Potřebné znalosti pro pozici Java junior

Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« kdy: 12. 07. 2016, 14:43:46 »
Zdravím, chtěl bych se zeptat, co zhruba by měl umět člověk, který by chtěl jít na pozici jako java junior developer/tester. Neuvádím konkrétní náplň práce, je toho spousta, ale velice často chtějí znalosti různých frameworky a testování, např. Spring, JUnit... a k tomu navíc třeba SQL. Jde mi o to, zda bych takovou pozici zvládl, protože např. s žádným frameworkem jsem nikdy nedělal, navíc jsem čerstvým absolventem FEKTu na VUT (jen Bc.) a uvědomuju si, že na to může potenciální zaměstnavatel skrze programování koukat jako na odpad. Javu jsem měl na střední (IT), pak jeden semestr tady, ale stejně se musím přiznat, že při programování třeba projektu anebo bakalářky jsem se naučil mnohem víc, než za celou střední + 1 semestr. Chtěl bych při studiu aspoň na částečný úvazek to zkusit, ale holt nechci jít na pohovor s tím, že žádný framework neumím a prohlašovat o sobě, že jsem talentovaný, nadaný a nevím jaký student je na můj vkus moc sebevědomé.
Pokud jste někdo na nějakém podobném pohovoru byl a víte, jak to s tou náročností na juniora bude, byl bych moc vděčný za jakýkoliv příspěvek :-)
Děkuji, D.


Kalousek

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #1 kdy: 12. 07. 2016, 15:04:08 »
Musis vedet co to je ta Java. Ze je to program na delani programu. A musis byt dobrej hacker

Cek

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #2 kdy: 12. 07. 2016, 15:08:48 »
Boze uz zas?  :P  :'(

Zkus si projit starsi temata, myslim, ze to tam bylo aspoň 5x rozebirano....jenom bud varovan, ze vždycky to skončilo pomerovanim kdo ho ma jak dlouhého a za kolik by ani z postele nevylez :-)

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #3 kdy: 12. 07. 2016, 15:13:54 »
Ok, díky.
Pro potenciální ostatní - ani už to neřešte. Sorry.
Ještě jednou díky.

Andre

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #4 kdy: 12. 07. 2016, 15:29:02 »
Právě chodím na pohovory a určitě se pořádně nauč SQL, to chtějí snad všude. I na testery. Jaké JOINy jsou, jak spojit tabulky atd. Dále to chce angličtinu a nějaké základy logiky. A ideálně si něco malého doma napiš např. v té Javě.


Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #5 kdy: 12. 07. 2016, 16:01:18 »
Právě chodím na pohovory a určitě se pořádně nauč SQL, to chtějí snad všude. I na testery. Jaké JOINy jsou, jak spojit tabulky atd. Dále to chce angličtinu a nějaké základy logiky. A ideálně si něco malého doma napiš např. v té Javě.
Díky, moc mi to pomohlo :-)

kutr

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #6 kdy: 12. 07. 2016, 17:37:34 »
Neboj se, zkus to určitě něco najdeš. Jenom ze začátku nepočítej s nějak vysokým platem. Já jsem začal pracovat na částečný úvazek po prváku na bakalářoj, toho co jsem nevěděl byly mraky, ale firmě to nevadilo, všechno mě naučili (např. ze začátku jsem dělal hlavně prototypy programů co chtěli prosadit u vedení, pak se to celé zahodilo a udělal to pořádně někdo jiný). Jenom ten plat z počátku nebyl o moc lepší než u manuální brigády, ale rozhodně to stálo za to. Pokud máš hotové Bc. tak není co řešit, hlavně se to neboj zkusit.

Juro

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #7 kdy: 12. 07. 2016, 17:45:12 »
Vobec sa tym netrap, nevies si predstavit, co vsetko chodi na pohovory. Mal som uchadzacov na junior java poziciu, ktori nevedeli rozdiel medzi public a private metodou. Je fakt, ze nepresli, ale len aby si vedel, aku mas konkurenciu.

Mozno ocaris aj bez znalosti 3 zo 4 technologii v inzerate. Kto vie, kto ho pisal a ao vazne to myslel.

javaman

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #8 kdy: 12. 07. 2016, 17:46:21 »
Nejde o to, co umíš, ale jestli na to vůbec máš. I bez praxe s pořádnou hlavou tě budou chtít. Naopak to už moc nefunguje, i když v korporacích teplé místo problém sehnat není.

Jak tě to napadlo a proč do toho chceš jít?

Právě chodím na pohovory a určitě se pořádně nauč SQL, to chtějí snad všude. I na testery. Jaké JOINy jsou, jak spojit tabulky atd.

To je tak pro lemply, kteří budou dělat celý den CRUDy. Úplně zbytečné. Je to jako bys říkal, že jsi lopata a na víc nemáš :D

javaman

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #9 kdy: 12. 07. 2016, 17:48:06 »
Vobec sa tym netrap, nevies si predstavit, co vsetko chodi na pohovory. Mal som uchadzacov na junior java poziciu, ktori nevedeli rozdiel medzi public a private metodou. Je fakt, ze nepresli, ale len aby si vedel, aku mas konkurenciu.

Mozno ocaris aj bez znalosti 3 zo 4 technologii v inzerate. Kto vie, kto ho pisal a ao vazne to myslel.

Tak to je strašnej problém! Jak vůbec mohli, co? Proč tě taková blbost zajímá u juniora? Uměl CS? Vyznal se v tom trochu? Dokázal řešit problémy?

moutzl

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #10 kdy: 12. 07. 2016, 18:33:12 »
nejrozumnejsi bude se naucit programovat v nejakym programovacim jazyku

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #11 kdy: 12. 07. 2016, 18:35:58 »
Nejde o to, co umíš, ale jestli na to vůbec máš. I bez praxe s pořádnou hlavou tě budou chtít. Naopak to už moc nefunguje, i když v korporacích teplé místo problém sehnat není.

Jak tě to napadlo a proč do toho chceš jít?

No víš jak, to já nepoznám, jestli na to hlavu mám. A i kdybych měl, tak si netroufnu tvrdit, že mám. A co jak mě napadlo? Tak já tak nějak od střední počítal s tím, že budu s tím programováním chtít pokračovat. Měl jsem v plánu jít na ČVUT do Prahy, chodil tam náš učitel a byl spokojený. Jenže z osobních důvodů jsem mohl jít studovat jen do Brna, a myslel jsem si, že FIT bych neudělal, na netu vždycky píšou, že je to dost těžké. Tak jsem šel na teleinformatiku na FEKT, sítě mě v té době zajímaly v rámci předmětů na SŠ taky... Ale pořád bych tak nějak raději programoval a nechci se smířit s tím, že budu zapojovat v domácnostech routery :-D

Kolemjdoucí

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #12 kdy: 12. 07. 2016, 18:38:45 »
Právě chodím na pohovory a určitě se pořádně nauč SQL, to chtějí snad všude. I na testery. Jaké JOINy jsou, jak spojit tabulky atd.

To je tak pro lemply, kteří budou dělat celý den CRUDy. Úplně zbytečné. Je to jako bys říkal, že jsi lopata a na víc nemáš :D

Člověka který neumí SQL aspoň na úrovni různých variant joinů je potřeba vyhodit. Ne proto že by ty joiny při práci měl psát ručně, ale proto že nerozumí tomu jak ta technologie funguje, a takoví programátoři jsou nepoužitelní - nebo co hůř, mohou se chvíli tvářit že něco dělají, ale opravovat to potom po nich je zbytečná práce kterou je možno si ušetřit tím že je včas vyhodíte.

stpd

Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #13 kdy: 12. 07. 2016, 18:41:24 »
Tak to je strašnej problém! Jak vůbec mohli, co? Proč tě taková blbost zajímá u juniora? Uměl CS? Vyznal se v tom trochu? Dokázal řešit problémy?

To teda strašný problém je! Ak niekto nepozná základné veci, ktoré musí poznať snáď každý priemerný stredoškolák, ktorý si občas zaprogramuje v nejakom objektovom jazyku, tak pochybujem, že taký človek bude pre firmu prínosom a to nech už je akokoľvek dobrý v riešení problémov. Myslím, že lepší by bol už aj ten priemerný "blbec", ktorého to programovanie aspoň baví.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Potřebné znalosti pro pozici Java junior
« Odpověď #14 kdy: 12. 07. 2016, 20:08:33 »
Jako nevim, mozna jsem staromodni, ale pokud se nekdo hlasi na Java pozici a nezna uplne zaklady jako modifikatory pristupu, tak tam IMO nema ani co delat a akorat se ztrapnuje a plytva casem jak svym tak firmy.

Vysel jsem z FITu, nemel jsem zadnou komercni praxi, ale vzali me na zkousku a pak me i nabrali. Myslim, ze me hodne pomohlo, ze jsem mel na GitHubu celkem zajimavou vec. A to dokonce v jinem jazyce, nez ve kterem pracuji. Nedovedu si ale predstavit, ze bych tam sel na pohovor bez jakychkoliv zkusenosti (byt nekomercnimi) se vsemi technlogiemi, co pozaduji.

Takze za me si urcite zkus neco vetsiho nez hello world napsat, hodit na GitHub a pripadne to chvili udrzovat, pokud to nekdo pouzije. Hlavne to neprezen se zaberem, staci mala konzolova utilitka, hlavne at to dodelas ;).