Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot

PepaN

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #15 kdy: 08. 07. 2016, 06:52:24 »
Mno vidis a trebas jeste casem dojdes k poznani, ze od toho nekdo vynalezl penize, aby ses stim nemusel morit sam, a zaplatil hodinu nebo dve nekomu, kdo vi kam sahnout.

Nééé, díky ;D, naštěstí byl vynalezený i mozek a naposled jsem to zmáknul, takže bych to zmáknul znovu. A kdo ví? Možná i lépe. Nedal bych za to prachy i z důvodu, že jak si zaplatíš hotové řešení, pokud to není spojené s vysvětlením co a jak, jak se ti to posere, musíš zaplatit "výpalné" znovu.

Důležité je se nevzdat a nakonec to dobře dopadne.
Tady je téměř dobrý návod s vysvětlením - důležité je tomu porozumět:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/site/stavime-postovni-server-1-postfix

Moje rada - než zaplatí, bylo by lepší to znovu všechno projít. Jak do toho člověk čumí každý den, nakonec něco v mozku povolí a ono to půjde. ::)


D.J.Bobo

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #16 kdy: 08. 07. 2016, 07:43:42 »
Jak bych si tu konfiguraci představoval?  :D
.... Spustíte bash skript, bude se vás ptát, vy budete odpovídat, zadávat parametry, na základě odpovědí se vygeneruje konfigurační soubor, který bude funkční. Není na tom nic těžkého a pro začátečníky by každá otázka mohla být okomentovaná nearogantní smysluplnou nápovědou včetně příkladu.
No, to by asi šlo, ale otázka zní, proč? A kdo by to dělal? Zadarmo?
Postfix je jenoduchý, obvykle po instalaci posílá maily na localhostu. Stačí doplnit /odkomentovat pár řádků, doplnit plně kvalifikovaný hostname a už to frčí - pravda, o nějaké ochran před viry a spamy nemůže být ani řeč.
Pak nastoupí jednotlivé návody a různé doplňování a úpravy již existujících parametrů.

A Dovecot?  Nevidím na něm nic složitého. Prostě (jako Postfix) jeden main program a hromada volitelných pluginů. Naprosto user friendly. Co chci, odkomentuji.

Po cca 5 letech jsem zase dělal server klasika Postfix+Dovecot+Amavis+MySQL+Posfixadmin a podle návodu jsem to měl za cca 2 hodiny hotové. Pravda, pak jsem nějakou dobu ještě dolaďoval, ale už to šlapalo.

Promiň, ale Postfix je pro správce, ne pro jakosprávce. Pro ty je tady zmíněný Kerio, nebo Merak, nebo další placené ... user friendly ve stylu Windows. Ovšem s omezením, co tam výrobce dal, to tam je a konec.

Teď jsem to řešil. Kerio odstranili (asi před rokem) standardní pluginy pro voltelný antivirus a nabízí jen jedno (domluvené) řešení. Nakonec jsem z nich vyrazil info, že pluginy fungují dále, ale už bez jakékoliv jejich podpory a na vlastní nebezpečí.

V tomhle je Posftix nedostižný, prostě si tam dáš, co zvládneš nastavit .. nikdo tě nelimituje.
V tom je kouzlo OpenSource, to že je "bezplatný" je příjemný bonus, ale vyvýžený právě tou zvýšenou pracností.

Jinak cena 5kKč je pouze za Postfix poněkud přehnaná, za tu cenu ti udělám ten Postfix+Dovecot+Amavis+MySQL+Posfixadmin na vlastním serveru a pak se v tom můžeš rýpat dle libosti  - já si cfg komentuju. (Nenabízím se, jen dávám protinávrh).

Sten

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #17 kdy: 08. 07. 2016, 12:04:33 »
Promiň, ale Postfix je pro správce, ne pro jakosprávce. Pro ty je tady zmíněný Kerio, nebo Merak, nebo další placené ... user friendly ve stylu Windows. Ovšem s omezením, co tam výrobce dal, to tam je a konec.

Teď jsem to řešil. Kerio odstranili (asi před rokem) standardní pluginy pro voltelný antivirus a nabízí jen jedno (domluvené) řešení. Nakonec jsem z nich vyrazil info, že pluginy fungují dále, ale už bez jakékoliv jejich podpory a na vlastní nebezpečí.

V tomhle je Posftix nedostižný, prostě si tam dáš, co zvládneš nastavit .. nikdo tě nelimituje.
V tom je kouzlo OpenSource, to že je "bezplatný" je příjemný bonus, ale vyvýžený právě tou zvýšenou pracností.

Přesně tak. Třeba nastavit podporu Kerberosu je v Postfixu na několik řádků plus jeden soubor. U Keria máte smůlu, prostě to Kerberos neumí, takže tomu musíte pořád posílat své heslo. Stejně tak Sieve to neumí, takže nějaké pokročilé filtrování na serveru prostě dělat nejde.

radikn

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #18 kdy: 09. 07. 2016, 07:44:23 »
Precetl jsem si diskuzi. No, rozhodne jsem pro, aby sis nainstaloval svuj vlastni mail server. Jinak se nic nenaucis. Ovsem kdyz na to prijdes sam, budes si to pamatovat cely zivot. Kdyz to udela nekdo za tebe, zapomenes to za 14 dni. Tedy v necem maji pisatele pravdu, jen skoda, ze o tom nevi a pisou tu neco o lamach, blbu vzdornych konfiguracich atd. Klidne ti s tim pomuzu a zadarmo. Ozvi se mi na email.

pistelak

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #19 kdy: 10. 07. 2016, 22:35:47 »
Precetl jsem si diskuzi. No, rozhodne jsem pro, aby sis nainstaloval svuj vlastni mail server. Jinak se nic nenaucis. Ovsem kdyz na to prijdes sam, budes si to pamatovat cely zivot. Kdyz to udela nekdo za tebe, zapomenes to za 14 dni. Tedy v necem maji pisatele pravdu, jen skoda, ze o tom nevi a pisou tu neco o lamach, blbu vzdornych konfiguracich atd. Klidne ti s tim pomuzu a zadarmo. Ozvi se mi na email.

zase jedna matka Tereza...


j

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #20 kdy: 11. 07. 2016, 08:29:07 »
Precetl jsem si diskuzi. No, rozhodne jsem pro, aby sis nainstaloval svuj vlastni mail server. Jinak se nic nenaucis. Ovsem kdyz na to prijdes sam, budes si to pamatovat cely zivot. Kdyz to udela nekdo za tebe, zapomenes to za 14 dni. Tedy v necem maji pisatele pravdu, jen skoda, ze o tom nevi a pisou tu neco o lamach, blbu vzdornych konfiguracich atd. Klidne ti s tim pomuzu a zadarmo. Ozvi se mi na email.

zase jedna matka Tereza...

Tak hlavne kdokoli nezvladne neco tak primitivniho bez tahani rozumu po diskusich, protoze navodu po netu sou miliony, by na to radsi nemel sahat vubec. Je to stejny, jako kdyby se prisel zeptat, ze ma novy auto, a ze nevi, jak zaridit aby zajelo do garaze cumakem napred, protoze prave ted mu stoji pred garazi opacne.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #21 kdy: 11. 07. 2016, 10:35:32 »
zase jedna matka Tereza...
Zase jeden frikulín, kterej by chtěl vydělat 5k za hodinu? :D

Lol Phirae

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #22 kdy: 11. 07. 2016, 12:18:49 »
Zase jeden frikulín, kterej by chtěl vydělat 5k za hodinu? :D

To bohužel není za hodinu. Pokud je to i jen malá firma vo pěti lidech, tak tě budou ještě nejmíň měsíc votravovat, že zapomněli na tohle a na támhleto a že se jim začaly vracet jejich nejúžasnější HTML ňůsletry jako spam, že jim přestala vodcházet pošta z webového formuláře co před deseti lety nastavil Pepa, na kterýho už nikdo nemá číslo, že by chtěli přidat k mailům standardní firemní disclaimer, co jim poradil za tři litry právník, atd. atd. atd.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #23 kdy: 11. 07. 2016, 12:44:55 »
To bohužel není za hodinu. Pokud je to i jen malá firma vo pěti lidech, tak tě budou ještě nejmíň měsíc votravovat, že zapomněli na tohle a na támhleto a že se jim začaly vracet jejich nejúžasnější HTML ňůsletry jako spam, že jim přestala vodcházet pošta z webového formuláře co před deseti lety nastavil Pepa, na kterýho už nikdo nemá číslo, že by chtěli přidat k mailům standardní firemní disclaimer, co jim poradil za tři litry právník, atd. atd. atd.

Ale no ták, evidentně dělá vlastní od nuly a chce se v tom hrabat. Pro jednu doménu je to práce na 10 minut, s nějakýma virtuálama si prostě vezmu konfiguraci svýho, přepíšu pár věcí a mám postfix, mysql, dovecot, SA, clamav, sieve a ještě postgrey jako bonus :) .

Lol Phirae

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #24 kdy: 11. 07. 2016, 13:10:05 »
Ale no ták, evidentně dělá vlastní od nuly a chce se v tom hrabat.

Pokud se v tom chce hrabat, ať si dělá co chce a hlavně ať pak nikdy nechce nic po tom, kdo mu to zprovoznil. Psal jsem o tom, že si zdá pět tisíc za věc tohohle typu hrozně moc. To není věc, vod který vodejdeš a tak jak to necháš, tak to poběží, viz příklady, co jsem uváděl.

pistelak

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #25 kdy: 11. 07. 2016, 14:12:39 »
zase jedna matka Tereza...
Zase jeden frikulín, kterej by chtěl vydělat 5k za hodinu? :D

10 minut ty frikulíne.

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #26 kdy: 11. 07. 2016, 16:00:57 »
zase jedna matka Tereza...
Zase jeden frikulín, kterej by chtěl vydělat 5k za hodinu? :D

10 minut ty frikulíne.

Frikulin se dneska rika lidem, co maji beznadejne optimisticke odhady slozitosti? ;)

TKL

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #27 kdy: 11. 07. 2016, 19:49:48 »
zase jedna matka Tereza...
Zase jeden frikulín, kterej by chtěl vydělat 5k za hodinu? :D

5000,- Kč za tuto službu mi připadá naprosto odpovídající cena. Sám obdobné věci dělám za podobné peníze.
Ono je potřeba si uvědomit, že zprovozněním to zpravidla nekončí, že se to pak ještě dolaďuje a že za odvedenou práci člověk také nese nějakou odpovědnost a poskytuje záruku.

Tuxik

  • *****
  • 1 473
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #28 kdy: 12. 07. 2016, 12:40:43 »
zase jedna matka Tereza...
Zase jeden frikulín, kterej by chtěl vydělat 5k za hodinu? :D

5000,- Kč za tuto službu mi připadá naprosto odpovídající cena. Sám obdobné věci dělám za podobné peníze.
Ono je potřeba si uvědomit, že zprovozněním to zpravidla nekončí, že se to pak ještě dolaďuje a že za odvedenou práci člověk také nese nějakou odpovědnost a poskytuje záruku.

Až na to, že když někdo chce něco udělat sám a prosí o radu na fóru, tak je to většinou proto, že to chce buď zadarmo, nebo se to chce naučit. Nabídka "udělám to za 5k" nesplňuje ani jedno. Navíc, pokud chce někdo něco "jen zprovoznit" a byl by za to ochotný zaplatit, přichází v úvahu i nabídka "Udělám to tak a tak a chci za to tolik. V případě dalších požadavků jsem ochoten je řešit za tolik na hodinu, nebo jsem ochotný se o to za tolik měsíčně v takovém a takovém rozsahu starat."

TKL

Re:Zprovoznění mail serveru s Postfix a Dovecot
« Odpověď #29 kdy: 12. 07. 2016, 21:31:27 »
zase jedna matka Tereza...
Zase jeden frikulín, kterej by chtěl vydělat 5k za hodinu? :D

5000,- Kč za tuto službu mi připadá naprosto odpovídající cena. Sám obdobné věci dělám za podobné peníze.
Ono je potřeba si uvědomit, že zprovozněním to zpravidla nekončí, že se to pak ještě dolaďuje a že za odvedenou práci člověk také nese nějakou odpovědnost a poskytuje záruku.

Až na to, že když někdo chce něco udělat sám a prosí o radu na fóru, tak je to většinou proto, že to chce buď zadarmo, nebo se to chce naučit. Nabídka "udělám to za 5k" nesplňuje ani jedno. Navíc, pokud chce někdo něco "jen zprovoznit" a byl by za to ochotný zaplatit, přichází v úvahu i nabídka "Udělám to tak a tak a chci za to tolik. V případě dalších požadavků jsem ochoten je řešit za tolik na hodinu, nebo jsem ochotný se o to za tolik měsíčně v takovém a takovém rozsahu starat."

Vzhledem k tomu, že tazatel jasně ukázal, že problematice vůbec nerozumí, byla myslím pistelakova nabídka zcela namístě a nevidím na ní nic špatného a už vůbec ne frikulínského.
Protože pokud to bude dotyčný lepit sám podle vygooglovaných návodů aniž by pořádně věděl co dělá, třeba mu to nějak začne fungovat, ale na světě přibude další slepený a nezabezpečený mailserver. Pokud si to bude zkoušet doma ve virtuálu, držím mu palce, ale obávám se, že ten server bude in the wild.