NAS server wake on lan

peekaa

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
NAS server wake on lan
« kdy: 24. 03. 2016, 13:17:20 »
Už dýl než hodinu se tady trápím s takovou věcí, která jsem myslel, že nebude žádný problém... Chtěl, aby se po cca po 20 minutách nečinnosti systém uspal, a pak když k němu přes sít přistoupím přes web nebo přes sambu, tak se vzbudí.

Mám debian 8.3, základovku ASROCK D1800B-ITX s UEFI. Zkoušel jsem u eth0 nastavovat wake-on parametry pumbg, ale při pmb se mi server zapínal sám od sebe... ZKouším v logind.conf nastavovat ruzné IdleAction, nyní tam mám suspend. Jednou dvakrát třikrát se server probudí ale pak ho musím budit přes Magic Packet, což je velmi nešikovné. To ale funguje spolehlivě.

Budu rád, když mi někdo pomůže, na mém starém nasu (originál), jsem prostě zaklikl políčko a fungovalo naprosto spolehlivě. Je zbytečné, aby disk třeba běžel celou noc i dopoledne, když se nic neděje, ale zas buzení jen přes MagicPacket je také dsot nešikovné, protože když usne nas během práce na jiném pc, tak musím někde hledat script na MagicPacket a nestačí ve správci souborů kliknout na sdílený disk nebo přes www přistoupit na server....


Díky. :-)

Kód: [Vybrat]
root@linuxbox:/etc/systemd# ethtool eth0
Settings for eth0:
        Supported ports: [ TP MII ]
        Supported link modes:   10baseT/Half 10baseT/Full
                                100baseT/Half 100baseT/Full
                                1000baseT/Half 1000baseT/Full
        Supported pause frame use: No
        Supports auto-negotiation: Yes
        Advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
                                100baseT/Half 100baseT/Full
                                1000baseT/Full
        Advertised pause frame use: Symmetric Receive-only
        Advertised auto-negotiation: Yes
        Link partner advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
                                             100baseT/Half 100baseT/Full
        Link partner advertised pause frame use: Symmetric Receive-only
        Link partner advertised auto-negotiation: Yes
        Speed: 100Mb/s
        Duplex: Full
        Port: MII
        PHYAD: 0
        Transceiver: internal
        Auto-negotiation: on
        Supports Wake-on: pumbg
        Wake-on: ug
        Current message level: 0x00000033 (51)
                               drv probe ifdown ifup
        Link detected: yes
« Poslední změna: 24. 03. 2016, 21:21:38 od Petr Krčmář »


j

Re:nas server wake on lan
« Odpověď #1 kdy: 24. 03. 2016, 13:50:16 »
A vubec nematlas paty pres devaty?

Chces uspat disk? No tak ho uspi. Probere se ovsem, kdyz na nej neco hrabne - pomerne logicky. Nebo chces vypnout celej stroj? Mno pak ho zapnes kupodivu jen prave wol paketem.

Ten tvuj starej NAS se nejspis vubec nevypinal, maximalne zastavil disk. ... jo, ten 1-2W per disk ti fakt pomuzou ... to hodi cece celou stokorunu rocne.

peekaa

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:nas server wake on lan
« Odpověď #2 kdy: 24. 03. 2016, 14:14:26 »
No tak díky moc....

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:nas server wake on lan
« Odpověď #3 kdy: 24. 03. 2016, 14:25:50 »
Ten tvuj starej NAS se nejspis vubec nevypinal, maximalne zastavil disk. ... jo, ten 1-2W per disk ti fakt pomuzou ... to hodi cece celou stokorunu rocne.

Nicmene pokud se to vypinani disku nastavi inteligentne, tedy ne napriklad vzdy po peti minutach, tak to asi zajimave prodlouzi zivotnost disku, coz u NASu neni spatna vec.

Fish

Re:nas server wake on lan
« Odpověď #4 kdy: 24. 03. 2016, 17:12:59 »
Nebo chces vypnout celej stroj? Mno pak ho zapnes kupodivu jen prave wol paketem.
Jen ten wol paket uz nutne nemusi byt standardni magic paket. Jde to nastavit i tak, aby se stroj probudil, pokud na nej nekdo pristupuje - coz ale pro unicast vyzaduje na prostistrane mit staticky pridany arp pro ten uspany stroj. Pak by to splnovalo ten pozadavek probuzeni pri pristupu na web nebo sambu.

Windows automaticky tuhle funkci zapinaji v broadcast rezimu pres pattern odpovidajici nazvu PC. Kdyz se pak nekdo v siti
chce pripojit na share toho PC, dojde k jeho probuzeni. Zazil jsem par zakazniku, kteri vydesene volali, ze se jim doma sam od sebe zapina stolni pocitac, kdyz zapnou notebook :)

K puvodnimu dotazu: asi bych tam nedaval p (PHY activity). Spis asi ug a na prostistrane nastavit ten arp kvuli unicastu.


j

Re:nas server wake on lan
« Odpověď #5 kdy: 24. 03. 2016, 17:44:47 »
Nicmene pokud se to vypinani disku nastavi inteligentne, tedy ne napriklad vzdy po peti minutach, tak to asi zajimave prodlouzi zivotnost disku, coz u NASu neni spatna vec.

Neprodlouzi, spis naopak. Disku nevadi ze se toci, daleko vic mu vadi kdyz se roztaci. A pri bezny domaci praci se bude roztacet radove 10x denne zcela jiste. Prave proto, ze jde o praci narazovou. To uz by bylo lepsi rict, ze se ma v 01:00 vypnout a rekneme v 16:00 zapnout (podle rezimu kdy kdo chodi spat/z prace).

Mam tu nekolik beznych desktopovych sata disku ktery prakticky 24/7 bezej 10let. A pak samo dalsi hromadku FC/SAS ... ale to je rekneme trochu jina liga.


peekaa

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:nas server wake on lan
« Odpověď #6 kdy: 24. 03. 2016, 18:01:10 »
To je šílené. :-) Opravdu jsem prolezl téměř celý web ;-) a nikde není žádný ucelený návod na to, jak uspat stroj/hdd/části tak, aby se dal probudit běžným přístupem z webu nebo správce souborů. Existují desítky návodů na apache, sambu, exim, a mnoho dalšího dalšího, ale tahle věc  nic a nic a nic.... Zatím díky všem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:nas server wake on lan
« Odpověď #7 kdy: 24. 03. 2016, 18:23:49 »
Nicmene pokud se to vypinani disku nastavi inteligentne, tedy ne napriklad vzdy po peti minutach, tak to asi zajimave prodlouzi zivotnost disku, coz u NASu neni spatna vec.

Neprodlouzi, spis naopak. Disku nevadi ze se toci, daleko vic mu vadi kdyz se roztaci. A pri bezny domaci praci se bude roztacet radove 10x denne zcela jiste. Prave proto, ze jde o praci narazovou. To uz by bylo lepsi rict, ze se ma v 01:00 vypnout a rekneme v 16:00 zapnout (podle rezimu kdy kdo chodi spat/z prace).

Mam tu nekolik beznych desktopovych sata disku ktery prakticky 24/7 bezej 10let. A pak samo dalsi hromadku FC/SAS ... ale to je rekneme trochu jina liga.

Tak jsem rikal, ze se musi nastavit inteligentne. Treba tak ze se vypne v tu 1, jak rikas, ovsem zapne se az tehdy, kdyz na nej nekdo hrabne. Proc by se mel natvrdo zapinat v urcitou dobu? Jinak by se dalo vypinani udelat treba tak, ze v nocnich hodinach, kdy normalni lidi spi, se treba po hodine vypne. To by asi vyhovelo vetsine normalnich lidi. Nocni posuci si to pak nastavi obracene, aby se jim disk vypinal pres den.

Jinak pokud se ti ten disk vypina automaticky rekneme po dvou hodinach, tak pokud se vypne, tak zrejme s NASem nic nedelas. I kdybys treba jenom editoval nejaky text, tak autosave ti ten disk udrzi v bdelem stavu. Kdyz cumis na film, bude se hrabat ve filmu.

To by si clovek musel rozmyslet, jak ten NAS pouziva a podle toho si to nejak nastavit/naskriptovat.

BTW, ze ti disky bezi 10 let bez vypnuti, je hezke. Potiz je v tom, ze disky, jak se vyrabely pred deseti lety, dnes nekoupis. Pokud sledujes diskuse, tak lidi na kvalitu nadavaji cim dal vic.