Převodník MOXA

Převodník MOXA
« kdy: 15. 07. 2016, 19:37:46 »
Zdar,
setkal se tu někdo u tohohle převodníku s tím, že po připojení k PC, nastavení IP s počtem virtuálních portů se MOXA připojila k pc, ale po vyndání konektoru se už znova nepřipojila?? Čumim na to jak buk už druhej den a lámu si nad tím hlavu, stejně jako to, že přes
 cat /dev/ttyr00 to nic nezobrazí?


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Převodník MOXA
« Odpověď #1 kdy: 15. 07. 2016, 23:13:04 »
Jste v nedavne dobe uz druhy, kdo na to cumi jak buk: https://forum.root.cz/index.php?topic=13495.0

Pri cteni casem narazite na nejake odkazy na zaplatovane ovladace a na zminku o jakemsi ruskem foru s neoficialnimi ovladaci, ktere muzete zkusit vygooglovat. Pri trose stesti je to ten samy HW, jako mate vy.

Ondro

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #2 kdy: 16. 07. 2016, 07:46:57 »
Aky je to presny model? Aky operacny system pouzivas? Co presne robis?
Co to znamena, ze po vyndani konektoru se uz znova nepripojila? Moxa sa nikde do systemu nepripaja(ak je to moxa ethernet/RS-232). Do linuxu sa namapuju porty cez prikaz
Kód: [Vybrat]
mxaddsvr ip_adresa_moxy pocet_rs-232_portov a v systeme su bez toho, ci je moxa v sieti alebo nie. V subore npreal2d.cf by si mal vidiet ako su porty namapovane. Ak nic nezachytis na porte /dev/ttyr00, tak bud moxa neposlala ziadne data alebo dany PC a moxa z nejakej priciny nevedia spolu komunikovat.

V prvom pripade ako zakladna kontrola sluzia kontrolky na moxe. Ak sa poslu data do moxy, tak na moxe musi pri prenose dat blikat ledka prisluchajuca danemu RS-232 portu. Ak neblikne, tak do moxy ziadne data neprisli a nema, co poslat do PC.
V druhom pripade je zaklad skusit pingnut moxu a skusit sa na nu prihlasit cez webove rozhranie alebo cez telnet. Alebo je aj moxa zle nastavena.Mas nastaveny spravny mod RS-232 portov, sifrovanie,....?

Samozrejme je dobre skusit pouzit najnovsi ovladac z uz spominaneho ruskeho fora.


Re:Převodník MOXA
« Odpověď #3 kdy: 16. 07. 2016, 11:18:42 »
Aky je to presny model? Aky operacny system pouzivas? Co presne robis?
Co to znamena, ze po vyndani konektoru se uz znova nepripojila? Moxa sa nikde do systemu nepripaja(ak je to moxa ethernet/RS-232). Do linuxu sa namapuju porty cez prikaz
Kód: [Vybrat]
mxaddsvr ip_adresa_moxy pocet_rs-232_portov a v systeme su bez toho, ci je moxa v sieti alebo nie. V subore npreal2d.cf by si mal vidiet ako su porty namapovane. Ak nic nezachytis na porte /dev/ttyr00, tak bud moxa neposlala ziadne data alebo dany PC a moxa z nejakej priciny nevedia spolu komunikovat.

V prvom pripade ako zakladna kontrola sluzia kontrolky na moxe. Ak sa poslu data do moxy, tak na moxe musi pri prenose dat blikat ledka prisluchajuca danemu RS-232 portu. Ak neblikne, tak do moxy ziadne data neprisli a nema, co poslat do PC.
V druhom pripade je zaklad skusit pingnut moxu a skusit sa na nu prihlasit cez webove rozhranie alebo cez telnet. Alebo je aj moxa zle nastavena.Mas nastaveny spravny mod RS-232 portov, sifrovanie,....?

Samozrejme je dobre skusit pouzit najnovsi ovladac z uz spominaneho ruskeho fora.

Zdravim,
je to přesně MOXA NPort AI5450IA, má to dva ethernetový vstupy a 4 sériové. Po připojení k firemnímu zařízení začne blikat u patřičného sériového portu LED oranžově, což znamená, že přijímá data.
Ano, do systému ho zadávám pomocí příkazu: sudo ./mxaddsvr IP počet portů
Mám Linux Mint 17.3 Rosa, balík používám ten nejnovětší z RF, nicméně si je stejně budu muset sám upravovat, kvůli jádru.
Poprvé jsme to připojili na firemní testovací zařízení a blikala oranžově LED u patřičného portu, ale chtěl jsem vidět posílaná data nebo se připojit na ten sériový port pomocí příkazu: cat /dev/ttyr01 a padla hláška, že je chyba vstupu/výstupu.
No a já si všiml, že se MOXA občas připojí drátem k laptopu a občas prostě ne. Včera jsem zkoušel nacpat svýmu laptopu pevnou IP a vypadalo to, že to bude fungovat, vypnul jsem DNS a směrování.
Šifrování nemám, mám ho vyplé u portů, je to chyba??
Pak jsem zkoušel propojit dva sériové porty a poslat si skrze terminál text a ve druhém terminálu ho zobrazit. Ale zase nenašlo to sériový port skrze výše uvedený příkaz. Mne napadlo, že tomu vadilo DHCP, včera jsem mu nastavil IP natvrdo, tak uvidíme jestli to dneska půjde. Chyba v instalaci určitě nebude, to by se mi nepovedlo ty porty zavést.

Ondro

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #4 kdy: 16. 07. 2016, 19:20:22 »
No a já si všiml, že se MOXA občas připojí drátem k laptopu a občas prostě ne.
Co tym mylis, ze sa obcas sa pripoji a obcas nie?

Ak ti system zahlasi chybu vstupu/vystupu, tak spojenie s moxou nefunguje a ten port ttyr01 je neaktivny. Ci tomu vadi DHCP neviem, nikdy som to tak nepouzival.
Pouzivam moxy tak10 rokov a je s nimi minum problemov(ak neratam instalaciu drivera na nove jadra). Nastavi sa moxa, na PC sa nainstaloval driver, pridala sa moxa do systemu a uz sa komunikovalo.

Vypnute sifrovanie nevadi, len je potrebne dat pozor aby si napriklad nezapol sifrovanie na moxe a instalacia drivera bola urobena bez podpory sifrovania.


Re:Převodník MOXA
« Odpověď #5 kdy: 16. 07. 2016, 19:54:23 »
No a já si všiml, že se MOXA občas připojí drátem k laptopu a občas prostě ne.
Co tym mylis, ze sa obcas sa pripoji a obcas nie?

Ak ti system zahlasi chybu vstupu/vystupu, tak spojenie s moxou nefunguje a ten port ttyr01 je neaktivny. Ci tomu vadi DHCP neviem, nikdy som to tak nepouzival.
Pouzivam moxy tak10 rokov a je s nimi minum problemov(ak neratam instalaciu drivera na nove jadra). Nastavi sa moxa, na PC sa nainstaloval driver, pridala sa moxa do systemu a uz sa komunikovalo.

Vypnute sifrovanie nevadi, len je potrebne dat pozor aby si napriklad nezapol sifrovanie na moxe a instalacia drivera bola urobena bez podpory sifrovania.

No, vypl jsem DHCP, pingnul jsem se a spojení fungovalo, tak jdu zkusit port, jestli ho to otevře.

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #6 kdy: 16. 07. 2016, 21:23:33 »
No a já si všiml, že se MOXA občas připojí drátem k laptopu a občas prostě ne.
Co tym mylis, ze sa obcas sa pripoji a obcas nie?

Ak ti system zahlasi chybu vstupu/vystupu, tak spojenie s moxou nefunguje a ten port ttyr01 je neaktivny. Ci tomu vadi DHCP neviem, nikdy som to tak nepouzival.
Pouzivam moxy tak10 rokov a je s nimi minum problemov(ak neratam instalaciu drivera na nove jadra). Nastavi sa moxa, na PC sa nainstaloval driver, pridala sa moxa do systemu a uz sa komunikovalo.

Vypnute sifrovanie nevadi, len je potrebne dat pozor aby si napriklad nezapol sifrovanie na moxe a instalacia drivera bola urobena bez podpory sifrovania.

Tak fakt netušim, po vypnutí dhcp se MOXA nahlásí, ping IP jí taky najde, podle blikání LEDky komunikuje po ethernetu, výpis logu dmesg | grep tty jí taky najde, ale prostě příkaz cat /dev/ttyr00 nahlásí chybu vstupu/výstupu.  Možná to bude nějaká prkotina, ale já jí nemlžu najít :-/

M.

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #7 kdy: 16. 07. 2016, 21:43:05 »
A v jakém režimu máš nastavenou tu vlastní Moxu? Je vůbec v tom tom host/driver mode, kdy funguje s Moxáckým ovladačem z PC?
Přeonul byc his ji na TCP server režim, pak máš dostupné t 4 porty na portech 4001 až 4004 a normálně si tlenetme vyzkoušel, že data choí mezi porty, že je elektricky v pořádku.

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #8 kdy: 16. 07. 2016, 21:59:10 »
A v jakém režimu máš nastavenou tu vlastní Moxu? Je vůbec v tom tom host/driver mode, kdy funguje s Moxáckým ovladačem z PC?
Přeonul byc his ji na TCP server režim, pak máš dostupné t 4 porty na portech 4001 až 4004 a normálně si tlenetme vyzkoušel, že data choí mezi porty, že je elektricky v pořádku.

No takhle, teď se ji snažím testovat takto:

pomocí příkazu : sudo ./mxaddsvr 192.168.127.254 4 nastavím IP a porty, nenastavuju data port a command port
Fyzicky jí mam momentálně takto: COM 1 vysílá data a COM 3 je zachytává - přes jeden terminál v Linuxu naslouchám a druhým posílám, jenže tohle právě nejde. Jak jí teda přepnout v Linuxu? Při nastavení driveru jsem si ničeho nevšiml..

M.

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #9 kdy: 16. 07. 2016, 23:28:32 »
Musíš vlézt přímo na lokální web interface té moxy (nebo přes telnet) a v ní nastavit režim v jakém se s ní bude komunikovat. Pokud chceš používat moxa driver v PC, tak požadovaný režim je "Real COM Mode" nastavit pro každý port. Aspoň u modelu IA5250A, co bude stejné s tím tvým čtyřportovým (u některých se režim jmenuje "Host Based / Driver Mode"). Nicméně dlouholeté zkušenosti z provozu, tak používáme jen "TCP server" mode a na drivery od Moxy kašleme (aplikace se spojuje přímo na TCP port vyhrazený pro daný port a komunikuje přes něj).

Jinak u některých typů Mox ještě bývají zrady terminátory pro RS422/485 linku. Ty se nastavují přes switche uvnitř. Pokud jsou zapnuté a Moxa je používána jako RS232 linka, tak některé zařízení dělají kraviny, musí se switchema ty odpory odpojit a je to v klidu (ten problém ale asi jsme měli jen u osmi  a víceportových verzí do racku z řady 5650).

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #10 kdy: 16. 07. 2016, 23:53:22 »
Musíš vlézt přímo na lokální web interface té moxy (nebo přes telnet) a v ní nastavit režim v jakém se s ní bude komunikovat. Pokud chceš používat moxa driver v PC, tak požadovaný režim je "Real COM Mode" nastavit pro každý port. Aspoň u modelu IA5250A, co bude stejné s tím tvým čtyřportovým (u některých se režim jmenuje "Host Based / Driver Mode"). Nicméně dlouholeté zkušenosti z provozu, tak používáme jen "TCP server" mode a na drivery od Moxy kašleme (aplikace se spojuje přímo na TCP port vyhrazený pro daný port a komunikuje přes něj).

Jinak u některých typů Mox ještě bývají zrady terminátory pro RS422/485 linku. Ty se nastavují přes switche uvnitř. Pokud jsou zapnuté a Moxa je používána jako RS232 linka, tak některé zařízení dělají kraviny, musí se switchema ty odpory odpojit a je to v klidu (ten problém ale asi jsme měli jen u osmi  a víceportových verzí do racku z řady 5650).

Můžeš mi dát na sebe mail, abychom to probrali hloubš? Tohle vypadá dost sofistikovaně a nerad bych se v tom ztratil...

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #11 kdy: 17. 07. 2016, 17:35:18 »
Musíš vlézt přímo na lokální web interface té moxy (nebo přes telnet) a v ní nastavit režim v jakém se s ní bude komunikovat. Pokud chceš používat moxa driver v PC, tak požadovaný režim je "Real COM Mode" nastavit pro každý port. Aspoň u modelu IA5250A, co bude stejné s tím tvým čtyřportovým (u některých se režim jmenuje "Host Based / Driver Mode"). Nicméně dlouholeté zkušenosti z provozu, tak používáme jen "TCP server" mode a na drivery od Moxy kašleme (aplikace se spojuje přímo na TCP port vyhrazený pro daný port a komunikuje přes něj).

Jinak u některých typů Mox ještě bývají zrady terminátory pro RS422/485 linku. Ty se nastavují přes switche uvnitř. Pokud jsou zapnuté a Moxa je používána jako RS232 linka, tak některé zařízení dělají kraviny, musí se switchema ty odpory odpojit a je to v klidu (ten problém ale asi jsme měli jen u osmi  a víceportových verzí do racku z řady 5650).

Tohle je teda dost zapeklitý, instaloval jsem si na Mint telnet,
v terminálu dal telnet IP a napíše to jen tohle: telnet: unable to connect to remote host: No route to host.

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #12 kdy: 17. 07. 2016, 18:37:15 »
Musíš vlézt přímo na lokální web interface té moxy (nebo přes telnet) a v ní nastavit režim v jakém se s ní bude komunikovat. Pokud chceš používat moxa driver v PC, tak požadovaný režim je "Real COM Mode" nastavit pro každý port. Aspoň u modelu IA5250A, co bude stejné s tím tvým čtyřportovým (u některých se režim jmenuje "Host Based / Driver Mode"). Nicméně dlouholeté zkušenosti z provozu, tak používáme jen "TCP server" mode a na drivery od Moxy kašleme (aplikace se spojuje přímo na TCP port vyhrazený pro daný port a komunikuje přes něj).

Jinak u některých typů Mox ještě bývají zrady terminátory pro RS422/485 linku. Ty se nastavují přes switche uvnitř. Pokud jsou zapnuté a Moxa je používána jako RS232 linka, tak některé zařízení dělají kraviny, musí se switchema ty odpory odpojit a je to v klidu (ten problém ale asi jsme měli jen u osmi  a víceportových verzí do racku z řady 5650).

Ta MOXA je marná, ani přes telnet se tam nepřipojí, zadání IP do browseru je taky marný.
Tak to asi bude kravit díky těm odporům..

M.

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #13 kdy: 17. 07. 2016, 19:26:19 »
A jakou IP/síť máš v tom počítači? Pokud nemáš ani kompl nastavne na IP ze segmentu té moxy, tak se nespojíš.
 192.168.127.254 je tovární výchozí IP té moxy, tka si kompl nastav do stjené sítě a pak se spojíš a nejlépe bude nastavit moxu do tvé sítě, ať nemusíš dělat šaškárny. Moxa odpovídá normálně na ping, takže dokud nebude fungovat odpověď na ping, nemá smysl s telnet/prohlížečem něco nastavovat.
Takže bnych do počítače vrazil něco jako:
ip addr add 192.168.127.250/24 dev eth0
A pak se snad půjde na tu Moxu spojit a nastavit ji k obrazu svému a aby zapadla do lokální sítě.

Re:Převodník MOXA
« Odpověď #14 kdy: 17. 07. 2016, 19:43:47 »
A jakou IP/síť máš v tom počítači? Pokud nemáš ani kompl nastavne na IP ze segmentu té moxy, tak se nespojíš.
 192.168.127.254 je tovární výchozí IP té moxy, tka si kompl nastav do stjené sítě a pak se spojíš a nejlépe bude nastavit moxu do tvé sítě, ať nemusíš dělat šaškárny. Moxa odpovídá normálně na ping, takže dokud nebude fungovat odpověď na ping, nemá smysl s telnet/prohlížečem něco nastavovat.
Takže bnych do počítače vrazil něco jako:
ip addr add 192.168.127.250/24 dev eth0
A pak se snad půjde na tu Moxu spojit a nastavit ji k obrazu svému a aby zapadla do lokální sítě.

Na stejný síti to mam nastavený od začátku co jsem deaktivoval DHCP.
Moje nastavení v laptopu: IP: 192.168.127.200
                                         netmask: 255.255.255.0
                                         brána: 255.255.255.0

Na ping to odesílá a ethernet LED u moxy bliká, nicméně opravdu v browseru se po zadání IP nic nezobrazí a ani telnet nic nenajde :(