Certifikování, ochranné známky

Certifikování, ochranné známky
« kdy: 26. 02. 2010, 14:20:11 »
Ahoj, vyplatí se vůbec v dnešní době si nechat certifikovat např. název společnosti viz. třeba web4u.
Nebo na nějaké webhostingové nástroje ...  "cpanel, Plesk, webmin" něco podobného. A pokud by mě někdo okopíroval, jak bych to mohl vlastně řešit?

Jedná se o to, pokud vytvořím nějaký webový nástroj nebo nechci aby se někdo parazitoval na mém názvu projektu, či dokonce zkopíroval úplně projekt. Jak se bránit? A pomůže mi vůbec ochranná známka?
Nabízí se otázka, zda nenechat projekt opensource a uzavřít jen pro komerční využití.


Re: Certifikování, ochranné známky
« Odpověď #1 kdy: 26. 02. 2010, 15:54:49 »
Jestli je projekt komerční nebo ne, to nemá na ochrannou známku vliv. Každopádně to má smysl ve chvíli, kdy chcete zachovat jedinečnost názvu projektu. Chráněné jsou například názvy jako Linux nebo Mozilla Firefox. Žádný výrobek (auto, telefon, ručník, cokoliv) se nesmí jmenovat Mozilla Firefox. Stejně tak jsou chráněná i loga a další věci kolem. I kdyby to byl projekt komerční, musíte si známky registrovat. V opačném případě může kdokoliv jméno použit jinde.

Re: Certifikování, ochranné známky
« Odpověď #2 kdy: 26. 02. 2010, 17:14:44 »
a co když nastane případ, že ještě přede mnou buď to zahraniční nebo česká společnost, internetová komunita atp. Bude mít stejný název jako já. Nevšimnu si toho a zaregistruji si ochrannou známku. Projekt vznikl dávno přede mnou, ve světě se moc neprosadil a proto není známý. Týká se podobného tématu, ale není to kopie ba naopak. Má pouze podobné téma.

1)
Dám extrémní příklad "root.cz" by třeba neměl certifikát. A já bych založil společnost "root" na doméně třeba "root.net" s certifikátem. Co by nastalo v tomto případě.

2)
Ochranná známka například pro windows.
Nebyl by známý, bez ochranné známky a ještě by došlo k tomu, že by mého jména začal využívat a kopírovat nápady. Prakticky by se vydával později za mě.

3)
A poslední příklad. Někdo by si stáhl můj projekt. Jinak ho nazval a kašlal by na ochrannou známku. Například.: wordpress a vydával by to za své. A distribuoval pod svým jménem.

Děkuji moc :)

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Certifikování, ochranné známky
« Odpověď #3 kdy: 26. 02. 2010, 23:14:09 »
ad 3) podle meho skromneho nazoru, tuto situaci neresi ochrana znamka nybrz licence k danemu projektu. Pokud to dobre chapu, pak licence je zavazne smluvni ujednani o nakladani a vyuzivani daneho produktu, mezi majitelem prav k danemu dilu a uzivatelem. Z toho my plyne, ze pokud Vy vytvorite nejaky produkt, nekdo jiny si jej stahne a uziva jej v souladu s licenci, pod kterou byl produkt distribuovan nenadelate s tim nic. Pokud nejakym zpusobem porusuje podminky licence, pak uz s tim muzete neco delat...   

Jinak receno, to jak a za jakych podminek smi koncovy uzivatel (ci kdokoliv dalsi ) nakladat s Vasim dilem/produktem, musite resit vyberem (nebo formulaci) vhodne licence pod niz budete Vas produkt sirit / vydavat. Alespon tak to chapu ja. Nejsem vsak pravnik, takze pokud jsem se dopustil nejakeho omylu, nebo nepresnosti, tak me prosim opravte.

Re: Certifikování, ochranné známky
« Odpověď #4 kdy: 27. 02. 2010, 00:44:37 »
Jak je to s podáváním žádostí, to bohužel netuším. Jestli už to nesmí být použité a podobně. Ale jak říká Tiger, skutečně můžeš vzít Firefox, přejmenovat ho a předělat ho, to řeší licence. Jen tu svoji změněnou verzi už nesmíš nazývat Firefox - je to jiný produkt. Takhle vznikl třeba IceWeasel v Debianu.


Tomáš Krause

  • *
  • 20
  • Pokud mě potřebujete kontaktovat, použijte e-mail.
    • Zobrazit profil
    • Osobní web
    • E-mail
Re: Certifikování, ochranné známky
« Odpověď #5 kdy: 27. 02. 2010, 11:20:22 »
Při podání žádosti o registrovanou známku běží nějaká lhůta, kdy udělení známky může kdokoliv napadnout a zpochybnit. Tj. když budete chtít registrovat známku ABC, tak kdokoliv, kdo dělá něco pod značkou ABC to může napadnout a známku nedostanete. Stejně tak hraje tuším roli i to, že značku používáte před udělením známky někomu jinému, tj. se známkou root.cz byste měl asi problém. Je to poměrně složité a sporů o různé známky jsou plná media a i na Rootu o nich bylo hodně článků či zpráviček. Navíc známka není nikdy automaticky na všechny lidské činnosti, obory se musí vyjmenovat. Takže zjednodušeně řečeno značka "Kabát" pro hudební skupinu neznamená, že nikdo nemůže vyrábět a prodávat oblečení jménem kabát :)

Doporučuji navštívit http://upv.cz/ a tam to všechno nastudovat, případně si zaplatit někoho, kdo se tím živí - vyjde to nakonec asi levněji, než se pokoušet dělat známku sám.

Jinak jak taková známka vypadá je vidět třeba tady
http://isdv.upv.cz/portal/pls/portal/portlets.ozs.det?pozk=116982&plan=cs