Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #30 kdy: 12. 07. 2016, 12:14:19 »
Aplikovatelnost dnes je naprosto nulová, tak by bylo načase tu relikvii odpískat, nevymýšlet zbytečné kokotiny typu null MX záznam a uzavřít to s tím, že pokud někdo nemá MX záznam, tak prostě emaily nechce přijímat. Ono to totiž především nefunguje. A záznamy na doménu směřují na webserver, kam nejde nic doručit, protože tam nic poštu nepřijímá.

Opravdu? A to řekl kdo, že záznam na doménu musí směřovat na web? Nebo na web serveru nesmí být mail server? To je taky nějaké RFC?
Já třeba na svým VPS mám web i svoji poštu. Popravdě můj web pro mou doménu je jenom Roundcube pro poštu.

Jestli to má, nebo nemá smysl, to je věc názoru. Já MX nastavený mám a nevidím důvod, proč bych mít neměl, ale to neznamená, že někdo jiný ten důvod nemá. Dokud to nikdo nepředělal, je pošta bez MX zcela korektní stav a jestli chceš řešit, proč někomu nechodí pošta, je to tvoje volba. Každopádně to je v takovém případě tvoje chyba a tvoje nedodržení RFC.


Lol Phirae

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #31 kdy: 12. 07. 2016, 12:41:29 »
Opravdu? A to řekl kdo, že záznam na doménu musí směřovat na web? Nebo na web serveru nesmí být mail server? To je taky nějaké RFC? ...  jestli chceš řešit, proč někomu nechodí pošta, je to tvoje volba. Každopádně to je v takovém případě tvoje chyba a tvoje nedodržení RFC.

Z praxe vím, že v nějakých 95% procentech případů nefunguje. Teoreticky onanovat nad RFC archaismy mě fakt nebaví, a uživatelům to taky nevyhovuje, protože to prostě prakticky nefunguje. Proč, to bylo již mnohokrát vysvětleno. Na to, aby si uživatelé napřímo pokecali ze stroje A na stroj B, je tady nějakých 20 let instant messaging. Ne SMTP. To, že nechodí pošta, budu muset řešit v každém případě. S tím rozdílem, že pokud se vyseru na hovadiny z doby kamenné obsažené v RFC, tak to, že nechodí pošta, zjistím ihned, ne po několika dnech.

Končím nesmyslnou debatu.

Sten

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #32 kdy: 12. 07. 2016, 12:51:44 »
Aplikovatelnost dnes je naprosto nulová, tak by bylo načase tu relikvii odpískat, nevymýšlet zbytečné kokotiny typu null MX záznam a uzavřít to s tím, že pokud někdo nemá MX záznam, tak prostě emaily nechce přijímat. Ono to totiž především nefunguje. A záznamy na doménu směřují na webserver, kam nejde nic doručit, protože tam nic poštu nepřijímá.

Už jsi na své webservery nastavit HTTP SRV záznamy? Nebo spoléháš na totéž, co odmítáš pro e-maily, pro HTTP?

Ale to není můj problém, že správce je moc shnilej na to, aby tam za 30 let nadatloval MX záznam. Uživatelé fakt neocení, aby kvůli prehistorické kravině v nějakém RFC hnil nedoručitelný mail tři dny ve frontě, je to úplný nesmysl bez věcného opodstatnění a navíc to ani nefunguje; maily se opravu většinou nenacházejí na stejném stroji, kde běží web.

Pokud má někdo SMTP server na jiném stroji, pak si nastaví MX záznam. Pokud někdo má XMPP server na jiném stroji, pak si nastaví XMPP SRV. Pokud to nemá, pak to zřejmě chce doručovat na tentýž stroj. A funguje to.

Jako hlavně - ten MTA umožňuje snadno tu poštu buď rovnou odmítnout, nebo přijmout s tím, že se s ní pak bude zacházet jako s každou jinou (což ve výsledku znamená - několik dní bude hnít ve frontě, několik dní se budem snažit doručovat zcela nesmyslně na webservery, a ve finále se to stejně vrátí odesilateli.) Nic takového, jak "zkus to jen jednou/dvakrát/třikrát" tam není. A ano, unreachable je normální běžně se vyskytující stav, podle kterého opravdu nic nerozliším.

Asi jsi chtěl napsat neumím to nastavit ;)

V tom RFC je naprosto neobhajitelná, iracionální relikvie nemající dnes žádné opodstatnění, která fungování věcí akorát zhoršuje a zneprůhledňuje. Jelikož ale ty RFC jsou zjevně pro tebe svatým písmem, možná mi poradíš, kam doručovat ty emaily poslané na address-literal - mám si pokaždé hodit korunou, nebo nějakého nešťastníka vylosovat trvale (dokud si nezačne stěžovat), nebo pro jistotu začít spamovat všechny, kdo mají mailovou schránku se stejným jménem? (O tom, že na adresu typu mailbox@[1.2.3.4] bude něco posílat akorát pomatený ruský/čínský spambot, se vůbec nezmiňuju.)

Jak řešíš na web serveru, když prohlížeč nepošle Host? Protože to je naprosto stejná situace. (A řešení je jednoduché: pokud máš jenom virtuální transport, tak takový e-mail prostě odmítneš. Posílání bez MX či na IP adresu je typicky určeno pro lokální transport.)

Z praxe vím, že v nějakých 95% procentech případů nefunguje. Teoreticky onanovat nad RFC archaismy mě fakt nebaví, a uživatelům to taky nevyhovuje, protože to prostě prakticky nefunguje. Proč, to bylo již mnohokrát vysvětleno. Na to, aby si uživatelé napřímo pokecali ze stroje A na stroj B, je tady nějakých 20 let instant messaging. Ne SMTP. To, že nechodí pošta, budu muset řešit v každém případě. S tím rozdílem, že pokud se vyseru na hovadiny z doby kamenné obsažené v RFC, tak to, že nechodí pošta, zjistím ihned, ne po několika dnech.

Vysvětleno bylo akorát to, že zrovna u tebe to nefunguje. Naopak jsem nahoře celkem jasně uvedl (a i vyzkoušel), že z normálního mailserveru to funguje.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #33 kdy: 12. 07. 2016, 13:14:58 »
Z praxe vím, že v nějakých 95% procentech případů nefunguje. Teoreticky onanovat nad RFC archaismy mě fakt nebaví, a uživatelům to taky nevyhovuje, protože to prostě prakticky nefunguje. Proč, to bylo již mnohokrát vysvětleno. Na to, aby si uživatelé napřímo pokecali ze stroje A na stroj B, je tady nějakých 20 let instant messaging. Ne SMTP. To, že nechodí pošta, budu muset řešit v každém případě. S tím rozdílem, že pokud se vyseru na hovadiny z doby kamenné obsažené v RFC, tak to, že nechodí pošta, zjistím ihned, ne po několika dnech.

Končím nesmyslnou debatu.
Z praxe vím, že když mi tu přes mail servery proteče 50k příchozích a 30k odchozích zpráv denně, tak každé nestandardní nastavení se mi vymstí. Kolikrát je problém přesvědčit někoho, že má špatně nastavený svůj server, i když je to pravda. Nedokážu si představit, že bych ještě někomu vysvětloval, že má svůj server nastavený dobře, ale mně se to zrovna nelíbí.

A znovu a naposledy - pokud je protistrana ve stavu temporary failure, tak to prostě ihned nezjistíš, pokud nemáš vyřešený delay notify, případně vypnutý retry, což by ovšem vedlo k nesmyslnému spamování uživatelů, proti kterému jsi tak bojoval.

Takže ať se ti to líbí, nebo ne, tvůj přístup má reálně jediný přínos a to o delay notify čas rychlejší upozornění na buď korektně nastavený server, který jsi se rozhodl ignorovat, nebo na to, že uživatel posílá email na doménu, která nemá mail server, nebo na chybu v zadání domény u emailu, která zcela náhodou existuje a nemá mail server, případně má, ale podle tebe špatně nastavený.
Nevýhodou je potom nemožnost komunikace s korektně nastaveným serverem, vůbec neřešíš delay notify, respektive podle toho co jsi psal ani nevíš, co to přesně dělá.

A jinak ano, tato debata opravdu nemá cenu a končím s ní.

Lol Phirae

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #34 kdy: 12. 07. 2016, 13:31:33 »
Vysvětleno bylo akorát to, že zrovna u tebe to nefunguje. Naopak jsem nahoře celkem jasně uvedl (a i vyzkoušel), že z normálního mailserveru to funguje.

Ano, funguje to pro případ magorů, kteří 25 hodin denně onanují nad obskurní pitomostí v RFC a skutečně přijímají poštu tam, kam ten A záznam ukazuje, přičemž občas napíšou pohoršený blogísek o tom, jak je to hrozné, že skoro všichni na to RFC kašlou. U zbytku populace, která to prostě jen zapomněla nastavit, to nefunguje. Tomu zbytku populace totiž běží web někde na hostingu, tam taky logicky směřuje A záznam pro doménu a poštu tam rozhodně nic nepřijímá.

Jelikož si lidé více posílají emaily s tím zbytkem populace než s onanujícími magory, tak uzavírám, že to prostě v drtivé většině případů nefunguje. Což je skutečně šokantní závěr, srovnatelný snad s objevem mimozemského života, a vysvětlit to onanujícímu magorovi je tudíž nad lidské síly. Tak kluci hoňte dál, hlavně že vás to baví.


Sten

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #35 kdy: 12. 07. 2016, 13:47:18 »
Ano, funguje to pro případ magorů, kteří 25 hodin denně onanují nad obskurní pitomostí v RFC a skutečně přijímají poštu tam, kam ten A záznam ukazuje, přičemž občas napíšou pohoršený blogísek o tom, jak je to hrozné, že skoro všichni na to RFC kašlou. U zbytku populace, která to prostě jen zapomněla nastavit, to nefunguje. Tomu zbytku populace totiž běží web někde na hostingu, tam taky logicky směřuje A záznam pro doménu a poštu tam rozhodně nic nepřijímá.

Jsi zřejmě jediný, kdo na to RFC kašle. Opět a znovu, normální firmy (včetně Seznamu či Google) to RFC implementují správně.

Jestli tam něco e-maily přijímá nebo ne, má rozhodnout ten server, ne ty. Představ si, že mám servery, kde nic nepřijímá HTTP. To bychom asi měli nastavit webové prohlížeče, aby ignorovaly všechny servery, které nemají HTTP SRV, že? Ono by se totiž mohlo stát, že by se někdo mohl pokusit tam připojit a pak mu to bude timeoutovat!

Jelikož si lidé více posílají emaily s tím zbytkem populace než s onanujícími magory, tak uzavírám, že to prostě v drtivé většině případů nefunguje. Což je skutečně šokantní závěr, srovnatelný snad s objevem mimozemského života, a vysvětlit to onanujícímu magorovi je tudíž nad lidské síly. Tak kluci hoňte dál, hlavně že vás to baví.

Onanuješ tu akorát ty nad svými servery. Nám ostatním, kteří nemáme to neuvěřitelné štěstí, že používáme tvoje dokonale nastavené servery, to totiž funguje i bez MX, aniž bychom nad tím museli přemýšlet.

Sten

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #36 kdy: 12. 07. 2016, 13:53:27 »
Mimochodem mám doménu, kde MX nemám, a kromě serverů pár vykuků, kterým, když jsem to zjišťoval, vadí, že používám doménu .online (protože jim kdysi kdosi podobně nesmyslně nakukal, že TLD můžou mít maximálně 3 znaky) a vůbec ne chybějící MX, nemám s e-maily problém. Ale zřejmě jsem neměl to štěstí používat tvoje servery.

Lol Phirae

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #37 kdy: 12. 07. 2016, 13:59:11 »
Představ si, že mám servery, kde nic nepřijímá HTTP. To bychom asi měli nastavit webové prohlížeče, aby ignorovaly všechny servery, které nemají HTTP SRV, že? Ono by se totiž mohlo stát, že by se někdo mohl pokusit tam připojit a pak mu to bude timeoutovat!

A co jako? Pokud něco "nepřijímá HTTP", tak to uvidím hned. Ne, že ten požadavek bude hnít několik dní ve frontě. To je zase srovnání jak stehno. Nic blbějšího už tam kluci nemáte? MX záznam by bylo možné samozřejmě nahradit SRV záznamem, ale to tady nikdo nediskutuje. Tady se bavíme o tom, že se nějaký honibrk usilovně snaží předsvědčít ostatní, ať mu furt dokola zkoušejí posílat poštu, přičemž se neobtěžuje sdělit, kam že to má být. A svoji shnilost "zdůvodňuje" tím, že ho k tomu přece nic nenutí, ono přeci to RFC, kde se hovoří o tom, jak v roce 1986 posílal franta@office1645.deptofsillywalks.acme.corp napřímo vzkazy s ferda@frantuvmegastroj.kotelna.com, že večer skočej na pivo, na to pamatuje, tak se jim to přeci nesmí rozbíjet.

Jenda

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #38 kdy: 12. 07. 2016, 14:12:28 »
V těch RFC jsou historické přežité kraviny nesloužící žádnému rozumnému účelu.
Jsou a já taky některé věci z RFC úmyslně porušuju. Ale tohle mezi ně podle mě nepatří…

Ano, z firem, jejichž admin je za 30 let líný přidat MX záznam, se rekrutují ty hlavní, mnohamiliardové zakázky.

Já jsem nemohl být 30 let líný přidat MX záznam prostě proto, že ještě 30 let nežiju.

Z praxe - chybějící záznam v drtivé většině případů je buď výsledkem toho, že nějaký patlal (místní ISP) zřizuje svým zákazníkům mailové schránky u sebe a s MX se vůbec neobtěžuje
Ptlal je proto, že nenastavil MX záznam, nebo proto, že je malý ISP, a tudíž není hoden toho, aby mu Velký Lol doručoval poštu?

nebo tím, že si někdo přesunul maily z webhostingu k sobě/jinam kvůli nevyhovující kapacitě schránky a původní MX záznam sice smazal, ale nový už nepřidal.
Tak to si snad všimne tak, že mu nechodí vůbec žádná pošta, ne?

V tom RFC je naprosto neobhajitelná, iracionální relikvie nemající dnes žádné opodstatnění, která fungování věcí akorát zhoršuje a zneprůhledňuje
Naopak já si myslím, že 1) je nesmysl mít extra záznamy pro HTTP a HTTPS a IMAP a POP3 a SMTP a Jabber a ..., když to je zrovna všechno na jedné adrese, 2) relikt je, že je to MX a ne SRV s obecnými metadaty.

A co jako? Pokud něco "nepřijímá HTTP", tak to uvidím hned. Ne, že ten požadavek bude hnít několik dní ve frontě.

To není pravda. Jednak pokud to na SYN na port 80 nepošle RST, ale paket tiše sežere, tak čekáš na timeout svého TCP stacku (klidně několik minut), jednak já když se snažím někam takhle dostat s browserem a zrovna to nefunguje, tak si řeknu, že jim to zrovna zheblo, a zkouším to znova -- stejně jako u mailu.

Tady se bavíme o tom, že se nějaký honibrk usilovně snaží předsvědčít ostatní, ať mu furt dokola zkoušejí posílat poštu, přičemž se neobtěžuje sdělit, kam že to má být.
Já jsem se to obtěžoval sdělit, normálně se to resolvne Ačkem/AAAAčkem jako všechny ostatní služby.

Sten

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #39 kdy: 12. 07. 2016, 14:18:24 »
A co jako? Pokud něco "nepřijímá HTTP", tak to uvidím hned. Ne, že ten požadavek bude hnít několik dní ve frontě. To je zase srovnání jak stehno. Nic blbějšího už tam kluci nemáte?

Nebo taky ne, pokud to nepošle RST.

To, že to bude hnít několik dní, znamená, že to tak správce nastavil. Správce odesílajícího serveru — tedy ty. Ne správce přijímajícího serveru.

MX záznam by bylo možné samozřejmě nahradit SRV záznamem, ale to tady nikdo nediskutuje.

Což tu nikdo nediskutuje, protože RFC 2782 nedovoluje použít SMTP SRV. Protože MX je SMTP SRV.

Tady se bavíme o tom, že se nějaký honibrk usilovně snaží předsvědčít ostatní, ať mu furt dokola zkoušejí posílat poštu, přičemž se neobtěžuje sdělit, kam že to má být. A svoji shnilost "zdůvodňuje" tím, že ho k tomu přece nic nenutí, ono přeci to RFC, kde se hovoří o tom, jak v roce 1986 posílal franta@office1645.deptofsillywalks.acme.corp napřímo vzkazy s ferda@frantuvmegastroj.kotelna.com, že večer skočej na pivo, na to pamatuje, tak se jim to přeci nesmí rozbíjet.

Obtěžuje se sdělit. Uvedl doménu, která má platný A nebo AAAA záznam. To je naprosto dostačující.

A ty už máš u svých serverů HTTP SRV záznamy nebo jsi shnilý a zdůvodňuješ to tím, že „tě k tomu přece nic nenutí“?

Lol Phirae

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #40 kdy: 12. 07. 2016, 14:32:30 »
To, že to bude hnít několik dní, znamená, že to tak správce nastavil. Správce odesílajícího serveru — tedy ty. Ne správce přijímajícího serveru.

A co by tam asi tak správce "přijímajícího" serveru nastavil, když tam žádný "přijímající" server není? A hnít to tam bude několik dní, protože stejně tak tam hnít budou několik dní všechny ostatní maily, které přijmu jako doručitelné. Např. ty, u kterých příjemce usilovně hlásí dočasnou chybu 452, protože "over quota". S tím rozdílem, že se občas stane, že si adresát všimne, že mu nechodí nové maily a schránku si třeba po víkendu promaže, takže je reálná šance, že se to třeba po dvou dnech doručí. Šance, že někdo zprovozní SMTP na tom webserveru na hostingu, se limitně blíží nule - od toho tam ze zatraceně dobrých důvodů mají vyhrazené stroje. Ze stejně dobrých důvodů si koncové stroje už desítky let neposílají zprávy napřímo přes SMTP. Ale honibrk stále usilovně nostalgicky honí, honí a honí...

ha.run

Re:Rýchlo nabúchať mail server na prijatie jedneho mailu...
« Odpověď #41 kdy: 12. 07. 2016, 15:11:38 »
Tady se bavíme o tom, že se nějaký honibrk usilovně snaží předsvědčít ostatní, ať mu furt dokola zkoušejí posílat poštu, přičemž se neobtěžuje sdělit, kam že to má být.
Já jsem se to obtěžoval sdělit, normálně se to resolvne Ačkem/AAAAčkem jako všechny ostatní služby.

a ja som podakoval za tento novy poznatok :)