Žaloba za Švarc systém

Stan

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #15 kdy: 23. 06. 2016, 13:44:48 »
Jenom věcná poznámka:

1, to, že někdo fakturuje i pro někoho jiného, neznamená, že nejde o švarcsystém. Mezi veřejností koluje pár takovýchto údajných příznaků, které údajně mají prokázat, že o švarc nejde (například ještě vlastní nářadí apod...). Právníci to označují za pověry. V legislativě se píše jenom něco o tom, že vztah má mít charakter zaměstnání. Až soud definitivně určí, co to v daném případě znamená.

2, nejde jenom o pokutu. Jde i o doplacení všech odvodů, které by se při pracovním poměru musely odvádět. Takže daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění a taky zákonné pojištění zaměstnavatele. A samozřejmě úroky z prodlení a příslušné penále.

Tohle si "zaměstnavatelé" často neuvědomují. "Zaměstanec" v švarcsystému drží svému "zaměstnavateli" nůž na krku.

Pokud chceš "zaměstnavatele" opravdu poškodit, tak se s ním rozhádej a nech se "vyhodit". Potom můžeš podat žalobu na neoprávněnou výpověď. Tu vyhraješ, protože soud váš vztah uzná za pracovně-právní a ukončení pracovně-právního poměru musí mít nějakou formu což mít nebude. Při rychlosti našich soudů tedy za pár let dostaneš pokutu a "zaměstnavatel" zkrachuje, protože bude muset kromě pokuty doplatit tobě mzdu za dobu od "výpovědi", z ní veškeré odvody, dále veškeré odvody za celou předchozí dobu vašeho vztahu a samozřejmě ze všecho úroky z prodlení.ByCzech

  • *****
  • 1 761
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #16 kdy: 23. 06. 2016, 13:45:40 »
Citace
§ 175 Vydírání

(1) Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem.

(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 jako člen organizované skupiny,

b) spáchá-li takový čin nejméně se dvěma osobami,

c) spáchá-li takový čin se zbraní,

d) způsobí-li takovým činem značnou škodu,

e) spáchá-li takový čin na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti, nebo

f) spáchá-li takový čin na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání.

(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li takovým činem těžkou újmu na zdraví,

b) spáchá-li takový čin v úmyslu umožnit nebo usnadnit spáchání trestného činu vlastizrady (§ 309), teroristického útoku (§ 311) nebo teroru (§ 312), nebo

c) způsobí-li takovým činem škodu velkého rozsahu.

(4) Odnětím svobody na osm až šestnáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

(5) Příprava je trestná.

Takže už jen tím, že to tu zminuješ porušuješ trestní zákoník a jsi za hranou zákona. To jen abys věděl, co seš zač :-) a abys věděl co riskuješ, když se to co děláš někomu nebude líbit a podá na tebe trestní oznámení.

Zapamatuj si – třeba se ti to někdy bude samotnému hodit –, že upozornění na možnost uplatnění nějakého tvého práva nemůže být nikdy posouzeno jako vydírání. Vydírání je totiž výhružka násilí či jiné těžké újmy. Jenže újma je následek protiprávního jednání. Újmu můžeš způsobit, pokud od někoho včas neodebereš objednané zboží. Ale nemůžeš ji způsobit tím, že např. nějaké vadné zboží reklamuješ. Na to máš totiž právo.

Ale to já samozřejmě vím. Zapomněl jsem, že čekat trochu nadhledu tady je naivní...

Nicméně, on nechtěl upozorňovat na uplatnění práva, on chtěl na někoho vyvíjet nátlak s kalkulací toho, že v tom jede taky, ale ho může postihnout o řády menší trest než je, přičemž ta firma třeba ani neví, že dotyčný pracuje jen u nich ap. Navíc nevím, když takhle uvažuje, co vše chystá, že?
Prostě je to hodně na hraně a jak by to kdo posuzoval nakonec je otázka, protože detaily ani jeden z nás neví a domýšlet se jde různými směry. Třeba to TČ není, třeba by nějaký soud měl jiný názor, třeba to je jen na hraně, ale hlavně takhle přemýšlet je dost hnusné... Tolik k nadhledu ;-)

andy

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #17 kdy: 23. 06. 2016, 14:04:10 »
To vubec neni vydirani. Vzdyt kdyz nekdo mi ublizije, tak proc bych nemohl postupovat dle zakona?
Když mě někdo ubližuje, tak s ním buď přestanu spolupracovat, nebo se s ním soudím z hlediska toho, v čem mi ubližuje. Tvoje jednání je na úrovni "on mi nechce zaplatit, tak na něj najdu něco špinavého a to zveřejním". Nevím v čem ti ubližuje, ale IMO se chováš minimálně stejně hnusně jako ta druhá strana, ne-li hůř.

čumil

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #18 kdy: 23. 06. 2016, 14:04:22 »
Ser na to, kopni je dozadeke a zmiz od nich. Všichni budou happy, oni ti nebudou dělat blbý reference a ty od nich budeš mít pokoj.

Pokud bys to s nima hrotil, oni by to nakonec nějak dali, ale ty bys mohl mít reputaci v řiti.

Je jedno univerzální moudro, mocnější vyhraje. Je jen jedna cesta pro slabšího jak odejít se ctí.
Nehrát.

moralka

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #19 kdy: 23. 06. 2016, 15:02:46 »
Jestli se ti nelibi co delas, jak s tebou jednaj, nebo cokoli jineho, zachovej si zbytek dustojnosti (jestli tam nejaka nekdy byla) a bez jinam. Nechapu jak se vubec nekdo takovej muze o necem takovem bavit na webu kde se jeste nedavno resil jen opensource a lide si vzajemne snazili pomahat.
Jestli mas neco proti svarc, tak to nedelej, me to prijde jako jedina trochu alternativa k podnikani a podle me je to nelegalni jen proto, protoze by to stat prisel o podstatnou cast prijmu.
A uz vubec nechapu, ze tohle vlakno nikdo nesmazal hned v pocatku...


Fantomas

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #20 kdy: 23. 06. 2016, 20:19:11 »
A uz vubec nechapu, ze tohle vlakno nikdo nesmazal hned v pocatku...
Po prvni odpovedi me napadlo to same, prosim tedy Petra Krcmare at tuto zbytecnou diskuzi zamkne.

javaman

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #21 kdy: 23. 06. 2016, 21:25:14 »
Pokud dělá pro jednoho zaměstnavatele, tak je to švarc a za zkoušku by to stálo. Ať si každý podniká podle sebe, ale dělání 8 hodin pro jednu firmu není žádné podnikání.

Turban Legend

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #22 kdy: 23. 06. 2016, 21:47:43 »
A co na to morálka.
Moralka z ktere strany? Jestli ho zneuzivaji, tak se musi branit.

O jakém zneužívání to mluvíš? Jestli je pro něj takový obchod nevýhodný, tak ať od daného zákazníka nepřijímá další objednávky a spolupráci ukončí. Uzavřené smlouvy by ale měl dodržet nebo podle práva/smlouvy řádně vypovědět.

Turban Legend

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #23 kdy: 23. 06. 2016, 21:49:56 »
Když máte neshody, tak je řeš podle smlouvy, kterou jsi s nima uzavřel, ty čuráku.
+1

Fantomas

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #24 kdy: 23. 06. 2016, 22:06:52 »
A co na to morálka.
Moralka z ktere strany? Jestli ho zneuzivaji, tak se musi branit.
O jakém zneužívání to mluvíš? Jestli je pro něj takový obchod nevýhodný, tak ať od daného zákazníka nepřijímá další objednávky a spolupráci ukončí. Uzavřené smlouvy by ale měl dodržet nebo podle práva/smlouvy řádně vypovědět.
A uz te nekdy napadlo, ze clovek obcas nema na vyber? Ja tazatele proste nehodnotim, protoze neznam jeho situaci. Asi zkratka z urcitych duvodu tu praci chce nebo musi delat, ale zamestnavatel/zadavatel toho vyuziva. Ale neco takoveho je pro spoustu lidi nepochopitelne, jak jsem tady zjistil.

Lol Phirae

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #25 kdy: 23. 06. 2016, 22:38:49 »
A uz te nekdy napadlo, ze clovek obcas nema na vyber? Ja tazatele proste nehodnotim, protoze neznam jeho situaci. Asi zkratka z urcitych duvodu tu praci chce nebo musi delat, ale zamestnavatel/zadavatel toho vyuziva.

Ano, tak když nemá na výběr, tak to bude ohromně chytré spolupráci ukončit vydíráním. Další nabídky se mu pak rozhodně jen pohrnou.  ;D ::)

Fantomas

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #26 kdy: 23. 06. 2016, 22:40:33 »
Ano, tak když nemá na výběr, tak to bude ohromně chytré spolupráci ukončit vydíráním. Další nabídky se mu pak rozhodně jen pohrnou.  ;D ::)
Zoufaly clovek dela zoufale ciny.

Turban Legend

Re:zalovani za svarc system
« Odpověď #27 kdy: 23. 06. 2016, 23:22:30 »
Ano, tak když nemá na výběr, tak to bude ohromně chytré spolupráci ukončit vydíráním. Další nabídky se mu pak rozhodně jen pohrnou.  ;D ::)
Zoufaly clovek dela zoufale ciny.

Vzhledem k tomu, jaký je v IT nedostatek lidí, tak asi jiné vysvětlení neexistuje. Moc nechápu, jak někoho vůbec napadne uvažovat nad udavačstvím nebo vyhrožováním svému zákazníkovi, když pro něj stačí přestat pracovat a najít si jiného zákazníka nebo se nechat někde zaměstnat. To už na tom musí být člověk fakt hodně špatně (znalostmi/schopnostmi), aby se neuchytil jinde. Ale v tom případě bych doporučil spíš změnu oboru.

Ono je otázkou, co je příčinou těch neshod mezi osobou zdenek1000 a tou firmou. Možná firma nemohla sehnat nikoho lepšího, tak najala aspoň nějakého lempla a ten se jí teď kromě mizerné práce chystá odvděčit i udáním.

Je pravda, že někteří lidé by podnikat neměli, když ve skutečnosti nechtějí být podnikateli a nemají na to povahu ani vybavení. Doufám, že si jeho příští potenciální zákazník prověří jeho reference.


Pokud dělá pro jednoho zaměstnavatele, tak je to švarc a za zkoušku by to stálo. Ať si každý podniká podle sebe, ale dělání 8 hodin pro jednu firmu není žádné podnikání.

Zakázky můžou být na pár hodin nebo taky na rok. Velké projekty běžně trvají pár měsíců nebo déle a pokud tě po tu dobu jeden zákazník uživí, nemá cenu tříštit síly a dělat nějaké čočky ještě bokem – na malých zakázkách/projektech máš větší režii, spoustu času ti zabere komunikace a domlouvání obchodu, že to za to mnohdy nestojí. Volný čas má větší hodnotu.

Ve skutečnosti nic jako „švarc“ neexistuje – je to smyšlený zločin, kterým se tento stát snaží zastrašovat lidi a vymámit z nich další peníze. Tenhle stát je asi ten poslední, kdo k tomu má co říkat – ke státním zaměstnancům se chová hůř než k dobytku (viz třeba Česká pošta) nebo běžně spolupracuje s firmami na jedno použití, které byly založeny jen za účelem odsátí veřejných peněz v rámci nějaké zakázky. Je to krachující předlužená socka, která hospodaří hůř než narkoman nebo cikán závislý na automatech. Nulová autorita.

zdenek1000

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #28 kdy: 24. 06. 2016, 08:57:09 »
Vy moralisti. Vy mate se zakaznikem neco takoveho jako vypovedny lhutu, treba na mesic, dva, tri? Za mojich 8 let praxe vsude mi dali podepsat smlovu, kde byla zkusebni a taky vypovedny lhuta. Coz si osobne myslim, ze pri OSVC neco takoveho je blbost. Delate proste jako zamestnanec ale na svarc. Osobne si to predstavuji tak, ze najdu si zakazku/pozici kde muzu pracovat jako OSVC a se zakaznikem podepisu objednavku s terminem dodani a s cenou. Zatim jsem se s tim nikde nestretl. Vsude jenom svarc. Chteji po vas sedet v kanclu kazdej den, musite se ptat, jestli si muzete vzit volno a tak dale. Ale takhle by to nemelo byt.

Ondrassss

Re:Žaloba za Švarc systém
« Odpověď #29 kdy: 24. 06. 2016, 09:02:46 »
Dovolil bych si vetsine lidi se nejdrive informovat, co je to svarc system, nez tady zacnou vynaset nejake soudy nebo tvrdit, ze nic takoveho neexistuje.