Chyba routeru? Přes kabely jede ping, ale ne HTTP. Přes Wifi jede vše.

Petr

Zdravím,

máme doma domácí Wifi router Cisco RV180W. Notebooky k němu připojujeme přes Wifi nebo přes kabely. Před pár týdny přestalo fungovat HTTP - ale pouze, pokud je člověk připojený kabelem. Přes Wifi HTTP jede. Přitom PING jede - v obou případech - i přes kabel i přes Wifi.

Slyšel jsem, že v té době náš poskytovatel internetu UPC dělalo nějaké úpravy připojení, ale nevím, jak by to s tím mohlo souviset - náš router je až za modemem UPC.

Proxy server nikde žádný nastavený nemáme.

Napadá vás, čím to může být? Myslíte, že router je na výměnu? V logu jsem nic špatného nenašel. Zkoušel jsem nahrát nový firmware a resetovat do továrního nastavení - ale to nepomohlo. Prostě při připojení notebooku kabelem přestane jet web (tedy HTTP).

Chyba mě překvapuje i s ohledem na to, že se jedná o značku Cisco - v případě levnýho šmejdu bych ho rovnou hodil do popelnice, ale u Cisca si říkám, jestli není chyba ještě někde jinde...


Díky,
Petr


trubicoid2

chtělo by to víc informací, třeba zkusit po káblu nejen ping a prohlížeč, ale třeba ssh, wget, dns, vím já

a ping jede jako lokální? nebo i třeba ping google.com?

Petr

Jo, ping na www.google.com jede. To HTTP jede na lokální síti taky, ale ven ne -  $ nc www.google.com 80 sice neukončí ihned připojení, ale na GET nedostanu žádnou odpověď... Nejsem teď u routeru, tak nemohu ostatní služby vyzkoušet, ale je to dobrý nápad..

Zkusil bych také HTTPS, jestli to nedělají jen spojení na port 80.

Z toho mála informací, co víme, bych si ale tipl, že jsou problémem velké pakety, a že je tedy nejspíš na routeru špatně nastavené MTU. Můžete zkusit pingu parametrem -s zvětšovat velikost paketu.

Lol Phirae

Vidíš tam tu červenou díru s nápisem RESET? Tak tam strč sponku a 20 sekund drž.


Petr

Tak velikost MTU to není - nastavil jsem 1200 a nejede. HTTPS taky nejede. A zkoušel jsem ještě IMAP a taky nejede. Když se připojíme kabelem napřímo k modemu (bez routeru), tak to funguje.

ehmmm

A misto www prohlizece zkusit nejaky "telnet www.google.com 80" nebo "nc"?

Petr

Jak jsem psal - nc www.google.com 80 se sice připojí, ale při poslání GET requestu už nedostanu odpověď.

Předtím jsem zapomněl napsat - ano, DNS přes kabel funguje.

Pak by bylo dobré tu komunikaci odsledovat přes tcpdump nebo Wireshark, abyste veděl, kdy se přeruší. Ping s velikostí paketu 1200 bajtů projde? Připojení počítače na jiný port routeru a jiným kabelem dělá to samé?

Petr

Vidíš tam tu červenou díru s nápisem RESET? Tak tam strč sponku a 20 sekund drž.

Tak RESET opravdu částečně zafungoval. HTTP už funguje, ale je to hrozně pomalé...

Z toho mi vyplývá, že ten router je asi opravdu na vyhození..

Petr

Vidíš tam tu červenou díru s nápisem RESET? Tak tam strč sponku a 20 sekund drž.

Tak RESET opravdu částečně zafungoval. HTTP už funguje, ale je to hrozně pomalé...

Z toho mi vyplývá, že ten router je asi opravdu na vyhození..

Navíc se zpomalila i Wifi. Prostě je to kaput..


Děkuji všem za reakce a rady!

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nez bych ten router vyhodil, tak bych si pujcil nekde nejaky libovolby jiny a zkusil, jestli s nim to bude fungovat. Aby se nahodou neukazalo, ze soudruzi z UPC maji na siti nebo v modemu nejake totalni zahady, kterym nikdo nerozumi, zejmena pak oni sami.

BTW, nemuze byt, ze ten router je zasrany prachem, blbe se chladi a jednoduse je mu horko? V takovych podminkach HW nekdy dela divne veci.

fedorac

Muze to byt i hardwarem, ale jak uz se objevilo nekolikrat vyse - otestovat poradne MTU. Uz jsem na divne chyby narazil nekolikrat, pomohlo vzdy.

Nestaci nastavit MTU 1200, uz jsem musel davat i nizsi. Netusim proc, nemam cas se dohadovat s providerama.

Vyzkousejte ruzne
ping -s <packet_size> 195.113.144.194  ## linux, dns cesnetu

pro windows gugl

MTU ma byt tusim o 8 niz, nez nejvetsi, co projde. prip gugl.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Tedy jestli nejaky ISP nesezere ani 1200, tak souruzi z NDR asi nekde udelali chybu.

Petr

Díky ještě za dodatečné reakce.

- zkontroluju, jestli router není přehřátý a není v něm prach
- zkusím ještě menší MTU tím pingem
- zkusím ještě jiný router

Pokud něco z toho problém vyřeší, tak to sem ještě postnu.

Mockrát děkuju!