Má Python budoucnost?

zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #195 kdy: 12. 05. 2016, 13:59:00 »
Viz několik příspěvků zpět. Přetížení přiřazení.

Tak pretezovani standardnich operatoru je v mem zebricku jazykovych/programatorskych prasecin bezkonkurecne na prvnim miste.
Kdo tohle vymyslel, ten by mel byt bicovan kazde rano a nucen poslouchat Country Radio do obeda. Slysis, Stroustrupe?

Neni vetsi poteseni, nez pretizit "+", aby delal "-".
Máš trauma z nějakého zpraseného kódu?


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #196 kdy: 12. 05. 2016, 13:59:55 »
Myslím že volnost je ta hlavní vlastnost, nikdo tě nenutí dodržovat OOP přesně do puntíku. Naproti tomu v Java nutí programátora do OOP a programátoři to pak prostě různě obcházejí.

Java na jedné straně nutí do OOP, na druhé straně to programátoři obchází přes gettery a settery. A ještě se tím chlubí.


Gettery/settery nejak koliduji s OOP? Ja dosud zil v domeni, ze to je jedna ze zakladnich OOP vlastnosti (zapouzdreni stavu objektu a kontrolovany pristup k atributum)
Zajimave, prosim vysvetleni.
Jistěže nekolidují, je to prostě chabá náhrada za properties.

Kit

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #197 kdy: 12. 05. 2016, 14:04:23 »
Viz několik příspěvků zpět. Přetížení přiřazení.

Tak pretezovani standardnich operatoru je v mem zebricku jazykovych/programatorskych prasecin bezkonkurecne na prvnim miste.
Kdo tohle vymyslel, ten by mel byt bicovan kazde rano a nucen poslouchat Country Radio do obeda. Slysis, Stroustrupe?

Neni vetsi poteseni, nez pretizit "+", aby delal "-".

Přetěžování operátorů je třeba i v C++ a k uvedenému se nezneužívá. Vždycky je nutné přetěžovat s rozvahou s dodržováním sémantiky. Napříkad
Kód: [Vybrat]
"+-" * 10v Pythonu je příkladem vhodně užitého přetížení. Je to čitelné a už od pohledu je patrné, co to dělá.

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #198 kdy: 12. 05. 2016, 14:22:07 »
Mám dílema:

Obhajovat Python, protože v něm konec konců dělám, je to relativně dobrý jazyk a je pro mě dobré, když v něm bude dělat víc lidí, kteří vytvoří víc knihoven, a vůbec udělá víc příležitostí pro mě.

nebo

Nechat místní trolly a omezené javisty na python plivat, což třeba odradí některé nováčky, ze kterých by v budoucnosti mohla být konkurence. Nestojí to žádnou práci a konec konců mi může být v zadeki, co kde kdo vykládá.

Co byste vybrali vy?

Erik

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #199 kdy: 12. 05. 2016, 14:25:51 »
Vydávej se za sebenenávistného Javistu, co programuje v Pythonu.


Ondrej

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #200 kdy: 12. 05. 2016, 14:28:02 »
Mám dílema:

Obhajovat Python, protože v něm konec konců dělám, je to relativně dobrý jazyk a je pro mě dobré, když v něm bude dělat víc lidí, kteří vytvoří víc knihoven, a vůbec udělá víc příležitostí pro mě.

nebo

Nechat místní trolly a omezené javisty na python plivat, což třeba odradí některé nováčky, ze kterých by v budoucnosti mohla být konkurence. Nestojí to žádnou práci a konec konců mi může být v zadeki, co kde kdo vykládá.

Co byste vybrali vy?
Vidím to stejně, ale cokoliv zde probírat je ztráta času a jestli se někdo bude rozhodovat na základě zdejších plků? Nemyslím si...

Youda

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #201 kdy: 12. 05. 2016, 14:32:17 »

Gettery/settery nejak koliduji s OOP? Ja dosud zil v domeni, ze to je jedna ze zakladnich OOP vlastnosti (zapouzdreni stavu objektu a kontrolovany pristup k atributum)
Zajimave, prosim vysvetleni.
Jistěže nekolidují, je to prostě chabá náhrada za properties.

Netusim, co je na mechanismu bena/getter/setter chabeho.
Ony to JSOU atributy.

Ve Springu v application.xml pak pracuju s beanem s atributem kozel, ktery se implementuje jako getKozel(), setKozel(), isKozel(). Prefixy jsou standardizovane a funguje to bez potizi.
Primefaces atributy mapovane na MBean dtto.
V Eclipse atributy beanu oznacim, klepnu na Generate Getters/Setters - samo se to vygeneruje a uklidi nekam dospodu class, at to neprekazi.

To je prave obrovska vyhoda a elegance javy, ze se nepokousi zbytecne kdejakou hovadinu strkat primo do jazyka.
Operatory +-*/ delaji vzdy to same. Pokud potrebuju nejaky divny soucet, no tak si zkratka udelam metodu obj.weirdAdd() a kazdy na prvni pohled vidi, ze budu delat nejaky weird add.

Java zustava z pohledu reserved words velice jednoduchy jazyk, od dohadovani uzusu je tady JSR proces.
Takovy JMX je definovan jako JSR3 (https://www.jcp.org/en/jsr/detail?id=3) a opravdu neni potreba hrabat do jazyka.
Jazyk ma zustat co nejjednodussi, jednoduse citelny a predikovatelny, problemy resit pokud mozno pouze jednim moznym zpusobem. Ne ze v perlu mam 3 zpusoby, jak zjistit delku pole, vsechny vypadaji hrozne.

Rozsirovani funkcionality je mozne prave pomoci JSR a frameworku, ktere je implementuji.

Erik

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #202 kdy: 12. 05. 2016, 14:44:36 »
Citace
Netusim, co je na mechanismu bena/getter/setter chabeho.

Mám takový mlhavý pocit, že to ze strany Zboje byla ironie.

Kit

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #203 kdy: 12. 05. 2016, 15:01:58 »
Porad to nechapu.
Mam class Teplomer, z neho objekt tepolomer a v nem public tribut teplota.

Nekdo z venku nastavi atribut:
teplomer.teplota = 45

Jak se na teploměru nastavuje teplota? Zahřátím v dlani?

eee

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #204 kdy: 12. 05. 2016, 15:09:43 »
Což by vyznělo mnohel líp, když by se do té dokumentace nemuselo psát to, co v silně typovaných jazycích získáš signaturou. Takhle je to taková znouzecnost.

Uznávám, psát m.__doc__ je fikaný. Sice to umí i to pitomé PHP, ale Python to má tak nějak hezčejš. Což je bohužel ono.

Python je hezký jazyk. Ale chytrý ne. Je to taková blondýna.
To vyzni dobre vzdycky, dokumentace je soucasti jazyka a nejde o to, ze lze psat m.__doc__, ale ze toho vyuzivaji ruzne nastroje, vcetne ide a ze lze z programu generovat dokumentaci.

Ad blondyna. To jsou hloupy reci, kterymi ukazujes detinskou predpojatost, ktera disivalifikuje tve nazory, jednoduse je nelze brat vazne.

Python je chytry jazyk, zakterym stoji chytri lide. Diky tomu je tak uspesny a rozsireny, prestoze za nim nestoni zadna megakorporacd. Prosadil se v rade oblasti, dnes lze povazovag za standard v oblasti univerzalnich skriptovacich jazyku a jeho popularita stale roste. Napriklad vytlacil javu z pozice nejrozsirenejsiho jazyka pro vyuku. A tusim, ze odtud prameni i iracionalni vyhrady zastancu jinych jazyku.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #205 kdy: 12. 05. 2016, 15:20:31 »
Mám dílema:

Obhajovat Python, protože v něm konec konců dělám, je to relativně dobrý jazyk a je pro mě dobré, když v něm bude dělat víc lidí, kteří vytvoří víc knihoven, a vůbec udělá víc příležitostí pro mě.

Rozhodne neobhajujte neco, jen proto ze v tom delate. Mam podezreni, ze to je duvod, proc tu to PHP jeste porad strasi. Vyvijim v JavaScriptu a rozhodne nemam potrebu ho do nebe vychvalovat. Mam na neho spise neutralni nazor, rozhodne by me nenapadlo vsem cpat NodeJS na server, kdyz si myslim, ze se to hodi jen na mikro weby (v podstate nastejno jak ten Python nebo Ruby).

nebo

Nechat místní trolly a omezené javisty na python plivat, což třeba odradí některé nováčky, ze kterých by v budoucnosti mohla být konkurence. Nestojí to žádnou práci a konec konců mi může být v zadeki, co kde kdo vykládá.

Javista nejsem (i kdyz zaklady znam), tak asi jsem troll. Tak si dovoluji oznacit i vas za trolla, at vam to oplatim ;). Python, si myslim, je pro novacky dobry, ale jak jsem psal, jen pro vyuku a male skriptiky. Na vetsi veci se mi zda neprakticky, protoze zacnete pocitovat ty chybejici typy (musite vyvazovat dokumentaci, casem a testy navic) a nepodporou IDE (at uz refaktorovani nebo treba navigaci).

Stejne jako u PHP, ani u Pythonu nerikam, ze to nejde (vim, ze se tak deje a firmy jsou casto nuceny pak prepisovat cele svoje zivobyti z PHP/Pythonu/Ruby kvuli vykonu/udrzovatelnosti do Javy/C#/Scaly) - jen tvrdim, ze je to nevhodny nastroj. Ostatne i TeX je turing-complete, takze nic nebrani firme, aby back-end pro web psali v TeXu. Jen se obavam, ze by brzy skoncila, pokud by tedy vubec nekdy zacala (kdo by chtel BE v TeXu? kdo by chtel psat BE v TeXu?).

Po pravde mam z Pythonu pocit, ze OOP podporuje jen na oko (chybejici modifikatory pristupu, __háky__, nutnost predavat metodam self a uvadet self pro pristup k poli objektu, atd.) a FP jednou omylem nekdo chtel zkusit a uz to nejak v jazyce zustalo, prestoze ty vlastnosti jsou tam celkem nanic.

Chapu, ze ukecanost je subjektivni, a jsou lidi, kterym Java vyhovuje (ukecanost se postupne trochu snizuje, treba ta podpora lambd nebo * v typovych parametrech). Ja mezi ne nepatrim a naopak ocenuji strucny zapis ala Scala*, LiveScript nebo Haskell.

*: Casto zavidim Haskellistum nadupanou typovou inferenci, ale jak jsem psal vyse, Scala je IMO dobry kompromis mezi krasou a prakticnosti. JVM je snad nejrychlejsi VM a mam pristup ke vsem knihovnam a nastrojum z Java sveta.

Erik

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #206 kdy: 12. 05. 2016, 15:25:31 »
Citace
je tak uspesny a rozsireny

Ono argumentovat popularitou je dost ošemetné. Kdybych to měl přirovnat třeba k hudbě, tak takový Justin Bieber má na YT miliardy shlédnutí a přitom objektivně jeho produkce stojí za hovno. Popularita a kvalita bohužel ne vždy jdou ruku v ruce a často se vyloženě rozcházejí. Někdy se to krásně sejde, ale jedno automaticky nevyplývá z druhého.

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #207 kdy: 12. 05. 2016, 15:26:19 »
Napriklad vytlacil javu z pozice nejrozsirenejsiho jazyka pro vyuku. A tusim, ze odtud prameni i iracionalni vyhrady zastancu jinych jazyku.

Podle teto logiky bych mel byt vzteky bez sebe, kdyz se na mistni ZS pouziva k vyuce Baltik misto Javy? To jako myslite vazne? ;D

Pokud jsou nejake me vyhrady iracionalni, tak je prosim racionalne vyvratte. Jinak povazuji vasi poznamku o iracionalnich vyhradach za iracionalni.

gl

Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #208 kdy: 12. 05. 2016, 15:48:50 »
To co já považuju na Pythonu za velice dobrého je, že nutí všechny vývojáře psát stejně strukturovaný kód (pravda kopírování kódu je pak občas peklo)
To má Haskell taky.

a dále že přímo integruje dokumentaci. Součástí definice jazyka je prostě i způsob jak dokumentovat a nástoje (žlutou vlnovkou) opozorňují že dokumentace chybí. Příjde mi prostě, že python jako takový vynucuje slušné programátorské zvyklosti, to je celé. Že je ukecaný, to místy trochu je, ale alespoň není kryptický.
Což by vyznělo mnohel líp, když by se do té dokumentace nemuselo psát to, co v silně typovaných jazycích získáš signaturou. Takhle je to taková znouzecnost.

Uznávám, psát m.__doc__ je fikaný. Sice to umí i to pitomé PHP, ale Python to má tak nějak hezčejš. Což je bohužel ono.

Python je hezký jazyk. Ale chytrý ne. Je to taková blondýna.

Spousta funkcí v haskellu má nic neříkající typovou signaturu jako a -> a. Například většina matematických funkcí má signaturu Floating a => a -> a. Docstring v pythonu často obsahuje příklad použití, který mohu spustit jako test.


zboj

  • *****
  • 1 507
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má Python budoucnost?
« Odpověď #209 kdy: 12. 05. 2016, 15:54:20 »
Mám dílema:

Obhajovat Python, protože v něm konec konců dělám, je to relativně dobrý jazyk a je pro mě dobré, když v něm bude dělat víc lidí, kteří vytvoří víc knihoven, a vůbec udělá víc příležitostí pro mě.

nebo

Nechat místní trolly a omezené javisty na python plivat, což třeba odradí některé nováčky, ze kterých by v budoucnosti mohla být konkurence. Nestojí to žádnou práci a konec konců mi může být v zadeki, co kde kdo vykládá.

Co byste vybrali vy?
Dobrý jazyk se "obhájí" sám ;)