Nejmenší linux distro

Nejmenší linux distro
« kdy: 04. 04. 2016, 20:04:36 »
Zdravím,

přemýšlím, které distro je po instalaci nejmenší?
Když chceš, dokážeš vše!


nobody(ten pravej)

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #1 kdy: 04. 04. 2016, 20:44:20 »
Pokud s GUI, tak asi TinyCoreLinux - 16MB
Pokud standartnejsi system, tak asi SLAX - 218MB
Oba pouzivaji rezim "Live" v squashfs a moznost doplnit/rozsirit o dalsi "Live moduly"...

Daniel Kozak

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2016, 20:55:12 »
Zdravím,

přemýšlím, které distro je po instalaci nejmenší?

Tak ono to neni jen o velikosti, pokud neuvedes co si od toho predstavujes tak se tezko dockas dobre odpovedi, nejmensi linux distro muze mit i okolo 1MB :)

Radovan.

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2016, 21:03:04 »
Má tady jednodisketový Linux, kernel tam byl myslím 2.0, můžu ti hodit image. Kdysi jsem si s tím docela vyhrál, akorát mě štve že to nejede v DOSBoxu, takže si budeš muset pořídit nějakou vykopávku s 3.5" mechanikou!

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #4 kdy: 04. 04. 2016, 21:06:16 »
otazka je k cemu by mohlo nejmensi distro byt dobre...
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Mintaka_

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #5 kdy: 04. 04. 2016, 21:55:14 »
Nejmenší distra bych hledat napevno zadrátovaná v programovatelných chipech malých HW zařízení. Jestli tomu ještě říkat GNU Linux, to se neodvažuji.


mhepp

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #6 kdy: 04. 04. 2016, 22:10:04 »
To nikdo nezmini OpenWRT? To miva tak 4MB...

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #7 kdy: 04. 04. 2016, 22:15:33 »
Stačí mě terminál, iptables, apt/jiný instalátor a síť  :)

Chci si hrát  :) minimalistický internet "router" proxy server
Když chceš, dokážeš vše!

nobody(ten pravej)

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #8 kdy: 05. 04. 2016, 00:19:58 »
tak kdyz ani mhepp to nezminil ;) tak teda OpenWrt predpokladam pro x86... (obzvlast po upresneni na co to chces)

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #9 kdy: 05. 04. 2016, 07:21:59 »
tak kdyz ani mhepp to nezminil ;) tak teda OpenWrt predpokladam pro x86... (obzvlast po upresneni na co to chces)

OK, děkuji  :) zkusím se na to zaměřit  ;)
Když chceš, dokážeš vše!

lojza


Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #11 kdy: 05. 04. 2016, 15:24:53 »
Ještě mě trošku zaujalo i Tiny Core OS ... co si o tom myslíte?
Když chceš, dokážeš vše!

Jenda

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #12 kdy: 05. 04. 2016, 15:45:55 »
Kdysi jsem si s tím docela vyhrál, akorát mě štve že to nejede v DOSBoxu, takže si budeš muset pořídit nějakou vykopávku s 3.5" mechanikou!
V DosBOXu? Proboha. Je to normální OS, takže normálně v Qemu, ne?

Ale nevidím smysl hrát si s vykopávkama.

Nejmenší běžně používané je asi OpenWRT (MIPSová verze má kolem 3 MB), ale není mi jasný účel, na který to tazatel má. Menší paměťové médium než 1 GB se už dneska stejně koupit nedá a na něm si může dopřát komfortu třeba Debianu (má kolem 400 MB). Na OpenWRT bude každou chvíli řešit, že tam chybí nějaký balíček, nějaká knihovna a tak.

Jenda

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #13 kdy: 05. 04. 2016, 15:48:15 »
Ještě mě trošku zaujalo i Tiny Core OS ... co si o tom myslíte?
Myslím si o tom, že bych nikdy nechtěl používat nemainstreamovou distribuci. Nejsou na to balíčky, většinou to dělá jeden člověk, který nestíhá vydávat updaty, není na to podpora (nikdo to nezná) a mainstreamové distribuce používá řádově víc lidí, takže pokud narazíš na bug, většinou už ho někdo před tebou (vy)řešil.

nobody(ten pravej)

Re:Nejmenší linux distro
« Odpověď #14 kdy: 05. 04. 2016, 16:00:08 »
Screemy: TinyCore sem psal jestli chces s GUI, tedy totalne minimalisticky Desktop... pro ten mini router co chces, tak opravdu OpenWRT, jde o distro specialne mirene na routery a bezne se instaluje prave do soho routeru, mas tam moznost i WebGUI rozhrani... a nebo jak psal Jenda sahnout rovnou po klasice Debian kde nebudes nicim omezen kdyz si pak vymyslis ze by to mohlo delat jeste neco jineho :)