Nastavení SMTP serveru - pošta jde do spamu

fotka

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • Linux forum
    • E-mail
Nastavení SMTP serveru - pošta jde do spamu
« kdy: 11. 12. 2010, 01:12:42 »
Dobrý den,

možná jste se s tím již setkali pokud provozujete vlastní stránky a zasíláte poštu z vlastní domény schranka@mojedomena.cz

Pošta, zaslaná z mé domény je vždy vhozena do spamu pokud jde na jakoukoliv adresu na seznam.cz

Prosím jak tomu předejít, co vše nastavit?

Děkuji
Linux nováček - CeskeForum.com


Re: Nastavení SMTP serveru - pošta jde do spamu
« Odpověď #1 kdy: 11. 12. 2010, 01:51:41 »
U domény je třeba zkontrolovat nejméně tři věci: jestli funguje správně reverzní DNS záznam, jestli má doména MX a pokud je na doméně DNSSEC, jestli sedí podpisy. Nejčastěji bývá problém s reverzním záznamem.

Re: Nastavení SMTP serveru - pošta jde do spamu
« Odpověď #2 kdy: 12. 12. 2010, 09:58:39 »
Jak presne to s tim reverznim zaznamem funguje? Jako vim co to je rDNS, ale nevim jaky konkretni reverzni zaznam to jako ocekava?

Pokud posilam z mailu neco@domena.com z IP adresy 1.2.3.4, tak rDNS pro tuhle IP musi byt 'domena.com' ? Jestli ano, tak je to dost neprakticke, napriklad verejny SMTP server s nejakym rDNS zaznamem by pak mohl posilat maily jen pro tu jednu domenu, takze tohle asi nebude ono ze :)

Ale zas existence _jakehokoli_ reverzniho zaznamu pro odesilajici IP prece nic nezarucuje, kdyz mam treba neco jako adsl-morava-1234.radiokomunikace.cz...

Kriegel

Re: Nastavení SMTP serveru - pošta jde do spamu
« Odpověď #3 kdy: 12. 12. 2010, 18:07:39 »
Jak presne to s tim reverznim zaznamem funguje? Jako vim co to je rDNS, ale nevim jaky konkretni reverzni zaznam to jako ocekava?

Pokud posilam z mailu neco@domena.com z IP adresy 1.2.3.4, tak rDNS pro tuhle IP musi byt 'domena.com' ? Jestli ano, tak je to dost neprakticke, napriklad verejny SMTP server s nejakym rDNS zaznamem by pak mohl posilat maily jen pro tu jednu domenu, takze tohle asi nebude ono ze :)

Ale zas existence _jakehokoli_ reverzniho zaznamu pro odesilajici IP prece nic nezarucuje, kdyz mam treba neco jako adsl-morava-1234.radiokomunikace.cz...

V podstate jde jen kontrolu, jestli ma (a popr jaky) dany klient zaznam v DNS...
Provede se dotaz IP -> name a zpet (name -> IP)
Spouste serveru staci, ze ten zaznam existuje a pak je check OK, nektere kontroluji i match IP.

Napr. pro Postfix viz
http://www.postfix.org/postconf.5.html#reject_unknown_client_hostname
http://www.postfix.org/postconf.5.html#reject_unknown_reverse_client_hostname

Ale zas existence _jakehokoli_ reverzniho zaznamu pro odesilajici IP prece nic nezarucuje, kdyz mam treba neco jako adsl-morava-1234.radiokomunikace.cz...

Otazkou je, co bys chtel "zarucovat". Duvodu, proc to tazateli pada do spamu muze byt X a bez kristalove koule, znalosti nastaveni jeho serveru nebo logu od seznamu to tezko urcit.
Kazdopadne tenhle check ma za ukol pacifikovat klienty, kteri maji neporadek v DNS. Reseni je povetsinou disconnect a papa. Samo, ze se to da zpracovat i tak, ze to padne do spamu, ale otazkou je, proc a to jeste v teto fazi (connect) pri pouhe znalosti IP a existence/neexistence reverzniho zaznamu.
Samozrejme se muzu mylit, ale v tomto pripade bych sazel na neco jineho nez na DNS. Ale jak rikam, chce to aspon tu kouli... :)

Re: Nastavení SMTP serveru - pošta jde do spamu
« Odpověď #4 kdy: 13. 12. 2010, 00:21:58 »
Přesně stejný problém jsem řešil také. Pozadal jsem o vypis informaci od jejich SpamAssassinu, a jedno z pravidel, které mě spolehlivě posílalo do spamu, bylo HELO_DYNAMIC_IPADDR -- IP adresa serveru je z rozsahu dynamicky pridelovanych adres.
Vyřešil jsem to přeposíláním pošty přes SMTP server svého providera (do konfiguráku Postfixu jsem přihodil relayhost=[smtp.provider.cz]) a je po spamizaci mých mailů. Přináší mi to jiný problém, Postfix má tendenci takhle posílat i lokální maily (jako třeba na adresu user@localhost), ale to už je jiný problém -- zatím jsem neměl moc času se tím nějak extra zabývat...


FAWN

Re: Nastavení SMTP serveru - pošta jde do spamu
« Odpověď #5 kdy: 13. 12. 2010, 19:19:48 »
Jak presne to s tim reverznim zaznamem funguje? Jako vim co to je rDNS, ale nevim jaky konkretni reverzni zaznam to jako ocekava?

Pokud posilam z mailu neco@domena.com z IP adresy 1.2.3.4, tak rDNS pro tuhle IP musi byt 'domena.com' ? Jestli ano, tak je to dost neprakticke, napriklad verejny SMTP server s nejakym rDNS zaznamem by pak mohl posilat maily jen pro tu jednu domenu, takze tohle asi nebude ono ze :)

Ale zas existence _jakehokoli_ reverzniho zaznamu pro odesilajici IP prece nic nezarucuje, kdyz mam treba neco jako adsl-morava-1234.radiokomunikace.cz...

Jak má být správně nastavený DNS a reverzní DNS pro mailserver je jednoduše napsáno v diskusi tady: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/93283

V kostce: reverzní DNS záznam má odpovídat A záznamu, ostatní jména serveru je lepší řešit přes CNAME. Viz. odkaz výše. Reverzní záznam logicky změní jen provider konektivity, obvykle obratem, prostě je třeba ho požádat aby reverzní DNS bylo něco jako mail.domena.cz (a ne adsl-morava-1234.radiokomunikace.cz). Kromě toho některé paranoidnější blacklisty namjí rády moc malé hodnoty TTL - to signalizuje dynDNS apod..