Email jméno odesílatele

Email jméno odesílatele
« kdy: 06. 05. 2016, 08:53:23 »
Zdravím ve spolek,

nějak si lámu hlavu nad otázkou, jak emailové klienti získavají jména a přijmení lidí, co mě píšou emaily?

Dám příklad, včera mě přišel poprvé email od člověka do mé schránky, emailová adresa byla ve tvaru nuklearhovado@gmail.com (například) ...

Po přijetí do pošotvního klienta (Evolution) i přes webové rozhraní (roundcube) se mi u daného emailu zobrazuje jeho jméno, například Pepa Vomáčka ....

Mě jen nejde do hlavy, jak poštovní server je schopný zjistit toto jméno a přijmení? Děje se to pouze u přijmu pošty, nebo je někdo schopný i nějakým dotazem to jméno zjistit?

Snad se neptám na blbost, ale fakt mě to hlava nějak nedává :D
Když chceš, dokážeš vše!


Karel

Re:Email jméno odesílatele
« Odpověď #1 kdy: 06. 05. 2016, 09:22:41 »
Pokud je to opravdu @gmail, tak Google by default pouziva rozsirenou adresu. Uzivatele si to muzou vypnout, ale malokdo to dela. Rozsirena adresa vypada takhle:
John Smith <cooltypek@google.com>

Pak uz jen zalezi na email klientu, zda to zobrazi cele, nebo jen jmeno, nebo jen email. Podivejte se primo do dat toho prichoziho emailu, tam bude videt, co vlastne v poli odesilatel je. Ja jsem popravde email, kde by nebyla pouzita ta rozsirena adresa, nevidel ani nepamatuji.

Re:Email jméno odesílatele
« Odpověď #2 kdy: 06. 05. 2016, 09:22:56 »
jednoducho, to meno je tam napisane. email odosielatela je v tvare ludsky popis <emailova adresa>
ak ten ludsky popis chyba, tak emailovy klient zobrazi email.
Pozri si v nastaveniach evolution, pre tvoj ucet nastavenie odosielania. urcite tam bude kolonka pre meno/nazov, alebo neviem ako to maju nazvane a email.
Resp. to meno si nastavuje ten, ktory email odosiela, nie prijemca.

pavlix

  • ****
  • 253
    • Zobrazit profil
Re:Email jméno odesílatele
« Odpověď #3 kdy: 06. 05. 2016, 09:24:11 »
To bude asi tím, že každá zpráva má seznam hlaviček a jednou z hlaviček je From:, kde se typicky píše, od koho je ten e-mail. Většinou je tam jméno tak jak si ho odesilatel zvolil a jeho e-mailová adresa. Nejlepší je nechat si zobrazit zdrojový kód zprávy, tam je to jasně vidět.

Fantomas

Re:Email jméno odesílatele
« Odpověď #4 kdy: 06. 05. 2016, 09:34:06 »
Nejlepší je nechat si zobrazit zdrojový kód zprávy, tam je to jasně vidět.
Tohle jako odpoved staci.


Re:Email jméno odesílatele
« Odpověď #5 kdy: 06. 05. 2016, 09:48:57 »
Možná by stálo za to dodat, že věřit sekci From* není zrovna ten nejlepší nápad...

*Pokud jde o autora zprávy.

Re:Email jméno odesílatele
« Odpověď #6 kdy: 06. 05. 2016, 10:05:37 »
Ano, vím, že toto jméno se dá vyplnit v "administraci" daného emailu a odesílatel to takto posílá, zaráží mě však to, že podle kódu to jméno tam nevidím, vidím jen adresu, ale jak evolution tak roundcube to jméno zobrazí ....

Je reálná možnost nějakého dotazu na cílový email na zjistění toho jména?

hlavička emailu:
Kód: [Vybrat]
Subject: =?UTF-8?Q?Re=3A_Software_pro_zobrazen=C3=AD_str=C3=A1nky?=
From: = <franta.jouda@gmail.com>

Edit: zmenil jsem skutecne jmeno emailu
Když chceš, dokážeš vše!

Re:Email jméno odesílatele
« Odpověď #7 kdy: 06. 05. 2016, 10:53:47 »
Ano, vím, že toto jméno se dá vyplnit v "administraci" daného emailu a odesílatel to takto posílá, zaráží mě však to, že podle kódu to jméno tam nevidím, vidím jen adresu, ale jak evolution tak roundcube to jméno zobrazí ....

Je reálná možnost nějakého dotazu na cílový email na zjistění toho jména?

hlavička emailu:
Kód: [Vybrat]
Subject: =?UTF-8?Q?Re=3A_Software_pro_zobrazen=C3=AD_str=C3=A1nky?=
From: = <franta.jouda@gmail.com>

Edit: zmenil jsem skutecne jmeno emailu

Řekl bych, že pokud to jméno příjde v tom emailu (= je uvedeno v sekci From (= dal ho tam zdroj té zprávy)), tak se to u Tebe zobrazí (podle nastavení tvého klienta).
Jinak smolík.

Jinak viz:
https://tools.ietf.org/html/rfc5322#section-3.6.2
https://tools.ietf.org/html/rfc5322#section-3.4
https://tools.ietf.org/html/rfc5322#section-3.2.5
https://www.iana.org/assignments/message-headers/message-headers.xhtml

Sten

Re:Email jméno odesílatele
« Odpověď #8 kdy: 06. 05. 2016, 13:37:10 »
Je reálná možnost nějakého dotazu na cílový email na zjistění toho jména?

Nic standardního.

Ale pokud máte někoho s tímto e-mailem v adresáři, tak většina klientů zobrazí to jméno z adresáře. Google to možná páruje i přes Google+, ale nezkoušel jsem.

vterinova nozicka

Re:Email jméno odesílatele
« Odpověď #9 kdy: 06. 05. 2016, 18:30:44 »
V dnesni dobe zadny problem. Vsechny ty cool sragory se snazi ohromit uzivatele svymi pseudoschopnostmi, takze nemaji problem sloucit dva kontakty lidi se stejnym jmenem a prijmenim nebo naopak emailem nebo i skype identifikatorem, takze uzivatel je tim poslednim, kdo urcuje u ktereho emailu je ktere jmeno.