Dvourádiový Wi-Fi router

jmk

  • ***
  • 179
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Dvourádiový Wi-Fi router
« kdy: 06. 06. 2016, 10:17:45 »
Ahoj,

hledám alternativu k tomuto wifi routeru AirLive G.DUO : https://www.czc.cz/airlive-g-duo/70916/produkt. Možná si řeknete, že alternativ je milion - to jsem si také myslel, než jsem začal hledat - nic moc, spíše nic!
Jde mi o to, že na chalupě potřebuji prodloužit dosah wifi signálu, ale nechci použít obyčejný repeater, který snižuje propustnost na polovinu. Proto chci na 2,4 GHz signál přijmout a na jiném kanálu 2,4 GHz zase vysílat (tedy nové SSID)
Výměna antény na zdrojovém routeru není možná (jsou na pevno a je u souseda). Dodatečná anténa k NB by asi šla, ale co s mobilem a tabletem ?
BTW - když to jinak nepůjde máte někdo tip na opravdu dobrý repeater ?
Díky.

P.S. rady
Citace
"na chalupě internet být nemá"
neberu  :) - je to pro tátu v důchodu.
« Poslední změna: 06. 06. 2016, 11:00:44 od Petr Krčmář »
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.


Mrkva

Re:2-tunerový WiFi router
« Odpověď #1 kdy: 06. 06. 2016, 10:41:28 »
Co dva wifi AP a do bridge?

Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #2 kdy: 06. 06. 2016, 11:01:21 »
Nemohlo by se to přeložit z 2,4 do 5 GHz? Tam se to dá udělat na řadě routerů, ale vyžaduje to podporu 5GHz sítě v koncových zařízeních.

Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #3 kdy: 06. 06. 2016, 11:18:59 »
Libovolný RouterBoard s jednou wifinou a jedním volným miniPCI slotem, nebo dvěma miniPCI sloty. Třeba RB433UL.

Nebo přinejhorším i jakýkoliv Mikrotik + USB wifi. Ale do toho bych teda nešel.

jmk

  • ***
  • 179
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #4 kdy: 06. 06. 2016, 11:21:53 »
@Mrkva
zdrojový AP je nějaký dodávaný low-end s ADSL+ modulem od O2 (kterému právě nejdou ani vyměnit antény >:() a určitě budou problémy pokud by jsem ho měl spárovat s nějakým AP od jiného výrobce do bridge.
@P. Krčmář
to mně také napadlo, ale na již postarším NB, který se bude mimo jiné připojovat je jenom B/G/N.

Ještě jsem našel toto http://www.suntech.cz/produkt/298133-cqpoint-cq-c625-router-wi-fi-802-11n-s-odnimatelnymi-antenami-300m/ , ale tomu chybí potřebný mód, alespoň jak píší.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.


crown

Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #5 kdy: 06. 06. 2016, 12:49:00 »
Slo by jakykoliv router s openWRT a USB slotem, kam by se strcila usb wifi karta?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #6 kdy: 06. 06. 2016, 13:11:37 »
Nemohlo by se to přeložit z 2,4 do 5 GHz? Tam se to dá udělat na řadě routerů, ale vyžaduje to podporu 5GHz sítě v koncových zařízeních.

To bych tipoval jako hodne spatny napad. Ja na jednom miste taham signal od souseda smerovou antenou nejakych 20 - 30 metru a staci mlha nebo i trochu deste a prenosova rychlost jde do kopru. Cekal bych, ze na 5 GHz to bude jeste mnohem horsi.

Jerzi

Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #7 kdy: 06. 06. 2016, 15:30:18 »
Jak moc to jde v dešti/krupobití/mlze do kopru?

Mám směrovou anténu (Mikrotik + anténa v čtvercové krabici - neznám přesně typ) na cca 1,2 km s 15 Mbps, na internetu jsem skoro pořád a nevšiml jsem si, že bych se musel omezovat kvůli počasí. Ale je fakt, že jsem to nijak netestoval.

tomasfuk

Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #8 kdy: 06. 06. 2016, 16:27:17 »
Nevím jak je na tom wifi, ale UBNT zařízení na 5Ghz, na kilometr za jakýhokoliv počasí, se směrovou anténou, 20Mbps oběma směry bez problému.


jmk

  • ***
  • 179
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #9 kdy: 06. 06. 2016, 16:34:00 »
Abych upřesnil vzdálenosti tak od zdrojového AP je to cca 18m vzduchem a pak přes dvě cihlové (15cm) zdi. Signálem potřebuji dokrýt cca 2-3m volného prostoru + dřevěnou stěnu (4cm).
Momentálně stačí 2 kroky a signál, který je jakž tak (cca 8Mbps propustnost) jde úplně do kopru - timeout na ping. Takže nepotřebuji vymýšlet řešení za tisíce, ale za stokoruny  ;)
Zdrojový AP má 2x pevné 8cm anténky - kdyby byli vyměnitelné tak není co řešit - o tom jsem přesvědčen  ;D
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

tomasfuk

Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #10 kdy: 06. 06. 2016, 16:45:48 »
I pevné anténky jdou vyměnit, jen už to chce trochu kutilství. :-)

crown

Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #11 kdy: 06. 06. 2016, 16:51:36 »
Reseni za stokoruny je Nexx WT3020 s externi wifi s lepsi antenou. na pokryti par metru ctverecnich ta integrovana antena v zarizeni staci. OpenWRT (Chaos Calmer verze) tam jde nahrat.

Jaka wifi v USB je podporovana v openWRT nevim, to uz si musite najit.

https://wiki.openwrt.org/toh/nexx/wt3020

Ja planuju na chalupu neco podobneho.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #12 kdy: 06. 06. 2016, 17:56:51 »
Jak moc to jde v dešti/krupobití/mlze do kopru?

Tak to spojeni je tam tak trochu na hranicich pouziteho HW, takze kdyz je hezky, tak to vetsinou jede i na 36 MBits, vzacne i lepe. Podle pocasi to muze spadnout i na 1 Mbits. Clovek pozna uz i vlhky vzduch po desti.

nobody(ten pravej)

Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #13 kdy: 06. 06. 2016, 18:22:48 »
Tak to spojeni je tam tak trochu na hranicich pouziteho HW, takze kdyz je hezky, tak to vetsinou jede i na 36 MBits, vzacne i lepe. Podle pocasi to muze spadnout i na 1 Mbits. Clovek pozna uz i vlhky vzduch po desti.

prave, nejde o problem technologie ale o smeckove zarizeni... ja mam 5GHz spoj na ~2.5km a 20MBit jede i za deste ;)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvourádiový Wi-Fi router
« Odpověď #14 kdy: 06. 06. 2016, 20:29:24 »
Tak to spojeni je tam tak trochu na hranicich pouziteho HW, takze kdyz je hezky, tak to vetsinou jede i na 36 MBits, vzacne i lepe. Podle pocasi to muze spadnout i na 1 Mbits. Clovek pozna uz i vlhky vzduch po desti.

prave, nejde o problem technologie ale o smeckove zarizeni... ja mam 5GHz spoj na ~2.5km a 20MBit jede i za deste ;)

Zalezi na tom, kolik casu a penez do toho chces vrazit. Ja to pouzivam par dni v roce a tak mam USB wifinu a na ni nasroubovanou pasivni smerovou antenu magnetem prilepenou na parapet. Samozrejme, muzes take na obe strany vrazit lavor s antenou a wifi elektronikou. Zalezi take na sousedovi, jestli se mu bude chtit takovou vec u sebe instalovat. Pokud ne, porad muzes mir lavor na jedne strane a snad to bude lepsi, nez mam ja. Ale tazatel to ma pres dve zdi, coz muze byt problem, ja to mam akorat pres jednu, mozna ani ne, protoze router stoji nekde u okna.