Má Python budoucnost?

andy

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #360 kdy: 14. 05. 2016, 09:23:25 »
Lepší by asi bylo říci, že ta 3. možnost je vyhodnotit do WHNF.
Dobře, tak seq je úlitba k tomu, aby se ten líný jazyk dal nějak efektivně používat :)


Radek Miček

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #361 kdy: 14. 05. 2016, 10:10:06 »
I tak existuje v Haskellu 3. možnost - někdy vrátit totéž a někdy se zacyklit (pomocí seq).
Jenže ta funkce nemá žádná vstupní data do podmínky "mám se zacyklit?". Takže nemůže.

Máte pravdu, v případě identity to seq nepokazí - moje chyba (pokazil by to třeba deepseq, jenže to už by v typové signatuře bylo NFData). U složitějších funkcí - například u funkce filter to již pokazit jde. Bez seq by typ filter : (a -> Bool) -> [a] -> [a] implikoval vlastnost

Kód: [Vybrat]
filter p (map f list) = map f (filter (p . f) list)
pro každé p, f, list a klasicky definovaný map. Tato vlastnost by platila bez ohledu na to, jak je filter definovaný (stačilo by, že má daný typ). Se seq již tato vlastnost nemusí platit.

eee

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #362 kdy: 16. 05. 2016, 09:23:22 »
Tak fajn, kdyz si tu konecne prestali honit triko haskellisti a jim podobna havet, lze snad konecne odpovedet na polozeny dotaz.

Python ma budoucnost, je to jazyk jednoduchy, snadno pochopitelny, prakticky a pragmaticky, ktery ma sirokou oblast vhodneho uplatneni od psani pokrocilejsich skriptu, pres psani prototypu a webovych aplikaci az po vyvoj gui aplikaci. Jeho obliba roste, coz se projevuje mimo jine tim, ze nahradil Javu jako prvni vyukovy jazyk, ktera kdysi nahradila Pascal. Take se da vyuzit ke skriptovani ruznych aplikaci, treba textovych editoru jako je vim nebo gedit, grafickych editoru jako je gimp, inkscape nebo blender nebo ruzne kancelarske baliky.

mikrom

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #363 kdy: 16. 05. 2016, 16:09:38 »
kdyz si tu konecne prestali honit triko haskellisti a jim podobna havet, lze snad konecne odpovedet na polozeny dotaz.
+1

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #364 kdy: 16. 05. 2016, 16:48:45 »
Python ma budoucnost, je to jazyk jednoduchy, snadno pochopitelny, prakticky a pragmaticky, ktery ma sirokou oblast vhodneho uplatneni od psani pokrocilejsich skriptu, pres psani prototypu a webovych aplikaci az po vyvoj gui aplikaci. Jeho obliba roste, coz se projevuje mimo jine tim, ze nahradil Javu jako prvni vyukovy jazyk, ktera kdysi nahradila Pascal. Take se da vyuzit ke skriptovani ruznych aplikaci, treba textovych editoru jako je vim nebo gedit, grafickych editoru jako je gimp, inkscape nebo blender nebo ruzne kancelarske baliky.

Mohu-li si vybrat (což obvykle nemohu) tak dávám přednost jazyku Lua. Umí prakticky to samé co Python, je menší, rychlejší, snáze se zakomponovává do C aplikací. S výsledným kódem se dá imho mnohem lépe pracovat. A subjektivně mi přijde i taková jakože čistěji navržená.


Yarda

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #365 kdy: 16. 05. 2016, 17:04:59 »
Python ma budoucnost, je to jazyk jednoduchy, snadno pochopitelny, prakticky a pragmaticky, ktery ma sirokou oblast vhodneho uplatneni od psani pokrocilejsich skriptu, pres psani prototypu a webovych aplikaci az po vyvoj gui aplikaci. Jeho obliba roste, coz se projevuje mimo jine tim, ze nahradil Javu jako prvni vyukovy jazyk, ktera kdysi nahradila Pascal. Take se da vyuzit ke skriptovani ruznych aplikaci, treba textovych editoru jako je vim nebo gedit, grafickych editoru jako je gimp, inkscape nebo blender nebo ruzne kancelarske baliky.

Mohu-li si vybrat (což obvykle nemohu) tak dávám přednost jazyku Lua. Umí prakticky to samé co Python, je menší, rychlejší, snáze se zakomponovává do C aplikací. S výsledným kódem se dá imho mnohem lépe pracovat. A subjektivně mi přijde i taková jakože čistěji navržená.

Račte prosím laskavě navnímat že svět je mnohem barvitější, než si představujete. A že programuje spousta NEprogramátorů (klasicky většina vědců, kteří nějak umí programovat a k tomu umí svůj obor) a Python nachází řadu uplatnění právě v této branži - třeba distribuce Annaconda. Že se někdo u nich z této sorty lidí bude učit Javu a nebo Lua nedává žádný smysl.

Kit

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #366 kdy: 16. 05. 2016, 17:24:35 »
Račte prosím laskavě navnímat že svět je mnohem barvitější, než si představujete. A že programuje spousta NEprogramátorů (klasicky většina vědců, kteří nějak umí programovat a k tomu umí svůj obor) a Python nachází řadu uplatnění právě v této branži - třeba distribuce Annaconda. Že se někdo u nich z této sorty lidí bude učit Javu a nebo Lua nedává žádný smysl.

Dříve vědci ke svým výpočtům používali zejména jazyk Fortran. Ostatně mnozí ho používají dodnes, neboť stále je z dostupných jazyků nejvýkonnější. Modernějšími jazyky pro vědce jsou například Matlab, Rko nebo právě Python.

gamer

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #367 kdy: 16. 05. 2016, 17:34:35 »
Dříve vědci ke svým výpočtům používali zejména jazyk Fortran. Ostatně mnozí ho používají dodnes, neboť stále je z dostupných jazyků nejvýkonnější. Modernějšími jazyky pro vědce jsou například Matlab, Rko nebo právě Python.
U vědců python dost válcuje všechno ostatní, je to univerzální jazyk první volby. V kombinaci se SciPy moc nemá konkurenci: https://talkpython.fm/episodes/show/29/python-at-the-large-hadron-collider-and-cern

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #368 kdy: 16. 05. 2016, 18:00:29 »
Dříve vědci ke svým výpočtům používali zejména jazyk Fortran. Ostatně mnozí ho používají dodnes, neboť stále je z dostupných jazyků nejvýkonnější. Modernějšími jazyky pro vědce jsou například Matlab, Rko nebo právě Python.
U vědců python dost válcuje všechno ostatní, je to univerzální jazyk první volby. V kombinaci se SciPy moc nemá konkurenci: https://talkpython.fm/episodes/show/29/python-at-the-large-hadron-collider-and-cern

Mam dojem, ze ma konkurenci mohutnou a to je Rko. (Ze je mezi temi jazyky propastny rozdil v kvalite asi nema potrebu zduraznovat. Ale bez ohledu na to, jak je Rko zprasene, tak se pouziva hojne.)

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #369 kdy: 16. 05. 2016, 18:05:38 »
Mam dojem, ze ma konkurenci mohutnou a to je Rko. (Ze je mezi temi jazyky propastny rozdil v kvalite asi nema potrebu zduraznovat. Ale bez ohledu na to, jak je Rko zprasene, tak se pouziva hojne.)
Rko se používá hlavně kvůli množství specializovaných knihoven, kterýmu se Python ani se SciPy ani neblíží. Že Python "nemá konkurenci" je spíš zbožné přání než realita. Navíc vědecké použití Pythonu není moc ke cti Pythonu, protože ten tam slouží jenom jako tenoučká obálka. Počítat v něm samém by se nedalo vůbec. Používá se, protože se snadno učí a je dostatečně flexibilní, aby se na ty výpočty dal jakžtakž ohnout (žádná velká sláva, ale jde to).

Ještě taky uvidíme, jestli se chytne Julia, ta by mohla se situací dost zatočit.

bohumil

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #370 kdy: 16. 05. 2016, 19:08:23 »

Nesmysl, automaticke testy slouzi k tomu, aby se peridicky re-testoval kod pred kazdym commitem, tedy aby byli testeri usetreni opici prace a mohli se soustredit na dulezitejsi vec. Maven ma test phase primo ve svem build lifecyclu.
Co jsem videl vyvoj v realnych firmach, kde nejsou uplni matlaci, tak vesmes plati:
- Kod je v GITu a kazdy si hraje na svem forku
- lokalni buildy ridi Maven, ktery spousit Unit testy, Mock integracni testy (napr. Mockito), pripadne SeleniumHQ na E2E testy. Maven zaroven automaticky hlida  unit test coverage, kazdy koder musi plne pokryt svuj kod testy, pripadne zduvodnit, proc to nejde.
- kdyz to lokalne proslo, muze koder mergovat do hlavniho branche GITu
- nad hlavnim branchem GITu se v Bamboo spousti nightbuildy (opet s hromadou testu), kdyz to spadne, Bamboo praskne, kdo to zku*rvil.
- jednou za cas se udela release, main branch se vystavi na lokalnim Nexusu jako maven artefact, vichni si updatujou pom.xml na tento novy artefarct a jede se dal.

Rozumny vyvoj bez automatickeho testovani je naprosty nesmysl.

Do kamene tesat.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #371 kdy: 16. 05. 2016, 19:16:29 »
Mohu-li si vybrat (což obvykle nemohu) tak dávám přednost jazyku Lua. Umí prakticky to samé co Python, je menší, rychlejší, snáze se zakomponovává do C aplikací. S výsledným kódem se dá imho mnohem lépe pracovat. A subjektivně mi přijde i taková jakože čistěji navržená.

Račte prosím laskavě navnímat že svět je mnohem barvitější, než si představujete. A že programuje spousta NEprogramátorů (klasicky většina vědců, kteří nějak umí programovat a k tomu umí svůj obor) a Python nachází řadu uplatnění právě v této branži - třeba distribuce Annaconda. Že se někdo u nich z této sorty lidí bude učit Javu a nebo Lua nedává žádný smysl.
Nápodobně.

Co byste mi chtěl vytknout? Že jsem dal přednost něčemu jinému před Pythonem? Že jsem napsal svou zkušenost?

Python se používá protože efekt sněhové koule.

Já jsem začal Luu používat protože si myslím, že tím koncákům neprogramátorům usnadním život. Jestli se naučí Luu nebo Python je pro ně vcelku jedno. Zato je pro ně důležité, zda ten jazyk mohou používat pro práci s požadovanou funkcionalitou. A tvrdím, že napojovat existující C knihovny je v Lue výrazně snazší než v Pythonu.

mikrom

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #372 kdy: 16. 05. 2016, 19:21:40 »
Ještě taky uvidíme, jestli se chytne Julia, ta by mohla se situací dost zatočit.
Nemyslim ze z toho nieco bude, pozeral som na to pred par rokmi ked som o tom prvykrat cital.
Furt je to vo verzii 0.x.y. Zda sa ze je to experimentalny jazyk pouzivany akurat na universite kde vznikol.



Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #373 kdy: 16. 05. 2016, 19:24:09 »
Furt je to vo verzii 0.x.y. Zda sa ze je to experimentalny jazyk pouzivany akurat na universite kde vznikol.
To byly na začátku skoro všechny jazyky :)

Yarda

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #374 kdy: 17. 05. 2016, 10:06:25 »
Mohu-li si vybrat (což obvykle nemohu) tak dávám přednost jazyku Lua. Umí prakticky to samé co Python, je menší, rychlejší, snáze se zakomponovává do C aplikací. S výsledným kódem se dá imho mnohem lépe pracovat. A subjektivně mi přijde i taková jakože čistěji navržená.

Račte prosím laskavě navnímat že svět je mnohem barvitější, než si představujete. A že programuje spousta NEprogramátorů (klasicky většina vědců, kteří nějak umí programovat a k tomu umí svůj obor) a Python nachází řadu uplatnění právě v této branži - třeba distribuce Annaconda. Že se někdo u nich z této sorty lidí bude učit Javu a nebo Lua nedává žádný smysl.
Nápodobně.

Co byste mi chtěl vytknout? Že jsem dal přednost něčemu jinému před Pythonem? Že jsem napsal svou zkušenost?

Python se používá protože efekt sněhové koule.

Já jsem začal Luu používat protože si myslím, že tím koncákům neprogramátorům usnadním život. Jestli se naučí Luu nebo Python je pro ně vcelku jedno. Zato je pro ně důležité, zda ten jazyk mohou používat pro práci s požadovanou funkcionalitou. A tvrdím, že napojovat existující C knihovny je v Lue výrazně snazší než v Pythonu.

Já Vám nic nevytýkám, pouze (na Vašem příkladě, nic osobního - mohl jsem si vybrat samozřejmě někoho jiného...) konstatuji, jak je tato diskuse šíleně omezená svým rozhledem (obecných programátorů).

A jestli Lua a nebo Python není jedno ani omylem, protože zaměstnavatel, zvyky v daném oboru, práce v týmu, zastupitelnost lidí, atd. Pokud se všeobecně v oboru na půlce planety široce používá třeba Python, tak nemá smysl se učit cokoliv dalšího, protože je to ztráta času a programovací jazyk je prostředek, nikoliv cíl. V tom čase se dá dělat X užitečnějších neprogramátorských věcí.