Má Python budoucnost?

v

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #285 kdy: 13. 05. 2016, 10:11:48 »
To je snad jen o tom, že v (nejen) c je středník (povinný) oddělovač příkazů; nebo ne?
Nejen. V Haskellu máš ještě curryfikaci, která to komplikuje. V jiných jazycích musíš explicitně použít lambdu, takže je jasné, že to je jeden parametr a ne dva. V Haskellu to nepoznáš, takže musíš závorkovat. A protože závorkování je opruz, zavedl se $ jako "definitivní závorka" ;)

Tebou popisované věci znám jen z rychlíku a o proto o tom ani nepolemizuju, v tom nejsme vepři.
Já jen nějak nepochytil, co tím (těma returnama) chtěl autor říci.
autěr chtěl říct, že haskelleři píšou return stejně jako se píše v pythonu nebo cčku


eee

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #286 kdy: 13. 05. 2016, 10:17:37 »
Citace
O tom, jestli je něco dostatečně dobré, efektivně a poměrně objektivně rozhoduje "trh" a ten v případě PHP pravil, že ano. A komu se to nelíbí, ať si ...

Voliči pravili, že Zeman je vhodným kandidátem na prezidenta. Diváci Šlágr TV rozhodli, že dechovky hrané na synťáky z tržnice jsou ta nejlepší hudba pod sluncem. Diváci pravidelně rozhodují, že Ordinace v růžové ulici je to nejlepší, co můžete vidět na obrazovce. Váš svět je sice strašně jednoduchý, nemusíte se namáhat s přemýšlením, ale zároveň je to svět dost omezený.

Nikoliv, vhodnost kandidáta na prezidenta se neurčuje volbou nýbrž zákonem, který definuje kdo a za jakých okolností může kandidovat. Voliči pravili, že Zeman je z kandidátů ten nejlepší. Přemýšlením se nemusí namáhat nikdo. O mém světě nevíš zhola nic a domnívám se, že svět si zjednodušuje a přemýšlení se vyhýbá spíš ten, kdo nechce brát na vědomí realitu a dává přednost zjednodušeným ideiím, plete si pojmy a nerozlišuje jejich význam.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #287 kdy: 13. 05. 2016, 10:24:16 »
Citace
Žádný z úspěšných jazyků nemá čistý a bezchybný návrh. Čím to asi bude?

Jde taky o to, jak moc dojebaný ten návrh je, jestli je to ještě aspoň "good enough". Třeba v případě toho PHP už je to tak moc za hranou, že nám "fajnovkám" se z toho prostě zvedá kufr a nebudeme v tom ochotní dělat, ani kdyby to mělo dvakrát takovou popularitu jako teď.

+1

Jine jazyky chyby napravuji, viz JavaScript nebo Python. PHP si udrzuje svoji "kvalitu", spise nekvalitu, a pridava dalsi ficury, ktere jej nedale "zkvalitnuji".

...
O tom, jestli je něco dostatečně dobré, efektivně a poměrně objektivně rozhoduje "trh" a ten v případě PHP pravil, že ano. A komu se to nelíbí, ať si ...

Ok, at je po vasem (me penize ani popularita jazyka, ve kterem pisi, nejak extra nemotivuje; mysleno obecne), podivejme se na trh. Platy PHP vyvojaru nejsou ve srovnani s ostanimi nejak vysoke: http://www.sitepoint.com/best-programming-language-learn-2015-job-demand-salaries/. Mozna, ze nadanejsi programatori ani nechteji zacinat pracovat v PHP, nebo radeji od nej odchazeji za lepsim? Podle te statistiky bych tipoval, ze PHP lidi budou zdrhat treba k tomu Pythonu, ktery ma lehce podobne rysy, je o nej celkem zajem a plati se za nej stejne jak za Javu.

vycuc te statistiky:
Citace
1    Java — featured in 18% of adverts with an average salary of $100,000 USD
2    JavaScript — 17%, $90,000
3    C# — 16%, $85,000
4    C — 9%, $90,000
5    C++ — 9%, $95,000
6    PHP — 7%, $75,000
7    Python — 5.5%, $100,000
8    R — 3%, $95,000
9    Scheme — 3%, $65,000
10    Perl — 3%, $100,000

Dost me prekvapilo, ze Python je tak vysoko. U nas jsem o nem moc neslysel ani necetl. Proto jsem se ptal, jestli nekdo nema nejaka data o CR/SK (ta uvedena statistika je nejaka mezinarodni firma).

pali456

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #288 kdy: 13. 05. 2016, 10:41:41 »
Citace
objektivne ma produkce Justina vysokou hodnotu, jak ukazuji jeho prijmy

Ty to opravdu nechápeš? Vždyť je to tak jednoduché. Finanční hodnotu to má možná proto, že to dokáže rozvřískat stadion nadržených patnáctek s mickey mousem na triku. O hudební kvalite to ale neříká vůbec nic. Jestli si tady někdo něco plete, pak jsou to slova hodnota a kvalita. Já celou dobu mluvím o tom druhém.

kvalita hudby je nemeratelna, nemame ziadnu jednotku kvality hudby. Co ale "odmerat" dokazeme je pocet fanusikov alebo prijmy umelca na zaklade ktorých dokazeme povedat pre ake mnozstvo fanusikov je justinova hudba subjektivne kvalitna.

eee

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #289 kdy: 13. 05. 2016, 10:44:44 »
Ok, at je po vasem (me penize ani popularita jazyka, ve kterem pisi, nejak extra nemotivuje; mysleno obecne), podivejme se na trh. Platy PHP vyvojaru nejsou ve srovnani s ostanimi nejak vysoke: http://www.sitepoint.com/best-programming-language-learn-2015-job-demand-salaries/. Mozna, ze nadanejsi programatori ani nechteji zacinat pracovat v PHP, nebo radeji od nej odchazeji za lepsim? Podle te statistiky bych tipoval, ze PHP lidi budou zdrhat treba k tomu Pythonu, ktery ma lehce podobne rysy, je o nej celkem zajem a plati se za nej stejne jak za Javu.

Doporucuji precist si ten clanek az do konce a neprehlednout kapitolu "Salaries are Averages" kde se venuji a vysvetluji prave to, nad cim tu spekulujes.


Erik

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #290 kdy: 13. 05. 2016, 10:51:00 »
Citace
kvalita hudby je nemeratelna, nemame ziadnu jednotku kvality hudby. Co ale "odmerat" dokazeme je pocet fanusikov alebo prijmy umelca na zaklade ktorých dokazeme povedat pre ake mnozstvo fanusikov je justinova hudba subjektivne kvalitna.

Jakou váhu má názor prepubertálních dívčin, které zatím nic lepšího, než Lady Gaga nebo Justina Biebera(nebo co to do nich mainstream láduje), nepoznaly? Moc velkou ne. Zeptej se radši nějakého muzikanta, co ti na takové "Bejby, bejby, bejby, ou bejby"(velice hluboký text, to se zase musí nechat) řekne. Nahodíme tři akordy, primitivní rytmus, kolovrátkovou melodii, originální text o tom, jak se všichni vzájemně milujeme a je to tam. Nerad bych ale  takovou blbost řešil celý den, takže se loučím.

eee

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #291 kdy: 13. 05. 2016, 11:33:20 »
Citace
kvalita hudby je nemeratelna, nemame ziadnu jednotku kvality hudby. Co ale "odmerat" dokazeme je pocet fanusikov alebo prijmy umelca na zaklade ktorých dokazeme povedat pre ake mnozstvo fanusikov je justinova hudba subjektivne kvalitna.

Jakou váhu má názor prepubertálních dívčin, které zatím nic lepšího, než Lady Gaga nebo Justina Biebera(nebo co to do nich mainstream láduje), nepoznaly? Moc velkou ne. Zeptej se radši nějakého muzikanta, co ti na takové "Bejby, bejby, bejby, ou bejby"(velice hluboký text, to se zase musí nechat) řekne. Nahodíme tři akordy, primitivní rytmus, kolovrátkovou melodii, originální text o tom, jak se všichni vzájemně milujeme a je to tam. Nerad bych ale  takovou blbost řešil celý den, takže se loučím.

Minimalne ekonomicky ma vahu vysokou. A jinak v pozadi tusim jednak mezigeneracni spor, viz drivejsi 'rockovy kraval' jsou dnes klasiky a koho dnes oslovuje kdysi ocenovany Glenn Miller? A co je teda kvalitnejsi? A druhak tusim nadrazovani se mensiny nad vetsinou. Co je na jednoduchosti spatneho? Veskera popularni produkce je dnes jednoducha, Bedrich Smetana by se smal. Kde v dnesni moderni hudbe uslysis treba fugu? Je tedy veskera moderni popularni hudba z duvodu sve jednoduchosti nekvalitni? A to pomijim obsahovou redukci na pouhe dve toniny, durovou a molovou nebo zjednoduseni ve forme temperovaneho (roz)ladeni. A kde beres informaci, ze ty holky krome Justina neposlouchaji i neco jineho, treba ne az tolik oklestenou a jeste stale aspon trochu barvitou world nebo ethnic music? Zas jen predsudky a ocernovani. Stale stejne schema diskuse, at jde o jazyk nebo o hudbu.

Kit

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #292 kdy: 13. 05. 2016, 12:38:06 »
Statickým metodám se úmyslně vyhýbám, proto mi tento detail unikl.

Tak to už máme boolean hodnoty, gettery/settery a statické metody v jediném vlákně. Které všechny konstrukce ještě považujete za naprosto zbytečné? Upřímně mě to zajímá.

Nikoli boolean hodnoty, ale boolean proměnné, které dnes už nedávají smysl.

Statické metody nás vrací do dob strukturovaného programování, stejně jako gettery a settery. Jistě, existuje pár případů, kdy statické metody smysl mají. Například matematické funkce nebo třeba vzor Simple Factory. V ostatních případech si většinou vynucují porušování zapouzdření jiných objektů, případně vytváří obtížně testovatelné skryté závislosti. Injektování třídy se statickou metodou v mnohých jazycích ani nejde. Jsou to samé klacky pod nohy a málo výhod.

Kit

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #293 kdy: 13. 05. 2016, 12:49:06 »
Statickým metodám se úmyslně vyhýbám, proto mi tento detail unikl.

Tak to už máme boolean hodnoty, gettery/settery a statické metody v jediném vlákně. Které všechny konstrukce ještě považujete za naprosto zbytečné? Upřímně mě to zajímá.

Abych nezapomněl, tak jsem vyloučil konstrukce "else" a "elseif". Také jsem zrušil používání "break" uvitř konstrukce "switch". Aplikace to docela významně zkrátí, zjednoduší a zpřehlední.

Některé jazyky mají "else" jako součást ternárního operátoru. Tam ho samozřejmě používám.

n

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #294 kdy: 13. 05. 2016, 13:05:33 »
Viz několik příspěvků zpět. Přetížení přiřazení.

Tak pretezovani standardnich operatoru je v mem zebricku jazykovych/programatorskych prasecin bezkonkurecne na prvnim miste.
Kdo tohle vymyslel, ten by mel byt bicovan kazde rano a nucen poslouchat Country Radio do obeda. Slysis, Stroustrupe?

Neni vetsi poteseni, nez pretizit "+", aby delal "-".


Tak dementovi do ruky taky nedas knipl, zejo... Dovolis mu maximalne kolobezku. Pro lopaty takove veci nejsou dobre. Profik je umi vyuzit.
Java ma jednu vyhodu, z jedne strany sice ten jazyk nic neumi, z druhe strany s nim muzou pracovat jak lopaty, tak profici. Ne ze by se v nem nedalo prasit, ale neda se prasit tak hrozne. Jak te tak posloucham, tak ty Youdo, by ses mel drzet neceho jednoducheho, co se neda moc posrat...

n

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #295 kdy: 13. 05. 2016, 13:07:44 »
Myslím že volnost je ta hlavní vlastnost, nikdo tě nenutí dodržovat OOP přesně do puntíku. Naproti tomu v Java nutí programátora do OOP a programátoři to pak prostě různě obcházejí.

Java na jedné straně nutí do OOP, na druhé straně to programátoři obchází přes gettery a settery. A ještě se tím chlubí.


Gettery/settery nejak koliduji s OOP? Ja dosud zil v domeni, ze to je jedna ze zakladnich OOP vlastnosti (zapouzdreni stavu objektu a kontrolovany pristup k atributum)
Zajimave, prosim vysvetleni.
Jistěže nekolidují, je to prostě chabá náhrada za properties.

Ja treba nechapu, proc, kdyz uz properties mel naky object pascal od borlandu pred 20 lety, se nic takoveho nedokazalo dostat do javy. Ne ze bych si to nak extra pamatoval, ale zda se mne, ze to fungovalo docela dobre.

atarist

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #296 kdy: 13. 05. 2016, 13:28:42 »
Statickým metodám se úmyslně vyhýbám, proto mi tento detail unikl.

Tak to už máme boolean hodnoty, gettery/settery a statické metody v jediném vlákně. Které všechny konstrukce ještě považujete za naprosto zbytečné? Upřímně mě to zajímá.

Abych nezapomněl, tak jsem vyloučil konstrukce "else" a "elseif". Také jsem zrušil používání "break" uvitř konstrukce "switch". Aplikace to docela významně zkrátí, zjednoduší a zpřehlední.

Některé jazyky mají "else" jako součást ternárního operátoru. Tam ho samozřejmě používám.

Proc nezrusit i cely switch? Krome nekolika malo pripadu (ale fakt malo) je to jen chapa nahrada za spatne navrzenou hierarchii trid (vetsinou se da nahradit polymorfismem a v lepsich!!! jazycich pattern matchingem).

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #297 kdy: 13. 05. 2016, 13:32:45 »
Myslím že volnost je ta hlavní vlastnost, nikdo tě nenutí dodržovat OOP přesně do puntíku. Naproti tomu v Java nutí programátora do OOP a programátoři to pak prostě různě obcházejí.

Java na jedné straně nutí do OOP, na druhé straně to programátoři obchází přes gettery a settery. A ještě se tím chlubí.


Gettery/settery nejak koliduji s OOP? Ja dosud zil v domeni, ze to je jedna ze zakladnich OOP vlastnosti (zapouzdreni stavu objektu a kontrolovany pristup k atributum)
Zajimave, prosim vysvetleni.
Jistěže nekolidují, je to prostě chabá náhrada za properties.

Ja treba nechapu, proc, kdyz uz properties mel naky object pascal od borlandu pred 20 lety, se nic takoveho nedokazalo dostat do javy. Ne ze bych si to nak extra pamatoval, ale zda se mne, ze to fungovalo docela dobre.
Java je prostě omezená.

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #298 kdy: 13. 05. 2016, 13:47:29 »
Co se týče té budoucnosti Pythonu... ;)

takové "Bejby, bejby, bejby, ou bejby"(velice hluboký text, to se zase musí nechat) [...] Bedrich Smetana by se smal.
A viděls někdy Hubičku? Běž na to a ještě budeš rád za Bejby, ou bejby :)

Citace
Lukáš (překvapen, ale mírně): Má rozmilá, jak žes to myslila?
Vendulka: Že k hubičkám teď věru času není.
Lukáš: Však Vendulko, já chtěl to políbení!
Vendulka: Já nechtěla!
Lukáš: Vždyť přece smím ho chtít - Ty mi ho dáš! (Blíží se jí.)
Vendulka (couvne, vážně): Ne, pravím! Nech mě být!
To je drama! :)

Kde v dnesni moderni hudbe uslysis treba fugu?
A proč bys měl slyšet v moderní hudbě fugu? Fuga je historická hudební forma, proč by ji měl někdo dneska napodobovat?

(Že ty s těma hudebníma pojmama jenom tak šermuješ jakože "Jó, hoši, tadlencta fuga, to vám je něco!"? ;) )

Kit

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #299 kdy: 13. 05. 2016, 13:49:38 »
Abych nezapomněl, tak jsem vyloučil konstrukce "else" a "elseif". Také jsem zrušil používání "break" uvitř konstrukce "switch". Aplikace to docela významně zkrátí, zjednoduší a zpřehlední.

Některé jazyky mají "else" jako součást ternárního operátoru. Tam ho samozřejmě používám.

Proc nezrusit i cely switch? Krome nekolika malo pripadu (ale fakt malo) je to jen chapa nahrada za spatne navrzenou hierarchii trid (vetsinou se da nahradit polymorfismem a v lepsich!!! jazycich pattern matchingem).

Ano, ve spoustě případů se mi switch podařilo nahradit polymorfismem. Aplikaci to skutečně významně prospělo, protože pro přidání nové vlastnosti stačilo jen přidat další třídu a do zbytku aplikace nebylo potřeba nijak zasahovat.

Pattern matching používám také, např. v XSLT. Tím v mnoha případech odpadl nejen switch, ale i if.