maximálně DLNA. Je na něm OSMC.  A všude jedno UI...  :D Nevím, co na tom ještě vymýšlet.

Pokud si kasas triko povedlo se ale nezlobil bych se kdyz by jsi se rozepsal :D

Ja nechci mit doma 5 ruznych rapsberry :D aspon ne na to abych si poustel filmy na TV :D (tolik TV opravdu nemame  :D)
Chtel jsme system neco jako klient server, kdy k rapsberry se budu logovat treba ze dvou zarizeni zaroven :D

Proste abych si na koncovem zarizeni vybral treba podle katergorii nejaky film a server mi vrati link a pak uz budu prehravat primo z nasu :)

TomBA

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #10 kdy: 26. 07. 2016, 09:20:51 »
Chtel jsme system neco jako klient server, kdy k rapsberry se budu logovat treba ze dvou zarizeni zaroven :D
Streamovanie na viacero klientov z rpi v HD kvalite s enkodovaním titulkov je asi nereálne. Musel by si si tie videa pripravit niekde inde. Nehovoriac o viackanálovom zvuku, výberom zvukových stôp (každý klient iná), Dolby DTS, Sonos zvukové systémy, podpore trailerov, rozhovory s hercami, režisérom, triedenia, prístupové práva pre deti (automatický rating podľa IMDB), podpora audiokníh, ...........
Rpi je možné používať ku jednému tv (pripojené cez HDMI) ako komfortný prehrávač medií (napríklad Kodi) aj so správou knižnice, sťahovaním torrentov, titulkov..... ale nie ako server pre viacero klientov.
Pri dnešných cenách a nárokoch na sledovanie TV je asi rozumným kompromisom Nvidia Shield (https://shield.nvidia.com/android-tv) a na tom PlexServer. Tento HW má dostatočný výkon a hlavne SW je schopný ho používať. To všetko pripojené ku TV cez HDMI a na ostatných zariadeniach v sieti klienti. Ak ostatné TV nie sú "smart" tak Android aplikácia na tablete, telefóne a Chromecasty... Na tabletoch, telefónoch, chromebookoch, PC.... tam všade to ide bez problémov. A samozrejme prístup z WAN ak máš rozumný upload.

PetrM

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #11 kdy: 26. 07. 2016, 09:58:20 »
No vzhledem k tomu, že mám všude Kodi, stačilo média nasdílet přes Sambu rovnou z NASu a je to. RPi dodává trochu inteligence telce, která zvládne maximálně DLNA. Je na něm OSMC.  A všude jedno UI...  :D Nevím, co na tom ještě vymýšlet.

Pokud si kasas triko povedlo se ale nezlobil bych se kdyz by jsi se rozepsal :D

Ja nechci mit doma 5 ruznych rapsberry :D aspon ne na to abych si poustel filmy na TV :D (tolik TV opravdu nemame  :D)
Chtel jsme system neco jako klient server, kdy k rapsberry se budu logovat treba ze dvou zarizeni zaroven :D

Proste abych si na koncovem zarizeni vybral treba podle katergorii nejaky film a server mi vrati link a pak uz budu prehravat primo z nasu :)

Co na tom chceš rozepsat?
- Jeden stroj dělá hloupá NAS. Znovu a pomalu: Network Attached Storage.
- Na NASu jsou sdílený adresáře, jeden exkluzivní pro každýho uživatele.
- Pro TV a podobně je tam uživatel Media, který má taky svůj adresář. Je v Sambě nastaven na read only.
- Ostatní se k médiím dostanou s pomocí symlinku na disku. Takže ten samý soubor nebo adresář vidí několik lidí ve svým profilu.
- O interpretaci dat se starí KODI nebo OSMC na zařízení. Nezávisle na ostatních, nezávisle na platformě.
- Raspberry s OSMC je jenom jako přehrávač pro tu jednu TV. Jenom sosají soubory z NASu.
- Přístup mimo domácnost pomocí  OpenVPN (pevná IPv4, tunel IPv6)

Nastavení KODI: spustíš, Videa->Soubory->Přidat, vybereš adresář (pokud je namontovaný adresář uživatele z NASu), nebo vybereš sdílení SMB, proklikáš s  přes workgroup a NAS, zeptá se tě na jméno a heslo, vybereš podadresář a odsouhlasíš.

RPi jako media server je blbost, HD pro tři lidi je bez šance. A proč to nenechat na koncový zařízení, když má výkonu dost a šetří to pásmo... Malina dává víc smyslu jako print server s CUPSem u hloupé tiskárny, nebo za tou telkou.

karel

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #12 kdy: 26. 07. 2016, 10:18:24 »
Pokud ti nejdou některá videa přetáčet ze stávajícího nasu přes DLNA či sambu, tak často bývá problém v samotném videu přes ffmpeg oprav hlavičky nabo metadata já používám pokud mam s videm problém
Kód: [Vybrat]
ffmpeg -i video.avi -acodec copy -vcodec copy video.tmp.avi to iste pro .mp4 přípaně pokud nemáš ffmpeg tak avconv
Některé nasy mají prapodivné dlna servery a né vždy vše funguje jak má, moje telka od samsungu si třeba s mým nasem nikdy moc nerozuměla, nevím proč, řešil jsem to nakonec přes minidlna běžící na turrisu, ten byl připojen na nas přes sambu, nedávno jsem nas zahodil a přímo na turris píchl disk.

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #13 kdy: 26. 07. 2016, 11:10:07 »
No vzhledem k tomu, že mám všude Kodi, stačilo média nasdílet přes Sambu rovnou z NASu a je to. RPi dodává trochu inteligence telce, která zvládne maximálně DLNA. Je na něm OSMC.  A všude jedno UI...  :D Nevím, co na tom ještě vymýšlet.

Pokud si kasas triko povedlo se ale nezlobil bych se kdyz by jsi se rozepsal :D

Ja nechci mit doma 5 ruznych rapsberry :D aspon ne na to abych si poustel filmy na TV :D (tolik TV opravdu nemame  :D)
Chtel jsme system neco jako klient server, kdy k rapsberry se budu logovat treba ze dvou zarizeni zaroven :D

Proste abych si na koncovem zarizeni vybral treba podle katergorii nejaky film a server mi vrati link a pak uz budu prehravat primo z nasu :)

Co na tom chceš rozepsat?
- Jeden stroj dělá hloupá NAS. Znovu a pomalu: Network Attached Storage.
- Na NASu jsou sdílený adresáře, jeden exkluzivní pro každýho uživatele.
- Pro TV a podobně je tam uživatel Media, který má taky svůj adresář. Je v Sambě nastaven na read only.
- Ostatní se k médiím dostanou s pomocí symlinku na disku. Takže ten samý soubor nebo adresář vidí několik lidí ve svým profilu.
- O interpretaci dat se starí KODI nebo OSMC na zařízení. Nezávisle na ostatních, nezávisle na platformě.
- Raspberry s OSMC je jenom jako přehrávač pro tu jednu TV. Jenom sosají soubory z NASu.
- Přístup mimo domácnost pomocí  OpenVPN (pevná IPv4, tunel IPv6)

Nastavení KODI: spustíš, Videa->Soubory->Přidat, vybereš adresář (pokud je namontovaný adresář uživatele z NASu), nebo vybereš sdílení SMB, proklikáš s  přes workgroup a NAS, zeptá se tě na jméno a heslo, vybereš podadresář a odsouhlasíš.

RPi jako media server je blbost, HD pro tři lidi je bez šance. A proč to nenechat na koncový zařízení, když má výkonu dost a šetří to pásmo... Malina dává víc smyslu jako print server s CUPSem u hloupé tiskárny, nebo za tou telkou.

Az tak elementarne jsi to rozepisovat nemusel :D ale dekuji. Me nejde o HD ani nahodu :D pokud bych chtel HD budu resit jen jednu konkretni TV a konec :D mam gigabitovou sit na ni NAS s daty.

Ja chci aby se dalo na XX zarizenich zobrazit jednoduse obsah Nasu a pokud mozno jednoduchym zpusobem jej presentovat :)

TomBA

Re:Jak streamovat film na lokální síť?
« Odpověď #14 kdy: 26. 07. 2016, 12:46:48 »
Ja chci aby se dalo na XX zarizenich zobrazit jednoduse obsah Nasu a pokud mozno jednoduchym zpusobem jej presentovat :)
Práve to je ale otázka, čo je to "jednoducho" a čo je to "presentovat". Lietat pomocou dialkoveho ovladaca po volajakej adresarovej štrukture a hľadať súbor s kryptografickým názvom = DLNA - to neviem či je naozaj "jednoduché" a "presentovat". A potom ešte titulky, ako to budeš riešiť cez DLNA? Práva pre deti?
Proste ak sa pýtaš či vie rpi uspokojivo fungovat ako DLNA server pre viacero zariadení tak odpoveď je NIE.

Ak sa pýtaš či vie rpi uspokojivo fungovať ako media server so všetkými funkčnosťami čo ku tomu v roku 2016 patri tak ANI NAHODOU.

Ak sa pýtaš či je možné používať rpi ako jednoduchý NAS, tak odpoveď je S OBMEDZENIAMI. Mnoho lowend routerov dnes dokáže poskytovať podobné služby s pripojeným USB diskom, ale ten výkon je proste limitujúci.

Ak sa chceš hrať, skúšať čo sa dá a čo sa nedá. Ak je to proste projekt na získanie vedomostí/skúseností, tak to rozhodne treba skúsiť a choď do toho.