Budování kabeláže k internetu a televizi

Budování kabeláže k internetu a televizi
« kdy: 04. 06. 2016, 18:29:58 »
Ahoj,
dělám v bytě rekonstrukci a chtěl bych si kromě elektřiny, kterou mi rozmístil elektrikář, rozmístit po bytě také utp kabel a koaxiál pro televizi.
Chtěl jsem se zeptat, jak daleko musí být tyto kabely od kabelů elektřiny a také, jak mají být, když budou v podlaze. Jestli stačí husí krk a zabetonovat.
A taky bych chtěl poradit, jaké kabely zvolit. Chtěl bych tam mít 10GBIT kabely kvůli budoucnosti.


Turbis

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #1 kdy: 04. 06. 2016, 20:05:24 »
ahoj,
pokud to chceš vést ve stejných výsekách jako elektriku, pak doporučuji FTP. Dle rychlosti si zvol CAT a máš to..

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #2 kdy: 04. 06. 2016, 21:24:34 »
Tak jistě máš vypracovaný projekt kde je vše specifikováno odstup nn/datat min 100mm v souběhu a vše bude završeno platnou výchozí revizní zprávou :)

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #3 kdy: 05. 06. 2016, 00:04:40 »
To fakt nemám..To musím mít na nataženej síťovej kabel revizi?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #4 kdy: 05. 06. 2016, 00:08:31 »
To fakt nemám..To musím mít na nataženej síťovej kabel revizi?

To nevim, ale dneska revizi musi mit snad i splachovadlo od hajzlu.


Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #5 kdy: 05. 06. 2016, 00:19:56 »
No, to vím...
Přemýšlím, že si to nechám udělat od firmy...Ale bojím se, že si za ty dvě hodiny práce se vším všudy vezmou pět litrů..
Navíc jak se jmenujou firmy, co dělají rozvody kabelů? Internet a televizi elektrikáři nedělají, že?

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #6 kdy: 05. 06. 2016, 08:27:35 »
To fakt nemám..To musím mít na nataženej síťovej kabel revizi?

To nevim, ale dneska revizi musi mit snad i splachovadlo od hajzlu.
Tam revize být nemusí  buď klidný

Krystl

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #7 kdy: 05. 06. 2016, 09:37:38 »
Ahoj,
dal jsem klasické cat 5E a koax bez husího krku přímo do šlicu s elektrickým kabelem a v pohodě to šlape na 1GBitu. Záleží kolik do toho chces investovat, dělat druhý šlic jen pro UTP asi nebude úplně levné. Navíc i WiFi jde dost dopředu, na ac mám reálné přenosy v pohodě kolem 300Mbit/s. To už je na zvážení jestli vůbec UTP tahat. Samozřejmě kabel je kabel, ale v 99% případů ti bude bohatě stačit i WiFi.
10 GBit mi přijde naprosto zbytečné, navíc na to potřebuješ optiku, kabelem to půjde o dost hůř a dráž. Nevím, jestli je v současnosti nejaká specifikace kabelu pro 10GBit na nějakou rozumnou vzdálenost.

K.

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #8 kdy: 05. 06. 2016, 09:43:46 »
Co je to šlic ? bo nevím co to je tak se radši zeptám aby mi nic nezdrhlo ... :)

madrabbit2

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #9 kdy: 05. 06. 2016, 09:54:00 »
Co je to šlic ? bo nevím co to je tak se radši zeptám aby mi nic nezdrhlo ... :)
Vyfrézované korýtku ve zdivu, do kterého vložíš kabely a zamázneš maltou nebo sádrou a pak přemaluješ barvou. Když jsi šokovný, tak na zdi není poznat, že tam "šlic" s kabely je (mě se to povedlo na 50% délky mých "šliců"). :-D

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #10 kdy: 05. 06. 2016, 09:55:55 »
Co je to šlic ? bo nevím co to je tak se radši zeptám aby mi nic nezdrhlo ... :)
Vyfrézované korýtku ve zdivu, do kterého vložíš kabely a zamázneš maltou nebo sádrou a pak přemaluješ barvou. Když jsi šokovný, tak na zdi není poznat, že tam "šlic" s kabely je (mě se to povedlo na 50% délky mých "šliců"). :-D
Že  ty budeš někde od Brna nebo Prahy :)

M.

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #11 kdy: 05. 06. 2016, 11:08:08 »
Tak jistě máš vypracovaný projekt kde je vše specifikováno odstup nn/datat min 100mm v souběhu a vše bude završeno platnou výchozí revizní zprávou :)

Ona nám už neplatí ČSN 33 2000-5-52 ed.2, která začala sotva platit 3 roky zpět? Jasně, to je norma, co to řeší z pohledu NN rozvodu, je ještě pohled od slaboproudu, což je norma ČSN 34 2300 ed. 2 a kecá do toho z pohledu rušení i ČSN 33 2000-4-444.
Zhruba:
6 cm odstup do 5 m souběhu,
20 cm odstup nad 5 m souběhu.
NN kabel a slaboproudý kabel mohou být uloženy i těsně vedle sebe, třeba v jednom korytě, musí být dodržena zvýšená izolační pevnost (používání nn kabelů s izolační pevností 4 kV proti 2 kV normálu) a vložení separační přepážky, takže se vkládá třeba 2 cm minerální pásek a pak mohu takto mít kabely vedle sebe v jedné drážce.

No, to vím...
Přemýšlím, že si to nechám udělat od firmy...Ale bojím se, že si za ty dvě hodiny práce se vším všudy vezmou pět litrů..
Navíc jak se jmenujou firmy, co dělají rozvody kabelů? Internet a televizi elektrikáři nedělají, že?

Špatná úvaha. Jak dlouho se nad tím budeš trápit sám? Stojí ti to za to. Nezávidím, vydělám si jinde.
Ale tomu návhu na revizi bych se nebrábil, máš to pro jistotu a hodí se pak i případně kvůli pojišťovně, kdyby na něco došlo. Nutnost revize u bytu obvkyle bývá, pokud budeš zasahovat do společných částí domu, předělávat napojení na domovní rozvaděč a podobné, pak by SVJ mělo po tobě chtít dodat revizi na tyto úpravy, ale je to normálně zajímá po bytový rozvadeč.
Píšeš rekonstrukce bytu, tak asi kolaudovat nebudeš, projekt po tobě nikdo nebude chtít. Revizní technik elektro ti dá do revize do závad, že nebyla předložene projektová dokumentace/dokumentace skutečného stavu a nechá ho to klidného.
Při revizi eleketro se vyjadřuje i k souběhům nn s ostatní kabeláži, zda bylo vyhověno normě, ale pokud je to už zaházeno vše ve zdi/podlaze, tak ho to netrápí a spíše bude brblat, zda máš dodržený počet zásuvek na jednom jištěném okruhu.

Rozvody pro TV, ethernet dělají i elektrikáři, ale musí to být někdo, kdo to umí a zná. Takže ti co, deklarují a mohou doložit, že už to udělali někde správně (čili vedle elektro dělají i zbezpečovačky, data atd). Protože stará elektro struktura, co to bere kabel jako kabel, tak to obvykle doprasí tak, že to můžeš vyhodit.

dal jsem klasické cat 5E a koax bez husího krku přímo do šlicu s elektrickým kabelem a v pohodě to šlape na 1GBitu. Záleží kolik do toho chces investovat, dělat druhý šlic jen pro UTP asi nebude úplně levné. Navíc i WiFi jde dost dopředu, na ac mám reálné přenosy v pohodě kolem 300Mbit/s. To už je na zvážení jestli vůbec UTP tahat. Samozřejmě kabel je kabel, ale v 99% případů ti bude bohatě stačit i WiFi.
10 GBit mi přijde naprosto zbytečné, navíc na to potřebuješ optiku, kabelem to půjde o dost hůř a dráž. Nevím, jestli je v současnosti nejaká specifikace kabelu pro 10GBit na nějakou rozumnou vzdálenost.

Pokud tohle uděláš třeba v klasickém sedmipatrovém paneláku, že v 4. patře udělám vodorovný šlic přes celý venkovní nosný panel a do něj vše dáš, tak jsi právě spustil hru, kde statik bude řešit zda okamžitě vystěhovat celý panelák a panel vyměnit nebo bude stači sanace příčnou injektáží. Ono to velké rezervy nemá. :-) Tazatel je možná v paneláku, tak chce do podlahy.
Právě kvůli wifině přestává 1 Gbps stačit. Navíc dosah wifi se zvyšováním rychlosti klesá. Takže wifi ano, ale v podstatě jedno APčko na pkoj-dva a propojit kabelem, pokud si chci v celém bytě dopřád plné rychlosti.
Plnohodnotný 10 Gbit Ethernet je optika a taková patří do detového centra/servrovny (do rozvděče pak SFP+ DA kabely). Pro domácí a SOHO použití existuje 10GBase-T, který začíná být dostupný (switche do 20 kKč, síťovky kolem 4 kKč), kde je dosah 50 metrů s Cat6 kabelem a 100 m pro Cat7A kebelech. U 10GbaseT se předpokládá, že nebude za sebou víc jak jeden nebo dva switche.
Kvůli wifině, že 1 Gbps ethernet je málo a toho, že všude je Cat5E, tak dneska máme specifikace pro 2,5 a 5 Gbps Ethernet, který začínají umět nová APčka a k tomu i pár switchů (2,5GBase-T jede 100 metrů po Cat5E, 5GBase-T má 100 metrů na Cat6).

dělám v bytě rekonstrukci a chtěl bych si kromě elektřiny, kterou mi rozmístil elektrikář, rozmístit po bytě také utp kabel a koaxiál pro televizi.
Chtěl jsem se zeptat, jak daleko musí být tyto kabely od kabelů elektřiny a také, jak mají být, když budou v podlaze. Jestli stačí husí krk a zabetonovat.
A taky bych chtěl poradit, jaké kabely zvolit. Chtěl bych tam mít 10GBIT kabely kvůli budoucnosti.

Prvně, nepoužil bych husí krk, ale plastové elektromontážní trubky. Je v nich váce místa při stejném zabraném prosotru (nebo naopak, stačí mi menší prostor pro stjený vnitřní průměr) a dají se snadno dělat odbočky přes Téčka atd.
Pro 10 Gbit potřebuješ minimálně Cat6, záleží kolik kabelů celkem to bude a na jaké vzdálenosti (já si už dávno všude dávám 7A). Když to dáš do trubky, tak bych nepočítal, že tam za 10 let něco přidáš. Kabel ztvrdne, zkroutí se a další už bude přidat problém. Dneska dělám tak, že elektro i data (Cat7A) zaleju přímo do betonu a vedle toho dám prázdnou trubku, která je rezerva do budoucna (ať už koax pro TV/optika/NN rozvod/...). Minimálně mikrotrubičku pro zastrkání optiky a končí to v krabicích, kde jsou přeslepky od ABB Tagno, takže pak snadno vyměním za zásuvku jakéhokoliv typu.
U trubek i husího krku v podlaze pozor na to, kdo to bude zalejvat. Pokud vyfrézuješ jen drážku a tu pak zahážeš, tak OK, pokuds ale pokládáš celou podlahu, nataháš trubky/krk po ploše a pak se to přelejvá, tak si nepamatuji akci, kdy to nekončí tím, že to někdo rozšlápne a pak je trubka plná betonu. Bohužel, co nemůžu ňoumu odvést na kraj stavby a ukončit smluvně vzat kulkou do týla, tak je to na prd. Takže si to ohlídat, že trubky jsou průchozí ve chvíli, kdy to trochu přituhne, ať je šance to ještě vyhrabat a opravit - pak už jen kango nebo se s danou trasou rozloučit (což třeba u trubke pro centrální vysavač dost zamrzí).

Trident

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #12 kdy: 05. 06. 2016, 11:11:25 »
Co je to šlic ? bo nevím co to je tak se radši zeptám aby mi nic nezdrhlo ... :)
Vyfrézované korýtku ve zdivu, do kterého vložíš kabely a zamázneš maltou nebo sádrou a pak přemaluješ barvou. Když jsi šokovný, tak na zdi není poznat, že tam "šlic" s kabely je (mě se to povedlo na 50% délky mých "šliců"). :-D
My neprazaci tomu rikame drazka... Ale je to dost oldschool:)
Zalezi na technologii stavby. Klasicke betonove palice maji rady drazkovani, protoze stavba se muze na zacatku blbe navrhnout (rozumej bez ohledu na rozvody) a site se dodelaji az nakonec (zasadni chyba). Hlavne je treba dat si pozor ktere kabely mohou jit primo na zamaznuti - bacha u slaboproudu. Protoze se ti taky muze stat ze ti izolaci malta/sadra po letech rozezere - tohle dela rada developeru.
I u modernich cihlovych nebo betonovych staveb uz mas predpripravene sachty.podhledy,stropy,podlahy nebo instalacni predsteny na rozvod inzenyrskych siti.

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #13 kdy: 05. 06. 2016, 11:24:31 »
On je totiž revizní technik a revizní technik někteří ti bez PD revizi nedají protože sami musí vědět co kde je a jak, a pak je tu druhá sorta která to bere vyloženě jako kšeft ..
Tak je to i s projektanty některé projekty jsou jen tak na půl opět jen kšeft .. 

Re:Budování kabeláže k internetu a televizi
« Odpověď #14 kdy: 05. 06. 2016, 12:24:27 »
Vau, díky za shrnutí.
Počítal jsem s Cat 6a všude dát.
Je to klasickej pražskej činžák a bydlím v přízemí a statika jsem tu měl.

Takže jestli dobře chápu, tak ty tuhle práci děláš? Teda nevím, odkud jsi, ale jestli jsi někde z okolí Prahy, tak mi kdyžtak napiš a měl bych pro tebe nejspíš zakázku.