VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?

Napoleon

VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« kdy: 19. 06. 2016, 22:21:46 »
Dobrý den,
Potřebuji vědět vaše názory na ty školy (fakulty). Byl jsem přijat jak na
-VUT-FIT Informační technologie
-VUT-FEKT Informační bezpečnost
- Mendelu Ekonomická Informatika

Je pro mě těžké se rozhodnout kterou vybrat. Hlavně na které škole je angličtina nejtěžší, protože s tímto jazykem mám problémy (měl jsem vždy na SŠ za 3). Plánují se ho nějak doučit.
Chtěl bych jít na tu Informační bezpečnost, protože na ni byli zrovna přijímačky nejlehčí.

A jaký má prestiž daná fakulta.
Děkuji za odpovědi.


Ran

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #1 kdy: 20. 06. 2016, 08:11:26 »
Z angličtiny na VUT není potřeba mít strach je na mizerné úrovni - pokud jsi měl na střední za 3, tak ti před zkouškou stačí věnovat angličtině hodinu (dvě) a máš známku v rozmezí A-C.

Jinak jako absolvent FITu musím říct, že je to skvělá škola, ale... (vždy nějaké je). Připrav se na to, že do tebe FIT naleje
vědomosti z oblastí, které tě třeba nebudou nijak extra zajímat. Je toho hodně, je to těžký, nebude tě to bavit a pokud
tě nějaká část zaujme, tak nebudeš mít kvůli ostatním předmětům čas se na ni zaměřit.

Ovšem po státnicích si uvědomíš, že bys tam šel znovu a že ta škola je super ;)

Jo a prestiž je heslo FITu posledních let, tak o tu nemusíš mít strach.

D3ad

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #2 kdy: 20. 06. 2016, 09:16:25 »
Jako student VUT FIT muzu rict, ze tu skolu mam rad, i kdyz se u me mozna projevuje Stockholmsky syndrom. Jsem ve 3. rocniku bakalare, ktereho si o rok protahnu, kvuli blbostem spachanych v prvnich trech semestrech, za to si ovsem muzu sam a skola za to nemuze. Na FITu te bude cekat spousta projektu a samostudia, ale neni to nic co by se nedalo zvladnout. Kdyz se zpetne podivam na projekty, tak jsou zajimave, dost se toho u nich naucis a nektere dokonce i bavi. Pokud se na to vykvaknes jako ja, tak se to s tebou potahne a budes to mit tezke. Pokud se tomu budes alespon trochu venovat, tak to das bez problemu. Navic fakulta z tebe vytahne to nejlepsi, kdyz se budes snazit splnit nekdy celkem prisne terminy. Spousta lidi zvlada u studia jeste pracovat.

Co se tyce prestize, co jsem tak odpozoroval, fakulta ma motto: prestiz++;

Jak jsem se bavil s kamarady co uz pracuji, tak na pracovnich wikinach u naboru studentu je preferovane VUT FIT/FEKT a FI MUNI. Mendelu tam bud neni zminovane nebo HR jsou od toho odrazovani. Ono samo o sobe na pohovoru staci zminit, ze clovek studuje VUT FIT/FEKT a ma body k plusu.

Navic ted na FIT pry chteji zrusit obecneho bakalare a uz po 2. semestru by se clovek profiloval podle sveho zamereni.

Ohledne Tebou zvoleneho oboru na FEKT nemam moc informaci, takze Ti bohuzel neporadim.

Mendelu bych se vyvaroval.

Mordor

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #3 kdy: 20. 06. 2016, 09:30:44 »
Tiez som tam robil bakalara, predlzoval som. Ale musim povedat, ze sa tam dost ucia veci, ktore nikdy nevyuzijes a nikdy ta nezaujmu. 3 semestre HW predmety su uplne zbytocne a cloveku, ktory o HW nema zaujem, to nic neda. SKola je kvalitativne na vysokej urovni, aj co sa vzdelania tyka. Je to hardcore fakulta, ale budes vediet vela ale len z kazdeho rozku trosku. Mohli by to vylepsit, nech sa studenti profiluju sami.

D3ad

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #4 kdy: 20. 06. 2016, 10:26:28 »
@Mordor
Ona vyuka HW ma svuj smysl v tom, ze student k tomu jednak pricichne a dale se muze pofilovat podle sebe, a taky pro nej pocitac neni "jen ta cerna krabice pod stolem". Vi jak to uvnitr funguje, zna jeho omezeni a je schopen pak psat programy s ohledem na HW, ktere budou rychlejsi a kvalitneji napsany, nez kdyby to psal clovek, co nikdy nevidel jak vypada a co dela procesor.


Zdenek Henek nereg

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #5 kdy: 20. 06. 2016, 11:05:01 »
Jako student VUT FIT muzu rict, ze tu skolu mam rad, i kdyz se u me mozna projevuje Stockholmsky syndrom. Jsem ve 3. rocniku bakalare, ktereho si o rok protahnu, kvuli blbostem spachanych v prvnich trech semestrech, za to si ovsem muzu sam a skola za to nemuze. Na FITu te bude cekat spousta projektu a samostudia, ale neni to nic co by se nedalo zvladnout. Kdyz se zpetne podivam na projekty, tak jsou zajimave, dost se toho u nich naucis a nektere dokonce i bavi. Pokud se na to vykvaknes jako ja, tak se to s tebou potahne a budes to mit tezke. Pokud se tomu budes alespon trochu venovat, tak to das bez problemu. Navic fakulta z tebe vytahne to nejlepsi, kdyz se budes snazit splnit nekdy celkem prisne terminy. Spousta lidi zvlada u studia jeste pracovat.

Co se tyce prestize, co jsem tak odpozoroval, fakulta ma motto: prestiz++;

Jak jsem se bavil s kamarady co uz pracuji, tak na pracovnich wikinach u naboru studentu je preferovane VUT FIT/FEKT a FI MUNI. Mendelu tam bud neni zminovane nebo HR jsou od toho odrazovani. Ono samo o sobe na pohovoru staci zminit, ze clovek studuje VUT FIT/FEKT a ma body k plusu.

Navic ted na FIT pry chteji zrusit obecneho bakalare a uz po 2. semestru by se clovek profiloval podle sveho zamereni.

Ohledne Tebou zvoleneho oboru na FEKT nemam moc informaci, takze Ti bohuzel neporadim.

Mendelu bych se vyvaroval.

Chtel bych se zeptat  na duvody "Mendelu bych se vyvaroval."
Byl jste tam nedky? Povidla jste si s lidma, kteri tam pracuji nebo studuji? Podival jste se do nejake laboratore?

Jsem absolvent FIT (2004) a urcite doporucuji, ale zalezi, co chcete delat.

V posledni dobe jsem se nahodou (opakovane!) na MendelU podival a myslim si, ze vetsina takovychto frazi je z neznalosti prostredi.

BTW pro tazatele Myslim si, ze absolvent MendelU s velmi dobrou znalosti anglictiny ma mnohem lepsi uplatneni v oblasti ekonomickych IS nez absolvent FIT se znalosti anglictiny na urovni cteni dokumentace. A nepocitej, ze se na VUT anglictinu doucis, to budes muset sam.

davkol

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #6 kdy: 20. 06. 2016, 12:08:26 »

D3ad

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #7 kdy: 20. 06. 2016, 12:13:41 »
@Zdenek Henek nereg
Bavil jsem se s lidmi studujicimi na MendelU, bohuzel nemohu tvrdit, ze by to byl reprezentativni vzorek. Dojem, kterym na me zapusobili byl takovy, ze se to je spise ekonomka naredena informatikou. Je to opravdu o tom, co tazatel chce delat.

Dekuji Vam na poukazani chyby v mem originalnim prispevku,
mel jsem napsat: Pokud clovek chce delat ciste informacni technologie nebo informatiku, MendelU nebude to prave orechove. Pokud chce trochu ekonomiky a managementu ke svemu studiu, muze si zapsat predmety na VUT PF.

Stejne to nakonec neni o titulu, ale co se nauci a co pak bude schopen ukazat v praxi.

Osobne jsem si ze sveho studia odnesl zaklady a schopnost naucit se danou tematiku prez noc za predpokladu, ze opravdu chci.


Zdenek Henek nereg

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #8 kdy: 20. 06. 2016, 12:52:32 »
@Zdenek Henek nereg
Bavil jsem se s lidmi studujicimi na MendelU, bohuzel nemohu tvrdit, ze by to byl reprezentativni vzorek. Dojem, kterym na me zapusobili byl takovy, ze se to je spise ekonomka naredena informatikou. Je to opravdu o tom, co tazatel chce delat.

Dekuji Vam na poukazani chyby v mem originalnim prispevku,
mel jsem napsat: Pokud clovek chce delat ciste informacni technologie nebo informatiku, MendelU nebude to prave orechove. Pokud chce trochu ekonomiky a managementu ke svemu studiu, muze si zapsat predmety na VUT PF.

Stejne to nakonec neni o titulu, ale co se nauci a co pak bude schopen ukazat v praxi.

Osobne jsem si ze sveho studia odnesl zaklady a schopnost naucit se danou tematiku prez noc za predpokladu, ze opravdu chci.

Asi bych mel dodat, ze jsem byl na MendelU vzdy v patek odpoledne a v sobotu takze to taky zadny reprezentativni vzorek studentu nebyl :). To by mohlo vysvetlovat rozdilne informace z diskuze se studenty. V mem pripade to byl jen nahodny kratky pokec, kdyz jsme cekali az zacne gis konference. Pokud bych studoval informatiku na MendelU, tak by rozhodne RedHat nebyla firma, kde bych chtel pracovat. Dokazu si predstavit, ze student, pro ktereho je FIT peklo by mohl byt na MendelU a v zivote jako programator informacnich systemu uspesny. Sam jsem takto "presedlal na FIT, tehdy teda jeste FEI".

Mimochodem i MendelU ma laborator s robotama atd. Zazemi pro dobre studium tam je. Zalezi na studentovi kolik casu bude studiu venovat.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #9 kdy: 20. 06. 2016, 14:30:14 »
S FITem velmi opatrne. Psal jsem to tu nekolikrat, tak jen strucne - kdyz jsem nastupoval, tak se vsude vychloubali, jak skoro ze vsech predmetu maji videozaznamy, jak se vse streamuje atd. Realita nakonec byla takova, ze streamy jsou/byly pouze pro vyvolene (jen na nekterych kolejich) a prestoze ze zacatku byly zaznamy z celkem dost predmetu, tak casto bylo tempto zverejnovani zalostne. Na pulsemestralky vetsinou nebyvaly zadne zaznamy (tj. mesic po prednasce), obcas ani na semestralky (nekolik mesicu). Jak roky ubihaly, tak se snizoval pocet predmetu, kde se zaznamy porizuji s trapnym zduvodnim - "studenti nejvice stahuji zaznamy pred zkouskou". Jako WTF? S takovymhle oduvodnenim muzou zakazat stahovani studijni opory a slajdu a prestat pujcovat knihy... To vse pod heslem "zvysovani prestize". Nedivte se, ze pokud pred nekym z FITu uvedete spojeni "zvysovani prestize", tak bude podrazdeny. Puvodne slo ziskavat za projekty bonusove body a nebyly zadna minima ze zkousek. Pokud si student vyhral s projektem, tak se nemusel prilis stresovat se zkouskou. No, v ramci zvyseni prestize byly zavedeny minima snad ze vseho. Skoncilo to tak, ze se projekty resi "na projiti", protoze at mate sebevytunenejsi kod, seberychlejsi implementaci, sebelepsi reseni, tak je vam to z pohledu predmetu nanic.

Bakalar (statnice 2012) nebyl spatny - predmety mely hodne materialu, mely siroky zaber a byly dost prakticky cilene. Jedinny problem byla nemoznost jakehokoliv zamereni, ale to tu nekdo psal, ze se mozna zmeni. Pokud tedy bakalar zustane stejne prakticky zalozeny, tak vesele do toho.

Magistersky stupen (statnice 2015) rozhodne nedoporucuji. Materialy v dost predmetech neuplne, casty postoj "dostuduj si sam, me je to na haku". Prestoze si lze konecne zapisovat predmety a zvolit obor, tak student na ty lepsi predmety (= z oboru, zajimave) stejne nema cas, protoze se musi morit s teoretickymi predmety, ktere jsou spolecne pro vsechny (teoretcika informatika a matematiky jsou nejvetsi strasaci a zrouti casu). Prestoze ty lepsi predmety (oborove) byly vetsinou velmi dobre (napr. Biometrické systémy, Kryptografie nebo Návrh, správa a bezpečnost), tak ty teoreticke byly velmi spatne (kredity neodpovidaji casu [nanahnane v jednom predmetu - latky ja tak na 2-3 predmety!], zbytecne slozite materialy, nedobre vyucovane [nenazorne, monotonni, zbytecne slozite priklady, definice primo odporujici s definicemi stejneho pojmu v jinych vyucovanych predmetech], absence zaznamu).

Kdybych mohl znovu volit kam na magistra, tak bych zcela jiste zvolil (udajne) praktictejsi FI MUNI.

PS: Anglictiny bych se nebal, prestoze se probiraly veci, ktere jsme na gymplu nemeli, tak to nebyl zadny problem (nejtezsi bylo dojizdet kamsi do haje na hodiny - vedla se dochazka).

Napoleon

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #10 kdy: 21. 06. 2016, 21:57:33 »
Mě je jasný že tyto obory mají budoucnost, ale jde mi o to který je nenáročný.
Když bych chtěl tak bych se zapsal do obou VUT FIT i FEKT, ale to bych nezvládl.
Proto nevím který.

Mates

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #11 kdy: 21. 06. 2016, 23:55:14 »
Prošel jsem si obojí. Bc. na FIT, Ing. na FEKT - Teleinformatika.

Přístup na FEKTu daleko lidštější, lidi nejsou tak zaujatí a takoví "divní". Na FEKTu daleko lepší lidská atmosféra, možnost skladby předmětů (oproti FITu oooooopravdu daleko lepší) - učíš se, co tě zajímá a všichni se snaží studentovi látku vysvětlit. Navíc, lidi z FEKTu jsou oproti fiťákům víc cool před holkama.

FIT mě naučil hlavně myslet a dělat správnou kompozici problému. To nevím, zda Bc. na FEKTu zvládne. Je pravda, že i když ti lidi na FIT jsou většinou podivíni, kteří se dokážou pos.... z toho, že někdo udělal omylem 2 středníky za příkazem místo jednoho a pak to 3 dny řešit, tak na FITu naučí myslet algoritmicky a všeobecně.

Ve zkratce - FIT -> hlavně programování a algoritmizace, obecný přehled v IT, těžší, nemožnost profilace během studia, divní lidi, někteří vyučující dávají studentům sežrat, že jsou studenti

FEKT -> spíše technika (elektro více do detailů), síťařina, telekomunikace, menší obecný přehled v IT, dle mého lehčí, lepší profilace studia, možnost si lépe skládat rozvrh, drtivá většina pedagogů chce i učit, fekťáci jsou super lidi

Toť pohled toho, kdo si prošel obě fakulty.
Jo a velká deviza - na studijním oddělení FEKTu sedí fakt zlaté ženské. Na FITu jsou to ty typické nerudné a nepříjemné úřednice.

Na MENDELU jsem nebyl, nebudu hodnotit. Ale obecně, lidi z PEF jsou spíše ekonomové s ne tak detailními znalostmi v IT. Není to to pravé IT, i když vybavení MENDELU rozhodně nechybí.

davkol

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #12 kdy: 21. 06. 2016, 23:58:58 »
Základní otázka by měla znít: co chceš dělat potom?

absolvent

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #13 kdy: 22. 06. 2016, 00:13:22 »
Jako absolvent FIT VUTBR a FI MUNI, spoluresitel vetsiho projektu s VSB a osoba v kontaktu s vyucujicimi na FIT CVUT jsem si dovolil sepsat https://forum.root.cz/index.php?topic=12402.msg151511#msg151511 a https://forum.root.cz/index.php?topic=12402.msg153068#msg153068 .

Ve zkratce:
FI MUNI - zvolte pokud splnite vsechny nasledujici podminky:
1) nechcete umet programovat
2) chcete se zaradit po boku (pod)prumerne IT luzy
3) chcete si uzit skveleho studentskeho zivota, na ktery budete mit prehrsel casu
4) nechcete mit velky problem se socialnim zarazenim do spolecnosti po studiu

FIT VUTBR - zvolte pokud se chcete IT vcetne vsech aspektu poradne naucit a nebo pokud nesplnite jednu a vice podminek FI MUNI

FIT CVUT - zvolte pokud splnite nasledujici podminky:
1) chcete se velice uzce profilovat
2) nezajima Vas pochopeni vsech stezejnich oblasti IT
3) mate do Prahy blizko
4) jste ochoten venovat univerzite mene casu nez na FIT VUTBR, avsak vice casu nez na FI MUNI
5) nevadi Vam lpeni vyucujicich na prave jednom zarucene spravnem zpusobu reseni zadanych problemu, dukazu, atd.

Adatamdatator

Re:VUT-FEKT / VUT-FIT / Mendelu ?
« Odpověď #14 kdy: 22. 06. 2016, 12:16:51 »
Jako absolvent FIT VUTBR a FI MUNI, spoluresitel vetsiho projektu s VSB a osoba v kontaktu s vyucujicimi na FIT CVUT jsem si dovolil sepsat https://forum.root.cz/index.php?topic=12402.msg151511#msg151511 a https://forum.root.cz/index.php?topic=12402.msg153068#msg153068 .

Ve zkratce:
FI MUNI - zvolte pokud splnite vsechny nasledujici podminky:
1) nechcete umet programovat
2) chcete se zaradit po boku (pod)prumerne IT luzy
3) chcete si uzit skveleho studentskeho zivota, na ktery budete mit prehrsel casu
4) nechcete mit velky problem se socialnim zarazenim do spolecnosti po studiu

FIT VUTBR - zvolte pokud se chcete IT vcetne vsech aspektu poradne naucit a nebo pokud nesplnite jednu a vice podminek FI MUNI

FIT CVUT - zvolte pokud splnite nasledujici podminky:
1) chcete se velice uzce profilovat
2) nezajima Vas pochopeni vsech stezejnich oblasti IT
3) mate do Prahy blizko
4) jste ochoten venovat univerzite mene casu nez na FIT VUTBR, avsak vice casu nez na FI MUNI
5) nevadi Vam lpeni vyucujicich na prave jednom zarucene spravnem zpusobu reseni zadanych problemu, dukazu, atd.

Podle toho co píšete si raději podám přihlášku na genderová studia na filosofickou fakultu a budu pokračovat v navazujícím magisterském studiu v oboru byrokracie a řiťoalpinismus. Co se týče studia IT, souběžně s genderovými studiemi si raději koupím diplom za $50 v Nigérii, k tomu hroudu cisco certifikátů za $20 a půjdu pracovat do státní správy na pozici vládního náměstka pro datacentrum spravující rovnost pohlaví. Nástupní plat 150 000 EUR ročně, nulová zodpovědnost, nulové zkušenosti, absolutní časová nenáročnost. Koza se nažere a vlk zůstane celý. Díky, pomohl jste mi v rozhodování.